Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Pušić, Dario, saziv: XI, sjednica: 2

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
12.06.2024.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Idemo sada na 12. pitanje, zastupnik Dario Pušić postavit će ga ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grliću Radmanu, izvolite.

Pušić, Dario (HDZ)

Hvala poštovani predsjedniče sabora, poštovani predsjedniče Vlade i ministri, uvažene kolegice i kolege zastupnici, sve vas srdačno pozdravljam.
Danas imam pitanje za ministra vanjskih i europskih poslova g. Grlića Radmana. U ožujku je BiH otvorila pristupne pregovore koji prethode članstvu u EU. Što ta činjenica znači za RH i što očekujemo od tog procesa u slijedećem razdoblju?

Jandroković, Gordan (HDZ)

Izvolite odgovor.

Grlić Radman, Gordan (HDZ)

Hvala lijepa uvaženi zastupniče g. Pušić.
Ova činjenica koju ste vi naveli znači afirmaciju ne samo za vanjsku politiku i sigurnost RH nego prije svega i same BiH, to je jedno od najvećih postignuća poslije dejtonske BiH upravo imajući u vidu činjenicu proeuropski put nastojanja, težnja i mislim da je to i nagrada reformskih snaga u BiH, proeuropskih lidera i upravo ovo Vijeće ministara na čelu s predsjedateljicom Borjanom Krištom odradili su veliki posao, vrlo složen posao, trebate imat u vidu i činjenicu da je BiH multinacionalna zemlja sa teškim nasljeđem rata i sa vrlo kompleksnim ustrojstvom. Ali u svakom slučaju ovo otvaranje pregovora 21. ožujka koja zapravo će isto tako ić u jednu drugu, narednu fazu, a to je prije svega usvajanje pregovaračkog okvira koji podrazumijeva i datum otvaranja konkretno pregovora, znači onog trenutka kada BiH i Vijeće ministara ispuni konkretne i relativno kratku razmjerno listu reformi sazvat će se međuvladina konferencija u Briselu i onda će se krenuti konkretno u pregovore.
Činjenica da je BiH, još uvijek postoji određene negativne tendencije, ali dobro je da je BiH jednim dijelom u EU, tako da i ove negativne tendencije, s jedne strane separatističke tendencije, s druge strane unitarističke, da će pridonijeti implementaciji i one pravne stečevine koja podrazumijeva i vladavinu prava. Vladavina prava podrazumijeva jednakost, ravnopravnost. Nažalost evo Izborni zakon, sigurno da je to dugoročno isto jedno pitanje koje se treba riješiti naravno kroz razgovore jer je to u interesu i same BiH, jer je to u interesu institucija u BiH, a i svih građana, prije svega tri konstitutivna naroda i ostalih građana kako bi BiH mogla funkcionirati, dakle ne može biti u BiH netko imati više prava, a netko imat i manja prava, upravo sukladno duhu slovu Dejtonsko-pariškog ugovora, sporazuma koji je zapravo ujedno i međunarodno pravo sva tri konstitutivna naroda i ostalih građana moraju imati jednaka prava. Nažalost, puzajućim reformama i ranijih visokih predstavnika došlo je do narušavanja tog Izbornog zakona tako da i hrvatski narod koji je najmalobrojniji zapravo je obeštećen, oni su upravo zbog …/Govornik se ne razumije./…nadmoćnijeg naroda koji bira njima legitimne političke predstavnike nisu u poziciji to učiniti, tako dakle, tako da bi se promjena, promjenama Izbornog zakona upravo trebale ukloniti i eliminirati sve one diskriminacije u izbornom procesu i kako bi se osigurao politički legitimitet hrvatskog naroda u BiH. To je naravno velika i zasluga ove hrvatske Vlade na čelu s Andrejom Plenkovićem upravo i to je naše veliko postignuće, nama je u interesu stabilna, funkcionalna i sigurna BiH.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Izvolite očitovanje.

Pušić, Dario (HDZ)

Hvala lijepo g. ministre, zadovoljan sam vašim odgovorom. Nadam se i vjerujem da ćete zajedno sa legitimnim predstavnicima vlasti u BiH ubrzati put ka članstvu u EU i da ćete nastaviti štititi prava Hrvata u BiH, hvala.
PDF