Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Kajtazi, Veljko, saziv: IX, sjednica: 12

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
24.04.2019.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Sada će zastupnik Veljko Kajtazi postaviti pitanje ministru uprave Lovri Kuščeviću, izvolite.

Kajtazi, Veljko (Nezavisni)

Poštovani predsjedniče HS, poštovani predsjedniče Vlade, poštovani ministre, moje zastupničko pitanje upućujem ministru Kuščeviću, 5. travnja 2019.g. obratila nam se Udruga Roma iz Grubišnog Polja sa prigovorom odluke Vlade RH o raspisivanju izbora za članove vijeća nacionalnih manjina i za predstavnike nacionalnih manjina u jedinicama lokalne i područne samouprave koje će bit održano 5. svibnja ove godine.
Prigovor se odnosi na činjenicu da je romska manjina u odnosu na ovu odluku nije obuhvaćena, a sa istim zahtjevom se meni obratila i njemačka nacionalna manjina iz općine Sirač.
Iako obe manjine ne zadovoljavaju uvjete za raspisivanje manjinskih izbora sukladno zastupljenosti na posljednjem popisu stanovništva čl. 24. st. 6. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina navodi, citiram:
„Za određivanjem broja pripadnika nacionalne manjine radi provođenja odredbi ovog članka mjerodavni je popis stanovništva korigiran, uvećan ili umanjen za onaj broj birača koji su upisani ili brisani iz popisa birača koji se sastavlja radi izbora članova predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave.“
Čl. 1. istog člana Ustavnog zakona također pripisuje da se u jedinicama lokalne samouprave na čijem području pripadnici pojedinih nacionalne manjine sudjeluju sa najmanje 1,5% u ukupnom stanovništvu jedinice samouprave mogu izabrati više vijeće nacionalnih manjina.
Imajući u vidu navedeno, poštovani ministre Kuščeviću postavljam sledeće pitanje, zašto romska nacionalna manjima u gradu Grubišno polje i njemačka nacionalna manjina u općini Sirač nisu obuhvaćeni vladinom odluku o raspisivanju manjinskih izbora iako u oba slučaja korekcijom unesenom u registar birača koji iznad popisa birača prelazi 1,5% u udjelu stanovništva, Romi sa 115 upisanih u popis birača od ukupno 6478 stanovnika i Nijemci sa 35 upisanih od 2218 stanovnika.
Imajući u vidu namjeru zakonodavca pri pisanju Ustavnog zakona …/Upadica: Hvala vam/…po pravima nacionalnih manjina uvaživački …/Govornik se ne razumije/…prema manjinama …/Upadica: Kolega Kajtazi, hvala vam/…smatram da Vlada treba uvažiti i prema romskoj nacionalnoj i njemačkoj …/Govornik se ne razumije/…

Jandroković, Gordan (HDZ)

Odgovor, izvolite ministre Kuščeviću.

Kuščević, Lovro (HDZ)

Hvala vam lijepa predsjedniče HS, kolegice i kolege saborske zastupnice, saborski zastupnici, predsjedniče hrvatske Vlade, kolegice i kolege, ministrice i ministri u hrvatskoj Vladi.
g. Kajtazi, hvala vam na vašem pitanju.
Ja moram malo o povijesti, a ta kratka povijest, evo, ovogodišnja, govori kako je HS, dakle, upravo ovaj Visoki dom, donio 1. ožujka 2019.g. Zakon o izboru vijeća i predstavnika nacionalnih manjina.
Napominjem da je prije stupanja na snagu ovog zakona na postupak ovih izbora se odnosio Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i na odgovarajući način se primjenjivao Zakon o izborima u jedinicama lokalne i regionalne samouprave.
Zakonom o lokalnim izborima koji je donesen 2012.g. propisano je kako će se izbor vijeća i predstavnika nacionalnih manjina urediti posebnim zakonom čime bi se izbjeglo miješanje zakonskog uređenja lokalnih izbora i izbora za vijeće i predstavnike nacionalnih manjina.
Dakle, od 2012., pa do ožujka ove godine, ovaj HS nije donio taj zakon, već je donesen u ožujku ove godine, upravo na prijedlog Vlade RH.
Dakle, ova Vlada je prva koja je smogla snage, donijela taj zakon upravo kako bi se predstavnicima nacionalnih manjina omogućilo ustavom zajamčeno pravo.
Dakle, to smo konstatirali, ova Vlada prvi put je donijela taj zakon.
Osim što smo donijeli taj zakon, ostvarili evo ga i ustavno pravo i realizirali ustavni zakon, mi tu ispunjavamo i aktivnosti za operativnog programa za nacionalne manjine koji je usvojen 24. kolovoza 2017., konkretno, ova mjera 271.
E sad, taj zakon kaže da se izbori održavaju u onim jedinicama gdje pripadnici nacionalne manjine imaju 1,5%, minimalno 1,5% stanovništva ili 200 stanovnika u općinama i gradovima, 500 u županijama, a ukoliko nemaju, ne ispunjavaju nijedan od ta dva uvjeta, već imaju 100 stanovnika, tada se bira predstavnik, dakle, ne vijeće nacionalne manjine, već predstavnike.
Upravo po tom kriteriju Vlada RH je raspisala izbore 28. ožujka 2019. smo donijeli odluku o raspirivanju izbora za članove vijeća i predstavnike nacionalnih manjina i napominjem da je raspisano ukupno 659 izbora, od tog 515 za vijeća i 144 za predstavnike nacionalnih manjina. Od toga za 59 vijeća za pripadnike romske nacionalne manjine, ako to usporedimo sa 4 godine ranije bilo je raspisano ukupno 549 izbora, dakle ove godine smo poštivajući striktno svaku rečenicu zakona dakle 1,5% 100, 200 odnosno 500 ovisno radi se o općini, gradu ili županiji, raspisali smo 110 izbora više. Dakle, jasno se vidi da smo vodili računa o svakoj sredini gdje postoje pripadnici nacionalne manjine, kako bi oni ostvarili svoje pravo da imaju ili predstavnika ili vijeće.
Što se tiče Grubišnog Polja, dakle zakon je jasan da je meritoran popis stanovništva iz 2011. godine, a postoji neka u zakonu neodređena odredba da se on može korigirati ovisno o rezultatima lokalnih izbor, ali meritoran je dakle datum, popis stanovništva i broj iz popisa stanovništva 2011. U Grubišnom Polju smo 2011. imali 45 pripadnika romske nacionalne manjine, a na lokalnim izborima '13. 94, dakle još uvijek broj onaj manji od 200 koliko je potrebno ili manji od 1,5% i jednostavno ova odluka o raspisivanju izbora donesena u skladu sa zakonom. Da li su moguće određene korekcije, evo ja ću zaista dat zadatak Ministarstvu uprave da se analizira taj popis iz '11. da se usporedi sa svim lokalnim izborima, ako postoji mogućnost ispravit ćemo, međutim mislim da je odluka ova donesena u skladu sa zakonom. Hvala vam lijepa.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Kolega Kajtazi očitovanje, izvolite.

Kajtazi, Veljko (Nezavisni)

Zahvaljujem se, točno je ovo što ste sve rekli i ja se u potpunosti slažem, naravno da je bilo korekcija i zahvaljujući ovoj Vladi došlo do izmjene i promjene ovaj predstavnike i predsjednike vijeća nacionalnih manjina, ali kad se radi o ova dva mjesta odnosno u općini, općini Sirač i grad Grubišno Polje oni ispunjavaju uvjete naročito tamo gdje je 1,5% i ja očekujem i nadam se da ćemo, a ćemo to ovaj osigurati njima na ponovljenim izborima imajući u vidu da oni do sada nisu imali ni predstavnika, ni vijeća, a neophodno je potrebno za takve sredine upravo radi svojih određenih problema koje imaju. Hvala.
PDF