Povratak na vrh

Rasprave po točkama dnevnog reda

Saziv: XI, sjednica: 6

PDF

71

  • Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave
10.07.2025.
Prelazimo na drugu točku dnevnog reda

- Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave

Predlagatelj je Vlada Republike Hrvatske na temelju članka 8. Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupka, postupaka javne nabave.
Raspravu je proveo Odbor za gospodarstvo, ispričavam se.
Želi li predstavnik predlagatelja dati dodatno obrazloženje? Sa nama je gospodin Goran, državni tajnik Goran Romek iz Ministarstva gospodarstva.
Da, izvolite.
Poštovani potpredsjedniče, poštovane saborske zastupnice i zastupnici lijep pozdrav svima.
Bit ću vrlo kratak, vrlo jasan kakva je i ova točka. Na temelju odredbi članka 8. stavka 4. Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave članovi Državne komisije imenuju se na razdoblje od pet godina. Obzirom da je istekao mandat za dvije osobe koje su navedene u ovim prijedlozima mi ih, predložili smo razrješenje i Državna komisija će razriješiti Jasnicu Lozo i Karmelu Dešković.
Evo toliko za sad, pa tu sam za pitanja.
Da, možete ići tamo da.
Prva replika Mirela Ahmetović.
Hvala lijepa.
Evo dat ću vremena državnom tajniku da dođe do mjesta. Poštovani državni tajniče ja vas lijepo pozdravljam. Danas nemamo priliku razgovarati sa državnim tajnikom Vedranom Špeharom, jer koliko mogu ja zaključiti njega je naprosto strah doći jer smo prošli put, dakle prošli tjedan razgovarali isto o razrješenjima i imenovanjima članova DEKOM-a. Ni tad nije bio siguran koliko je članova u DKOM-u danas, koliko ih treba biti, tko se razrješuje, tko se imenuje, zašto su čekali godinu dana do imenovanja, odnosno razrješenja itd.
I sad ono što mene zanima pošto ste tu novi, puni entuzijazma možete li mi reći tko su danas punopravni članovi Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave? Vrlo jednostavno pitanje.
Hvala.
Gospodin Romek.
Poštovana saborska zastupnice, evo mogu vam reći, htio bih samo stati u obranu ako mogu gospodina Špehara. Vjerujem da ga nije strah, međutim danas je pao izbor da on ili ja moramo ići na razgovor sa OECD-om, tako da je mene pripala čast da ovdje govorim o DKOM-u, a on je na sastanku sa OECD-om.
Evo ja vam mogu pročitati poimence osobe koje su imenovane za DKOM. Dakle, Maja Kuhar za predsjednicu DKOM-a, Zvonimir Jukić za zamjenika predsjednika, Danijela Antolković za zamjenicu predsjednika, Olga Majda Huljev za članicu, Marijana Gotal Krim za članicu, Sanja Badel Vran za članicu, Saša Čaldarević za člana, Jasnica Lozo za članicu i Gordana Klišanić za članicu.
Što se tiče drugog dijela pitanja zašto je ovo odvojeno. Rekao bih samo da Ministarstvo gospodarstva i Vlada Republike Hrvatske barata sa velikim brojem procesa, kompliciranih procedura i odlučili su se možda greškom, možda namjerno ne mogu utvrditi razdvojiti ovaj proces. Samo bih htio reći da je sve u sklopu sa procedurom, sve objavljeno …
…/Upadica Radin: Hvala./…
… i rekao bih da je sve ispoštovano.
Povreda Poslovnika gospođa Ahmetović.
Hvala lijepa.
Pozivam se na članak 238. Iako vjerujem da državni tajnik nije namjerno obmanuo javnost. Naime, ljudi koje ste nabrojali nisu članovi DKOM-a zato što nisu imenovani. Imenuje ih kao što ih i razrješava Hrvatski sabor. Dakle, vi ste malo manju grešku napravili nego je to vaš prethodnik, odnosno gospodin Špehar kada nije imao pojma da je njih samo četvero od ukupno 9 zakonom propisanih. Danas još uvijek punopravni član DKOM-a, …
…/Upadica Radin: Hvala. Hvala./…
Dakle, odluke se donose vrlo, vrlo jedva.
Hvala lijepa.
Ja moram priznati da moram tražiti pomoć od gospodina Romeka ako dozvolite da razjasni ovu točku, izvolite.
Gospođo Ahmetović naravno da su mi jasne procedure i naravno da sam svjestan da će Hrvatski sabor imenovati navedene, ali ako sam ja vas dobro shvatio vi ste mene upitali koje osobe će biti u DKOM-u, ja sam ih samo nabrojao.
Naravno da znam da 9 ljudi se nalazi u DKOM-u, u sustavu sam javne nabave tako da ovaj dio zaista nije problematičan što se mene tiče, iako sve što ste rekli uvažavam.
Dobro, hvala. Shvatili smo, shvatili smo.
Ništa, preći ćemo preko toga, jel' imate pravo, kako bih rekao imate pravo oba dva.
Gospođa Anka Mrak-Taritaš, izvolite.
…/Upadica Radin: Povreda Poslovnika./…
Da, da. Referiram se na članak 238. dakle ono što vas je gospođa Ahmetović pitala je bilo u ovom trenutku tko su članovi DKOM-a. Na to niste odgovorili. Dakle, ovo što ste vi odgovorili, što je državni tajnik odgovorio to će biti komisija od 9 članova iza 15. srpnja kad ih mi izglasamo. Do 15. srpnja oni to nisu. Ali odgovor tko to je u ovom trenutku od vas nismo dobili.
Hvala. Hvala.
Rečeno je već malo prije to, tako da nećemo dati ni sada opomenu.
Gospođa Anka Mrak-Taritaš, replika.
E hvala vam lijepo.
Dakle, ja ne mislim da državni tajnik ne bi došao, ali da je došao bi se trebao pokriti po ušima i duboko sramit zbog ovog što mi danas imamo.
Dakle, ono što mi danas imamo je sljedeće. Sa 18. svibnjem je dvije članice DKOM-a su prestale to biti. Da bi Vlada njih razriješila s 13. srpnjem. Voljela bih da i saborski zastupnici tako, jednako tako imaju da ono recimo nakon tri mjeseca kad se razriješi ili bilo šta drugo. Ali ključno pitanje je od 18. svibnja do 3. srpnja, odnosno nije ni to, nego će oni biti razriješeni 15. srpnja, dakle kad će donijeti odluku Sabor. Od 18. svibnja do 15. srpnja ako su sudjelovali u donošenju pojedinih odluka da li su te odluke pravno valjane?
Hvala lijepo.
Hvala. Hvala lijepa.
Odgovor.
Poštovana zastupnice Mrak-Taritaš naravno da ljudi koji rade u DKOM-u su svjesni koja su njihova zakonska ograničenja, njihova zakonska prava, tako da siguran sam da oni u svom postupanju, u svome radu nisu išli mimo i kontra tih prava. Sve ostalo što ste rekli ne mogu vam ništa proturječiti.
Hvala.
Gospodin Ivan Bugarin.
Evo zahvaljujem poštovani potpredsjedniče Sabora.
Evo samo bih htio istaknuti da na Odboru za gospodarstvo mi smo jučer jednoglasno usvojili ova dva razrješenja. Ovdje se radi jednostavno o tehničkoj stvari, znači razrješujemo na prijedlog Vlade Republike Hrvatske ova dva člana i time stvaramo preduvjet da DKOM popuni sve članove u svoju komisiju. Jel' tako? Znači, ovim razrješenjem stvorit ćemo pretpostavku da na sjednici Hrvatskog sabora kojoj će bit glasovanje možemo popunit sve članove povjerenstva državne komisije. Jel' tako?
Hvala.
Odgovor, izvolite.
Hvala poštovani zastupniče. Nemam što dodati zapravo na vaše konstatacije. Upravo to, zapravo je meritorna odluka i ovime samo, ovim razrješenjem samo oslobađamo, odnosno potvrđujemo ovu odluku koja će biti na dnevnom redu u Saboru sljedećeg tjedna putem kojeg će se potvrditi 9 članova DKOM-a.
Gospodin Gregurović.
Hvala potpredsjedniče.
Evo otprilike svi znamo koliko je DKOM vrlo važan pogotovo za sve koji provode postupke javne nabave i znaju koliko je to bitno tijelo. U principu već ste odgovorili ono što sam htio pitati da li će moći normalno funkcionirati sa svim brojem članova potrebnih.
Izvolite odgovor.
Pa hvala zastupniče. Kao što ste i sami rekli odgovor je bio na prošlo pitanje, tako da apsolutno će biti 100% članova sada imenovanih i obavljanje poslova će biti nesmetano.
Hvala lijepa.
Izvjestitelji odbora, samo jedan odbor je bio, za gospodarstvo? Ne.
Otvaram raspravu, gđa. Ahmetović, Klub zastupnika SDP-a, izvolite.
Hvala lijepa poštovani potpredsjedniče HS.
Poštovani državni tajniče, kolegice i kolege.
Pa ajmo najprije raščistiti odgovor na moje pitanje jer ga dobili nismo. Dakle danas Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave funkcionira sa 4 člana od zakonom propisanih 9 članova, dakle čak nemamo ni većinu nego imamo manjinu ajmo reć članova propisanih zakonom i to su Maja Kuhar, Danijela Antolković, Jasnica Lozo i Zvonimir Jukić, dio njih je v.d. članova, dio njih odnosno jedna je v.d. zamjenice predsjednice, a jedna je v.d. predsjednice državne komisije. Zbog čega je tome tako? Zbog toga što temeljem zakona Vlada daje prijedlog za razrješenje i prijedlog za imenovanje, a sabor je taj koji donosi konačnu odluku o razrješenju i imenovanju.
Sad, tu je netko rekao, naravno sa strane vladajuće većine, da se radi o tehničkoj stvari. E, sad baš se i ne radi očito o tehničkoj stvari kad je tu tehničku stvar toliko teško provesti. Ja bih rekla da je to za Ministarstvo gospodarstva ono teški space shuttle. Mi smo i prošli tjedan razgovarali o razrješenju dijela članova i o imenovanju svih članova temeljem javnog poziva, a ova dva člana odnosno dvije članice su se zaboravile razriješiti i to je ono što je poražavajuće. Dakle, Vlada predlaže 4. srpnja odluku o razrješenju predsjednice, zamjenice predsjednice i dijela članova i u obrazloženju tog prijedloga napominje da je dvjema članicama odnosno za dva člana istekao mandat 18.5.2025.g., al se ne sjeti predložiti i razrješnicu tim članovima, pa onda mora još jednu sjednicu Vlade napraviti i predložiti razrješenje ove dvije članice.
Dakle ono što sam pitala prošli put državnog tajnika Vedrana Špehara je, zna li uopće, prvo tko je član DKOM-a, drugo tko se razrješava, tko se imenuje i na čije mjesto. Jer mi smo imali, ne znam, razrješenje njih petero, imenovanje njih devetero uz napomenu da je njih ne znam dvoje još pred izlazom jer im je istekao mandat, a njih još dvoje svaki po jedan je sa istekom mandata bio već 2022. i 2023.g.. Dakle, oprostite, ali ono ne zna se ko pije, ko plaća i ja tu ne krivim DKOM. Ja sam gotovo pa sigurna, evo neću reć jer nikad ne možeš bit siguran jer nisam u DKOM-u, ovoga ali ja vjerujem da DKOM zna kada mu kojem članu ističe mandat, da oni osobno sami za sebe znaju da im je istekao mandat i da upozore Ministarstvo gospodarstva na vrijeme itd., al neko u Ministarstvu gospodarstva ne radi svoj posao ljudi, netko ne radi svoj posao i to ne mora biti ovaj državni tajnik, to ne mora čak bit niti onaj prošlotjedni državni tajnik ako ćemo tako reći, al netko očito nije svoj posao odradio. Ne kažem ja da to nije Vlada odradila, ne kažem, al netko nije odradio i sad se tu loptamo sa, eto samo tehničkom stvari. E pa nije baš samo tehnička stvar ako znamo da državna komisija donosi odluke o milijardama eura, o 20% BDP-a, o 20% BDP-a i ima 9 članova razdijeljenih po 3 člana, dakle u 3 vijeća, a nema ih, ima samo 4 člana, dakle ti članovi mogu funkcionirat samo u jednom vijeću, samo u jednom jedinom i onda se još komentira, vrlo efikasno se radi, donose se odluke. Pa zašto ih onda imamo po zakonu 9? Pa ajmo, ajmo uštedit u državnom proračunu i ostavimo da ih je 4 dovoljno ako smo efikasni i u učinkovitosti, ako ta 4 člana mogu donositi odluke o milijardama, o milijardama eura, dakle ne milijunima eura, ne stotinama milijuna eura, o milijardama eura, pa zašto onda plaćamo još dodatnih 5 članova državne komisije? Pa evo, evo konstruktivnog prijedloga da ne bude da samo kritiziram i ja vjerujem da ćete se svi složiti, idemo u izmjenu Zakona o državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave i propišimo da državna komisija ima sasvim dostatnih 4 člana i gotovo, a državnog tajnika, mislim nemojte se ljutiti državni tajniče, al vas su uvalili, evo vas su doslovno uvalili. Možda, možda je igrala i sreća tu svoju ulogu da je OECD baš tražio razgovor i da je jedan od tajnika morao ić na taj razgovor, pa evo g. Špehar se spasio, a vas su uvalili i vi ste morali proć ovu paljbu saborskih zastupnika na ovoj tako, tako reć tehničkoj stvari, a nije uopće tehnička kao što vidimo, ovoga i ne može se čovjek ni ljutit na vas jer ja nekako imam osjećaj da niste vi taj koji je kriv i koji nije odradio svoj posao. Ja imam samo osjećaj da ste vi morali doć tu i izdržati paljbu i reć eto šta vam padne na pamet i da vjerujete u procedure i da vjerujete da svi rade zakonito svoj posao itd., itd.. Pa i ja vjerujem da ovi ljudi u DKOM-u rade zakonito svoj posao iako ih je samo 4, iako je prošli predsjednik DKOM-a ovoga itekako nezakonito radio svoj posao odnosno muljao zajedno sa Josipom Rimac, a šta da ih je 9-ero?
U svakom slučaju dakle skratit ću raspravu, al ću reći. Po pitanju državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, kao izuzetno važnog tijela, Vlada, Ministarstvo gospodarstva i oni koji su za to odgovorni, dakle sve tri razine, su pokazale svu aljkavost, nerad, nesnalaženje, komociju, nepoštivanje i doveli su ono najjednostavniju tehničku stvar do apsurda. I dobro je rekla, ukrast ću vam Anka ono što smo komentirale prije kolegica Anka Mrak Taritaš kad u ovako formalnoj, tehničkoj stvari mogu iskazati svu svoju nesposobnost a što onda rade sa sadržajem, a što onda rade sa sadržajem?
Hvala lijepo.
Gospođa Anka Mrak Taritaš HSS, GLAS i DOSIP.
Izvolite.
Hvala lijepo poštovani potpredsjedniče Hrvatskog sabora.
Poštovani državni tajniče, kolegice i kolege sjećate se pred dosta godina u Americi su bili izbori i onda nismo znali tko će biti predsjednik odnosno dosta dugo je bila tema predsjedniki su se brojali u Kaliforniji glasovi pa su se onda svaki put dobila druga brojka, Amerikanci su od toga napravili čak i nekakav igrokaz pa su na jednom, u jednoj emisiji su se međusobno brojali i svaki put dobili drugu brojku, ali tu je bilo riječ o jednoj ozbiljnoj brojci.
Ovdje je riječ o 9 članova Državne komisije za kontrolu javne nabave i mi nikako da uspijemo dobiti od državnog tajnika, ni onog koji je bio prije, a ni onog koji je bio sad koliko ih zapravo ima, koliko ih zapravo radi, šta je s njihovim odlukama? Mi cijelo vrijeme ne uspijevamo nikako doći do te brojke 9. Mi 1. srpnja kad je bila rasprava o razrješenju dijela, a imenovanje nove komisije od 9 članova nikako nismo uspjeli doći do toga tko u tom trenutku je član DKOM-a, a koji ne.
Državna komisija za kontrolu javne nabave je izuzetno važno tijelo. Samo zamislite kojim milionima i milijardama eura oni odlučuju. Ja sam mogu reći sigurna da su oni apsolutno znali kad im ističe pojedini mandat, kad je problem, kad trebaju objaviti, objaviti se javni natječaji i sve ostalo jer su znali da ako to ne dođe ne može funkcionirat. Pa svatko onaj koji se žali će se prvo žalit na formu i reć da je odluku donesao netko koji u tom trenutku nije imao pravo donijeti tu odluku.
Što radi ministarstvo? Selo gori, baba se češlja. Otprilike to radi ministarstvo. Imali smo zadnji put državnog tajnika koji nas je probao uvjeriti u nemoguće, sad imamo državnog tajnika, a to vam je posao sorry, da slušate što ćemo vam mi reći i da tu za nerad u svom ministarstvu zapravo snosite odgovornost iz jednostavnog razloga što kad na sve odgovore kažete a sukladno zakonu, a sukladno proceduri.
Ma ajde mi objasnite koja je to procedura gdje Vlada 3. srpnja donosi odluku da je netko razriješen s 18. svibnjem, dakle s 18. svibnjem. Dvije članice DKOM-a im je prestalo njihov mandat od tog jedna više ne može dalje bit ni imenovana jer je dva put bila, a druga će biti imenovana, da bi onda 3. srpnja Vlada donijela odluku. Pa moš mislit tu Vladu koja je tako onako nonšalantno donosi takve odluke.
Ministarstvo koje ne radi svoj posao. Zaista u pripremi ovo sam, smo razgovarali i ja sam rekla kolegici Ahmetović pa zamislite kad ovakve formalne stvari, pa formalno znaš nekom ističe mandat, mora ići slijedeći, daj formalno donesi odluku nemoj da, da ti dani cure i sve ostalo. Šta onda rade sa onim sadržajnim stvarima? Dakle, ministarstvo, Vlada od nas saborskih zastupnika zapravo radi bedake. Ne mogu to drugačije nazvati nego radi bedake, ali čak i nije problem pa mi smo tu ko saborski zastupnici navikli već da budemo bedaci da se svi kažu o tome šta o nama misli. Oni to rade jednoj važnoj instituciji to je Državna komisija za kontrolu javne nabave.
Ja moram biti poštena i reći kad gledate izvješća kroz godine vi vidite pomake u njihovom radu, vidite da su, da u svom radu idu pomaci, da su neke stvari bolje, vidite, vidite po već nekakvim načinima na kojima su žalbe, vidite kroz izvješća koje mi dobijemo da se vidi oni koji su već profesionalni žalitelji. Dakle, vidite neke stvari. Umjesto da dobiju vjetar u leđa i da rade još bolje i da ih svi zajedno da nam interes da bude još bolje, ministarstvo kaže uh vidi taj sabor radi do 15. srpnja, vidi mi 19. srpnja ako 15. srpnja ne bude bilo glasanje nećemo uopće imati DKOM-a. Dakle, da 15. srpnja nema glasanja mi od 19. srpnja u DKOM-u nemamo nikog. Raspašoj. Ajmo skupljat predmete, skupljat ovo sve zajedno pa kako bude bit će.
Kolegice i kolege, ja sam jučer nakon odbora koji je bio Odbor za gospodarstvo koji je trajao sveukupno 4 minute, možda 4,5 pitala sam državnog tajnika, državni tajniče a šta je sad ovo jer vi ste se 3. srpnja sjetili da je 5. srpnja, da je 1. srpnja već bila plenarna rasprava na saboru i da vam je dvoje ljudi ostalo ni na nebu ni na zemlji, to ste se sjetili. Da ne kažem da je državni tajnik Špehar kad smo rekli natječaj koji je bio raspisan na vrijeme i koji je trajao godinu dana koji nam je u odgovoru na odboru rekao da se bavi HEROM. E to nam je na ponos i diku to bavljenje HEROM, bilo bi bolje da se nisu bavili HEROM.
Ja uopće ne mogu zamisliti kako se radi u Ministarstvu gospodarstva kad ovakve formalne stvari oni ne odrade na vrijeme i ne odrade onako korektno što će biti. Dakle, ne radi se, gleda se kroz prozor i stvari se događaju sami, same po sebi.
Dakle, ovdje nije stigma DKOM-a, dakle ono što zaista nekako mislim da se vidi i iz izvješća u izvješće pomake u radu i da smo mi baš svi ono zadovoljni, nećemo biti zadovoljni nikad, ali ovdje se radi zapravo ignoriranje procedura, ignoriranje uopće institucija. Da li je moguće recimo mi smo saborski zastupnici, nama s određenim danom prestaje mandat točno znamo što i kako, da se netko sjeti za dva mjeseca pa da kaže da smo bili prije dva mjeseca ne znam razriješeni ili bilo što drugo ili imali smo sad župane nespojive dužnosti, a zamislite da možda nije 15. srpanj zadnji dan prije ljetne stanke, mi ćemo 15. srpnja imati glasanje i zamislite da se recimo ministarstvo probudilo tamo, tamo negdje krajem srpnja i zaključilo ah gle DKOM, DKOM nam je tu. Mi bi imali DKOM koja neradi, a sve je moglo biti kako treba jer je na vrijeme bilo sve, na vrijeme se znalo kad kom prestaje mandat, moglo se imenovat dvoje po dvoje kako je.
Dakle, ovdje je riječ o šlamperaju, o nemaru i o neradu. Ja neću reći da je to napravljeno namjerno, reći ću da je se desilo samo jedan šlamperaj. Možda kakav ministar takvo i ministarstvo pa onda sve niz vodu pa nema veze, ali apsolutno nedopustivo.
I ono za kraj ću reći, nedopustivo je prema kome? Nedopustivo je prema tim ljudima koji rade u DKOM-u, ali prema kome je još nedopustivije više? Prema svim onima koji su sudionici javne nabave, prema svim onima koji nisu mogl… ne mogu svoju javnu nabavu provest kraja jer imaju žalbe, imaju žalbe u DKOM-u a sad vidimo u kakvom krnjem sastavu DKOM radi.
Hvala lijepo.
Prelazimo na pojedinačne rasprave, gospođa Dalija Orešković.
Izvolite.
Zahvaljujem.
Evo ja sam ovu pojedinačnu raspravu koncipirala kao jednu mentalnu vježbu za Hrvatski sabor, ali i za sve pravnike u RH.
Naime, ja smatram da se ovdje radi o pogrešnoj primjeni Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave i da danas Hrvatski ras… sabor raspravlja o točci o kojoj ne bi niti trebao ili nema uvjete raspravljati.
Točka se zove Prijedlog Odluke o razrješenju dijela članova državne komisije. E sad Članak 12. zakona kojeg sam navela definira pod kojim uvjetima odnosno u kojim situacijama Hrvatski sabor može razriješiti člana DKOM-a prije isteka mandata. Ako razrješenje zahtjeva član, to ovdje nije slučaj. Ako prestanu postojati uvjeti za imenovanje, ni to nismo čuli. Nastanu zapreke za imenovanje, ni to nismo čuli. Trajno izgubi poslovnu sposobnost, ni to nije. Bez opravdanog razloga ne obavlja poslove člana državne komisije, na to ću se malo kasnije vratiti. Nezakonito, neopravdano, dakle naruši ugled, nepristranost i neovisnost. Niti jedan od ovih razloga nije razlog za razrješenje.
Zašto to govorim? Zato što evo konzultirala sam se sa zastupnicom Mirelom Ahmetović iz web stranica DKOM-a proizlazi da od dvoje ljudi koje mi sada razrješujemo jedan član je v.d. na prijedlog Vlade nakon isteka mandata, za drugu osobu takvi podaci ne postoje stoga se i postavilo pitanje u ovoj raspravi tko je, tko nije član DKOM-a, a ja ću samo reći da je Člankom 8. ovog zakona propisano da se članovi DKOM-a imenuju na mandat od 5 godina. Dakle, nakon što 5 godina istekne mandat je prestao.
Zašto je to važno? Zato što za vrijeme trajanja mandata članovi DKOM-a imaju pravo na plaću i na ostala materijalna prava, dakle mirovinsko, zdravstveno, troškovi prijevoza, troškova putovanja, pravo na usavršavanje.
Onog dana kad mandat istekne trebalo bi se podrazumijevati ili značiti da s tim danom sve prestaje. Vama je bilo postavljeno pitanje jesu li ti ljudi, članovi DKOM-a donosili odluke u postupcima iz nadležnosti. Vi ste na to odgovorili onako pokušavajući izbjeći jasan i direktan odgovor da oni znaju da su svjesni svojih jel svoje situacije i svojih odgovornosti. Dakle, mi ne znamo jesu li donosili odluke ili nisu, imaju li na to pravo ili ne.
Želim naglasiti na temelju Članka 8. stavka 4. kad 5 godina protekne gotovo je, gotovo, dakle nema, nema produžetaka. Ako već napravite situaciju na koju Vlada ima pravo da nekoga imenuje v.d.-om onda ga možete razriješiti jel po ovim uvjetima koje sam navela a to nije slučaj.
Dakle, želim reći da današnja točka dnevnog reda ne samo da pokazuje nespretnost ili traljavost u radu resornog ministarstva jer nisu pravovremeno imenovali puni sastav komisije kao što su to istaknula je moja prethodnica u svojim izlaganjima, nego je ovdje jednostavno riječ o temeljno krivom pristupu ili krivoj primjeni zakona.
E sad kad to radi Vlada, kad na to pristaje sabor koji raspravlja o točci koja uopće ono nema uvjete da bude na dnevnom redu jer je nezakonita, neobrazložena, ne proizlazi iz onog što piše u Članku 12. zakona što to govori o načinu na koji funkcionira država.
Evo, nadam se da će odvjetnici kojima je to u interesu, klijenti kojima je to u interesu, žalitelji u postupku ukazivati na ove stvari kako bi i to bio jedan od alata ili jedan od kotačića koji će valjda potaknuti to da se Hrvatska napokon institucionalno i zakonski uredi kako treba.
I žao mi je što će to sve skupa ići debelo i masno na teret troškova poreznih obveznika i svih građana lijepe naše.
Hvala.
Prva replika gospođa Ahmetović.
Hvala lijepa.
Kolegice Orešković vi ste malo pojasnili ovaj slučaj sa onog pravnog aspekta, a ja ću vas samo na još nešto uputiti. Vlada je za onu prošlotjednu spektakl razrješenja i imenovanja članova DKOM-a dokument donijela odnosno razrješenje, prijedlog razrješenja i imenovanja donijela 4. srpnja 2024. da bi sabor dobio taj dokument od Vlade, godinu dana poslije 18. lipnja, a onda se sjeti da još dvoje nije razriješila, pa brže bolje iskoristi još ovaj dan dva što sabor funkcionira da razriješi na brzinu one koji su de facto razriješeni odnosno de iure razriješeni je li i onda stavlja na ovu sjednicu i to razrješenje, dakle sve što su imali spetljati i smuljati su smuljali, ali baš sve.
Izvolite odgovor.
Mogu samo reći da me sram i da je ovo još jedan u nizu dokaza nepostojanja i nefunkcioniranja pravne države.
Gđa. Sabina Glasovac, izvolite replika.
Kolegice Orešković, htjela bih samo ovaj razjasnit sebi ovu situaciju koju ste opisali. Znači vi zapravo tumačite, što mislim da ima logike, da članovi kojima je istekao mandat nakon 5.g., de facto im je prestao po sili zakona, nije bilo nikakve potrebe za donošenjem odluke o razrješenju jer je rok probijen, a sama činjenica da se postupak izbora novih članova umjesto onih kojima je istekao mandat nije proveo na vrijeme, Vlada je na ovaj način članove koji su bili postojeći članovi i koji to žele ponovno biti, onemogućila da ih ponovno imenuje samom činjenicom jer kroz v.d. oni ne mogu biti razriješeni jer nije zadovoljen nijedan od ovih preduvjeta koji su propisani zakonom. Jel tome tako, ako sam ja to dobro shvatila?
Izvolite odgovor.
Izvolite, izvolite.
Pa kažem evo, tu piše koji su razlozi ili uvjeti za, u čl. 12., za razrješenje. E pa sad, nisam vidjela u obrazloženju ove odluke da je to tako koncipirano, pa ima ovdje prisutni jel predlagatelj mogućnost da se javi da pojasni ova pitanja koja smo istaknuli u raspravi. Možda ja griješim, možda ja ne vidim nešto drugo što bi trebalo vidjeti ako je tome tako. Evo kao zastupnica ja vas pozivam da se o tome očitujete.
Dobro, to je jedno od onih tipičnih pitanja koje se rješavaju u većini parlamenata na odborima i tamo imaju svoj početak i kraj i obrazloženje, čak puno puta se i glasa tamo. Sada ovaj kako je to išlo ovdje to ja u ovom trenutku ne znam.
Gospodin…
Oprostite predsjedavatelju, samo sekundicu, kad ste se vi već javili onako što bi se reklo van poslovnički, dopustite onda i meni jednu sekundu.
Mi sada raspravljamo na plenarnoj sjednici, dakle ova točka je odlukom Vlade i predsjednika HS stavljena na točku dnevnog reda plenarne sjednice, da bi se vi ubacili u raspravu i rekli kako to negdje u nekim drugim parlamentima ljudi rješavaju na odborima ili na kraju krajeva i mi smo to raspravljali na našem. Pa ako je to sve raspravljeno na odborima čemu onda ova točka dnevnog reda?
Dobro, okej.
Gospodin Ivan Bugarin, HDZ završno.
Evo zahvaljujem potpredsjedniče HS.
Poštovane kolegice i kolege, znači evo kao što smo čuli u današnjoj raspravi Prijedlog razrješenja dijelova članova Državne komisije za kontrolu postupka javne nabave, znači evo samo kratka digresija. Znači, pa svakako mi moramo na plenarnoj sjednici razriješit bez obzira što je njima mandat istekao na 5.g., zato danas se i nalazimo tu znači na, na ovoj raspravi i da ovaj tehnički dio kako sam rekao u replici da smo ovdje da odradimo i da stvorimo uvjete da na sjednici gdje ćemo birati 9 članova, 9 članova komisije, da možemo izabrati tih 9 članova nakon što su procedure sve prošle.
Znači prijedlog je došao 3. srpnja u HS od strane Vlade RH da se razriješu još 2 člana komisije kojima je istekao mandat u trajanju od 5.g., znači i dalje naglašavam ovo je trenutno tehničko usklađenje, znači odrada da mi možemo imenovati ukupno svih 9 članova ove komisije.
Smatram da je DKOM u proteklom razdoblju obavljao svoj posao korektno i dobro i sam sam bio sudionik nekakvih postupaka pred DKOM-om i nije tu bio kaos kao što se ovdje želi ovaj uporno istaknuti, znači komisija je bez obzira što nije bila potpuna, obavljala svoju funkciju za koju je bila zadužena i evo ja se nadam da će imenovanjem ovih novih 9 članova, ta komisija odraditi posao i još bolje nego što je odradila u proteklom mandatu i u ime Kluba HDZ-a mi ćemo podržati ova, ove odluke o razrješenju ova dva člana i stvarajuć tako novu, stvarajuć tako pretpostavku za izbor svih članova DKOM-a. Zahvaljujem potpredsjedniče.
Hvala.
Gđa. Ahmetović, Klub SDP-a završno.
Hvala lijepa.
Poštovane kolegice i kolege, ma nema dvojbe, mi ćemo kao HS ovaj tehnički zadatak odraditi, znači nije se dogodilo da mi nismo tehnički zadatak odradili, bilo sa oporbom ili bez oporbe, dakle razrješenje će se sigurno usvojiti, al Ministarstvo gospodarstva i Vlada nije ni tehnički zadatak odradila, e tu je problem. Dakle imamo situaciju da je po jednom članu istekao mandat 2022.-2023., onda 5 članova imaju istek mandata sa 16.7.2024., a dvoje članova sa 18.5.2025.g. i u trenutku upućivanja dokumenta, dakle u lipnju, 24. lipnja u raspravu, svi su bili sa istekom mandata, dakle svi su bili sa istekom mandata, doduše neki su imenovani v.d.-ima, a neki nisu. Primjerice, jedna osoba o kojoj danas govorimo jer govorimo o dvije osobe, nije v.d., dakle nje nema uopće nigdje, ona ne postoji, ona je samo razriješena odnosno u glavi razriješena jer joj je istekao mandat, ali ono što je dodatni apsurd ako imamo ljude koji nisu razriješeni sa mjesta članova u DKOM-u pa kako možemo raspisati natječaj za svih 9 članova. Znači imamo ljude koji nisu ni v.d., a nisu ni razriješene samo im je istekao mandat, a za njihovo se radno mjesto raspisuje natječaj. Znači mi smo raspisali natječaj, donijeli prijedlog odluke po natječaju, raspravili natječaj u Hrvatskom saboru samo što ga nismo usvojili a osoba još nije uopće razriješena.
I da se nije dogodila današnja rasprava ovo su ono slučajno poslali, slučajno, nekome je sijevnulo vjerojatno ovom, ovim dvjema osobama je sijevnulo ej pa mi nismo razriješene čovječe, a bit će ustavna pauza a ljudi će se novi primiti. Mi bismo imali 11, 11 članova DKOM-a, 11. Kako? Pa onih 9 u utorak novo imenovanih i ove dvije nerazriješene. I ne radi se samo o tehničkoj stvari. Tu se radi o dubokoj, aljkavoj, nesposobnoj ne pogrešci nego ono manifestaciji nerada, bahatosti, nemara onih koji moraju raditi svoj posao, onih koji moraju raditi svoj posao.
I sad govoriti o učinkovitosti, da puna su vam usta svima i meni isto hvale Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave. Prvo zato što se bave sa ogromnim stvarima, što se suočavaju sa potencijalnim lopovlukom ono ogromnih razmjera pa opet se trude i po mojem dojmu i dojmu svih nas kako sam osjetila svoj posao odgovorno odraditi, a njih nema ljudi, njih nema. Oni nemaju pojma jesu li oni članovi ili nisu članovi, hoće li sutra biti članovi ili neće biti članovi. A zašto nemaju pojma? Ne zbog njih samih nego zbog neodgovornih ljudi u Ministarstvu gospodarstva, Vladi RH, ali isto tako i ovdje na čelu Hrvatskog sabora koji itekako mora znati da je na sjednici Vlade prije godinu dana dokument donesen koji se ima raspraviti u Hrvatskom saboru a on godinu dana putuje do Hrvatskog sabora. Putuje iz Vlade do sabora godinu dana prijedlog razrješenja i imenovanja, godinu dana. E to je Hrvatska.
Hvala lijepa.
Zaključujem raspravu i glasovat ćemo kada se steknu uvjeti.

71

  • Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave
15.07.2025.
Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave.
Predlagatelj je Vlada.
Rasprava je zaključena.
Sukladno prijedlogu saborskog radnog tijela dajem na glasovanje Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave.
Molim glasujmo.
83 glasa, 83 bilo je za, 1 suzdržani pa je donesena Odluka o razrješenju dijela članova Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave kako je predložila Vlada.
PDF