Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Lončar, Davor, saziv: IX, sjednica: 10

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
14.11.2018.

Reiner, Željko (HDZ)

Sljedeće pitanje biti će ono poštovanog zastupnika Davora Lončara i postaviti će ga ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu.
Izvolite.

Lončar, Davor (HDZ)

Hvala potpredsjedniče Hrvatskoga sabora, poštovani premijeru sa ministrima.
Poštovani ministre hrvatskih branitelja.
Upoznati smo kako Ministarstvo hrvatskih branitelja već treću godinu za redom organizira provedbu programa preventivnih sistematskih pregleda za hrvatske branitelje.
Ovaj projekt usmjeren je na prevenciju i rano otkrivanje kroničnih zaraznih bolesti, nezaraznih bolesti, pokazalo se itekako opravdanim.
Naime, prema raspoloživim informacijama od ukupno 16 tisuća hrvatskih branitelja koji su do danas bili na pregledima 48% dobili preporuku daljnjih preporuka i tretmana a njih 46% dobilo je preporuku provođenja dodatnih postupaka i pregleda.
Mene zanima, poduzima li se nešto za hrvatske branitelje koji su već oboljeli od teških bolesti i jesmo li podbacili u ovom dijelu skrbi za hrvatske branitelje? I što činite kako bi pomogli onim hrvatskim braniteljima za koje liječenje ne daje rezultate da ne umiru zaboravljeni već da ostatak života žive sa što manje boli i sa više dostojanstva?
Hvala lijepo.

Reiner, Željko (HDZ)

Odgovor poštovanog ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda.

Medved, Tomo (HDZ)

Hvala lijepa gospodine potpredsjedniče Hrvatskoga sabora, gospođe i gospodo zastupnici, predsjedniče Vlade, kolegice i kolege ministri.
Uvaženi zastupniče Lončar, jedna od apsolutno prioritetnih aktivnosti i mjera koje Ministarstvo hrvatskih branitelja provodi je usmjereno prema skrbi o zdravlju hrvatskih branitelja.
I upravo s tim ciljem još 2016. godine pokrenuli smo pilot projekat provedbe preventivnih sistematskih pregleda a tijekom 2017. i 2018. a sve u cilju ranog otkrivanja onkoloških, kardiovaskularnih i drugih kroničnih nezaraznih bolesti potpisali smo ugovor sa 30 zdravstvenih ustanova u RH. I na taj način do današnjeg dana proveli 33800 preventivnih medicinskih pregleda. Sve to u uskoj je suradnji sa Ministarstvom zdravstva.
Nažalost točna je vaša informacija da je preko 44% hrvatskih branitelja koji su prošli preventivni medicinski pregled ili su zadržani na hospitalizaciji ili su upućeni na dodatne specijalističke pretrage.
Dakako da nestajemo sa mjerom preventivnih medicinskih pregleda i radi sve većeg broja hrvatskih branitelja koji traže potporu u obliku palijativne skrbi zajedno sa svojim obiteljima koji su također u teškoj poziciji sa bolesnim hrvatskim braniteljima i koji nam je svakodnevno obraćaju sa ovim problemom da smo pokrenuli u okviru integriranog modela palijativne skrbi osiguravanje određenog broja za palijativne bolesnike sa statusom hrvatskog branitelja.
I u tu smo svrhu pokrenuli model sklapanja sporazuma u suradnji sa specijalnim bolnicama za produženo liječenje čijim će se potpisivanjem započeti provođenje palijativne skrbi za hrvatske branitelje.
Tim navedenim sporazumom bolnice će osigurati dodatne krevete za palijativnu skrb i krevete za dugotrajno liječenje, pojačanu skrb za pacijente sa statusom hrvatskog branitelja.
Ministarstvo hrvatskih branitelja će temeljem sklopljenih sporazuma omogućiti primjerenu palijativnu zdravstvenu skrb hrvatskim braniteljima i nakon ograničenog vremenskog roka od 20 dana za koji Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje financira boravak osiguranika na odjelima palijativne skrbi.
Razliku u cijeni boravka na palijativnom odjelu koji financira Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje Ministarstvo hrvatskih branitelja podmirivati će na temelju preporuke liječnika specijalista a uzimajući u obzir i ukupnu socijalnu situaciju u kojoj se nalaze hrvatski branitelji.
Želim svakako naglasiti da palijativna skrb u RH predstavlja integrirani model skrbi čiji su temeljeni nositelji postojeći elementi sustava zdravstvene zaštite na primarnoj i bolničkoj razini te socijalne skrbi radi čega se palijativna skrb za hrvatske branitelje ne uspostavlja kao paralelni sustav u odnosu na palijativnu skrb već se razvija u skladu sa određenim specifičnim potrebama ove populacije.
Prikaz i smjernice za razvoj palijativne skrbi u RH sadržani su u nacionalnom planu razvoja palijativne skrbi od 2017. do 2020. godine u kojem su hrvatski branitelji prepoznati kao posebna vulnerabilna skupina kojoj će se posvetiti posebna pažnja i modeli skrbi.
Hvala.

Reiner, Željko (HDZ)

Hvala.
Poštovani zastupnik Lončar.

Lončar, Davor (HDZ)

Hvala vam ministre na brizi o hrvatskim braniteljima i vama i Vladi i nadam se da ćemo i dalje kroz zdravstvene preglede branitelja osigurati dodatna financijska sredstva kako bi zaštitili naše branitelje.
Hvala još jednom.
PDF