Početna
Akti
Dokumenti EU
Rasprave
Zastupnička pitanja
Statistički pokazatelji
Stegovne mjere
Aktivnosti zastupnika
Po sjednicama
Ukupno u sazivu
Zakonodavna aktivnost
Zastupnička pitanja
Povratak na vrh
Fonogram zastupničkog pitanja
Reiner, Željko, saziv: XI, sjednica: 2
PDF
Povratak
-
Aktualno prijepodne
12.06.2024.
Jandroković, Gordan (HDZ)
20 pitanje, sada će potpredsjednik Željko Reiner pitanje postaviti ministrici kulture i medija Nini Obuljen Koržinek.
Izvolite.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovana gospođo ministrice Obuljen Koržinek bogatstvo i raznolikost hrvatske kulturne baštine nas čini prepoznatljivim, čini naš identitet i privlači naravno brojne turiste u Hrvatsku. Istodobno svjesni smo ogromnih ulaganja nacionalnih i europskih sredstava ne samo u održavanje nego osobito nakonpotresa u obnovu, koliko znam, uloženo je više od 700 milijuna, a negdje sklopljeno ugovora za više od milijardu i 600 milijuna. Svi poslovi obnove kulturne baštine daleko su složeniji i kompliciraniji od poslova suvremene izgradnje i znam da je u tijeku izrada projekta e-konzervatorske podloge, a dobili smo na saborske klupe i u petak ćemo raspravljati, također, o Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Molio bih vas da nam odgovorite čime će zapravo taj zakon unaprijediti dodatno sve ove uistinu značajne uspjehe koje ste vi postigli, uz pomoć, naravno i konzervatora i svih onih koji rade marljivo na tom poslu?Hvala vam lijepo.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Izvolite, ministrice, odgovor.
Obuljen Koržinek, Nina (HDZ)
Hvala vam g. potpredsjedniče, da, u petak će zakon biti na raspravi u Saboru u prvom čitanju, međutim, mi smo pokrenuli iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti projekt izrade konzervatorskih podloga kao zaista najveći reformski projekt kad govorimo o zaštiti kulturne baštine jer znamo da je više od 10% zgrada u RH se nalazi u kulturno-povijesnim cjelinama i ovo će značajno ubrzati za građane, za investitore, za sve one koji koriste ta kulturna dobra ishođenje svih dokumenata, zato jer će za sve kulturno povijesne cjeline biti izgrađene konzervatorske podloge, one će biti javno dostupne u digitalnom formatu i kao e-usluge, ali ono što je još važno, bit će kao jedan od slojeva ugrađene u sve dokumente o prostornom planiranju, što znači da će svaki građanin znati u svakom trenutku klikom na georeferencirane karte naših gradova kakvo je stanje pojedine zgrade, u kojem je režimu zaštite i imat će uvid u osnovne mjere i prihvatljive promjene koje se mogu događati bez čekanja i ishođenja kompleksne dokumentacije. Ovo će učiniti postupak transparentnim, ubrzat će i spriječit će, recimo, situacije koje smo imali jutros ranije u raspravi, da netko insinuira da se, recimo, konzervatori bave televizorima, što nije istina, pa će to sada bit na klik dostupno, i ovako je dostupno ako netko postavi pitanje, dakle konzervatori se ne bave televizorima ni u Splitu ni u bilo kojem drugom hrvatskom gradu, niti ishode takve dokumente.
A spomenuli ste i obnovu, mi smo već u ovom procesu obnove pokazali kako donošenjem konzervatorskih smjernica, napravili smo to nakon potresa i u Zagrebu i u Petrinji, možemo maksimalno ubrzati obnovu i upravo smo tu izradili cijeli niz smjernica za žurno postupanje, sada to postaje sastavni dio zakona i da, dobro ste rekli, putem Ministarstva kulture i medija obnavlja se više od 400 projekata. Ukupno je dosad ugovoreno oko milijardu i 500 milijuna eura, više od 750 milijuna eura je već angažirano.
Međutim, moram se referirati i na ovo raspravu oko Siska jer to je, recimo primjer, gdje su projekti koje je odobrilo Ministarstvo kulture i medija, Stari grad, muzej, Kristalna kocka i vedrine, nisu uopće započeti, a ostali projekti koje smo dobili gradu Sisku, potrošili su iz Fonda solidarnosti možda 10, 15% i sada se sve nastavlja iz nacionalnih sredstava, pa evo i to malo doprinos kad govorimo o obnovi, o radu konzervatora, o sredstvima koje Vlada i ovo Ministarstvo osigurava za obnovu.
Hvala vam.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Povreda Poslovnika, kolega Krička, izvolite.
Krička, Marko (SDP)
.../Govornik nije uključen./... upaljen. Jesmo sad? E dobro.
Naime, čl. 238, gđa ministrica je rekla u zadnjem završetku svog govora, jednu netočnost, tj. iskrivljenu istinu, a to je da Ministarstvo kulture je pred kraj rokova za prijavu projekata tek davala suglasnost da se Sisak uopće može, može prijaviti i evo, sad zadnja simpatična situacija koju imamo baš na gradskoj vijećnici kako opravdano ne priznaju trošak za obnovu nečega što je …
.../Upadica: Hvala kolega Krička./... isti ti konzervatori …
.../Upadica: Kolega, kolega Krička./... da se moraju .../Govornici govore istovremeno, ne razumije se./...
Jandroković, Gordan (HDZ)
Dobivate opomenu, ovo nema veze s povredom Poslovnika, to je bila replika pa sada imamo još kolega Reiner, izvolite. Vi se očitujte.
Reiner, Željko (HDZ)
Hvala lijepa na odgovoru, gđo ministrice. Raduje što ćemo dobiti novu transparentnu e-uslugu konzervatorske podloge. Ono što to znači, to će sigurno olakšati, ubrzati rad na poslovnima obnove kulturne baštine koji su itekako složeni jer to nije, ja ponavljam, obično zidanje pa niti konstrukcijska obnova, to zahtijeva vrlo, vrlo složeni rad, fini rad rekonstrukcije, ponekad ovaj i dijelova koji su stari više stotina godina, plastika, itd., zašto i nemamo dovoljno niti stručnjaka.
Međutim, ono što je također, vrlo važno za napomenuti jer da će time, osim transparentnosti, da ćemo dobiti jednu potpuno novi kvalitetu i kao što ste i sami rekli, neće se više moći pričati o tome da konzervatori nešto dozvoljavaju, a nešto ne dozvoljavaju, da se bave postavljanjem televizora u Dioklecijanovoj palači ili ne postavljanjem televizora u dioklecijanovoj parlači i slično, tako da, mislim da ovaj, će ta transparentnost biti dobar odgovor svima onima koji se izvlače i svoju nesposobnost pokušavaju opravdati prebacivanjem odgovornosti na druge, poglavito na ministarstva, na Vladu, itd.
Hvala.
PDF
Učitavanje