Povratak na vrh

Rasprave po točkama dnevnog reda

Saziv: XI, sjednica: 5

PDF

50

  • Lista kandidata za izbor pet članova Programskog vijeća HRT-a, Predlagatelj: Odbor za informiranje, informatizaciju i medije
26.02.2025.
Pa idemo na sljedeću točku, a to je:
Lista kandidata za izbor pet članova Programskog vijeća HRT-a

Podnositelj je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije na temelju čl. 25. Zakona o HRT-u. Molim predsjednika Odbora za informiranje, informatizaciju i medije poštovanog zastupnika Josipa Borića da dodatno obrazloži podnesenu listu kandidata.
Hvala vam lijepo uvaženi potpredsjedniče.
Zastupnice i zastupnici, evo da dam uvodno obrazloženje vezano za listu kandidata za izbor 5 članova Programskog vijeća HRT-a.
Programsko vijeće HRT-a ima 11 članova. 9 bira i razrješuje Hrvatski sabor, a 2 novinari i zaposlenici HRT-a. Mandat predsjednika i članova vijeća je 4 godine, a svake 2 godine imenuje se polovina članova Članak 28. stavak 3. Zakona o HRT-u.
Budući da je 5. ožujka 2025. istječe mandat 5 članova i to redom gospodinu Vlahi Bogišiću, gospodinu Nikoli Baketi, gospođi Ozani Ramljak, gospodinu Đemalu Bratiću i gospodinu Robertu Marktu, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije je na svojoj 4. sjednici održanoj 13. studenog 2024. godine pokrenuo je postupak izbora 5 novih članova vijeća te utvrdio tekst javnog poziva.
Javni poziv bio je objavljen 20. studenog 2024. godine u Narodnim novinama broj 134/24 i na mrežnim stranicama Hrvatskog sabora. Rok za zaprimanje kandidatura bio je 30 dana od dana objave javnog poziva. Na javni poziv prijavilo se svega 4 kandidata i pa je odbor na svojoj 6. sjednici održanoj 16. siječnja 2025. godine donio zaključak o poništenju tog javnog poziva te utvrdio tekst novog javnog poziva koji je objavljen 22. siječnja 2025. godine u Narodnim novinama broj 11/2025 i na mrežnim stranicama Hrvatskog sabora. Rok za zaprimanje kandidatura bio je 15 dana od dana objave javnog poziva te je zadnji dan roka bio do 6. veljače 2025. godine. Na navedeni javni poziv prijavilo se 13 kandidata.
Odbor je na svojoj 7. sjednici održanoj 18. veljače 2025. godine razmotrio sve kandidature zaprimljene na javni poziv te je jednoglasno sa 8 glasova za donio zaključak da svih 13 kandidata ispunjavaju uvjete za izbor 5 članova Programskog vijeća HRT-a propisane javnim pozivom i Zakonom o HRT-u.
Tih 13 članova su, gospodin Edit Ahmetašević, gospodin Marijan Alčevski, gospodin Đemal Bratić, gospodin Eduard Briški, gospodin Damir Bučević, gospođa Tamara Jurkić Sviben, gospođa Danira Matjaca, gospodin Renato Metesi, gospođa Jelena Modrić, gospodin, gospođa Ozana Ramljak, gospođa Sanja Sarnavka, gospodin Vitomir Šimić i gospođa Jelena Vlašić Dujić.
Svih znači 13 kandidata zadovoljava uvjete javnog poziva. Njihovi životopisi nalaze se na stranicama Hrvatskog sabora tako da ćemo pristupiti glasovanju koje će se održati nakon što se provede i zaključi ova rasprava i na nama je zadatak da izaberemo 5 novih članova Programskog vijeća HRT-a.
Zahvaljujem.
Hvala lijepo predsjedniku odbora i otvaram raspravu o svim članovima o prijedlogu kojeg ste dobili.
Dobro, dakle otvorio sam raspravu i prvo će u ime Kluba zastupnika SDP-a govoriti poštovana zastupnica Mirela Ahmetović.
Izvolite.
Hvala lijepa.
Poštovane kolegice i kolege, Programsko vijeće HRT-a ima zadaću definiranu Zakonom o HRT-u, a to je zastupati i štititi interes javnosti provođenjem nadzora programa i unaprjeđenjem radijskog i audiovizualnog programa i drugih audio i audiovizualnih te multimedijskih usluga.
Mi smo danas evo čuli da je nekim članovima istekao mandat i da se iz tog razloga proveo natječaj za izbor novih članova u programsko vijeće. Ono što je jednako tako odmah ću u uvodu naznačiti zanimljivo je da se nisu svi članovi kojima je istekao mandat ponovo kandidirali za člana programskog vijeća. Neki jesu ali neki ipak nisu. Zbog čega nisu? Evo ja ću biti slobodna pretpostaviti da je to rezultat onoga što ću iznijeti u svojoj raspravi a što se tiče programskog vijeća i uloge programskog vijeća vi znate da smo relativno nedavno u sabornici imali i raspravu o Izvješću o radu i poslovanju HRT-a za 2023. i raspravu o proizvodnji programa na način da smo kritizirali način na koji se HRT postavlja kada se govori o proizvodnji programa koji je zapravo okosnica rada HRT-a pod ravnateljstvom gospodina Šveba ali i njegovog prethodnika USKOK-ovog optuženika Kazimira Bačića.
Naime, činjenice govore u prilog tome da se marginalizira i de facto degradira najvažnija uloga HRT-a a to je proizvodnja domaćeg programa, a ta činjenica koja potkrepljuje zapravo tu tezu je to da je 2023. godine, dakle posljednji podaci kojima raspolažemo HRT u proizvodnju programa utrošio 39 miliona eura odnosno za preko 2 miliona manje nego '21., a čak 5 miliona manje nego '22. godine. Dakle, bilo je manje kvalitetnog programa jer se on naprosto nije proizvodio. Nije se proizvodio de facto, nije se proizvodilo ono zbog čega HRT postoji i što je osnovna zapravo i svrha samog HRT-u.
Ako se tako nastavi naravno da mi nećemo imati o čemu raspravljati pa niti ni o listi kandidata za programsko vijeće jer to programsko vijeće de facto neće kako mu je zadaća u Zakonu o HRT-u i definirana imati što zastupiti i imati temeljem čega štiti interes javnosti i što nadzirati ako govorimo o programu.
E sad upravo tu činjenicu, dakle temeljnu djelatnost HRT-a i njezinu neadekvatnu provedbu kritizirao je ne samo član programskog vijeća nego i član Nadzornog odbora HRT-a gdje je uključio u svoju kritiku i podataka da je zapravo naručeno jako puno djela od nezavisnih vanjskih produkcija, a čija su čiji su zapravo proizvodi upitni po pitanju kvalitete i po pitanju gledanosti koja baš i ne pokazuje neke vrhunske rezultate, dapače, ti rezultati gledanosti su zabrinjavajući.
Ono što bih htjela istaknuti isto tako po pitanju programa jer danas govorimo o programskom vijeću i listi kandidata koje ćemo birati i koje bi trebalo upravo to nadzirati jer im je to prva i osnovna uloga jest zapravo poslovanje sa tim vanjskim pružateljima usluga koje se odvija između HRT-a i tih pružatelja usluga koje HRT naručuje umjesto da angažira svoje vlastite zaposlenike. Imamo opravdane razloge misliti daleko kvalitetnije i obučenije zaposlenike upravo na tom poslu za koji je HRT i pozvan da obavlja, dakle za proizvodnju programa.
Naime, činjenica je da interna revizija HRT-a iz 2023.g. utvrdila velike nepravilnosti u poslovanju HRT-a i to nepravilnosti po pitanju sklapanja nezakonitih ugovora sa tvrtkom Croatel u iznosu od oko milijun eura. Dakle, ne radi se o malom novcu, ali da se radi i o malom novcu to je javni novac, to je javni novac.
O tome dakle ne slušamo niti ne čitamo posljednjih dana previše, ali evo ne trebamo propustiti priliku niti ponoviti ono čemu se ne pridaje pažnja, a ne pridaje se vrlo vjerojatno i iz razloga koje je kolegica Radolović maloprije govorila na posve drugoj točci, a to je da su zapravo stupovi vlasti de facto danas povezani, pa evo izvršna vlast ja ću reći ima vrlo velik utjecaj i na onu pravosudnu tako da ne možemo očekivati neke efikasnosti u tom području.
Ono što bih htjela reći je da programsko vijeće koje sutra budemo birali odnosno članovi programskog vijeća će osim što će morati nadzirati načine pribavljanja programa vanjske produkcije jer se na to nažalost svela djelatnost HRT-a, trebat će i nadzirati provedbu strateškog vizionarskog dokumenta HRT-a, a kad govorimo o strateškom vizionarskom dokumentu mislim na dokument Novi smjer, sjećate se, to je dokument koji je ravnatelj Šveb prepisao od riječi do riječi od irskog istovjetnog dokumenta i neću propustit ni to reći, a taj irski dokument predviđa nekih dvadesetak posto radnika za odstrel ili otkaz, dok je Šveb ipak tu unaprijedio taj dokument pa je povećao taj broj radnika za odstrel ili otkaz.
E sad kad govorimo o nabavi neovisnih proizvođača i to nabavi koja je zapravo označila i program odnosno proizvodnju programa u 2024.g., a kada kažem označila onda mislim da je oborila sve rekorde po skupoći nabave onda moramo spomenuti nabavu od strane CGM Filmsa koji je u '23.g. imao poduzeće koje je imalo u '23.g. 7430 eura prihoda i nula zaposlenih, a dobilo je posao sa HRT-om u vrijednosti od milijun eura. Dakle, milijun eura za godinu dana dodijeljeno je firmi koja je u prethodnoj godini imala tek 7430 eura prihoda i nula zaposlenih. E sad zamislite da nemate nijednog zaposlenog i imate 7 tisuća eura prihoda i onda vam HRT dodijeli posao od milion eura. A kakav skok prihoda? O dobiti neću govoriti, ali ću govoriti o činjenici da je to relativno najskuplja proizvodnja programa u 2024. koju je HRT imao. I ne samo to nego evo kako sudeći po najavama sa samog HRT-a, iako sam i osobno samog ravnatelja Šveba pitala o tome, naravno planira se čak sedam godina poslovati sa tim najskupljem proizvođačem programa ako govorimo o vanjskoj produkciji, sedam godina jer je već najavljeno da ide i iduća godina, dakle iduća sezona same serije koja je plod suradnje HRT-a sa CGS Films.
Svi oni koji znaju ko je uključen u poslovanje CGS Filmsa i koji znaju osobne veze ravnatelja Šveba, osobne i poslovne ravnatelja Švega će zaključiti zbog čega su baš tako malu tvrtku sa tako malim prihodima, nula zaposlenih i nula iskustva i angažirali za tako veliki novac.
E sad revizija koja je naručena od nadzornog odbora za razdoblje za od 2017.-2024.g. utvrdila je niz nepravilnosti i zatražena da se poslovanje uskladi sa zakonom, ali to je ravnatelj Šveb eto izignorirao pa je nastavio po svome, dakle kršiti zakon.
E sad vratimo se na Programsko vijeće, dakle ono što je razlog mog podsjećanja na sve ove probleme s kojima se HRT suočava i s kojim se treba baviti jest uloga programskog vijeća u tim problemima. A kad govorimo o programskom vijeću i njegovoj zadaći koja je nadzirati sam program HRT-a, moram istaknuti jedan daleko veći problem, a to je činjenica da je programsko vijeće potpuno marginalno i nebitno. A zašto marginalno i nebitno, pa dokazat ću vam to temeljem nekoliko činjenica, a to je prvo, primjerice programsko vijeće je tri godine za redom i to 2019., 2020. i 2021.g. dalo negativno mišljenje odnosno nije usvojilo zaključak sa pozitivnim mišljenjem o izvještaju o radu odnosno poslovanju HRT-a.
Znači zamislite da vam programsko vijeće tri godine zaredom da negativno mišljenje, odnosno ne usvoji izvješće o radu javnoj televiziji kojoj je osnova postojanja dakle proizvodnja programa. Što se dogodilo? Dogodilo se ama baš ništa. Dakle to je bilo u vrijeme ravnateljevanja ravnatelja Kazimira Bačića, USKOK-ovog optuženika. Dapače, Bačića nikoga, nitko nije pitao za zdravlje, on je i dalje bio ravnatelj dok ga nisu ulovili u nošenju mita.
Programsko vijeće zatim nije dalo ni pozitivno mišljenje na program rada HRT-a za 2023. g. Znači ravnatelj Šveb predloži programskom vijeću program rada i to vijeće kaže ne, to nije dovoljno dobro. Izneslo se kritike, ravnatelj je, eto, prihvatio kritiku i to je to. Idemo dalje.
Čovjek je rekao, prihvaćam kritiku, ali ne odstupa od svog prijedloga programa koje .../nerazumljivo/... koji programsko vijeće ne podržava. Ali opet nikom ništa, dakle drugi dokaz u prilog tome da je uloga programskog vijeća potpuno marginalizirana. Na sjednici na kojoj je programsko vijeće ispravljalo o izvješću o radu i poslovanju HRT-a za 2023. g. ravnatelj je izjavio da je HRT u 2023. g. bio fokusiran na ulogu referentnog medija u smislu nepristranosti. U smislu nepristranosti, a onda izvješće Europske komisije o vladavini prava koji kaže da javna radiotelevizijska kuća HRT-a našla se na udaru kritika zbog mogućih sukoba interesa i percipiranog nedostatka političke neovisnosti.
Ha imate znači i odnos ravnatelja HRT-a prema programskom vijeću kao prema skupini nekih ljudi pred koje on mora doći, nešto eto, izreferirati, reći tako što mu padne na pamet, a onda te poklopi dokument EK-a koji kaže da upravo to što si ti pričao, zapravo pričaš u maglu, bez veze, ne stoji, ali programsko vijeće ti ne može ništa i to ravnatelj Šveb jako, jako dobro zna.
Zatim ono što je važno istaknuti da se programsko vijeće često osvrtalo na izvješće o radu i poslovanju HRT-a koje se odnosilo na nabavu programa od nezavisne produkcije i isticalo nelogičnosti povećanja iznosa za otkup neovisnih produkcija iz godine u godinu dok se istovremeno sam HRT žalio na kvalitetu ponuđenih djela u javnim pozivima za nabavu djela neovisne produkcije. Dakle imate situaciju da se sam ravnatelj žali da su jako, da su djela nezavisne produkcije vrlo niske kvalitete, ali povećava plan nabave odnosno iznos za koji ta djela kupuje. Ali nikom ništa.
Isto tako, vijeće je isticalo da HRT nema strategije oko nabave vanjske produkcije i da dolazi do konstantnog povećanja iznosa koje HRT izdvaja. Što se tiče recentnijih događanja i sudjelovanja programskog vijeća u nadzoru programa HRT-a, programsko vijeće složilo se sa upozorenjem GONG-a u listopadu '24. g. sa njihovom tezom da HRT nepravedno i pristrano prenosi izborni sadržaj i da je programsko vodstvo HRT-a odgovorno za realizaciju programa i naravno da je upozorilo da HRT potencijalne kandidate, znamo da se radi o potencijalnom, tada potencijalnom kandidatu HDZ-a za predsjednika države prati, a neke potencijalne kandidate uopće ne prati i da je to etički vrlo upitno.
Što se dogodilo? Ama baš ništa. Dakle HRT je nastavio imati i vršiti vjernu ulogu poluge, jedne od poluga jedne političke stranke, u ovom slučaju HDZ-a. U ovom smislu završit ću svoju raspravu, dakle imate na stolu Listu kandidata za Programsko vijeće HRT-a. Čini mi se da je posve svejedno tko će u tom programskom vijeću sjediti dok god je programsko vijeće potpuno nebitno i marginalizirano i dok ravnatelj HRT-a radi što mu HDZ naloži.
Hvala lijepa.
Gđa Urša Raukar-Gamulin predstavit će stavove Kluba zastupnika Možemo!, izvolite.
Zahvaljujem. U ovom Saboru sam naučila neke stvari, a jedno od tih je da saborski zastupnici rijetko čitaju zakone pa ću ja povodom ove točke izbor članova programskog vijeća pročitati samo neke točke zakona od HRT-a koji mislim da su važni za izbor novih članova programskog vijeća.
Čl. 3, djelatnost HRT-a je proizvodnja radijskog, audiovizualnog i multimedijalnog programa, glazbena proizvodnja, pružanje audio i audiovizualnih medijskih usluga, medijskih usluga i usluga elektroničkih publikacija kao javnih usluga. Čl. 24 kaže, Programsko vijeće HRT-a zastupa i štiti interes javnosti provođenjem nadzora programa i unaprjeđenjem radijskog i audiovizualnog programa te drugih audio i audiovizualnih te multimedijskih usluga.
I sad čl. 25 st. 4, za članove Vijeća HRT-a biraju se osobe koje su hrvatski državljani s prebivalištem u RH koji su medijski stručnjaci i stručnjaci za audiovizualne djelatnosti, ugledni intelektualci, priznati umjetnici, stručnjaci i ostali javni djelatnici koji se u javnom životu su se istaknuli zalaganjem za poštivanjem demokratskih načela i vladavinu prava, izgradnju i unaprjeđenje najviših vrednota ustavnog poretka RH, razvitak civilnog društva, obranu ljudskih prava i sloboda, promicanje kulture, znanosti i umjetnosti kao i zaštitu slobode medija i izražavanja.
Pri izboru članova vijeća HRT-a vodit će se računa o svjetonazorskom i drugom pluralizmu hrvatskog društva. Ponovit ću ovu rečenicu. Pri izboru članova vijeća HRT-a vodit će se računa o svjetonazorskom i drugom pluralizmu hrvatskog društva.
Evo nas je ovdje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 nema saborskih zastupnika, nema, da pardon ispričavam se imate potpuno pravo kolega Borić predsjedniče odbora, sve, sva dokumentacija je uz točku današnju, znači sve biografije. Baš me zanima tko će te biografije pročitati i da li će se doista rukovoditi člancima i stavcima Zakona o HRT-u koje sam sada citirala.
Uvijek je bilo važno tko su članovi Programskog vijeća HRT-a, međutim u ovom trenutku rekla bih da je to možda od krucijalne važnosti. U ovom trenutku HRT se nalazi možda zapravo pred jednom velikom propašću. Zašto? Ravnatelj Šveb je prošle godine napravio to jest nažalost moram reći prepisao jedan dokument irske televizije koja je pod naslovom Novi smjer. Tamo je predvidio otpuštanje 1/3 zaposlenika, pardon smanjivanje za 1/3 broja zaposlenika. Osim toga ako ste čitali to taj prepisani njegov uradak primijetit ćete da je isto tako govorio o tome da će se značajno povećati kupovanje vanjskih produkcija. Što to znači? Nije teško za pretpostaviti, to nažalost znači ono o čemu govorim a to je propast HRT-a. Sjetite se točke koju sam vam čitala iz zakona da se zapravo ukida proizvodnja emisija radija i televizije na HRT-u. Da odmah naglasim ja nisam protiv vanjskih produkcija, tu ima vrlo zanimljivih autora, zanimljivih producenata, međutim neće zasjat sunce nezavisnim producentima ako se iskopa raka za domaću proizvodnju HRT-a.
Ja sada ovdje govorim ne samo kao hrvatska tj. kao zastupnica u Hrvatskom saboru dopustite mi da kažem nekoliko riječi kao kćerka jednog čovjeka koji je puno kao vanjski, kao se to ovaj na honoraru, honorarac radio puno emisija ozbiljne glazbe za hrvatsku, za televiziju i za radio tadašnju zagrebačku televiziju koja je poznato bila najbolja u tzv. jugoslavenskoj shemi, jugoslavenskoj radio televiziji. U to mračno doba moj otac je radio emisije za koje je HRT naručivala nova muzička djela. Možete li to danas zamisliti? Ne možete. HRT je naručila djelo suvremeno ozbiljne glazbe od pokojnog Stanka Horvata našeg velikog suvremenog skladatelja u to doba, napravila cijelu emisiju, novi balet se radio po toj glazbi. To je radila HRT na temu čega, Augusta Šenoe 3 legende.
O toj televiziji ja želim danas govoriti o tom programu. Ja želim da se svi mi i molim da se svi mi zamislimo. Mi živimo sada u momentu kada već gotovo 2 mjeseca ravnatelj Šveb juri po televiziji zajedno sa svojim menadžmentom kojeg je naslijedio od Bačića i nagovara ljude da odu u penziju uz otpremninu ili da naprosto odu sa HRT-a uz otpremninu. Dosada je to izgleda, tako dolaze vijesti, već učinilo 250 ljudi. On to čini bez ikakvog plana i programa. Prije nekoliko dana je na Vladi usvojen zaključak o prihvaćanju plana konsolidacije ali taj plan još uvijek nitko nije vidio, nitko. Znači nije ga vidjelo programsko vijeće, nije ga vidio nadzorni odbor, nije ga vidjelo radničko vijeće, nije ga vidio sindikat, a bome nije ga vidio ni Hrvatski sabor. 800 ljudi bez plana i programa. Tko će otići prvi? Otići će oni koji imaju negdje drugdje mogućnosti se zaposliti naravno. A što to znači? To znači da su to oni koji su potrebni za proizvodnju programa.
Koliko nama treba urednika na HRT? Koliko nam treba snimatelja? Koliko nam treba montažera? Koliko nam treba novinara? Kol… ne to nije bitno, o tome se ne radi. Radi se samo i isključivo o tome da se dosegne brojka 800 neki čak kažu u tisuću.
Ravnatelj Šveb je sam rekao da se ne može razgovarati o tome kakvu ćemo televiziju i radio imati dok se ne donese novi Zakon o HRT-u što je inače obaveza po aktu o slobodi medija do osmog mjeseca ove godine. Tog zakona naravno nema ni u tragovima, e pa sad ja pitam i vas kolege ovdje, a i građane, a i sebe samu, ako mi ne znamo kakav će bit Zakon o HRT-u, a ne znamo, kako se onda ide u plan konsolidacije, s čim, s kojim premisama? Jesmo mi došli do bilo kakvog društvenog govora kakvu javnu televiziju mi trebamo i želimo? Da vas podsjetim, definicija BBC-a jedna, BBC nadam se da ćemo se složiti da je to jedna od vrhunskih javnih televizija je prije svega pouzdana informacija, obrazovanje, a tek onda zabava. Što je HRT? Bolje da ne govorim.
Želim na još jednu stvar ovdje skrenuti bitnu, bitnu pažnju, a to je stanje arhiva HRT-a. znači dio programa HRT-a trebaju biti i emisije te reprize tog arhiva koji će sljedeće godine biti star sto godina, sto godina. U tom planu koji sam zatražila od ravnatelja Šveba, planu očuvanja i brige za arhiv HRT-a pod poglavljem analiza rizika ovako piše, cjelokupni arhiv HRT-a generalno gledano je u visokom stupnju rizika od propadanja sadržaja zbog dospjelosti vijeka trajanja nosača sadržaja, prvenstveno filma, VPR-a i beta kaseta. Radi se o arhivskoj kolekciji koja je kulturna baština RH-a. I još ću vam uzet malo vremena, procjena stupnja rizika po vrstama arhivskih kolekcija, audio srednji tri do pet film vrlo visok pet od pet, beta vrlo visok pet od pet, VPR vrlo visok pet od pet, hemeroteka i note visok četiri od pet, arhivske baze vrlo visok pet od pet. Analiza rizika pokazuje da u svim segmentima arhivistike moramo djelovati odmah kako bismo spriječili propadanje.
Vi znate da ja ovdje godinama govorim o propasti hrvatskog domaćeg filma na celuloidnoj traci, nažalost bezuspješno bez obzira na podršku kolegice Martinčev, podršku kolege Ivanovića, podršku ministra financija, ali evo mi imamo takvu ministricu kulture da je smatrala da nije potrebno se brinuti o spašavanju u zadnji čast hrvatskog filma na celuloidnoj traci, a očito se sada tako postupa i sa arhivom, vrijednim prevrijednim arhivom HRT-a.
I zato je važno, moj idealizam je izgleda neuništiv, a da ne kažem i optimizam. On naravno graniči možda i dosta ne znam više, vjerojatno je na inteligenciji, ali moj optimizam mi nalaže i moja strast za javnim interesom da vas sve zamolim da pazite, da doista pogledate biografije, da izaberemo ljude u programsko vijeće koji će biti konzistentni, koji će biti neopterećeni našim političkim prepucavanjima, koji će se doista brinuti za program HRT onakve HRT-a koja će biti na ponos svima nama. Mi smo takvu televiziju imali ljudi u onim mračnim vremenima moj otac je tamo radio, ja sam kao mlada osoba odlazila tamo s njime, radile su se emisije kulture, obrazovanja, sve moguće vrste koje vi danas uopće ne možete ni zamislit da su postojale.
I zato apeliram, na vas vladajući naravno prije svega samo vas je 1,2,3,4 ovdje, molim vas ajmo u programsko vijeće doista izabrat najbolje koji će u ovim izuzetno opasnim i strašnim vremenima za HRT doista dati maksimum u očuvanju programa za naše javno dobro. Zahvaljujem.
Gospodin Goran Ivanović sada će predstaviti stavove Kluba zastupnika HDZ-a. izvolite.
Hvala lijepo poštovani potpredsjedniče.
Uvažene kolegice i kolege.
Evo vidite zato ja radim na maloj lokalnoj televiziji pa ja ovakvih problema uopće nema. Ali ajmo malo reći nekoliko riječi za koje smatram da su bitne.
Mislim da smo možda ovu raspravu naravno svatili preširoko, ali Bože dragi HRT je tema pa čemu sužavati jel tako. Čuli ste iz uvodnih riječi predsjednik Odbora za informiranje, informatizaciju i medije kako biramo članove programskog vijeća i mislim da je to najbitnije za ponoviti našim gledateljima odnosno ljudima koji prate rad HS-a da svaki kandidat od ovih 13, a biramo ih 5 mora dobiti 76 ruku, znači 76 ljudi mora glasati da bi neko postao član programskog vijeća.
Najmanje smo govorili o ovim ljudima koji su se prijavili, čuli ste isto tako iz uvodnog izlaganja uvaženog predsjednika odbora da smo prvi natječaj morali poništiti jer se javilo manje kandidata nego što smo trebali javilo se 4 kandidata za 5 mjesta koliko je bilo otvoreno i koliko još uvijek otvoreno u programskom vijeću.
Danas smo čuli, evo i od uvažene zastupnice Ahmetović neke stvari koje smo, ajde, kad smo raspravljali o programu odnosno u Izvješću o radu HRT-a za '23., okej, složio bih se, ali me čudi da danas kad raspravljamo o članovima programskog vijeća ponovo iznosimo ovdje stvari za koje u biti su se samo nazirali nekakvi glasni šumovi koje još nitko nije artikulirao, nitko ih nije preveo, jasno. Ono što sam ja čuo i kako sam ja shvatio da HRT ovog trenutka ne vrši nikakve otpuste, odnosno ne otpušta djelatnika. HRT je u suradnji sa Hrvatskom .../Govornik se ne razumije./..., je li tako, sačinila odnosno ponudila ljudima koji žele, dragovoljno otići sa HRT-a, nekakve, nekakve uvjete.
Joj samo vi nemojte o ovome postavljanju urednika i tome, na to ću se osvrnuti malo kasnije. Dozvolite prvo da budem ovoga, ono, .../Upadica se ne čuje./... a onda ću poslije o tome, ali nema veze. Znači govorimo o Yetiju, je li tako, čuli ste za njega, nitko ga nije vidio, ali dovoljno da se u javni prostor šalju stvari koje, .../nerazumljivo/... nisam ja odvjetnik HRT-a i, ali vi ste saborske zastupnice, saborski zastupnici, ne možete ovoga, ne možete govoriti na taj način i zbunjivati ljude. To mislim da nije korektno i nije u redu jer imate informaciju više od prosječnog građanina pa onda mislim da je to, da je to s te strane dobro.
Uvažena zastupnica Urša Raukar uz ono što je ona rekla, naravno da podržavamo onaj dio i tu nema govora da bi odustali od toga, arhiva je nešto vrlo vrijedno, svakoj naciji pa tako i Hrvatskoj, nema tu uopće govora i mora se naći način, mi smo to i javno poduprli, ovdje i stojimo i dalje iza toga, bilo da je riječi o arhivi HRT-a, bilo da je riječ o sveukupnoj arhivi koju Hrvatska posjeduje kroz kinematografiju, kroz bilo koji drugi segment života.
E sad, ono što meni malo, malo je čudnije ovdje, mi pogotovo kad je umjetnost u pitanju, svim srcem i bićem podupiremo kreativne industrije, kreativne industrije su nešto što je u biti u zadnjih 10 godina bum, ako pogledate učešće u BDP-u, kreativne industrije su na nekih 4,2 ili 3%, poljoprivreda je ovog trenutka na 3,6. Prema tome, to su ozbiljna ulaganja u kreativnu industriju i ja nemam ništa protiv da mi kao javni servis dajemo priliku mladim producentima, mladim neovisnim kućama da izrađuju program za HRT i budimo iskreni, ako pratimo rad HRT-a da dobar dio tih programa koje smo kupili od neovisnih producenata su postigle najbolju, imaju najveću gledanost na HRT-u.
Prema tome, ne možemo gledati crno i bijelo, apsolutno vratiti nešto na stare postavke, da, ali budimo iskreni, danas, vrijeme u kojem živimo i vrijeme koje je bilo prije 20, 30 ili 40 godina nije isto vrijeme. Stoga, ako mene osobno pitate, ako mene osobno pitate, ja bi volio da HS ne brira članove programskog vijeća, da to čini kuća koja je javni servis svih građana RH i da onda oni sebi traže ljude koji po toj kvalifikaciji i klasifikaciji mogu popuniti ova radna mjesta, ali dok je ovako kako zakon nalaže, mislim da je Odbor za medije odradio ono što se od njega očekivalo, a sve ostalo će biti evo, volja nas saborskih zastupnika i zastupnica koji će to 5 ljudi biti novi članovi programskog vijeća. Hvala lijepo.
Hvala i vama.
Gđa Dalija Orešković, HSS, GLAS-a i DOSIP. Izvolite.
Ššš, molim, molim, molim.
No dobro.
Sve što zapravo sam htjela reći ili mislila reći, već su rekle ispred mene Urša Raukar-Gamulin i Mirela Ahmetović, vidim, reći će još, još jednom, ali nešto imam ipak potrebu nadodati. Prosinac 2022. g., za one koji se ne sjećaju, da malo osvježim pamćenje, okupili smo se ispred govornice u onoj bivšoj sabornici, htjeli smo spriječiti imenovanje aktualnog ravnatelja i na kratko smo u tome uspjeli, ali iz proceduralnih razloga.
Bivši ravnatelj, odnosno ravnatelj prije njega, Kazimir Bačić završio je u pritvoru zbog korupcije. U kojoj fazi je taj postupak danas, evo više od 3, 4 godine kasnije to se ne zna. Zna se pouzdano da završit tako skoro neće, a aktualnog ravnatelja kao što je to rekla zastupnica prije mene nitko ne pita za zdravlje. E to je poanta. To je sve što treba znati o ovoj raspravi ili bilo kojoj drugoj raspravi na bilo koju drugu temu. Da aktualnog ravnatelja nitko ne pita za zdravlje jer ga nema tko što pitati jer ono što se dogodilo u proteklih 10-ak godina mandate ove Vlade ili ovih vlada Andreja Plenkovića je ono što se nije smjelo dogoditi, a dogodilo se nezamislivo.
Dogodilo se to da je Andrej Plenković svojom silom poslušničkih ruku slomio na neki način svaki smisao, svakog izbora, svakog glasanja, svake teme, svakog pitanja. Išao je na iscrpljivanje. U početku se mislilo da se zapravo iscrpljuje oporba jer će se pokazati da je slaba, da sa bilo kojom svojom inicijativom ili prijedlogom ne može postići ništa. HDZ je to vidio kao iscrpljivanje oporbe i dokazivanje svojih mišića, no niste vi iscrpili oporbu, vi ste iscrpili naciju, vi ste iscrpili građane. I došli smo do toga da smo malo po malo, kap po kap, kap po kap izgubili ono što je po mom mišljenju, a mislim da će se mnogi s tim složiti smisao države, mi smo izgubili institucije, institucije. To bi trebali biti ono čuvari svih naših prava, svih naših interesa svega onog zbog čega netko ima domovnicu neke države, ta država im treba nešto jamčiti. Kako im to jamči? Putem institucija, bio to HS ili HRT. A sama činjenica da ne postoji interes uopće za javit se za natječaj za člana programskog vijeća pa se natječaj mora poništiti i onda kvazi provesti novi, pokazuje da politički život i reći ću politička kasta egzistira u nekom svom balonu sama za sebe i provodi svoje izbore i imenovanja, a građani zasićeni sa svime što gledaju iz dana u dana svemu tome okreću leđa i ne sudjeluju. Ne sudjeluju u izborima, ne prijavljuju se, ne vide smisao, ne vide svrhu zato nema rasprave. I onda nitko niti ne kontrolira te institucije. Evo to je suma i to je sažetak i to je ono što će danas sutra tkogod došao u priliku nakon HDZ-a morat počet gradit iz početka, ciglu po ciglu, instituciju po instituciju, jedne razorene države. Iza toga odgovorno stojim.
Banalan primjer, toliko banalan da mi je neugodno izgovoriti ga. Jedna od mojih prvih studijskih posjeta u životu uopće jer sam prije toga radila u realnom sektoru toga jednostavno tamo nema, bio je u posjet susjednoj nam Sloveniji njihovoj preventivnoj antikorupcijskoj instituciji pa smo tamo saznali za nekakav program, vrlo jednostavan u svojoj biti, koji pokazuje trgovačka društva odnosno poslovne subjekte s jedne strane, tijela javne vlasti s druge strane i njihove međusobne poslovne odnose pa taj informatički program dopušta da se jednostavno vidi kad je koja firma ovako odskočila u svojim prihodima. Takav jedan program je zapravo preventivni informatički alat jer budnom oku daje ono zvonu za uzbunu. Pa kad se vidi da je u mandatu jednog ravnatelja, jedna firma s kojom se može smatrati da je on na neki način interesno povezan odjedanput značajno financijski prosperirala pa to je nalog ili zadatak nekome tko se bavi provjerama da to malo istraži, da to malo ispita. Ali ako takve institucije u jednoj državi ne postoje, kao što ne postoje u RH jer se zna se kome je bilo u interesu da se to sve skupa uništi i razori, a kamoli da se unaprijedi, onda novog aktualnog ravnatelja nitko ništa ne pita. A jedna od posljedica da ne bi netko mislio da je pitanje borbe protiv korupcije razvoj jačanja institucija, njihov ustroj da su to neka apstraktna pitanja koja se ne tiču običnih građana, itekako ih se tiču na dnevnoj bazi, na dnevnoj razini od toga imaju li kirurga u Županijskoj bolnici u Čakovcu ili je neka isto tako neka prepotentna, bahata i nekompetentna sila rekla, mrš auf wiedersehen ova bolnica to dok je HDZ-a ne treba pa onda neko ne može dobiti svoju potrebnu zdravstvenu skrb nego će ga vozikati i prevoziti iz Čakovca u Zagreb ili neku drugu bolnicu, takav isti problem postoji i u samoj kući u samoj Hrvatskoj radioteleviziji na HRT-u.
Ovaj prijedlog rekonstrukcije kojim će se otpustiti ciljano 800 radnika, što je to zapravo nego jedna bezobrazna svirepa ucjena prema ljudima koji su svoj radni vijek uložili ili ostvarili u toj kući. Pa ću ja sad to onako vrlo plastično, vrlo životno prepričati. Vama neko kaže, gledaj HRT ide u rekonstrukciju ne zna se kakvu, kao što je rekla Urša Raukar-Gamulin ne znamo što je cilj, ne znamo koje ćemo radnike trebati koje nećemo trebati to ćemo napisati u zakonu koji trenutno još ministrici nije ni u primisli, a kamoli kome drugom, ne zna se što će biti, ali najavljuju se otpuštanja, bit će otpuštanja neko će se otpustiti. I sad vam neko kaže dobro, al imaš priliku uzeti otpremninu koju ti nudimo pa ćeš otpremninom nešto dobiti ili riskiraš da te se stavi u bubanj pa da danas sutra dobiješ otkaz bez otpremnine, bez zaleđa, bez igdje ičega. I što bi svako u takvoj situaciji napravio? Pa ponudio bi ono što mu se nudi jer je neizvjesno što ga danas sutra čeka. To je HRT.
A o kvaliteti programa, mislim meni je žao ima vrsnih i novinara i redatelja i voditelja ima kvalitetnih ljudi na HRT-u kao što ih ima kvalitetnih u svim institucijama, ali politika umjesto da takve ljudi prije svega pronađe, da im da priliku da im otvori vrata, da ih koristi kao pogonsko gorivo za dizanje i bildanje jedne nacije to sve skupa uništava.
Da zaključim, HDZ će izabrati da se mi ne bismo zavaravali sebe i one koji nas gledaju ovog trena, HDZ će izabrati svoje programsko vijeće. I da se među kandidatima našlo, a ne znam ono mudrost božja, vi ni mudrost božju ne bi izabrali. Hvala.
Hvala.
Gospođa Marijana Puljak Klub zastupnika Centra i NPS-a. Izvolite.
Zahvaljujem.
Nema bolje ocjene rada HRT-a nego odgovora ravnatelja Šveba na moje nedavno pitanje kad je bio ovdje u Saboru, koliko je afera HDZ-a otkrio HRT njegovi istraživački novinari i njegov odgovor je bio niti jednu, niti jednu. Dakle, HRT niti jednu aferu nije otkrio, a hvala Bogu bilo ih je ono svaki tjedan jedna nova. Dakle, jednostavno poraz javnog servisa koji bi trebao prednjači ti u istraživačkom novinarstvu ne biti servis vlasti, ne biti onaj koji prešućuje ili umanjuje korupcijske afere vladajućih. A kažem, javni servis često govorimo kako u medijima nema danas više pravih istraživačkih novinara uvijek je neko opravdanje teško je preživjeti i živimo od ne znam reklama itd., teško je istraživat neku priču mjesecima i onda je objaviti itd. idemo sve na količinu i a ne na kvantitetu itd., na kvantitetu ne na kvalitetu.
Ja ću ovdje reći možda već sam u prethodnom mandatu jednom spomenula, čemu služi uopće Programsko vijeće HRT-a, jel to uopće treba postojat. Dakle, Programsko vijeće HRT-a je osnovano s ciljem da nadzire ostvarivanje javne funkcije HRT-a, da prati provođenje programskih načela i obveza te osigurava pluralizam i nepristranost sadržaja. Dakle, u teoriji ono bi trebalo biti demokratski mehanizam kojim građani putem svojih predstavnika imaj utjecaj na sadržaj i usmjerenje javnog servisa. U praksi međutim često je samo formalno tijelo bez stvarne moći dok ključne odluke donose ljudi postavljeni prema političkoj podobnosti, a ne stručnosti.
Posljednjih godina programsko vijeće nije imalo značajnijih intervencija kojima bi zaštitilo javni interes, kada se i pojave primjedbe na kvalitetu programa pristranost informativnog sadržaja ili zanemarivanje ključnih društvenih tema reakcije vijeća su blage i bez posljedica, čak i kada neki vijećnici kritiziraju sadržaj te primjedbe rijetko dovode do promjena u uređivačkoj politici. HRT godinama često smo to govorili ovdje pri svakom njihovom izvještaju, funkcionira kao servis vladajuće stranke, a ne kao neovisni javni medij. Kritički glasovi prema vlasti su marginalizirani, HDZ-ovi kadrovi i njima bliski analitičari redovito se pojavljuju u informativnim emisijama. Istovremeno istraživačko novinarstvo gotovo da i ne postoji, afere vezane uz korupciju vlasti izvještavaju se tek kad ih je nemoguće prešutjeti.
Čuli smo i ovdje maloprije dakle jedan od ključnih strateških dokumenata HRT-a pod nazivom Novi smjer kojega bi programsko vijeće možda i valjda trebalo barem diskutirati o njemu ako ne usvojiti ga, pokazuje svu apsurdnost trenutnog upravljanja ovom situacijom zato što ga je Robert Šveb praktički prepisao, dakle prepisao je dokument irske javne televizije, dakle ni on ni vodstvo HRT-a nemaju vlastitu viziju razvoja već posežu za gotovim rješenjem, bez da su ga iti prilagodili nekim specifičnostima Hrvatske.
U normalnom sustavu programsko vijeće bi ovakav propust odmah odbacilo, tražilo odgovornost ravnatelja, inzistiralo na stvaranju autentične strategije prilagođene hrvatskom medijskom prostoru itd., itd., međutim u postojećim okolnostima očekivano je da će dokument bit usvojen bez ozbiljne rasprave jer uloga programskog vijeća nije da djeluje kao korektiv već da stvara privid demokratske kontrole.
Ako programsko vijeće i zaključi da neki aspekt rada HRT-a nije dobar to ne vodi nikakvim konkretnim posljedicama. Zaključci i preporuke vijeća nisu obvezujući, a HRT-ovo vodstvo može ih jednostavno i ignorirati i to i radi. Čak i kad pojedini članovi vijeća pokušavaju upozoriti na cenzuru favoriziranje vlasti ili ne profesionalizam u programu to nije imalo nikakav utjecaj na način rada HRT-a.
HRT bi trebao biti televizija ili javni medij svih građana, financirana njihovim pretplatama koja informira, educira i kritički propituje društvene teme, umjesto toga postoji instrument vlasti koji sustavno filtrira informacije kako bi zaštitio vladajuće dok se opozicija prikazuje u negativnom svjetlu ili joj se daje minimalan prostor. Programske emisije koje bi trebale poticati dijalog i suočavanje različitih stavova postale su sterilne i predvidljive s gostima koji su ili dio vladajućeg narativa ili su pažljivo odabrani kako ne bi narušili status quo.
Čuli smo evo ovdje i da Europska komisija u svojim izvješćima o vladavini prava redovito izražava zabrinutost zbog stanja na HRT-u. U svom izvješću o vladavini prava za prošlu godinu istaknula je da HRT trpi kritike zbog mogućih sukoba interesa i percipiranog nedostatka političke neovisnosti. Osim toga u više navrata su ukazivali na političke pritiske kojima je HRT izložen davnih dana ili još 2007.g. Komisija je navela da je javna televizija HRT i dalje poprište povremenih političkih pritisaka što izaziva zabrinutost u pogledu slobode izražavanja. Dakle ništa se od tada do danas nije puno promijenilo.
Dokle god programsko vijeće ostane tijelo ostaje tijelo bez stvarnih ovlasti, a vodstvo HRT-a poslušno izvršava volju političkih elita ne može se očekivati ozbiljna promjena u radu javne televizije. Nužno je depolitizirati izbor članova vijeća, osigurati da HRT bude istinski neovisan o vlasti i omogućiti slobodan rad novinarima bez političkih pritisaka. Jednom sam bila rekla u raspravi da nam zapravo kažem ovakvo kakvo je programsko vijeće uopće ni ne treba, evo sad ćemo i trošiti priličan novac na njihov rad sljedeće četri godine, a kažem bez ikakvog utjecaja na rad ovog javnog servisa. Dakle, sve dok se ne dogode ove promjene HRT neće biti javni servis već državni propagandni aparat. Zahvaljujem.
Gospođa Mirela Ahmetović Klub zastupnika SDP-a. izvolite.
Hvala lijepa.
Poštovane kolegice i kolege.
Nisam se mislila javiti završno, ali eto HDZ ovaj put kolega Ivanovi
uvijek izvuku ono najbolje iz mene pa sam odlučila ako ništa mu odgovoriti na neke tvrdnje koje je tu iznio, a koje ne da nemaju uporišta nego brate mili da je otpjevao u bećarcu još bi i prihvatila i ne bi prijavljivala završno.
Dakle, kažete kolega Ivanović da smo mi u raspravi o Izvješću o radu HRT-a pričali o nečem što ne postoji, kaže o Jetiju kojeg nitko nije vidio itd., pa mene čudi vama se vrlo često kako vi barem tvrdite, obraćaju ljudi, gledatelji, građani koji vas gledaju pišu poruke u jeku rasprave op evo poruke Ivanoviću neka pita to i to. A čudi me kako to da vam se niti jedan zaposlenik HRT-a do sad nije javio, evo mene čudi. Svaki dan je u sabornici barem jedan zaposlenik HRT-a, govorimo o vrijednim snimateljima pa vam se nisu javili da vam kažu kolega Ivanović, g. Ivanović evo vi ste u vladajućoj većini možete li nešto učiniti za nas zaposlenike HRT-a koji smo ucijenjeni, nama se nudi otpremnina ako prihvatimo otkaz, a na radničkom vijeću nam je ravnatelj HRT-a rekao ukoliko ne prihvate otpremnine u određenom razdoblju slijede otkazi zbog onog tehnološkog viška, dakle proglašenje višak si otpad, nemaš ni otpremninu ništa bolje ti je da sad uzmeš otpremninu i onako pametno odeš.
Mene čudi da vam se nitko od takvih nije javio, čudi me da vam se nitko nije javio od 257 radnika HRT-a koji su primali do 31.12.2023.g. sigurno, a možda i 2024. plaću koja je niža od zakonom utvrđene minimalne plaće. Baš čudno od 257 ljudi protiv kojih HRT krši zakon koji ste vi donijeli, vi niko vam se nije javio. Al vam se javljaju građani eto da otpjevate neki bećarac da kolegicu ili kolegu na neki način difamirate itd., baš zanimljivo.
I sad kažete neke stvari sa one rasprave o Izvješću o radu i poslovanju HRT-a za 2023.g. da smo se složili, o nekim stvarima da smo se složili. O kojim kolega Ivanoviću? O tome da je interna revizija HRT-a ne Mirela Ahmetović niti Goran Ivanović, interna revizija HRT-a utvrdila da je ravnatelj Šveb nezakonito sklapao ugovore i nabavljao vanjsku produkciju odnosno proizvode vanjske produkcije. Jesmo se o tome složili? Jesmo, jesmo kolega Ivanoviću. A zašto nismo onda se složili oko toga da ne treba prihvatiti izvješće o radu i poslovanju HRT-a? Ako se složimo da je nešto notorna činjenica i svi mi kimamo glavom da da to je tako i vi tu kažete neke stvari smo se složili i opet vi kad dođe glasanje vi ne kažete da složili smo se točno je istina je nego eto vi stisnete gumb nema veze što je kršio zakon, nema veze što izvidi DORH-a traju o tome, izvidi DORH-a, al mi ćemo eto podržat neka ravnatelj Šveb i dalje radi nezakonito, neka i dalje ucjenjuje ljude, neka im nudi otpremane.
Naravno da će ovih 257 ljudi koji su primali ispod zakonom utvrđene minimalne plaće prihvatiti otpremninu jer to im je barem malo nadoštukavanje one ispod zakonom propisane minimalne plaće i pokrivanje svih dugova koje su si navukli na leđa zbog kršenja zakona od strane ravnatelja čije izvješće onda sutra vi, iako ste svjesni da krši zakon i slažete se vi prihvatite. Eto to je meni totalno, totalno nelogično.
Vi ste svjesni toga da je SDP u najvećem broju slučajeva, Klub zastupnika SDP-a prihvaća prijedloge zakona predlagatelja iako je to predlagatelj vlade Andreja Plenkovića koji su suvisli, koji su konstruktivni, koji su faktički u korist građana RH. Pa zašto vi ne prihvatite ako idemo i slažemo se da treba obranit građane i zaposlenike HRT-a od kršenja zakona od strane ravnatelja Šveba zašto onda ne složite se sa Klubom zastupnika SDP-a i konkretno i kažete Šveb ne možeš više, više ne može? Nije mi jasno, valjda vas nijedan građanin o tome nije zvao.
Hvala lijepa.
Gospođa Urša Raukar-Gamulin završno u ime Možemo!.
Pa evo ja nisam mislila govorit završno, ali ipak moram reagirati na manipulacije pa eto tako onda posljedično i neistine onoga neke komentare i o tome što sam ja rekla.
Ja ću sada ponovit, ali evo gospoda su zaposlena svojim velikim mislima …/Upadica Radin: Pardon, gospođa Gamulin oprostite, g. Ivanović pustimo zastupnicu da održi svoj govor. Nastavite molim vas./…
Dakle, g. Ivanović postoji dokument ja ću vam ga poslat nakon ove rasprave koji se zove Novi smjer, Novi smjer koji je dokazano prepisan od irske televizije koji je dokument koji je prepisao g. ravnatelj Šveb i proglasio ga svojim u kojem piše sljedeće: „Provedba ovog plana zahtijevat će tranzicijsko razdoblje u kojem će biti nužno smanjivanje broja zaposlenih za oko 30%“, prema tome nikakav Jeti, nikakve nepoznanice, piše u dokumentu koji je potpisao ravnatelj Šveb 30%. Sam ravnatelj Šveb u svojim istupima na HRT-u je govorio od 800 do 1000 ljudi.
Ja u svom izlaganju nisam govorila o otpuštanjima, ja sam govorila o tome da se ljudima nude otpremnine, bez plana i bez programa, bez ideje. To nije naša percepcija, pokažite taj plan konsolidacije. Pa zakaj pričate dok ja govorim? Plan konsolidacije nije javno objavljen prihvaćen je zaključak na vladi prije nekoliko dana da se taj plan prihvaća, ali ga nitko nije vidio, a do sada, do tog zaključka Vlade je već prošlo više od mjesec i po' dana u kojima je otpremnine prihvatilo oko 250 ljudi, zasigurno najboljih na Hrvatskoj televiziji.
Druga stvar, ne dozvoljavam da mi se stavlja u usta da ja nešto govorim protiv vanjske produkcije, ja to nisam rekla, ja sam vrlo jasno i precizno rekla da podržavam vanjsku produkciju, ali da ne mislim da vanjska produkcija treba pokopati proizvodnju HRT-a. Nikada nikome nije svanulo dok ovom nije smrknulo, zašto je to tako? Zašto bi to moralo bit tako kad može postojati jedno i drugo?
Podrška mladim producentima i autorima, svi ćemo se složiti, da, svakako, ali to sada nije slučaj jer teško ćemo g. Gorana Milića nazvati mladim autorom, uz svo dužno poštovanje. Naime, njegova godina proizvodnje govori nešto drugo, a ne da je mlad autor. Da naglasim još jednom, ja ću se, dok je daha u meni boriti za proizvodnju na HRT-u sa, da se prema tome ima jednaki tretman kao i neovisna produkcija jer javna televizija bez vlastite proizvodnje apsolutno nije javna televizija. Evo, točka, to se vrlo dobro zna. To je jedna agencija javna koja kupuje programe i koja ih distribuira.
Tako da bi, evo, kolega Ivanović nema živaca mene slušat .../Upadica se ne čuje./... da, apsolutno, apsolutno kolega, al' naročito predsjednik odbora, taj je još zainteresiraniji za mene, ali zaista smatram da je ovaj izbor programskog vijeća važan, ja ću to ponoviti. Pročitajte ponovno zakon, one dijelove zakona i koje sam vam citirala, treba, taj izbor mora biti izbor onih najboljih, bez obzira na političku pripadnost, on mora bit, to moraju bit konzistentni, jaku ljudi koji će znat braniti javni interes na HRT-u. Zahvaljujem.
G. Goran Ivanović, HDZ završno. Izvolite.
Hvala lijepo poštovani potpredsjedniče.
Jesam pjev'o, jesam svir'o, ali nikad nisam difamir'o pa tako ni vas, uvažena zastupnice Ahmetović. Ne znam gdje ste pronašli u mojem izlaganju da je to bila neka difamacija. Ako netko difamira ovu hrvatsku javnost i ako je netko promijenio Zakon o HRT-u, odnosno promijenio zakon u Hrvatskoj, a u Europu ušao sa promijenjenim zakonom, to je bio SDP. Sjetimo se 2012. g. se promijenio zakon i prilagodio uredničku politiku HRT-a sebi i svojim partijskim drugovima, ne HDZ-u, ne meni. Ja sam u novinama bio jednom i to u Narodnim novinama kad sam izgubio osobnu iskaznicu, onda su me Narodne novine objavile da se traži iskaznica Gorana Ivanovića. E, samo da se zna. Znači vi ste ti koji ste to napravili i sada želite tu lopticu prebaciti nama.
Vi govorite o tome, vi na početku svog izlaganja u ime kluba kažete da vi ne znate, ali pretpostavljate, vi pretpostavljate što to glavni ravnatelj HRT-a radi na televiziji sa ovim stimulativnim otpremninama ili što god već, vi kažete ja pretpostavljam. Ne znam, ali pretpostavljam. Mislim da to nisu, da to nisu teze koje bi se trebale izgovarati ovdje .../nerazumljivo/... nikog od vas, ni uvaženu zastupnicu Raukar ni vas, nisam htio uvrijediti apsolutno ničim. To što ja imam dara za smislit bećarac, pa zar je to grijeh u hrvatskoj državi? Zar je to zabranjeno? Postoji li sankcija nekakva za to? To vi govorite, govori uvažena zastupnica Orešković kako ja sviram tamburicu, da je to nekako njoj, ona najviše percipira kod mene to.
Dajte nemojte, vi koji ste na kraju krajeva, doveli HRT na ove grane koje, na kojima je sada i na kraju krajeva, zakon koji je bio vaš zakon i vi ste ga promijenili i smijenili 40 urednika u jednom danu, e onda je to bila dobra.
Mi za razliku od vas ne govorimo, mediji su na našoj strani, to vi govorite da su mediji na vašoj strani i da kad-tad će HDZ past na, sa vlasti. Mi to ne govorimo. Ja ne znam na čijoj su mediji strani, ja gledam HRT, gledam RTL, gledam Novu i to su sve vijesti tu negdje, ja ne znam koja od tih televizija favorit, HDZ-a sigurno nijedna, a svih ostalih, to se rasporedite.
Pa mislim, nije to dobro, mi danas raspravljamo o 5 članova Programskog vijeća HRT-a i ja sam na strani onih koji govore da programsko vijeće mora imati ovlasti, mora, ako je programsko vijeće onda bez odobrenja programskog vijeća nema programa HRT-a.
To je točno. Ali, nemojte izvrtati teze, nemojte nama stavljati u usta nešto za što ste vi itekako i debelo odgovorni. To nije dobro. To nije lijepo i to na kraju krajeva nije niti kolegijalno, a nije ni parlamentarno. E, prema tome, Klub HDZ-a evo, ovih 13 imena sa životopis, pa stavlja na, pred svakog zastupnika, a onaj tko bude dobio 76 ruku, odnosno 76 glasova, taj će biti član. .../Upadica se ne čuje./...
A u čemu je tu problem, uvažena zastupnice Raukar? Pa kad pobijedite na izborima sve to isto čeka vas, ja ne razumijem u čemu je problem. Znači kad vi pobijedite, isto tako ćete birati članove nadzornog odbora, birat ćete članove programskog vijeća i ja tu ne vidim niti jedan problem. Zar je to stvarno problem? Pa bit demokracije je većina. Ne manjina, većina, ako ja dobro razumijem demokraciju. Prema tome, kad imate većinu, onda imate i ovo, a kad nemate većinu, onda imate i ovo, a kad nemate većinu, al' onda eto, čekate da se to dogodi. Hvala lijepo.
Većina uz poštivanje manjina, ako mi dozvolite.
.../Upadica se ne čuje./... Gđa Mirela Ahmetović, govorim ne, ne nacionalne, općenito manjine, političke, sve, svih.
Gđa Mirela Ahmetović, povreda Poslovnika.
Hvala lijepa. Pozivam se na čl. 238, kolega Ivanović, pa vi ste obmanuli svekoliku hrvatsku javnost i obmanjujete je konstantno samom činjenicom što tvrdite da vi sjedite u vladajućoj većini i da će onaj tko sutra bude na vlasti donositi odluke odnosno birati programsko vijeće, itd. jer vi niste bili sposobni od 2015., koliko je to, 10 godina, promijeniti zakon u smjeru koji vi sad zagovarate ovdje, da se programskom vijeću treba dati ovlast. A što ste radili, što radite …
.../Upadica: Hvala. Vrijeme, vrijeme. Bila je .../nerazumljivo/.../... 10 godina, kolega Ivanović? Obmanjujete javnost, ništa drugo.
Bila je replika, ide opomena. Gđa Raukar-Gamulin, povreda Poslovnika.
238, vrijeđanje i omalovažene. Samo da se nastavit na kolegicu Ahmetović. Doista, 15 godina, 10 godina ste vi na vlasti, vi stalno nešto .../nerazumljivo/... mislim ja nisam tu da branim SDP, nije, ali malo je, neuvjerljivo, kužite?
Naprosto je malo neuvjerljivo, 10 godina. Ne samo to, nego vi sada niste izradili ni Zakon o HRT-u koji imate obavezu zbog akta o slobodi medija, a ono što vas isto, ovo ste već nekoliko puta rekli, ako pobijedite, vi ćete to isto radit.
Vidite o tom se radi.
.../Upadica: Hvala, hvala, hvala./... Radi se o tome da …
.../Upadica: Hvala gđa Raukar-Gamulin. Hvala./... treba raditi u javnom interesu, a ne u usko stranačkom.
Hvala, bila, bila je replika i ide opomena po defaultu. G. Josip Borić, treća je.
Čl. 238, kolega Ivanoviću. Sve ste dobro nacrtali. Imamo zastupnicu koja izađe na govornicu i kaže mediji su na mojoj strani, svi, samo probaj nešto. Kontroliraju sve, kao HRT je nekakva politička priča HDZ-a. Pogledajmo informativne emisije, pogledamo samo 4 kanal, sve. Što god da se događa. Samo .../nerazumljivo/... oporba crta Hrvatsku onako kako želi, ona tako izgleda, ali …
.../Upadica: Hvala, hvala, hvala, hvala./... na izborima je narod nacrtao svoj …
.../Upadica: G. Borić./... i to njima ne odgovara i svi …
.../Upadica: Vrijeme, hvala./... su im krivi pa i oni …
.../Upadica: Hvala, hvala./... koji su promijenili i taj zakon .../Govornik se ne razumije./...
Bila je replika. Treća je opomena, oduzimam vam riječ, ali uskoro ću i sebi oduzeti riječ jer ću ić doma, kao i vi jer smo na kraju.
Gđa Raukar-Gamulin, povreda Poslovnika.
Da, zahvaljujem. Pa evo, ja što se tiče te velike podrške medija, ne znam točno na kog ste vi sad tu mislili, ali mislim da je dovoljno pratiti neke dnevne listove pa i HRT u vezi podrške, recimo, našoj stranci koja je obilata, da tako kažem. Trude se nemilo svakoga dana već 4 godine zajedno s … Ali neće uspjet, hvala.
.../Upadica se ne čuje./... Hvala. Također replika i .../nerazumljivo/... i ovaj, opomena.
Gđa Mirela Ahmetović, povreda Poslovnika.
Čl. 238, kolega Borić, obmanjujete javnost ponovno i ponovno i ponovno tvrdeći da su na izborima građani nacrtali svoje. Ne, nisu, 34,42% ste dobili na izborima, ali ste trgovačkom koalicijom sa revolverašima od kojih se jedan vjerojatno upravo uhićuje sklopili dogovor da ćete nastaviti haračiti po svim javnim poduzećima pa tako i po HRT-u. E to narod baš nije nacrtao.
Opomena jer je bila replika i sada dozvolite da vam, da .../nerazumljivo/... zaključujem raspravu, replike, povrede Poslovnika i sve živo i ovaj, sutra, četvrtak, 27. veljače imamo kao prvu točku Godišnje izvješće o državnim potporama za '23. g.
Dođite, bit će zabavno. Laku noć.
SJEDNICA PREKINUTA U 16:03 SATI.
PDF