Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Madjer, Mladen, saziv: IX, sjednica: 16

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
15.01.2020.

Jandroković, Gordan (HDZ)

28. pitanje zastupnik Mladen Madjer postavlja ga ministrici znanosti i obrazovanja Blaženki Divjak, izvolite.

Madjer, Mladen (Stranka rada i solidarnosti)

Zahvaljujem predsjedniče.
Moje pitanje upućeno ministrici, a radi se o sufinanciranju djece u dječjim vrtićima.
Znamo da su jedinice lokalne samouprave su glavni izvor financiranja djece u dječjim vrtićima, znamo da se škole sufinanciraju iz regionalne samouprave odnosno iz državnog proračuna, pa pitam da li je ministarstvo planira preusmjeravanje dijela sredstava za sufinanciranje djece u dječjim vrtićima? Jer znamo da jedinice lokalne samouprave dobile su određena veća sredstva ovom poreznom reformom što pozdravljamo, ali mislim da bi se trebalo i Ministarstvo obrazovanja direktno uključiti i u sufinanciranje djece u dječjim vrtićima, a ne to ostaviti samo jedinicama lokalne samouprave. Hvala.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Odgovor, izvolite.

Divjak, Blaženka

Hvala g. predsjedniče HS, zahvaljujem g. zastupniku na ovom pitanju, zapravo sudjelovanje djece u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju vrlo je važna tema. Nažalost, mi tu zaostajemo za recimo prosjekom EU, kod nas je postotak djece koji sudjeluju odnosno jesu pokriveni ranim i predškolskim odgojem i obrazovanjem do 4.g., po najnovijim podacima 83%, istina je, to je pomak, to je podatak iz 2017., to je pomak u odnosu na 2016. za 7 postotnih bodova, međutim to je još uvijek daleko od našeg cilja, a to je 95% i zato ja kažem da je ovo vaše pitanje relevantno.
Istina je isto tako da se u posljednjih nekoliko godina izuzetno puno ulagalo baš u infrastrukturu jer ovaj podatak koji govori o tome da mi imamo pokrivenost svega 83% djece ranim i predškolskim odgojem do 4.g., zapravo je uglavnom adresirano i u izvješću Europske komisije gdje se izričito kaže da je to zbog toga jer nam nedostaje infrastrukture i zato jer nam nedostaje osoblja koje zapravo s djecom treba i raditi.
Što se tiče infrastrukture ja sam sigurna da će novi podaci pokazati da imamo veći obuhvat s obzirom je da je ova Vlade, dakle na razini Vlade temeljem, znači investicija iz različitih ministarstava u posljednjih nekoliko godina obnovila ili dogradila, izgradila 500 vrtića u RH, što ja mislim da je veliki pothvat, to je, ako se ja ne varam, oko milijardu i pol kuna, znači investicije, što je, slažemo se, dobro.
Ono što je s druge strane ipak obaveza, a temeljem Zakona o ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju da financiranje prvenstveno plaća i financiranje, većinsko financiranje vrtića je na jedinicama lokalne područne odnosno regionalne uprave, samouprave. I u tom smislu je zakon tu dosta jasan ono što mi kao ministarstvo radimo, radimo znači nadzor, radimo nacionalni, nacionalni kurikulum koji se onda mora primjenjivati i isto tako vodimo računa o tome da ti vrtići ispunjavaju određene uvjete.
Nama je u zadaći sufinanciranje, sufinanciranje programa, znači posebnog programa javnih potreba koje se uglavnom odnose na ako se ja dobro sjećam tri kategorije, to su djeca s teškoćama da roditelj djece odnosno djeca pripadnici nacionalnih manjina. Mi u državnom proračunu tu imamo osigurano oko 19 milijuna kuna koje onda rasporedimo za te programe. Znači to je dio jedne, ja bih rekla sustavne politike gdje se ulaže u infrastrukturu, gdje se ulaže naravno u suradnji sa osnivačima, gdje se ulaže u samo opremanje vrtića i jasno u kvalitetne, u kvalitetne programe. U tom smislu velim mi ispunjavamo svoju zakonsku obvezu, a sigurna sam da možemo još iskoristiti i sredstva iz fondova kako bismo podigli i ja bih rekla broj odnosno povećali broj ljudi koji rade u vrtićima jer tu vidimo nedostatak i u tom smislu imamo i određena zakonska rješenja i još nešto sredstava u fondovima koja bismo za tu namjenu mogli iskoristiti.
Evo, ja se nadam da sam odgovorila na vaše pitanje.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Izvolite očitovanje.

Madjer, Mladen (Stranka rada i solidarnosti)

Pa djelomično sam zadovoljan, ali i jasno da nisam u krajnosti potpuno zadovoljan jel znači nema u naznaki sufinanciranje, jel znamo da negdje ekonomska cijena vrtića od 1.500 do 2.000 kuna po djetetu zavisno o broju djece, zavisno o vrtiću i znamo da jedinice lokalne samouprave koje imaju veći proračun da sufinanciraju više da ide manji teret roditeljima, ali bojim se i svjestan sam da je izgrađeno i novih vrtića da je uloženo u infrastrukturu, al se bojim da jedinice lokalne samouprave koje nemaju sredstva da će doći do problema da neće jednostavno roditelji uz ovu, uvjete koje imaju neće moći plaćati, a jedinica lokalne samouprave neće moći sufinancirati djecu. Pa evo, ali može se bez obzira na to ja apeliram na Vladu RH koja bi sad morala donesti novu uredbu o eksploataciji ugljikovodika gdje bi trebalo se povećati sredstava baš jedinicama lokalne samouprave da iz tog djela mogu sufinancirati evo npr. djecu koja polaze u dječji vrtić. Jer koliko imam informaciju da je taj omjer sada predviđa se 4 4 2, mislim da nije to u redu prema jedinicama lokalne samouprave. Jedan dio velim sredstava mogao bi se izdvojiti upravo za djecu za sufinanciranje djece u dječjim vrtićima u jedinicama lokalne samouprave.
Hvala.
PDF