Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Makar, Božica, saziv: IX, sjednica: 16

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
15.01.2020.

Jandroković, Gordan (HDZ)

30. pitanje, zastupnica Božica Makar, postavlja ga ministru regionalnog razvoja i fondova EU Marku Paviću, izvolite.

Makar, Božica (HNS)

Hvala lijepo poštovani predsjedniče HS-a. Uvaženi predsjedniče Vlade i ministri.
Poštovani ministre Paviću, pa svi smo svjesni da u posljednje 2 godine EU fondovi su postali generatori razvoja u RH. Značajnu ulogu u tome imaju upravo integrirana teritorijalna ulaganja i taj mehanizam koji omogućuje integriranje različitih sredstava iz različitih izvora, različitih fondova i operativnih programa, kao i njihova ulaganja u aktivnosti s ciljem jačanja uloge gradova kao pokretača gospodarskog razvoja. To je i izazov brojnih članica EU kako učiniti upravo ta integralna ulaganja, upravo integralnima i integrirati ih. Stoga me zanima, konkretno, koji su prioriteti ministarstva u narednom razdoblju i što jedinice regionalne lokalne samouprave mogu očekivati što se tiče raspodijele sredstava iz aktualne financijske omotnice, dakle, čemu se mogu nadati naši gradovi, općine i županije?
Hvala.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Odgovor, izvolite.

Pavić, Marko (HDZ)

Hvala lijepa poštovana zastupnice Makar, poštovani predsjedniče Sabora. Zastupnici, predsjedniče Vlade i ministri.
Imate pravo, upravo instrument integralnih teritorijalnih ulaganja ili tzv. ITU mehanizam je jedan vrlo fleksibilan mehanizam koji gradovima omogućuje itekakav značajan razvoj. Do sada u Hrvatskoj postoji 7 gradova, odnosno 4 aglomeracije, Zagreb, Osijek, Split, Rijeka plus Zadar, Slavonski Brod i Pula koji iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija ima na raspolaganju preko 2,3 milijarde kuna plus dio koji dolazi iz Europskog socijalnog fonda.
Do sada je objavljeno preko 77% poziva, nešto više od četvrtine je ugovoreno, ono što svakako od postojećih gradova očekujemo, da završe ovu financijsku omotnicu i ugovore. Znamo da je bilo malo izazova oko pripreme interventnih lista, oko uspostave sustava upravljanja, ovo je u biti nešto što mi zovemo naši meta jezikom, PT3, odnosno provedbeno tijelo 3. razine, gdje grad odnosno gradovi koji koriste ITU mehanizam itekako imaju mehanizam za ulaganje sredstva i za one prioritete koje iz drugih fondova ne mogu ulagati. Recimo, gradovi mogu ulagati u izgradnju škola iz ITU mehanizama.
Tako da, ono što od postojeće omotnice očekujem, završetak ugovaranja i poštovanje rokova. Vjerujem da će se to ispoštovati naprosto zato što su gradovi shvatili snagu ITU mehanizma, njegovu fleksibilnosti i da mogu ulagati. Nedavno je bila konferencija, isto tako EU komisije u Osijeku gdje smo, gdje EU komisija prezentirala iskustva ostalih zemalja članica, bili su gosti iz nekoliko zemalja članica koji isto imaju ITU mehanizme i mislim da tu imamo slične izazove svi, a to je kako da ta ulaganja postaju integrirana teritorijalna.
Ono što vidimo iz iskustva, a to ćemo svakako inzistirati u sljedećoj financijskoj omotnici, da ne mogu svi projekti biti u središtima gradova koji provode ITU mehanizam, pa tako da imate situaciju sada da Rijeka ima recimo jedan od ITU mehanizama, mi, Eurocentar ne ide u Gorski kotar, iako je Gorski kotar dio ITU mehanizma cijele aglomeracije koje je Rijeka prijavila.
Nadalje, ta područja u sljedećem razdoblju proširit će se još sa Karlovcem, Dubrovnikom, Varaždinom, Vinkovcima, Siskom, Šibenikom i Bjelovarom. Vidjet ćemo da li će neki od njih sukladno korištenju sredstava možda već ući i u kraj ove omotnice, ali u lipnju 2019. donešena je odluka da se proširi sa njima. Ti gradovi trebaju napraviti teritorijalne strategije, trebaju definirati paket mjera tzv. interventne liste u šta će ulagati. Koja će točno biti visina omotnice, to čekamo još završetak pregovora cjelokupnog višegodišnjeg financijskog okvira. Trenutačno su velike razlike između stajališta Vijeća i Parlamenta, Hrvatska će isto imati tako značajnu ulogu u samom zatvaranju i višegodišnjeg financijskog okvira, isto tako i uredbi koje se tiču kohezije, konkretno CPR uredbu koja definira pravila uključujući ITU mehanizma, bit će odnosno trijalozima ću i ja osobno sudjelovati između Europskog vijeća i Europskog parlamenta u sljedećim mjesecima.
Prema tome, zaključno ITU mehanizam je kako dobar, značajan, fleksibilan omogućuje gradovima da financiraju nešto što inače ne bi mogli iz drugih sredstava, treba ga koristiti. I upravo ovo što ste rekli, treba ga ojačati da bude integriran i da bude teritorijalan, a da nisu samo ulaganja.
Hvala lijepa.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Izvolite očitovanje.

Makar, Božica (HNS)

Hvala lijepa na iscrpnom odgovoru. Zadovoljna sam tim više jer očekujem da će biti dovoljno sredstava u financijskoj omotnici, a i da će se naši gradovi pripremiti bolje nego što je to bilo na početku i da će uspjeti ispoštivati rokove i sve ostalo što se o tome traži da bi mogli povući sredstva iz ovih fondova.
Hvala.
PDF