Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Zekanović, Hrvoje, saziv: IX, sjednica: 9

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
19.09.2018.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Idemo sada na postavljanje pitanja.
Prvi je na redu poštovani zastupnik Hrvoje Zekanović koji svoje pitanje postavlja predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, izvolite.

Zekanović, Hrvoje (HRAST)

Poštovani predsjedniče Vlade RH, iznimno mi je zadovoljstvo što, evo imam priliku, prvi vam postaviti pitanje na početku nove sjednice Hrvatskog sabora.
Ovdje ću naglasiti da nisam neovisan kako sam predstavljen, nego sam član stranke Hrast i nju zastupam u Hrvatskom saboru, odnosno branim politiku moje stranke.
Vjerujem da svi znaju da je naš istočni susjed, a radi se o Republici Srbiji započela pristupne pregovore sa EU 2014. godine. Otvoreno je 14 poglavlja, dva poglavlja su zatvorena. Postoji i poglavlje broj 35 ostalo gdje se govori o odnosima Srbije sa Kosovom. Međutim ne postoji poglavlje 36 odnosi Republike Srbije sa Hrvatskom.
Tražim od vas da mi se očitujete što je hrvatska Vlada napravila i što misli napraviti po pitanju ključnih stvari koje more hrvatski narod, koje se moraju razriješiti, a radi se o pitanju sukcesije bivše države, o pitanju granica, radi se o pitanju statusa hrvatske nacionalne manjine u RH, tiče se pitanja nestalih u Domovinskom ratu.
I naposljetku jedno ne manje važno pitanje, a to je pitanje priznavanja agresije na našu domovinu RH i naravno samim tim i pokretanje pitanja ratne odštete.
Nadovezat ću se, svi znamo tko je Aleksandar Vučić koji je, odnosno čija je srpska napredna stranka nedavno skupa s HDZ-om ušla u Europsku pučku stranku. Zanima me hoćete li se na isti način ponašati prema ulasku Srbije u EU kako ste se ponašali prema ulasku Srpske narodne stranke u Europsku pučku stranku?

Jandroković, Gordan (HDZ)

Hvala.
Izvolite predsjedniče Vlade.

Plenković, Andrej (HDZ)

Hvala lijepa predsjedniče Hrvatskoga sabora.
Lijepi pozdrav svim zastupnicama i zastupnicima na početku nove sjednice.
Hvala zastupniče Zekanović na ovim pitanjima.
Kad je riječ o putu Srbije prema EU, kada je riječ o pristupnim pregovorima i nizu rezidualnih, otvorenih pitanja koje Hrvatska ima sa Srbijom, prije svega zbog velikosrpske Miloševićeve agresije na Hrvatsku početkom 90ih godina i ova Vlada i ranije Vlade radi na rješavanju niza otvorenih pitanja.
Vama je poznato da je na poziv predsjednice Republike, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić posjetio Hrvatsku prije nekoliko mjeseci. Tom prigodom i na sastanku koji je bio održan u Vladi i na onom koji je bio održan s predsjednicom stavljena su na dnevni red sva otvorena pitanja između dvije zemlje, i procesuiranje ratnih zločina i pitanje nestalih i pitanje zaštite manjina i pitanje određenih zakona koje Srbija ima gdje je proširila svoju jurisdikciju prepisujući katalog djela iz statuta međunarodnog Kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i time omogućila svojim organima da procesuiraju zločine koji su se dogodile primjerice na teritoriju Hrvatske protiv građana i državljana RH od strane državljana RH tema koju sam i osobno u ranijem svojstvu zastupnika u Europskom parlamentu niz puta digao na međunarodnoj razini. Mi smo nakon ovog posjeta imali niz sastanaka na ministarskoj razini, otišao je u Srbiju i ministar Bošnjaković koji je razgovarao sa ministricom pravosuđa Srbije, nastojao pronaći modalitet i kako da riješimo ta pitanja, pitanja koja opterećuju hrvatske građane, koja opterećuju mnoge koji nisu sigurni da li da prelaze državnu granicu ili ne. Otišao je tamo i ministar Butković, razgovarao o prometnom povezivanju, gospodarskoj suradnji, svemu onome što bi trebala biti tema budućnosti.
Kada je riječ o pravima manjina, Hrvatska i Srbija imaju sporazum iz 2003. godine koja regulira status manjina. Mi želimo da prava Hrvata u Srbiji kojih nažalost danas ima samo oko 57 tisuća u odnosu na gotovo 4X više prije 20 i nešto godina, da budu na onoj razini kako mi štitimo u Hrvatskoj prava srpske manjine.
I ja mislim da ih mi štitimo dobro, kvalitetno. Za one koji ne znaju a takvih ima jako puno u današnjem političkom kontekstu Hrvatske, Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina iz prosinca '91. bio je jedan od ključnih elemenata za uspjeh međunarodnog priznanja Hrvatske.
Stečevina koju imamo sa statusom naših manjinskih zastupnika je pozitivna i dobra za hrvatsko društvo, dobra je za snošljivost, dobra je za pomirbu, dobra je za suživot i dobra je za model kakav želimo da imaju i druge zemlje i kako da štitimo prava hrvatske manjine u onim zemljama gdje je Hrvatska manjina.
I zato sva ta pitanje gledamo u cjelini, 36. poglavlja nema ali ima odgovornog stava RH i njenih predstavnika u svim formacijama vijeća od diplomatske pa do političke, gdje su sva ona pitanja koja su bitna na dnevnom redu. I put Srbije ako hoćete otvoreno u EU vodi i preko Zagreba i preko rješavanja kumuliranih pitanja koje godinama imamo. Tu zastupamo čvrsto nacionalne interese, naše stavove. Moj je dojam da o tome postoji vrlo široki konsenzus na političkoj sceni a ono što je sigurno postoji konsenzus i predsjednice Republike i Vlade RH o tome.
I to je stav i to je ono na čemu radimo, kontinuirano.
Hvala.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Hvala.
Izvolite kolega Zekanović.

Zekanović, Hrvoje (HRAST)

…/Govornik naknadno uključen./… Je li ovo radi?
Poštovani premijeru, to što vi kažete da se radi, ne znači da se radi. Moj dojam je da se ne radi ništa, dojam je hrvatske javnosti da se ne radi ništa jer mi do sada u 4 godine, 2 godine vašeg mandata nismo niti jedno ovo pitanje načeli niti smo ga počeli rješavati a to vi dobro znate.
Vi dobro znate jer govorite mnoge strane jezike što znači premijer, prvi ministar. Znači zapravo prvi sluga, onaj prvi koji služi svome narodu.
Nažalost kod vas se vidi zapravo da vi više volite vladati, upravljati nego služiti. To smo i osjetili kod Istambulske konvencije kada niste slušali bilo svog naroda. Nažalost i po ovom pitanju bojim se da nemate sluh za ono što vaš narod želi.
Hrvatska ne smije biti talac ničijih briselskih ambicija, ničijih. Hrvatskoj treba Vlada i vlast koja će se baviti jednom suverenističkom politikom. Hrvatskoj treba hrvatski Orban, a nažalost ja ovdje ne vidim niti O od Orbana.
Na posljetku reći ću da imamo jednu stvar koja se jako jasno vidi a to je da upravo vama i većinu drži gospodin Pupovac upravo zbog ovih razloga, da se ključni problemi Hrvata u Srbiji, Hrvata u Hrvatskoj ne rješavaju. Status Hrvata u Srbiji je katastrofalan, nikada nije bio gori. Pitanje granice je neriješeno i to vi znate i ništa se po tom pitanju ne rješava. A Vučić je i prije par dana u Mitrovici itekako lijepo govorio o našoj domovini i vi to znate.
A s druge strane ponoviti ću, jako interesantno i mene bi bilo sram sjediti kraj tog čovjeka u Europskoj pučkoj stranci a vi i vaša stranka niste rekli niti jednu riječ da spriječite ulazak tog čovjeka koji je bio s puškom u opsadi Sarajeva, koji je zagovarao okupaciju naše domovine ne tako davno.
Ja ću s ovog mjesta kada god mi je prilika govoriti o ovome i neću vam dati mira.
PDF