Početna
Akti
Dokumenti EU
Rasprave
Zastupnička pitanja
Statistički pokazatelji
Stegovne mjere
Aktivnosti zastupnika
Po sjednicama
Ukupno u sazivu
Zakonodavna aktivnost
Zastupnička pitanja
Povratak na vrh
Fonogram zastupničkog pitanja
Šimić, Marko, saziv: IX, sjednica: 9
PDF
Povratak
-
Aktualno prijepodne
19.09.2018.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Sada je na redu zastupnik Marko Šimić. On pitanje postavlja ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću. Izvolite.
Šimić, Marko (HDZ)
Zahvaljujem predsjedniče Hrvatskog sabora. Predsjedniče Vlade RH sa suradnicima, poštovani ministre Bošnjaković.
Moje pitanje tiče se Ovršnog zakona. Prije ljeta prezentirali ste novi nacrt Prijedloga Zakona i smatram da je zbog ove ljetne stanke, zbog godišnjih odmora bilo premalo dakle ozbiljnih medijskih natpisa i premalo ozbiljnog govora o novom Prijedlogu Ovršnog zakona. Mnoge vlade ranije hvalile su se da će i najavljivale da će donijeti ovršni zakon koji će biti pravičniji, koji će smanjiti troškove i zaista u ovom prostoru od 2 mjeseca čuli smo o ovome dosta. Čuli smo mnogo kritika, no mene evo, kao i širu javnost zanima u kojem smjeru ide ovaj novi koncept ovrhe. Zanimaju me, kao i širu javnost koje novine ovim Zakonom se uvode i hoće li doći do smanjenja troškova, kamata, odnosno koliko će iznositi troškovi prema novom Ovršnom zakonu.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Izvolite ministre.
Bošnjaković, Dražen (HDZ)
Hvala lijepa predsjedniče.
Poštovani zastupniče Šimić. I hrvatska Vlada i Ministarstvo pravosuđa poduzeli smo cijeli niz mjera i za naše građane koji su blokirani, a i radili smo zaista na izradi novog Ovršnog zakona. Cijeli ovaj paket, ako mogu reći i mjera za blokirane daje rezultate koji su vidljivi. Podsjetit ću samo da je glavnica svih onih potraživanja bila 42 milijarde kuna po blokiranim računima. Danas je to nekakvih 18 milijardi, dakle i više nego je prepolovljeno. Broj naših blokiranih građana svaki dan je sve manji jer ove vladine mjere koje je Vlada poduzela slijede i grad Zagreb i drugi gradovi, slijede i teleoperateri i svakim danom zapravo broj blokiranih građana je manji.
Međutim, ono što smo mi obećali, da ćemo pristupiti izradi jednog novog cjelovitog Ovršnog zakona, smo i ispunili. Mi smo evo, prije ljetne stanke upravo predstavili novi Ovršni zakon, njegov prvi radni tekst i dali smo ga zapravo u raspravu. Održali smo jedan okrugli stol i očekujemo i onu daljnju raspravu koja će ići onim redovnim tijekom i redovnom procedurom, pa nakon toga završiti na Vladi. Poslije Vlade prvo čitanje ovdje u Saboru za koje ja vjerujem da ćemo provesti do kraja ove godine, a početkom slijedeće mislim da ćemo ga donest.
Novi koncept Ovršnog zakona je zapravo da bi ono što smo i rekli, postupak je trenutno poprilično disperziran, razna tijela provode ovrhu. Mi smo ovim novim zakonom zamislili da centar ovrhe bude ponovno na sudu. Da bude ponovno na sudu i drugo načelo koje želimo zapravo ostvariti, koje smo obećavali, a to je da troškovi ovrhe budu bitno manji. Postupak ćemo u mnogome digitalizirati, propisat ćemo obrasce, propisat ćemo komunikaciju dakle, elektroničkim putem sa sudom i to će samo po sebi dovesti do ušteda. Dakle, neće više netko moći naplatit ne znam koliko tisuća kuna za sastav prijedloga za ovrhu kada će on zapravo ne ga sastavljat, nego će popunjavat obrazac koji ćemo mi donijeti.
Imali smo jedan problem i zapravo još ga uvijek imamo, a to je Odluka suda EU koja kaže da ova rješenja o ovrsi koja donose naši javni bilježnici, da to nije zadovoljavajuće jer naprosto po njihovim pravilima javne bilježnike zapravo europska uredba ne tretira kao pravosudno tijelo. Na taj način kako smo koncipirali novi Ovršni zakon, sva rješenja donositi će naši sudovi, a ove pozicije i ove uloge i financijske agencije i javnih bilježnika redefinirali smo i javne bilježnike ćemo tretirati kao povjerenike suda. Jer ako bismo sve sada ponovno vratili na sud, doveli bismo do novih zapravo velikih zaostataka, velikog broja predmeta i zato bilježnike ćemo zadržati, ali u jednoj potpuno drugačijoj funkciji nego što je to danas. Oni će biti povjerenici suda, oni će zapravo pripremati dokumentaciju, sud će izvršiti nadzor i nakon donositi će rješenja.
Mi ovim zakonom također itekako vodimo brigu i gledamo o onim nekim slabim točkama koje su to danas. Još ćemo jače zaštiti nekretninu jer smatramo da nekretnina tek u izuzetnim situacijama može biti ovaj predmet ovrhe, pa ćemo i onu granicu, takav je prijedlog koji smo rekli da se ne može ovršiti nekretnina za potraživanje manje od 20 tisuća kuna, sada naše je prijedlog da to dignemo na 40.
Pored toga, cijeli jedan niz primanja, kao što su dnevnice, kao što su naknade za terenski dodatak, kao što je božićnica, regres i to želimo kao prihode osloboditi zapravo od ovrhe. Tako da, biti ćemo u prilici svi zajedno raditi na tom Zakonu i sve dobre prijedloge koje budemo vidjeli .../Upadica Predsjednik: Hvala vam./... u javnoj raspravi ćemo prihvatiti.
Hvala lijepo.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Očitovanje. Kolega Šimić, izvolite.
Šimić, Marko (HDZ)
Zahvaljujem na odgovoru i zaista vjerujem da će novi Ovršni zakon riješiti mnoge od problema koji je aktualni Ovršni zakon pokazao za vrijeme svoje konzumacije, posebno u stavljanju u ravnopravan odnos subjekata u postupku, smanjenje troškova po ovršenika i ubrzanje i pojednostavljenje postupka.
No, htio bih iskoristiti i priliku i zahvaliti Vladi RH, posebno ministarstvima graditeljstva i Ministarstvu pravosuđa koji su jučer posjetili Slavonski Brod i tamo donijeli ugovor dakle i energetskoj obnovi zgrade općinskog suda. To nije nekakva visoka vrijednost projekta, ali je za nas brođane izuzetno to veliki projekt, to je 8 milijuna kuna koje će doći u naš grad, obnoviti će se zgrada suda i napokon će taj sud izgledati kao institucija RH, napokon će ti ljudi u tom sudu dakle i prema van pokazati pravo lice i način na koji oni rade i građanima će dakle takav sud, obnovljeni sud zaista biti na ponos.
Evo, hvala lijepa.
PDF
Učitavanje