Početna
Akti
Dokumenti EU
Rasprave
Zastupnička pitanja
Statistički pokazatelji
Stegovne mjere
Aktivnosti zastupnika
Po sjednicama
Ukupno u sazivu
Zakonodavna aktivnost
Zastupnička pitanja
Povratak na vrh
Fonogram zastupničkog pitanja
Stričak, Anđelko, saziv: IX, sjednica: 16
PDF
Povratak
-
Aktualno prijepodne
15.01.2020.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Četvrto pitanje, zastupnik Anđelko Stričak postavlja ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu, izvolite.
Stričak, Anđelko (HDZ)
Hvala predsjedniče.
S obzirom da danas obilježavamo Dan međunarodnog priznanja RH a temelj neovisne, suverene, međunarodno priznate RH je Domovinski rat, evo jednog pitanja vezanog za tu tematiku. Pitanje upućujem ministru hrvatskih branitelja.
U mandatu aktualne Vlade premijera Plenkovića a i vas kao ministra hrvatskih branitelja, posvećena je velika pozornost dignitetu Domovinskog rata i hrvatskih branitelja. Tako su u ovom mandatu doneseni cjeloviti Zakon o hrvatskim branitelja iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, Zakon o osobama nestalih u Domovinskom ratu. U proceduri je donošenje Zakona o proglašenju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta, donesen je novi Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u RH kojim se 18. studeni proglašava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje.
Uz navedeno ministre, prije godinu dana najavili ste da ministarstvo pokreće projekat digitalizacije arhivskog gradiva iz Domovinskog rata. Projekt je financiran sredstvima EU-a stoga vas molim za odgovor kako napreduje provedba projekta? Koliko je gradiva do sada obrađena i kakva se dinamika očekuje? Hvala.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Izvolite odgovor, ministre.
Medved, Tomo (HDZ)
.../Govornik nije uključen. Govornik nije uključen/…u mandatu ove Vlade po prvi puta model korištenja sredstava iz Fondova EU u potpori aktivnosti Ministarstva hrvatskih branitelja. Vrijednost ovog projekta je gotovo 82 milijuna kuna, od čega je 85% financirano iz Europskog socijalnog fonda. Projekt se provodi kroz period od gotovo 6.g., sa projektom smo počeli krajem 2017.g., a završetak je planiran 2023.g. Cilj je sačuvati dokumentaciju iz domovinskog rata od propadanja i uništavanja kroz sređivanje, popisivanje i trajno zbrinjavanje arhivskog gradiva. Osim što se digitalizacijom arhivskog gradiva iz domovinskog rata olakšava i pojednostavljuje dostupnost dokumenata u cilju ostvarivanja zakonom propisanih mjera i aktivnosti za hrvatske branitelje, važno je da se kroz ovaj projekat sačuva gradivo koje svjedoči našu povijest i čuvamo je za buduće generacije. Količina arhivskog gradiva koja će se digitalizirati iznimno je velika. Rad je započeo na 6 lokacija, u Splitu, Karlovcu i Zagrebu, u 2019.g. sa radom je započeo program i u okviru MUP-a u Zagrebu. Na projektu trenutno radi 83 djelatnika. Dodatan posao bio je priprema prostora prije samog postupka digitalizacije u građevinskom, sigurnosnom i informatičkom smislu. Dakako da smo zadovoljni sa dinamikom ovog kompleksnog projekta jer je dosad pregledano i obrađeno 3,5 milijuna akata. Smatram kako nam je svima jasna važnost ovog programa digitalizacije i da razumijemo značaj ovog složenog projekta jer se digitalizacija odnosi na najvažniji dio naše novije hrvatske povijesti.
Isto tako naglašavam da kroz ovaj projekat odašiljemo jasnu sliku i pokazujemo kako članstvo RH u EU pridonosi realizaciji projekata i programa rada Ministarstva hrvatskih branitelja, a koji se odnosi na hrvatske branitelje i domovinski rat općenito. Hvala.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Izvolite očitovanje.
Stričak, Anđelko (HDZ)
Uvaženi ministre, zahvaljujem vam se na iscrpnom odgovoru, najprije bih napomenuo da je ministarstvo upravo vašim dolaskom počelo jedan svoj rad, mogu reći na jednom znanstvenom pristupu, temi domovinskog rata tj. hrvatskim braniteljima, a prvi dio je odrađen prema popisu stanovništva, kućanstava i stanova 2011.g., a objavljen u jednom publikaciji pod nazivom „Demografska i socioekonomska obilježja hrvatskih branitelja“ iz koje proizlazi da hrvatski branitelji nisu nikakva privilegirana skupina, ovo je nastavak tog dobrog rada zasnovanog na prvenstveno činjenicama i istini.
Ono što je najbitnije, ono što danas nije zabilježeno u digitalnom obliku kao da ne postoji, upravo stoga je ova inicijativa iznimno bitna, bitno je da se ta dokumentacija sačuva od propadanja, te da bude dostupna novim generacijama, naročito je bitno da bude dostupna povjesničarima, kako u RH, tako i u inozemstvu. Fascinantna je količina koja je dosad prikupljena i obrađena i čestitke na tome. Hvala.
PDF
Učitavanje