Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Demetlika, Tulio, saziv: IX, sjednica: 10

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
14.11.2018.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Pitanje br. 7. zastupnik Tulio Demetlika postavlja Darku Horvatu, ministru gospodarstva, poduzetništva i obrta.
Izvolite.

Demetlika, Tulio (IDS)

Zahvaljujem gospodine predsjedniče Sabora, poštovani predsjedniče Vlade, cijenjene ministrice i ministri.
Postavljam pitanje ministru Horvatu vezano za dobivanje priključka za elektroenergetsku mrežu kako za fizičke tako i za pravne osobe na području Istarske županije.
Naime, otkada je prošle godine izvršena reorganizacija operatora distribucijskog sustav došlo je do centralizacije određenih poslova sa značajnim smanjenjem broja zaposlenih.
Zato danas imamo situaciju da investitori, tj. naši građani koji žele graditi, bilo stambene ili gospodarske objekte nailaze na birokratske barikade.
Naime, nakon predaje od strane investitora zahtjeva za elektroenergetsku suglasnost dobivanja ponude i plaćanja priključka a za veće potrošače investitori su dužni i izraditi, tj. platiti posebni elaborat investitori čekaju na izvedbu samog priključka od 3 do 6 mjeseci, a za veće objekte tj. za složene priključke i puno duže.
Stalno slušamo, pogotovo od strane vladajućih da se donose mjere kojima se potiče rast gospodarstva, kojima se skraćuju rokovi ishodovanja potrebnih dozvola, no mene zanima da li se iz ovog konkretnog primjera potiče ili koči razvoj gospodarstva.
Mi smo na vrijeme upozoravali da će se u Istri kao u regiji u kojoj se najviše ulaže i gradi, da li je to sektor turizma, gospodarstva ili stambena izgradnja, da će se upravo takvom reformom, takvom reorganizacijom kočiti i usporavati razvoj.
Nažalost, bili smo u pravu. Stoga, gospodine ministre očekujemo od vas da kao ministar u čijoj je nadležnosti HEP a i kao osoba sa velikim radnim iskustvom u HEP-u da poduzmete odgovarajuće mjere kako bi se hitno riješio ovaj problem.
Hvala.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Hvala vam.
Izvolite odgovor.

Horvat, Darko (HDZ)

Hvala poštovani predsjedniče Hrvatskoga sabora, poštovane saborske zastupnice i saborski zastupnici, poštovani predsjedniče hrvatske Vlade, kolege i kolegice ministri.
Pa ja nekako imamo osjećaj da je ovo pitanje trebalo biti upućeno kolegi Ćoriću u čijem portfelju je energetika ali nevezano uz administrativne probleme barijere ili možemo ih danas zvati bilo kako, ja ću vam pokušati dati neke parametre, odnosno odgovoriti ukoliko ne budete zadovoljni, mogu vam i pisanim putem predočiti određene podatke.
Slušate i kroz medije a i ovdje ste u zadnje dvije godine svjesni činjenice da je ova Vlada samo kroz poreznu reformu hrvatskog gospodarstvo rasteretila sa otprilike 6,5 milijardi kuna. Isto tako u jednom drugom akcijskom planu koji ruši administrativne barijere, u protekle 2 godine a i vrlo brzo ćemo kao Ministarstvo gospodarstva pred Vladu izaći sa prijedlogom akcijskog plana za administrativno rasterećenje za 2019. pa kumulativno predviđamo da će se u ta tri akcijska plana hrvatsko gospodarstvo dodatno rasteretiti za otprilike 2,5 milijarde kuna.
Dakle mi smo u proteklih 6 mjeseci analizirali 939 propisa, analizirali 3 tisuće i 76 administrativnih obveza, razgovarali sa 317 poduzetnika iz realnog sektora i Vladi ćemo predložiti akcijski plan unutar kojeg ćemo ukinuti 320 takvih administrativnih prepreka za što cijenimo i kroz standard cost model smo izračunali da ćemo time samo u 2019. godini rasteretiti hrvatskog gospodarstvo sa dodatnih 640 milijuna kuna.
Što se tiče vašeg prijedloga, dakle gledajući malo kakva je procedura unutar HEP-a, operatera distribucijskog ili prijenosnog sustava na području na kojem vi živite operator distribucijskog sustava prosječno godišnje napravi oko 2 tisuće i 700 priključaka, oni jednostavniji na niskonaponsku mrežu imaju rok čekanja u prosjeku od 26 dana, svi oni drugi, nazovimo ih, veći, puno više vremena i dana gube na provedbu javne nabave i rješavanje imovinskopravnih, nego se te procedure događaju i provode unutar HEP-a.
A podsjetit ću vas da smo u pretpristupnim pregovorima i u trenutku kada smo ušli u punopravno članstvo EU, među prvima zatvorili područje 15 energetika, uskladili kompletni zakonodavni okvir sa pravnom stečevinom EU, pa Opći uvjeti za opskrbu električnom energijom ili drugi podzakonski akti koji u ovom trenutku jesu na snazi, dio su trećeg energetskog paketa s obzirom da se, koliko ja imam informacije, četvrti energetski paket, ili kako će se on već zvati, očekuje na proljeće 2019. godine. Siguran sam da će taj četvrti energetski paket s obzirom da liberalizira tržite električnom energijom dijelom liberalizirati i metodologiju priključenja. Hvala lijepa.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Očitovanje. Izvolite.

Demetlika, Tulio (IDS)

Zahvaljujem gospodine ministre na vašem odgovoru, ali i ja ću se osvrnuti na onaj vaš uvod. Ja mogu postaviti samo jednom ministru pitanje, a vjerujem da vi kao Ministarstva i ministri imate dobru suradnju i da komunicirate.
Cilj je bio ovoga upravo smanjenje administrativnih barijera za razvoj gospodarstva, a vi ste zaduženi za razvoj gospodarstva. A unutar Vlade riješite na koji način ćete sa HEP-om, ja sam napomenuo koji je problem. I zato podržavam ukidanje tih barijera. Međutim, neću se složiti sa vama sa ovim prosjekom koji ste vi rekli jer kada se radila reorganizacija u samom HEP-u vezano za ODS, onda najvjerojatnije se uzimao teritorij, broj stanovnika, a nije se uzimao broj priključaka.
Ja ću vam napomenuti da u ovoj godini od 1.1. do 30.9. u Istri je izvršeno preko 6 000 priključaka za 9 mjeseci, a da istovremeno za složene priključke čeka danas 130 i neki priključak, da je samo 61 trećina realizirana u ovoj godini. To znači da smo spori i kočimo razvoj. Time što kočimo razvoj, svi gubimo, gubimo gospodarstvo, gubimo radna mjesta, gubi državni proračun, lokalni proizvod, jednostavno svi gubimo i onda se postavlja pitanje, budući da je ODS energetski subjekt obavlja poslove djelatnosti distribucije električne energije za cijelu RH i imam monopol.
A vi jako dobro znate da i HEP se ponaša kao država u državi i da bi svi u toj državi trebali imati iste uvjete, a nemamo iste uvjete jer u drugim krajevima RH se drugačije i puno brže dobiva elektroenergetska suglasnost i sama izvedba priključka. Zato, ja postavljam pitanje na kraju gospodine ministre, da li se Istran time namjerno koči, da li ste nas uzeli na zub, da li nas s time kažnjavate? Ja očekujem da vi i gospodin ministar Ćorić upravo poduzmete takve mjere da se ta sumnja otkloni i da razvoj gospodarstva u Istri…/Upadica predsjednik: Hvala./…bude u istim uvjetima kao u ostatku RH.
PDF