Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Tuđman, Miroslav, saziv: IX, sjednica: 10

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
14.11.2018.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Idemo dalje.
Zastupnik Miroslav Tuđman, pitanje postavlja Davoru Božinoviću, ministru unutarnjih poslova.
Izvolite.

Tuđman, Miroslav (HDZ)

Hvala gospodine predsjedniče, poštovani gospodine ministre.
Ilegalne migracije danas su globalni problem, odnosno problem međunarodnih politika i međunarodnih rasprava. Postoji svijest da nitko, ni jedna zemlja ne može to riješiti samostalno već da su potrebni zajednički napori i sustavno i odgovorna rješenja.
Hrvatska bi sa svoje strane trebala biti zainteresirana za jedno cjelovito rješenje koje se pitanje onda postavlja kao pitanje regionalne sigurnosti. A kao pitanje regionalne sigurnosti morala bi poći od elementarnih činjenica a to je da su zemlje BiH-a, Kosovo, Makedonije, Srbija, zemlje okružene NATO članicama plus Crna Gora i Makedonija okružene, znači svih tih zemalja kao sa zemljama članicama EU.
Iz tog stajališta to je pretpostavka da se kao problemu imigracija, ilegalnih imigracija pristupi sa stajališta regionalne sigurnosti.
Mene bi interesiralo s obzirom da je vaše ministarstvo operativno involvirano u rješavanje ovih problema da li postoji s obzirom na vaše iskustvo ta promjena u političkoj filozofiji da se ove zemlje gledaju kao nešto što je u trbuhu EU odnosno u okruženju NATO saveza. Prema tome, da se sa takvim jednim pristupom počinje rješavati i problem ilegalnih migracija a na temelju toga i ostali problemi regionalne sigurnosti.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Hvala vam.
Odgovor izvolite.

Božinović, Davor (HDZ)

…/Govornik naknadno uključen./…
Gospodine Tuđman, da dobro ste kazali ovo je jedno vrlo kompleksno pitanje koje niti jedna država ne može riješiti sama a i pitanje je koliko je ona sama po sebi rješiva. Dakle, migracije su proces i one će se događati kao što se događaju praktički od početka čovječanstva, događati će se sa većim ili manjim intenzitetom i u budućnosti.
Hrvatska tu ima jednu specifičnu poziciju, geostratešku, mi smo zemlja sa najdužom vanjskom kopnenom granicom EU ali i zemlja koja graniči sa državama koje nisu članice i naravno da je kao takva percipirana kao zemlja kroz koju treba proći, ući, proći i ići dalje prema krajnjim odredištima koja su dakako u, na zapadu Europe. koja su dakako na zapadu Europe. Kompleksnosti ovog pitanja pridonosi i to što međunarodna zajednica zapravo nikada nije formirala politiku o migracijama i otuda i danas velika i nerazumijevanja i prijepori oko tzv. Marakaškog kompakta koji je zapravo prvi pokušaj da se na jedno globalno pitanje počne tražiti globalno rješenje, a za to će proći puno vremena jer vidimo, pa i iz današnje rasprave da migracije netko doživljava kao isključivo ili na prvom mjestu humanitarno pitanje, neko ekonomsko, neko demografsko mi ovdje govorimo o sigurnosnom pitanju, jer one jesu i sigurnosno pitanje pogotovo kad govorimo o ilegalnim migracijama. Dakle, Hrvatska od samog početka se postavila tu vrlo jasno mi ne isključujemo niti jedan od ovih momenata, međutim kad govorimo o ilegalnim migracijama one jesu sigurnosno pitanje, koje zapravo podriva suverenitet te države u smislu da ona odlučuje o tome tko će ući na njen teritorij, tko će ostati na njezinom teritoriju, da kroz razne vidove nelegalnog šverca, krijumčarenja ljudi ima izravnu implikaciju na javni red, mir i sigurnost. Imamo cijeli niz slučajeva pogotovu u posljednje vrijeme da migranti dolaze bez identifikacijskih isprava što je samo po sebi sigurnosno pitanje i da je prema statistikama u posljednje vrijeme najveći broj njih dolazi iz zemalja koje zapravo nisu zemlje u kojima se ratuje, primjerice Iran, ili zemlje sjevera Afrike i to sl. Upravo iz te pozicije hrvatska Vlada je odmah dakle od preuzimanja prije nekih godinu, godinu i pol dana krenula u jako lobiranje da se u cijeli ovaj kontekst kad govorimo o Europskoj uniji, NATO je nešto manje aktivan u tom smislu, uključe države koje su južno od nas a koje su veoma važne na toj migrantskoj ruti i ono što smo uspjeli premijer je bio na Europskom vijeću u prosincu 2017. godine u operativni dio zaključaka upravo pomoć integracija u ovu politiku zemalja kao što su Srbija, BiH, Albanija, Crna Gora, Makedonija. Tu će trebati vremena trebat će prvo da i te zemlje same ulože dostatne napore jer one danas su meki trbuh kroz njih se prolazi više-manje bez ikakvih poteškoća i u našim bilateralnim kontaktima dajemo …/Upadica: Hvala./… sve od sebe da ih u tom smislu potaknemo ……/Upadica: Hvala vam./… pitanje je naravno za puno širu raspravu. Hvala.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Očitovanje, izvolite.

Tuđman, Miroslav (HDZ)

Očigledno da je pitanje migracija, kako ste rekli za puno širu raspravu jer kako gledamo kroz povijest i Rimsko carstvo je propalo zbog migracija, prema tome nije uspjelo to riješiti pitanje. Međutim, ovdje se radi o promjeni političke filozofije kao što sam rekao. Nije, treba cijeniti napore koje Vlada ulaže u rješavanje ovoga problema i pokušaja objedinjavanja ali ovdje se radi da bi Europska unija s jedne strane i NATO s druge strane trebali shvatiti to kao svoj problem, a ne problem koji treba adresirati na Hrvatsku da ona sa susjedima rješava. Tako da ako ne dođe do toga, do tog pomaka u političkoj filozofiji rješavanja problema rješenja će puno duže trajati i imat ćemo puno više problema, a sa jednom promjenom bi mogli onda i druga pitanja rješavati kao stabilnosti BiH.
PDF