Povratak na vrh

Fonogram zastupničkog pitanja

Radin, Furio, saziv: IX, sjednica: 16

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
15.01.2020.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Peto pitanje će postaviti potpredsjednik HS, Furio Radin, a postavlja ga ministru uprave Ivanu Malenici, izvolite

Radin, Furio (Nezavisni)

Hvala lijepo g. predsjedniče.
Ovo pitanje bilo bi prirodno uputiti Vladi općenito jer zahvaća više ministarstava, a radi jednostavnosti uputit ću ga jednom ministru i to ministru Malenici, ministru uprave.
Pitanja koja se odnose na prava nacionalnih manjina obično su dosadna do trenutka, do trenutka dok imaju, dok nemaju međunarodne posljedice, a još više kada su od tolike važnosti da mogu utjecati na određenu ravnotežu, na ravnotežu određene koalicije.
Ministar Malenica u ovom slučaju je kao novi šef resora administracije jedan od kolateralnih žrtava priznajem, ovoga, ovoga inače kompleksnoga, kompleksnoga pitanja, a zapravo krivica je u dugogodišnjem neradu svih hrvatskih Vlada na primjeni ugovora između dvije inače prijateljske države, u ovom slučaju Ugovora o pravima nacionalnih manjina između RH i Italije. Zamislite, potpisan je 1996.g. i unatoč mnogobrojnih upozorenja ostao je u velikom dijelu mrtvo slovo na papiru u nekoj ladici. Pacta sunt servanda je u RH puno češće fraza i floskula nego izraz koji označava realnost, barem kada se tiče nacionalnih manjina.
Želim naglasiti dodatnu okolnost da je ova Vlada potrebu respektiranja spomenutog ugovora uvrstila u svom programu i operativnom planu za nacionalne manjine, unatoč tome dva članka ovog inače kratkog, ali vrlo sadržajnog ugovora, hvala lijepa što me, što me slušate, koji govori o stečenim pravima, znači čl. 2. koji govori o stečenim pravima i čl. 3. koji govori o proširivanju tih istih prava na teritoriju gdje živi talijanska nacionalna manjina su u prvom slučaju djelomično, a u drugom slučaju potpuno …/Upadica: Hvala vam/…potpuno ignorirana …/Upadica: Hvala kolega Radin/… nastavit ću poslije.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Može.
Izvolite ministre odgovor.

Malenica, Ivan (HDZ)

Zahvaljujem predsjedniče HS, uvaženi zastupniče Radin, što se tiče Međunarodnog ugovora između RH i Republike Italije, pored tog ugovora postoji i Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i postoji Zakon o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u RH. Međutim, u tom dijelu nadzora nad provedbom tim pravnih akata, Ministarstvo uprave razvilo je jedan, jednu aplikaciju, to je sustav, e-Sustav za praćenje provedbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koje je u svom izvješću za 2018. g. istaknulo, a govoreći konkretno o pravima talijanske nacionalne manjine i govoreći o upravnim postupcima koji se vode pred tijelima jedinice lokalne samouprave da je primjerice u gradu Rovinju oko 500 upravnih postupaka vođeno na talijanskom jeziku, da je gradu obujam oko 30 upravnih postupaka vođeno na talijanskom jeziku, dok je u ostalim jedinicama lokalne samouprave pripadnicima talijanske nacionalne manjine omogućena komunikacija na talijanskom jeziku, odnosno službenici i u jedinicama lokalne samouprave, ali i u uredima državne uprave koji su postojali do 1. siječnja 2020. g. bili su dužni podučiti stranku o navedenim pravima. U izvješću konkretno Ureda državne uprave, dakle uz tu obvezu obavještavanja o mogućnosti korištenja tih prava, nije bilo slučajeva kada bi pripadnici talijanske nacionalne manjine iskoristili to pravo.
Istaknuo bih još podatak da je od 2013. do 2018. g. ukupno 3000 različitih uvjerenja kroz Ministarstvo unutarnjih poslova izdano na talijanskom jeziku.
Slijedom toga, moram reći da će Vlada RH i dalje poticati zaštitu i razvijanje dostignutih prava na službenu uporabu talijanskog jezika, posebno kroz realizaciju operativnog programa za pripadnike nacionalne manjine.
Hvala.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Hvala.

Radin, Furio (Nezavisni)

Hvala lijepa. Naravno da nisam zadovoljan, morat ćemo se naći da razgovaramo zato što ste spomenuli 3 zakona uključujući i Ustavni zakon o nacionalnim manjinama koji su na nižoj razini od ovog ugovora jer Ustavni zakon o nacionalnim manjinama nije ustavni zakon, nego je to organski zakon koji se tako zove zato što smo tada htjeli se praviti važni pred svijetom pa smo ga nazvali ustavnim zakonom. To piše u Ustavu, da je to organski zakon.
Znači drugim riječima, u Istri, a da o Rijeci niti ne govorimo, o riječkom području, dvojezičnost je u stagnaciji i u regresiji. Čl. 3. ugovora se ne primjenjuje. Čl. 3. ugovora kaže da bi se trebao proširiti i na druge, znači i na druga mjesta gdje žive pripadnici talijanske nacionalne manjine, a to se ne dešava. Suprotno tome, dešava se jedna regresija. Vrijeme nam ne dozvoljava dublje ulaženje u ovo inače složenu problematiku, ali prečesto se pojavljuju prometne oznake, npr. koje su samo na hrvatskom tamo gdje bi trebale biti dvojezične jer tako kažu statuti tih mjesta. Postoji problemi u vizualnoj dvojezičnosti i na mnogim drugim područjima. Zato ću uskoro posvetiti 5-minutno iznošenje stajališta našega kluba o ovom problemu, a kao što sam vam rekao, lijepo bi bilo da se nađemo pa da vam objasnim kako je taj program puno složeniji od onoga što se željeli prikazati.
Hvala.
PDF