Povratak na vrh
Rasprave po točkama dnevnog reda
Saziv: XI, sjednica: 5
PDF
Svi govornici
28
Prijedlog zakona o sportskoj inspekciji, prvo čitanje, P.Z.E. br. 112
11.02.2025.
Reiner, Željko (HDZ)
NASTAVAK NAKON STANKE U 12,04 SATI.
Poštovane kolegice i kolege, kao što je i najavljeno, molim vas zauzmite svoja mjesta da možemo nastaviti sa radom i sada ćemo raspravljati o:
- Prijedlog Zakona o sportskoj inspekciji, prvo čitanje, P.Z. br. 112
Predlagatelj je Vlada RH temeljem čl. 85 Ustava RH i čl. 172 Poslovnika Hrvatskoga sabora. Prigodom rasprave o ovoj točki dnevnog reda primjenjuju se odredbe Poslovnika koje se odnose na prvo čitanje zakona.
Raspravu su proveli Odbor za zakonodavstvo te Odbor za mlade i sport. Joj, koliko imam replika na ovo što sam sad rekao. Strašno puno. Ovaj, dobro, mogu se i ja malo šaliti.
Želi li predstavnik predlagatelja dati dodatno obrazloženje? Da, poštovani državni tajnik Josip Pavić, izvolite.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani potpredsjedniče, uvažene zastupnice i zastupnici.
Zadovoljstvo mi je danas predstaviti vam Zakon o sportskoj inspekciji kojeg je potrebno donijeti kako bi se postupanje same sportske inspekcije u potpunosti uskladilo sa Zakonom o sportu koji je stupio na snagu 1. siječnja 2023. g., a koji je donio niz novih procesa i aktivnosti, a koje su vjerujem, unaprijedile sam sustav sporta.
Zato ću se na početku osvrnuti na sve ono što je postignuto donošenjem tog istog novog Zakona o sportu, a kao i sve iskorake koji su napravljeni u mandatima ove Vlade kao posljedica konkretne brige i pomoći sportu.
Kao ekonomist, jedan od glavnih iskoraka koji se tiče i kojim se volimo pohvaliti, tiče se izdvajanja za sport koji je od 2016. g. naraslo šesterostruko, sa 28 milijuna eura na više od 160 milijuna eura ove godine predviđenih za sustav sporta.
Taj iskorak pratio je strateške ciljeve i zakonske promjene koje su donesene jer Vlada putem Ministarstva turizma i sporta financira cijeli sustav sporta na državnoj razini, od onog vrhunskog sporta koji nam donosi medalje i kojima se ponosimo, do velikih međunarodnih sportskih natjecanja koje organiziramo u Hrvatskoj, tako da smo svjedoci da smo zadnjih mjesec dana bili domaćini dva svjetska prvenstva, jednog u rukometu, jednog u dvoranskom hokeju koji je održano u Poreču.
Napravljen je ogroman iskorak u pomoći lokalnom sportu koji je prema Zakonu o sportu briga lokalne i regionalne samouprave, ali smo tu spremno pružili ruku i vjerujem, zaista pomogli svim našim manjim, pod navodnike, klubovima.
Kroz pravilnik o programu javnih potreba koje je jedan od podzakonskih akata na državnoj razini, detaljno su propisane sve procedure financiranja javnih potreba državne razine, a kojim se sustavno pomaže i lokalnoj razini kroz cijeli niz programa. Stvoreni su uvjeti i sufinancira se trošak stručnog rada i poboljšanja materijalnih uvjeta za provedbu programa za djecu i mlade do 18. godina kao direktna pomoć sportskim klubovima kroz financiranje županijskih i sportskih zajednica.
Tako je 2023. i '24 ukupno dodijeljeno 7 milijuna eura upravo za tu namjenu, a 2025. 7,6 milijuna eura, znači skoro 15 milijuna eura, tako da su mnoge županijske sportske zajednice praktički sredstvima koje ministarstvo dodjeljuje premašivale svoje budžete koje imaju za tu namjenu.
Izjednačene su i nacionalne stipendije za vrhunske sportaše 1., 2. i 3. kategorije, oko 2500 naših vrhunskih sportaša omogućeno je pokriće doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje za vrhunske sportaše 1. kategorije uz određene dohodovne cenzuse, ali je i ono što sam posebno ponosan kao sportaš jer nikad svoje sportske rezultate ne bih mogao ostvariti bez trenera, uvedene su i trajne naknade za trenere osvajače olimpijskih medalja po prvi put u povijesti i time smo zaista poboljšali onaj status trenera, a ne samo i to nego i sam radni status trenera pa tako su oni mogu prema novom Zakonu o sportu obavljati svoje poslove i u obrtu.
Svjedoci ste toga da smo donijeli odluke o proglašenju sportskih građevina od nacionalnog interesa, za Gradski stadion Maksimir i Gradski stadion u Poljudu za koji su također, osigurana sredstva za obnovu i sad je na vlasnicima tih građevina da je zaista se aktiviraju, podnesu projekte kako bi i to priveli kraju.
Ono što je bila, jedna od slabijih točaka to je bila sportska infrastruktura koja je prepoznata od strane Ministarstva turizma i sporta i ogromna se sredstva ulažu i za tu namjenu, tako da je za sada gotovo 46 milijuna eura za 453 projekta uloženo kako bi se obnovila sportska infrastruktura.
Sutra će biti dodijeljeni ugovori za 2025. u iznosu od 20 milijuna eura za 113 projekata. Već sam spomenuo organizaciju velikih međunarodnih sportskih natjecanja, tako da smo za 188 velikih natjecanja što kroz izravne zaključke Vlade, što kroz naše javne pozive uložili preko 60 milijuna eura, a samo u 2025. skoro 18 milijuna eura s čime zaista povezujem ona dva aspekta koja i nose naziv samog ministarstva turizam i sport na najbolji mogući način.
Kroz razne programe potpore lokalnom sportu, tzv. manjim klubovima i kroz projekt Hrvatska pliva uključili smo više od 430 000 naših građana, te je 27 000 djece naučilo plivati. Uspostavljen je ono što smo isto tako ponosni nacionalni informacijski sustav u sportu kao baza podataka u kojem u svakom trenutku možemo znati koliko ima sportaša, klubova, trenera, sportskih građevina i svi procesi Ministarstva turizma i sporta su praktički digitalizirani i kroz sustav e-građana i kroz naše natječaje, tako da je uspostavljanjem nacionalnog informacijskog sustava u sportu prvi puta omogućeno detaljno i sustavno praćenje i sportskog razvitka i sportskih postignuća svih sportaša.
Kao posljedica svih ovih aktivnosti stupanjem na snagu novog tog Zakona o sportu proširila se i nadležnost i opseg poslova same sportske inspekcije. Važećim Zakonom o sportskoj inspekciji uređeni su ustroj, poslovi, način rada, prava, dužnosti i ovlasti sportske inspekcije. Temeljem zakona nadzor obavljaju sportski inspektor, viši sportski inspektori, glavni sportski inspektor, tj. glavna sportska inspektorica koja je tu sa mnom, a sportska inspekcija ustrojava se kao samostalna ustrojstvena jedinica tijela državne uprave nadležnog za sport.
Sukladno Uredbi o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva turizma i sporta za obavljanje poslova iz djelokruga ministarstva ustrojen je samostalni sektor unutar kojeg su dvije službe, te sektor broji ukupno 17 sportskih inspektora uključivši više sportske inspektore, voditelje službi i glavnu sportsku inspektoricu.
Temeljem zakona inspekcija provodi inspekcijski nadzor nad provedbom Zakona o sportu i temeljem njega donesenih propisa, te poduzima mjere i radnje za koje je ovlaštena zakonom. U provedbi nadzora nad pravnim i fizičkim osobama u sustavu sporta koji podliježu nadzoru inspektor utvrđuje stanje u vezi sa obavljanjem sportske djelatnosti sukladno odredbama Zakona o sportu, a osobito izvršavaju li se u sustavu sporta zadaće utvrđene Zakonom o sportu, poštuju li se propisi o upisima u razne registre predviđenim Zakonom o sportu, imali li propisane opće akte pravne osobe u sportu i jesu li one usklađene sa zakonom i drugim propisima, da li je sastav predstavničkog i izvršnog tijela, odnosno tijela upravljanja i nadzora pravne osobe u sportu u skladu sa Zakonom o sportu i na temelju njega donesenih propisa.
Posebno je važno postoje li za osobe koje obavljaju poslove u sportu zapreke u smislu odredaba Zakona o sportu, te donose li se odluke i drugi pojedinačni akti u skladu sa općim aktima, Zakonom o sportu i na temelju njega donesenih propisa. Važno je isto tako u ovom Zakonu o sportu smo propisali i koje osobe mogu obavljati stručne poslove u sportu s obzirom na obrazovanje, tako da je i to predmet nadzora sportskih inspektora.
Tijekom 2024. godine ono što je važno naglasiti da se dobije šira slika i uvid koliki je opseg posla samostalnog Sektora sportske inspekcije. Oni su proveli 1066 inspekcijskih nadzora nad primjenom odredbi Zakona o sportu. Utvrđeno je 579 nepravilnosti temeljem kojih je izdano 448 rješenja, a u 204 slučaja obavljen je kontrolni inspekcijski nadzor, odnosno kontrola izvršenja nadzora.
Sukladno prekršajnim odredbama samog Zakona o sportu i Zakona o sportskoj inspekciji, sportski inspektori su podnijeli u izvještajnom razdoblju i 16 optužnih prijedloga, izdali 93 prekršajna naloga, te je naplaćen iznos od 54382 eura novčanih kazni.
Već spomenutom nacionalnom informacijskom sustavu u sportu upisano je preko 237 000 sportaša i više od 5600 trenera, instruktora i kineziterapeuta koji sportsku djelatnost sudjelovanja u sportskom natjecanju odnosno stručne poslove uz sport obavljaju kao samostalnu sportsku djelatnost, te više od 1700 fizičkih osoba koji tu istu djelatnost obavljaju u obrtu.
Prema podacima Registra Republike Hrvatske djeluje više od 17000 sportskih udruga, a samo na području grada Zagreba preko 3000 sportskih udruga je registrirano. I nastavno na sve to navedeno kao posljedica donošenja tog spomenutog Zakona o sportu proširila se i nadležnost, odnosno opseg poslova sportske inspekcije i to posebno u dijelu kojim je dana mogućnost obavljanja poslova u obrtu svih sportskih djelatnosti osim naravno sudjelovanja u sportskom natjecanju, ali i proširenje kruga pravnih i fizičkih osoba koje sudjeluju u sustavu sporta na fitness centre i ostale pravne osobe registrirane za obavljanje sportskih djelatnosti, ali i na kineziterapeut.
Predviđena je mogućnost licenciranja stručnih kadrova u sportu kao i obveza poduzimanja mjera zaštite djece u sportu, pravnih i fizičkih osoba. Nadalje, propisana je također i obveza sportskih klubova, nacionalnih sportskih saveza, krovnih sportskih udruženja o unosu i ažuriranju podataka u odgovarajuće registre i evidencije nacionalnog informacijskog sustava kao obveza javne objave standarda i dimenzija, borilišta sa popratnim prostorijama za sportsku građevinu.
Zbog toga zakon, postojeći Zakon o sportskoj inspekciji nije dostatna pravna osnova za provođenje nadzora nad primjenom tog istog zakona, te je nužno postaviti novi zakonski okvir kojim će se preispitati odredbe o nadležnosti, poslovima, načinu rada, pravima, dužnostima, ali i ovlastima sportske inspekcije na način da se redefinira ili uklone pravni instituti koji usporavaju postupak samog inspekcijskog nadzora, poveća procesna disciplina, a sve u cilju povećanja broja provedenih inspekcijskih nadzora i kvalitete donesenih odluka, te ono što je posebno bitno ujednačavanja prakse sportskih inspektora te ostvarenja učinkovitosti samog postupka.
Osnovne zakonske novine odnose se na uvođenje godišnjeg plana rada sportske inspekcije koji će biti javno dostupan, ali će se razgraničiti redovni inspekcijski nadzor koji se obavlja u skladu s tim istim objavljenim godišnjim planom od izvanrednog inspekcijskog nadzora koji se naravno može provoditi izvan tog plana rada na inicijativu drugih tijela podnositelja predstavke ili drugih opravdanih razloga.
Uvodi se mogućnost provođenja posrednog inspekcijskog nadzora uvidom u elektroničke baze podataka, prvenstveno nacionalnog informacijskog sustava u cilju povećanja učinkovitosti samog postupka nad pravnim i fizičkim osobama u sportu.
S obzirom da je sportska inspekcija ustrojena kao samostalna unutarnja ustrojstvena jedinica tijela državne uprave za sport, ministarstva, propisuje se pravna zaštita protiv upravnih akata sportske inspekcije pravo na podnošenje tužbe nadležnom upravnom sudu. Usklađuju se uvjeti za raspored na radna mjesta sportskih inspektora s uredbom o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u državnoj službi i također ono što je bitno, a uvažavajući ponekad nedovoljno snažan financijski položaj sportskih klubova koji u sustavu sporta djeluju gotovo isključivo zahvaljujući volonterskom radu svojih članova u odnosu na klubove koji raspolažu velikim financijskim sredstvima, prekršajnim odredbama propisuje se veći raspon novčanih kazni za prekršaje na način da se smanjuje najniži iznos propisane kazne.
Ovim izmjenama siguran sam da će se omogućiti bolja učinkovitost rada sportske inspekcije i osiguranje da svi pozitivni pomaci u sportu koji su već i napravljeni budu stavljeni u potrebni pravni okvir. I zajedno sa svim pomacima koji su učinjeni i koji su u planu na području razvoja sporta i njegove dostupnosti svim generacijama poput ulaganja u samu sportsku infrastrukturu, brigu o stručnim kadrovima i pomoć klubovima na lokalnoj razini djelovanje sportske inspekcije ima zaista osnovni cilj osigurati transparentniji i siguran sustav sporta za sve dionike, posebno za djecu i mlade.
Navedeno predstavlja najvažniji zajednički cilj zbog svih društvenih dobrobiti koje nama sport donosi. Ponavljam, nije sport samo vrhunski i onaj koji svi vide nego i amaterskih i sport svih uključenih u njega, djece i mladih. Zahvaljujem.
Reiner, Željko (HDZ)
E sad imamo dosta replika, pa krenimo od početka. Prva je poštovana zastupnica Ban.
Ban, Boška (SDP)
Zahvaljujem.
S obzirom na to da u Hrvatskoj djeluje više od 17 tisuća sportskih udruga, a nadzire ih samo 17 sportskih inspektora postavlja se pitanje njihove stvarne učinkovitosti. Uz to sportskim udrugama u velikoj mjeri upravljaju volonteri koji često nemaju pravno ili administrativno znanje potrebno za potpuno poštivanje propisa. Moje pitanje je kako planirate spriječiti da novi zakon ne rezultira masovnim sankcioniranjem volontera i gašenjem sportskih udruga umjesto poboljšanjem sustava? I je li realno očekivati da 17 inspektora može učinkovito nadzirati cijeli sportski sektor u državi? Hvala lijepa.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovana zastupnice. Upravo kako sam i rekao 17 inspektora, ali njihova efikasnost će se povećati i mogućnost posrednog inspekcijskog nadzora uvidom u elektroničke baze Ministarstva turizma i sporta u nacionalni informacijski sustav. A što se tiče volontera i njihovog rada u sustavu sporta upravo smo se time vodili i proširili raspon kazni tako da smo najnižu kaznu jako, jako snizili u odnosu na postojeći zakon, a i u samim postupcima inspekcijskog nadzora vodi se računa ne samo o kažnjavanju nego praktički da taj sam nadzor bude jedan savjetodavni nadzor da se takve stvari ispravljaju. Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Babić.
Babić, Ante (HDZ)
Hvala lijepa potpredsjedniče HS-a.
Poštovani državni tajniče. Sportski uspjesi naših sportašica i sportaša poput nedavnog uspjeha rukometne reprezentacije promoviraju našu zemlju u svijetu i donose pozitivne primjere našoj djeci. No unatoč tome što sport donosi toliko toga dobroga još uvijek se govori o pomanjkanju sredstava i premalom ulaganju u sport. Moje pitanje je, što Vlada čini da bi se to promijenilo? Hvala lijepa.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala vam lijepo poštovani zastupniče. Pa ja ću vam reći iz osobnog iskustva da sam zaista kao bivši sportaš ponosan što sam član ove Vlade koja na taj način skrbi o hrvatskom sportu, konkretne su brojke, konkretni pokazatelji. Od 2016. sa 28 milijuna eura namijenjen za sport sada smo došli na preko 160 milijuna eura, praktički taj cijeli budžet iz 2016. smo ove godine ćemo dodijeliti za razvoj sportske infrastrukture i sutra je kažem potpisivanje ugovora 20 milijuna eura za 113 jedinica lokalne i područne samouprave, plus sredstva koja su osigurana za gradske stadione Poljud i Maksimir i mislim da je to jedan pravi način kako tu infrastrukturu učiniti dostupnijom i tako na taj način privući još više djece i mladih u sport. Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik BAksa.
Baksa, Ivica (NPS)
Zahvaljujem.
Poštovani državni tajniče. Evo ja imam slično pitanje kao kolegica prije, naime u Hrvatskoj ima više od 237 tisuća registriranih sportaša, preko 5600 trenera instruktora te više od 17200 sportskih udruga i manje od 20 inspektora koje nadziru njih sve. Inspektori su u prošloj godini proveli nešto više od tisuću nadzora i utvrdili više od 500 nepravilnosti. To jasno pokazuje da postoje problemi s poštivanjem propisa, al da istovremeno ne postoji dovoljno mehanizma za efikasan nadzor i sankcioniranje prekršitelja, pa vas pitam kako planirate riješiti taj problem?
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče na pitanju. Stupanjem na snagu ja sam uvjeren da ćemo ga izglasat u HS-u novog Zakona o sportu svakako će se i taj uočeni izazov pristupiti rješavanju, 17 inspektora je u ovom trenutku dostatno, ali stupanjem na snagu će biti potrebno sigurno povećati broj tih inspektora i onda će se sukladno daljnjim svim potrebnim procedurama i raditi na tom problemu. Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovana zastupnica Livia Maduna.
Maduna, Sanda Livia (HDZ)
Zahvaljujem potpredsjedniče HS-a.
Poštovani državni tajniče. Evo u vašem uvodnom izlaganju imali smo priliku čuti koliko je postupaka odnosno nadzora godišnje provela sportska inspekcija odnosno sportski inspektori, međutim nekako imam dojam da to dosada i nije bilo vidljivo.
Složit ćemo se također da je iznimno važno da svi dionici sportskih klubova ili pak obrta koji imaju registriranu sportsku djelatnost da trebaju imati povjerenje u učinkovitu sportsku inspekciju stoga me zanima kako ćete to promijeniti.
Evo, zahvaljujem.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovana gospođo zastupnice.
Taj dio i još transparentniji sustav samih sportskih, nadzora sportskih inspektora će se ostvariti na način da će se objavljivati javno i biti dostupan godišnji plan rada sportske inspekcije kao i sva izvješća o provedenim nadzorima od samih sportskih inspektora tako da vjerujem da ćemo tu postići još transparentniji sustav a kao što sam već rekao i svaki od nadzora i postupaka sportske inspekcije je jednim dijelom i savjetodavan tako da vjerujem da će se i tu napraviti dodatni pomaci.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovana zastupnica Dragić.
Dragić, Irena (SDP)
Zahvaljujem.
Poštovani državni tajniče kako opravdavate ukidanje prava na žalbu na odluke sportskog inspektora s obzirom da Ustav RH jamči pravo na pravni lijek? Kako ćete spriječiti pravnu nesigurnost sportskih udruga?
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovana zastupnice.
Pravni lijek je osiguran postupkom na, sukladno Zakonu o općem upravnom postupku i Zakonu o sustavnoj, o sustavu državne uprave tako da taj postupak žalbeni se ukida ali se ostavlja mogućnost postupka na Upravnom sudu i vjerujem da će to i taj dio ubrzati sam postupak i donošenja rješenja sportske inspekcije. S obzirom da smo imali jako mali broj žalbi na sama rješenja sportske inspekcije tako da ne vjerujem da će tu biti nekih većih problema. Žalba odnosno pravni lijek je osiguran postupkom na Upravnom sudu.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Malenica.
Malenica, Ivan (HDZ)
Hvala lijepa.
Poštovani državni tajniče sa suradnicom, evo ja bi se nadovezao na ovaj vaš odgovor odnosno ovo pitanje, pa u ovom novom zakonu kako ste i spomenuli dakle nema više mogućnosti žalbe na rješenje sportskog inspektora, međutim može se pokrenuti upravni spor. Dakle, stranka može pokrenuti tužbu i zaista evo pozdravljam takav način omogućavanja korištenja pravnog sredstva jer vidimo zapravo iz izvješća sportske inspekcije za 2024. da imamo jako malo sportskih inspektora koja je i zapravo ustrojstvo gdje imamo prvi stupanj i drugi stupanj i vjerujem da će ovaj, da će ovaj oblik nadzora nad radom sportske inspekcije biti dobar s obzirom da imamo jako velik broj i sportaša ili sportskih udruga. Ja bi tu samo apelirao a znamo da imamo problem sa izbornim skupštinama sportskih i saveza i udruga da se i o tome razmisli da se uredi neki način nadzora nad izbornim skupštinama sportskih saveza i društava.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala lijepo poštovani gospodine zastupniče, pa sama nadzor nad zakonitošću sazivanja skupština je u nadležnosti županijskih ureda za opću upravu tako i Grada Zagreba, a što se tiče samog prava na žalbu ono je moguće a s obzirom na unutarnju uredbu, Uredbu o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva turizma i sporta i to da je i samostalni sektor sportske inspekcije zaista nema načina ovo je sve usklađeno sa Zakonom o općem upravnom postupku tako da je pravni lijek upravni spor. I ponavljam vjerujem da će se taj sam proces time ubrzati.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovana zastupnica Mrak Taritaš.
Izvolite.
Mrak-Taritaš, Anka (GLAS)
Hvala lijepo.
Taman na vrijeme. Poštovani državni tajniče dakle vi ste uvodno rekli ono što ste rekli i na odboru kad sam imala prilike vas pitati broj inspektora koji imate, ako se ne varam to je zajedno sa inspektoricom 19. Zanima me da li vam je to dovoljan broj inspektora, da li razmišljate ih uzeti nešto više iz jednostavnog razloga što uloga inspekcije nije samo ona koju mi doživljavamo a to je represe… da budu represija nego uloga sportske inspekcije mora biti u edukativnom karakteru tim više što znamo da su ljudi volonteri u pojedinim dakle sportskim društvima pa me zanima da li imate mogućnost uzeti više, da li razmišljate uzeti više i da li vam se na natječaj javlja i odgovarajući broj ljudi za to.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala lijepo gospođo zastupnice, već je bilo pitanje o, takvo isto pitanje i vjerujem da ćemo stupanjem zakona na snagu i pristupiti rješavanju tog izazova. Zaista je, problem je uočen u ograničenim kapacitetima trenutno sportske inspekcije i sigurno će se povećavati u narednom periodu.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Pušić.
Pušić, Dario (HDZ)
Hvala lijepa potpredsjedniče.
Poštovani državni tajniče evo svjedoci smo da veliki broj klubova pogotovo u malim sredinama koji rade sa djecom egzistiraju doslovno na volonterizmu ljudi koji, koji ih vode i a u isto vrijeme dobijaju događa se dobijaju velike kazne ukoliko se pokažu neki propusti često nenamjerni. Na kraju ispada da ti ljudi ne samo da volontiraju i ne primaju nikakve naknade za svoj rad, a moraju plaćati kao odgovorne osobe za prekršaje. Kako ovaj slučaj riješiti i pomoći malim klubovima?
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče.
Problemi manjih klubova ponavljam pod navodnike su prepoznati i u samom ministarstvu tako da je cijeli niz mjera kojima se poboljšava njihov status od ove pomoći kroz županijske sportske zajednice ali i brojnih natječaja koji idu upravo za potrebe sporta na lokalnoj razini. Kroz nekakvih 10-15 dana ćemo raspisati još jedan tradicionalan, a što se tiče kazni upravo smo to i prepoznali u prijedlogu zakona i spustili smo najniži prag za kažnjavanje. Nažalost ili na sreću zakon je svih isti pa svih apeliramo da ga se drže pa neće bit ni kazni.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Šimrak.
Šimrak, Maksimilijan (HDZ)
Zahvaljujem potpredsjedniče.
Poštovani državni tajniče, znamo koliko važnu ulogu imaju treneri u sportu, znamo da bez njih nema uspjeha i znamo koliko su oni presudni u odgoju naših mladih sportašica i sportaša, međutim isto tako svjesni smo da se oni isto suočavaju sa brojnim izazovima od stalnog zaposlenja, plaća, uvjeta u kojima rade, pa evo zanima me što se po tom pitanju radi, kako se tim ljudima pomaže da oni svoj posao mogu obavljati što bolje? Hvala lijepo.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče na pitanju, već sam u uvodnom izlaganju rekao da zaista cijenim rad svih trenera koji sudjeluju u sustavu sporta i nijedan sportaš ne bi mogao ostvariti svoj rezultat bez pomoći trenera. Samim Zakonom o sportu i donošenje mogućnosti, uvođenje mogućnosti da oni svoju djelatnost obavljaju kroz obrt se pokazalo kao pun pogodak jer sada već više od 1700 trenera koristi mogućnost obavljanja sportske djelatnosti u obrtu. A što se tiče vrhunskih trenera mislim da smo im dali dovoljno priznanje s obzirom da smo ih uključili u primatelje trajne naknade za osvojene olimpijske medalje nakon navršenih 55.g. života i vjerujem da su stvarno i oni zadovoljni, meni osobno informacije s terena idu sve najpozitivnije u tom pogledu, hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Kliman.
Kliman, Anton (HDZ)
Hvala lijepo g. potpredsjedniče.
Gospodine državni tajniče, evo čini mi se da ste čak i odgovorili na to pitanje, s obzirom da imamo prijavljenih na području RH u 2023.g. više od 17 tisuća 200 sportskih udruga, a isto tako veliki broj sportaša 237 tisuća, 5600 trenera, itd., itd. i vidljivo je da imamo svega 18 inspektora u ovaj ovdje evidentiranih, pa se postavlja pitanje da li je, da li je to dovoljan broj i zanima me još jedna, jedna situacija na osnovu, po čemu nastupa sportska inspekcija, koji je, da li su to prijave, da li je to nahođenje ovaj same sportske inspekcije ili uočene onako kao što se kaže iz avione nekakve nepravilnosti?
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala, pa sportska inspekcija uglavnom postupa po prijavama, ali isto tako imaju i sada mjesečne planove, međutim uvođenjem godišnjeg programa rada će se i po tome postupati. A što se tiče broja samih sportskih inspektora u odnosu na broj i sportaša i trenera i općenito pravnih osoba u sustavu sporta mislim da će im jednim dijelom olakšati mogućnost posrednog inspekcijskog nadzora kroz uvide u baze nacionalnog informacijskog sustava u sportu, a o povećanju će se svakako broja sportskih inspektora razmišljat nakon stupanja na snagu Zakona o sportskoj inspekciji.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Dabo.
Dabo, Ivan (HDZ)
Cijenjeni predsjedavajući i uvaženi državni tajniče, sport je naš ponos i smisao nacionalnog zajedništva.
Zakon o sportu donio je niz novosti.
Što najviše utječe na to da je potrebno novo donošenje Zakona o sportskoj inspekciji ako mi možete odgovoriti? Zahvaljujem.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče na vašoj konstataciji o važnosti sporta i upravo je ona prepoznata i u Ministarstvu turizma i sporta i u samoj Vladi RH. Ponovit ću da sam kao stvarno bivši vrhunski usudit ću se reć sportaš sretan i ponosan da sudjelujem u radu ove Vlade koja tako zdušno podržava sve sportaše od one amaterske razine do vrhunskog sporta ulaganjem u više aspekata od sportske infrastrukture, županijskih sportskih zajednica, preuzimajući na sebe teret onoga što bi u velikoj većini slučajeva trebao biti i javna potreba lokalne odnosno regionalne samouprave, ali svjesni toga pružili smo ruku jer je sport od važnosti, a samo donošenje Zakona o sportskoj inspekciji uvjeren sam da će pružiti još sigurniji pravni okvir svima koji se bave sportskom djelatnošću.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Miletić.
Miletić, Marin (MOST)
Poštovani državni tajniče, evo ova tema i mene zanima kao sportaša, dakle izgubili smo sad od Pazina u produžecima, tvrda utakmica 58:56, pa želim čestitat Pazinjanima, tukli smo se, na 4-5 faula bili cijelu utakmicu, ali pitam vas konkretno sportska inspekcija, osvrnut ću se u ime kluba, detaljno pročitao sam zakon i zanima me, pa onda sve ono što vas zanima uvijek uđete dublje unutra. S čime se konkretno najčešće sreće sportska inspekcija, gdje su najčešće nepravilnosti, a koje su vam najrjeđe, one koje najrjeđe zateknete u klubovima ili bilo gdje dakle prema trenerima, prema bilo čemu? Evo hvala vam.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala lijepo poštovani zastupniče, žao mi je što ste izgubili, ali takav je sport.
…/Upadica iz klupe se ne razumije./…
Odnosno samo u toj utakmici mi je žao što je izgubio je li, samo u toj utakmici mi je žao, inače vi nastavite slobodno ovaj.
Najčešće se susreću sportski inspektori u svojim postupcima sa zaprekama u smislu obavljanja poslova sukladno zaprekama koje propisuje Zakon o sportu, isto tako praktički u nepoštivanju vlastitih odluka odnosno statusa i neusklađenosti sa Zakonom o sportu svih općih akata koje nadzirano tijelo donosi. S obzirom na stupanju sna… na odredbe Zakona o sportu o tome, o stupnju obrazovanja i za poslove trenera koje obavljaju, pa se i tu susreću, međutim mislim da je najčešće upravo ovo pitanje zapreka u smislu zapreke u odnosu na Zakon o sportu, hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovana zastupnica Blažević.
Blažević, Anamarija (HDZ)
Hvala.
Poštovani državni tajniče, imamo dobre zakonske pretpostavke za razvoj sportova u RH kroz Zakon o sportu, pa evo i ovaj današnji prijedlog zakona. Međutim sportska infrastruktura je stalna boljka našeg sporta i sami ste naglasili i nazvali je slabom točkom. Znamo da je sportska infrastruktura jedan od osnovnih preduvjeta kako bi se itko uopće mogao baviti sportom, važne su nam sportske građevine od nacionalnog interesa, ali i infrastruktura koja mora biti dostupna i djeci i mladima, kao i sportašima.
Ima li mogućnosti da se stvari riješe i pomaknu na bolje?
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala lijepo poštovana zastupnice na ovom pitanju, pa konkretne brojke pokazuju da se ogromni iskoraci rade upravo po pitanju razvoja sportske infrastrukture, tako da ćemo zaključno s ovom godinom biti na sufinancirana 453 projekta i uloženih 55 milijuna eura, od toga samo za ovu godinu je namijenjeno 20 milijuna eura. Što se tiče građevina od nacionalnog značaja, Poljuda i Maksimira, za sljedeće 3 godine u državnom proračunu za '25. i projekcija za '26. i '27. je osigurano 54 milijuna eura i vjerujem da se gradovi Split i Zagreb zaista imaju za što potruditi da se ti projekti i realiziraju.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Ostrogović.
Ostrogović, Josip (HDZ)
Zahvaljujem potpredsjedniče, poštovani državni tajniče sa suradnicom. U današnje vrijeme suočavamo se s mnogim izazovima, a s posebno su naglašeni oni kako privući u sport djecu i mlade. Ja sam cijeli život u sportu, znamo kad smo bili mi mlađi, da je bilo puno djece na dječjim igralištima i športskim dvoranama i igrale su se neke sportske lige.
Sada kad prođem sa djecom po igralištima, ima jako malo ljudi na igralištu, osobito subotom, subotom su igrališta vrvila praktički djecom. Međutim, nadam se da će se to promijeniti, a čuli smo i da je mladi rukometaš Mateo Maraš, naš srebrni reprezentativac pozvao djecu da ne budu na TikToku nego da krenu trenirati, što znači da i ovakvi mladi sportaši već uočavaju koliko je to zapravo veliki problem. Takva jedna poruka puno znači, ali moje pitanje je kakve smo uvjete stvorili da djecu stvarno privučemo u sport i na sportska igrališta i sportske terene, lige, općenito u sport?
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala lijepo poštovani zastupniče.
Upravo zastupljenost i broj djece su jedan od kriterija kojima se mi vodimo prilikom raspisivanja svih naših javnih poziva i svi oni su se apsolutno dobivaju veći broj bodova kad je uključen ili planiraju uključiti veći broj djece, to je svakako jedan od izazova. I ja sam osobno roditelj kojem su na svu sreću oboje djece u sportu, međutim, poprilično sam siguran da smo svi tu na istom tragu, neću reći da su ekrani zlo ili nužna potreba, ali svakako je izazovno, međutim, uvjeren sam da će svim ovim mjerama, poglavito o razvoju sportske infrastrukture, ali i ovoj pomoći županijskim sportskim zajednicama koja su ogromna sredstva, kažem, 15 milijuna eura u posljednje 3 godine namijenjena upravo za stručni rad i sportski opremu djece do 18 godina, tako da vjerujem da će se tu napraviti ogromni pomaci i da ćemo u budući se nastaviti radovati uspjesima novih Maraša.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Klasić.
Klasić, Darko (HSLS)
Hvala lijepo poštovani potpredsjedniče HS-a, uvaženi državni tajniče.
Moje pitanje također, na tragu pitanja kolegice Mrak-Taritaš i kolege Malenice. S obzirom na povećan opseg .../nerazumljivo/... opseg ovlasti predviđenog ovim Zakonom, očigledno da sportska inspekcija nije odgovarajući kadrovski popunjena kako bi kvalitetno mogla obavljati sve svoje ovlasti jer smo često bili svjedoci zbog obima posla i prebacivanja odgovornost na druge institucije pa smatram kako ovaj Zakon, da ne bi ostao mrtvo slovo na papiru i kako bi se uveo red u sport i učinio ga transparentnijim i još uspješnijim, povećan je broj inspektora, kao i ojačanje cijelog kadrovskog kapaciteta je nužno.
Da li ste napravili projekciju oko ministarstva ukoliko će biti potrebno i broj sportskih inspektora kako bi ona ovaj Zakon bio uspješan i provediv? Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče. Svakako da se rade analize potrebnog broja sportskih inspektora koji kažu, više i bolje u ovom slučaju i nakon donošenja, odnosno nakon stupanja na snagu Zakona o sportskoj inspekciji će se pristupiti rješavanju tog problema, a prije toga, kažem, uvođenjem novoga posrednog inspekcijskog nadzora će svakako biti olakšan rad postojećeg sportskim inspektorima kojima, slažem se s vama, nije dostatan broj, ali sigurno ćemo povećavati sada, o konkretnim brojkama, hoće li to biti 5 ili 10 ćemo kasnije razgovarati. Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Bugarin.
Bugarin, Ivan (HDZ)
Zahvaljujem potpredsjedniče HS-a, poštovani državni tajniče. Evo, koristim ovu priliku da vam i zahvalim, vama i resornom ministru na podizanju financijskih stavka za ulaganja u sportske objekte, i sam sam bio nazočan kao gradonačelnik grada Trilja potpisivanju jednog ugovora u 2024. g. i sigurno je to doprinos razvoju sporta u lokalnim samoupravama i poticanju mladima da se bave sportom. Moje kratko pitanje, vezano na ovu temu je, spomenuli ste fitness centre, znači ova inspekcija će obuhvaćati šta sve, na time s čime će se moći obavljati nadzor? Zahvaljujem.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Obavljat će se nadzor kao i do sada na provođenju, hvala, zastupniče, prije svega, nad provođenjem odredbi Zakona o sportu. To je isključivo predmet nadzora sportske inspekcije, provode da li su svi koji obavljaju sportsku djelatnost obavljaju u skladu sa odredbama Zakona o sportu.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Kajtazi.
Kajtazi, Veljko (Nezavisni)
Zahvaljujem se. Poštovani državni tajniče, moja replika se odnosi na probleme netransparentnosti kaznenih prijava protiv predsjednika Hrvatskog karate saveza. Predsjednik Hrvatskog karate saveza godinama je bio blizak suradnik bivšeg predsjedniku protiv kojeg se vodi sudski postupak za najteže kaznena djela.
Vaše ministarstvo jako dobro upoznat sa ozbiljnim .../Govornik se ne razumije./... protiv predsjednika Hrvatskog karate saveza, među njima su sumnju u financijske malverzacije, lažiranje dokumenata i ignoriranje nadzora.
Također, prije 4 godine podnesena kaznena prijava za nestanak više od milijun kuna koji su uplaćivani u gotovini tijekom svjetskog karate kampa u Umagu. Taj novac nikad nije evidentiran na računu Saveza. Također, imam informacije da protivi predsjednika Hrvatskog karate saveza podnesena kaznena prijava sa lažiranjem sastanka upravnog odbora i falsificiranje potpisa bivšeg predsjednika ta prijava već 4 godine čeka u ladicama nadležnih institucija.
Moje pitanje kako planirate osigurate da osobe sa ovakvim optužbama ne nastavljaju upravljati ključnim sportskim organizacijama? Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Hvala lijepo poštovani zastupniče Kajtazi. Odredbe Zakona o sportu su tu jasne pa tako i provedba Zakona o sportu i predmeti nadzora sportske inspekcije, ukoliko netko ima zapreke u smislu kaznenih osuda, njemu naravno da nije mjesto u sportu, sportska inspekcija tu gleda svih jednako, tako da podnošenjem same prijave, vi i sami znate, zbog presumpcije nevinosti da nije razlog da se netko bavi tim poslom isključivo naravno što se tog dijela tiče, imaju naravno iznimke koje se tiču kaznenih prijava na štetu djece ima.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Sobota.
Sobota, Darko (HDZ)
Hvala potpredsjedniče Hrvatskog saveza.
Uvaženi državni tajniče sa suradnicom vi ste se u svome izlaganju dotakli postupka nadzor pa me zapravo zanima koje su točno novos… koje točno novosti taj zakon koji je predložen donosi za stranke koje su u tom postupku nadzor.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani potpredsjedniče Hrvatskog sabora, malo smo otišli u sportske teme pa je kod vas saveza.
Definirat će se puno jasniji položaj stranaka u postupku što se tiče samoga i podnošenja predstavke sportskoj inspekciji i kasnije prava na spor pri Upravnom sudu tako da vjerujem da će puno, puno toga biti transparentnije i osigurati se sigurnije okruženje strankama u postupku.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Milan.
Milan, Dalibor (HDZ)
Zahvaljujem se poštovani potpredsjedniče.
Poštovani državni tajniče evo jedno kratko pitanje. Da li se novim prijedlogom zakona predlaže obveza izrade javne objave godišnjeg plana rada sportske inspekcije, ako jest što se time želi postići?
Evo, zahvaljujem se.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče na konkretnom pitanju kratkom i moj odgovor je da, planira se uvesti godišnji plan rada. Što se time želi postići? Još transparentniji sustav i vidljivost rada sportske inspekcije.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Kolarek.
Kolarek, Ljubomir (HDZ)
Hvala lijepa poštovani potpredsjedniče Hrvatskog sabora.
Poštovani državni tajniče, velika sportska natjecanja u RH donose ekonomski benefit, gospodarski, društveni, promocijski ali po meni i onaj najbitniji odgojno-obrazovni jer mnoga djeca evo poslije ovog hrvatskog srebra u rukometu krenuli su put sportskih terena odnosno u rukometne dvorane, u rukometne škole. Hoće li Vlada RH, resorno ministarstvo i dalje ovakve manifestacije podržavati? I iskoristio bih priliku da se zahvalim resornom ministarstvu na novcima i na sredstvima koje ćemo sutra potpisati u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem.
Naravno da će se nastaviti i dalje podržavati organizacija velikih sportskih manifestacija u RH čisto za jednu okvirnu brojku gotovo 190 veliki međunarodnih natjecanja je sufinancirano u mandatima ove Vlade u iznosu od gotovo 60 milijuna eura. Tako da ni samog Svjetskog prvenstva u rukometu ne bi bilo ni neću biti toliko bahat pa reći da ne bi bilo ni ovog uspjeha jer su oni sami sebi dovoljno kvalitetni, ali vjerujem da sigurno veliki broj naših sugrađana ne bi imao priliku uživati u njihovim izvedbama da nije bilo i svesrdne pomoći konkretno u iznosu od 7 milijuna eura za organizaciju Svjetskog prvenstva u rukometu i uvjeren sam da ćemo nastaviti. Nema nikakvog razloga zašto da to ne radimo i dalje jer time spajamo upravo ove dvije grane u kojima smo perjanica ja bih rekao na svjetskoj razini, turizam i sport.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovana zastupnica Baričević.
Baričević, Danica (HDZ)
Hvala lijepa poštovani potpredsjedniče Hrvatskog sabora.
Uvaženi državni tajniče Josipe Pavić sa suradnicom sve vas skupa lijepo pozdravljam. Evo u vašoj raspravi ste spomenuli da ste uložili ogromna sredstva, nikad veća i stvarno je, evo za svaku pohvalu sa 28 milijuna eura na 160 milijuna eura. Evo stvarno svaka pohvala ova ogromna ulaganja u sportu, sportsku infrastrukturu. Sigurno je tome pridonijelo i vaše imenovanje kao bivšeg sportaša vaterpoliste i dobitnika zlatne medalje u Melbourneu, ojačali ste sigurno kroz taj dio i vašim radom i doprinosom u ministarstvu, pa evo za svaku pohvalu.
Spomenuli ste da će zakon donijeti i veću učinkovitost kad su sportske inspekcije u pitanju, pa malo mi samo pojasnite evo ovdje na koji način to mislite postići.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovana zastupnice na ovim lijepim riječima. Je bilo je ogroman užitak bio je osvojit to svjetsko prvenstvo u Melbourneu pred našim iseljenicima 2007. godine već daleke.
Što se tiče učinkovitosti rada sportske inspekcije svakako će biti rad vidljiviji, bit će transparentniji, bit će svima dostupan u jednom sigurnijem pravnom okviru. Nastavno na sva ova ulaganja koja ste i vi spomenuli, koja sam ja izrekao u uvodnom izlaganju gdje se nemamo više čega sramiti, brojke su konkretne i pokazuju da stvarno se brine o hrvatskom sportu, da je ova Vlada pokazala to u više navrata. Vjerujem da ovaj jedan iskorak u donošenju Zakona o sportskoj inspekciji će pružit sigurniji i transparentniji okvir za sve one koji se bave sportskom djelatnošću.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Gregurović.
Gregurović, Zoran (HDZ)
Hvala potpredsjedniče.
Poštovani državni tajniče prvo vam moram stvarno pohvaliti značajan iskorak i povećanje sredstva za sport kako za infrastrukturu tako i za sportske zajednice. Ono što se danas isto ovdje kroz ove replike vidjelo da smo svi nekako vezani za one male klubove gdje, a to najbolje znamo mi s lokalne razine gdje još uvijek postoje oni volonteri entuzijasti kojima treba skinuti kapu koji žele voditi te klubove, ali moramo isto tako priznati da ih je sve manje i manje. I jednostavno ovaj naravno da sustav treba biti uređen i da treba sportska inspekcija, no međutim ono što zabrinjava znamo da često neki roditelji pojedinci da ne generaliziramo u svojoj djeci vide od malih nogu vrhunske sportaše. Ono anonimne predstavke dakle koje će možda slati zbog toga jer nisu s nečim zadovoljni kako ćete to riješiti i kako će se na to gledati?
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Sportska inspekcija će, hvala zastupniče na pitanju, će nastavit postupak kao i do sada s jednom sitnom razlikom, gdje će odgovarati na sve te predstavke na način da se odgovori da li postoji, da li ima elemenata za nadzor ili nema i to će biti u principu, to, pogotovo ako je predstavka anonimna. A što se tiče svih volontera u sportu i bilo ih je i bit će ih, oni su onako, dodana vrijednost, ja bih rekao hrvatskom sportu ili ih omalovažavati jer nema jednostavno smisla, oni su ti koji drže te manje klubove na životu, takav je sustav, ali tako je sud je i u EU, jednostavno bez njih ne bi bilo ni tih manjih klubova koji su u velikoj, velikoj broju slučajeva i rasadnik svih ovih velikih talenata.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Piližota.
Piližota, Boris (SDP)
Zahvaljujem. Poštovani državni tajniče, evo nekoliko zastupnica i zastupnika danas je pitalo vezano za posao sportskih inspektora, odnosno njihov broj. Od prvog pitanja kada ste djelovali da će moći pokrivati do toga da ipak priznajete na neki način da ih nema dovoljno, mene zanima konkretno, ako ćete zaposliti, odnosno koje je vaše mišljenje, koliko jedan sportski inspektor može pokriti udruga, da to kvalitetno odradi?
Možemo mi govoriti da može 700, 800, 1000, ali smo svjesni da taj posao, ako ga želi odraditi na ovaj način što mu je u opisu posla, da to nije ni približno taj broj. Zanima me vaš, vaše mišljenje odnosno koji je to broj koji jedan inspektor kvalitetno može odraditi?
Druga stvar, u ovom Prijedlogu zakona se uopće ne spominje nova rješenja u pogledu nadzora nad financiranjem sportskih klubova, pa me zanima, planirate li i na koji način pojačati kontrolu trošenja javnoga novca u sportskim udrugama?
Evo, hvala vam.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče. Vjerujem da ste upoznati, ovo je jedan postupovni zakon u smislu Zakona o sporta i takve se odredbe ne propisuju ovim Zakonom, a što se tiče optimalnog broja koliko bi jedan sportski inspektor mogao pokrivati, kako se kaže, udruga, jednostavno nije moguće u ovom trenutku reći zato što svaki nadzor je različit i zavisi o opsegu samog nadzora i elementima koji se nadziru.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani zastupnik Zekanović.
Zekanović, Hrvoje (HDS)
Poštovani potpredsjedniče, poštovani državni tajniče.
Istaknuli ste u vašem govoru kako je hrvatska Vlada stavila projekte obnove odnosno izgradnje zagrebačkog stadiona i poljudskog, obnove poljudskog stadiona u strateške projekte i zanima me što su napravili po tom pitanju g. Tomašević i g. Puljak?
Evo da vam malo pomognem. Jesu li oni išta napravili odnosno jesu li oni proteklih godina iskoristili puste milijune eura koje je Vlada RH odnosno resorno ministarstvo stavilo na raspolaganje?
Dakle znaju li oni iskoristiti taj novac, odnosno hoće li Zagrepčani i Splićani uskoro gledati najvažniju sporednu stvar na svijetu na novim stadionima ili će se to tek dogoditi u onom trenutku kada Tomašević i Puljak odu u političku mirovinu? Hvala vam lijepo.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče na vašem zaista zanimljivom pitanju. Moram priznati da je samo Grad Split do ovog trenutka iskoristio oko 600 tisuća eura koji su bili namijenjeni za izradu projektne dokumentacije i to bi bilo to što se tiče ova dva stadiona.
Reiner, Željko (HDZ)
Kolega Zekanović dignuo je povredu Poslovnika.
U čemu je povrijeđen Poslovnik?
Zekanović, Hrvoje (HDS)
Poštovani, 238, evo iskoristit ću ovaj institut pa evo, znam da ću dobit, izgubiti pravo na riječ, međutim, ono što bi ja volio da i hrvatska javnost zna, njima je bilo na raspolaganju 14 milijuna eura, je li tako?
Dakle Tomašević i Puljak zajedno 14 milijuna eura su iskoristili 600 tisuća eura zajedno i Split i Zagreb, dakle totalno nekompetencija, totalni nerad. Potpuni.
Reiner, Željko (HDZ)
Dobro, sami ste rekli da to nije bila povreda Poslovnika pa vam moram dati opomenu. To je treća pa ne možete više govoriti.
Zastupnik Šimić ima repliku.
Šimić, Petar (HDZ)
poštovani potpredsjedniče HS-a, poštovani državni tajniče Pavić sa suradnicom. Dakle ukupni proračun za 2025. g. za turizam i sport je 338 milijuna eura, što je 39% više nego u 2024. g., a od toga je za sport, znači samo za sport 160 milijuna eura.
Dakle sportska inspekcija, naravno, iznimno bitna kad je u pitanju sport i sportaši, međutim, evo svjesni smo svi, na 17 200 sportskih udruga, na 237 000 sportaša, naravno da je 17 sportskih inspektora malo pa me .../nerazumljivo/... moje pitanje je da li se razmišlja možda o spuštanju na regionalnu razinu, kad su u pitanju uredi za sport pri županijama gdje bi možda bio prvostupanjski neki, neka sportska inspekcija pa da bi onda se išlo dalje jer je stvarno mali broj inspektora.
Evo, hvala vam lijepo.
Reiner, Željko (HDZ)
Poštovani državni tajnik.
Pavić, Josip
Zahvaljujem poštovani zastupniče. Nisu svi od ovih 17 sportskih inspektora locirani u Zagrebu, oni djeluju na području cijele RH, ponavljam, ja izazov će se svakako rješavati nakon stupanja samog zakona na snagu, vjerujem da ćemo u tome uspjeti, kao što smo uspjeli i u osiguravanju svih ovih uvjeta koje ste vi sada spomenuli i ja ih rekao u uvodnom izlaganju za razvoj cijelog hrvatskog sporta.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Hvala lijepa. Žele li izvjestitelji odbora uzeti riječ? Ne.
Onda otvaram raspravu i prva će u ime Kluba zastupnika SDP-a govoriti poštovana zastupnica Tanja Sokolić, izvolite.
Sokolić, Tanja (SDP)
Poštovani predsjedavajući, poštovani državni tajniče, kolegice i kolege zastupnici.
Danas raspravljamo o Prijedlogu Zakona o sportskoj inspekciji koji donosi izmjene u nadzoru nad sportskim udrugama i sustavom sporta u RH.
Klub SDP-a prepoznaje potrebu za modernizacijom i poboljšanjem inspekcijskog nadzora u sportu, no ovaj Prijedlog zakona, iako sadrži neke korisne promjene istovremeno otvara ozbiljna pitanja koja treba dodatno razmotriti.
Sportska inspekcija ima ključnu ulogu u osiguravanju zakonitosti rada sportskih klubova i udruga, zaštiti prava sportaša, te osiguravanju transparentnog financiranja.
Želim ovdje naglasiti da je prvi Zakon o sportskoj inspekciji donijela Vlada RH Zorana Milanovića upravo u cilju veće transparentnosti i nadzora zakonitosti u sportu, te zaštite sporta i sportaša od korupcije, nestručnog rada i reketarenja. Od presudne je važnosti da rad sportske inspekcije bude jasno reguliran, kvalitetno proveden, da omogući pravedan i učinkoviti nadzor nad sportskim sustavom.
Prijedlog zakona uvodi nekoliko značajnih izmjena koje zaslužuju poseban osvrt. Kao prvo to je Godišnji plan rada sportske inspekcije. Jasno se tu razgraničava redovni inspekcijski nadzor i izvanredni koji se provodi temeljem prijava. Ova odredba donosi veću predvidljivost i transparentnost rada inspekcije, što podržavamo. Drugo, posredni nadzor putem nacionalnog informacijskog sustava u sportu NIAS-a. Digitalizacija inspekcijskog nadzora može poboljšati efikasnost, no zakon ne specificira mehanizme zaštite podataka, niti moguće rizike od zlouporabe sustava. Treće, smanjenje minimalnih kazni za prekršaje. Ovo je pozitivna mjera koja pokazuje razumijevanje prema malim sportskim udrugama koje funkcioniraju zahvaljujući volonterskom radu, ali ostaje pitanje hoće li to utjecati na smanjenje neodgovornog poslovanja u sportu. Četvrto, ukinuta je mogućnost žalbe na odluke sportskih inspektora. Smatramo ovo ozbiljnim problemom. Ustav RH jamči pravo na pravni lijek, a u ovom slučaju strankama se uskraćuje mogućnost žalbe i jedina opcija im ostaje pokretanje upravnog spora, što može biti dugotrajno i skupo za manje klubove. Sudski postupci su dugotrajni i skupi, a sportske udruge i manji klubovi nemaju pravne timove koji bi ih mogli voditi kroz ovakve procese. Ovo može imati demotivirajući učinak na sportske djelatnike, pogotovo volontere. Peto, problem anonimnih prijava. Iako zakon predviđa zaštitu identiteta podnositelja predstavke, nije jasno kako će se spriječiti zlouporabe. Trebalo bi preciznije regulirati mogućnost anonimnih prijava kako bi se izbjegle neutemeljene prijave koje mogu destabilizirati rad udruga. Šesto, fokus inspekcije na edukaciju, a ne samo na kažnjavanje. Kao što je istaknuto na Odboru za obitelj, mlade i sport, inspekcijski nadzor ne bi smio biti represivan već bi trebao imati i edukativnu ulogu. Kazne ne bi smjele biti cilj same po sebi već bi inspektori trebali pomagati klubovima u ispravljanju nepravilnosti. Sedmo, nedefiniranost nadzora nad financijskim, financiranjem sportskih udruga. Velik problem u sportu je netransparentno financiranje, a zakon ne donosi nova rješenja za jači nadzor nad financijama sportskih klubova. Pitanje je kako će inspekcije osigurati da novac poreznih obveznika bude iskorišten u skladu s pravilima. Osmo, nedovoljno specificirani standardi za inspektore. U prijedlogu zakona nedovoljno su definirani standardi za rad sportskih inspektora. Iako se propisuju određeni obrazovni i profesionalni uvjeti nije jasno precizirano koje kompetencije i specijalizacije inspektori trebaju imat. U sektoru sporta gdje se reguliraju pravna, zdravstvena i stručna pitanja potrebno je osigurati da inspektori imaju potrebnu razinu specijalizacije kako bi nadzor bio kvalitetan i usmjeren na poboljšanje sustava, a ne samo na represivne mjere. Deveto, mala autonomija inspektora. Zakon formalno predviđa samostalnost sportskih inspektora, ali istovremeno daje glavnom sportskom inspektoru ovlasti interveniranja i preuzimanja njihovih poslova. To može ozbiljno ugroziti neovisnost inspekcije i omogućiti politički pritisak na inspektore. Postavlja se pitanje hoće li se inspektori zaista moći neovisno baviti svojim poslom ili će njihov rad biti podložen političkim ili administrativnim intervencijama koje će smanjiti kvalitetu nadzora i objektivnost donesenih odluka. Deseto, nedovoljan broj sportskih inspektora i manjak sredstava. U Hrvatskoj trenutno djeluje samo sportskih inspektora kao što je, samo 17 sportskih inspektora kao što smo mogli čuti, što je apsolutno nedostatno za nadzor od preko 17 tisuća sportskih udruga. To znači da jedan inspektor u prosjeku nadzire preko 1000 udruga što je apsolutno neodrživo. Povećanje broja inspektora je nužno, a zakon odnosno ne znamo koje su konkretne brojke ni vremenski okvir za njihovo zapošljavanje. Osim toga ako standardi za inspektore nisu jasno definirani postoji opasnost od nekvalitetne provedbe nadzora, uz to kad uzmemo u obzir da je ukinuta žalba imamo problem. Uz sve to zakon navodi da njegova provedba neće zahtijevati dodatna sredstva iz državnog proračuna, no povećanje broja inspektora, jačanje nadzora, nove obveze poput digitalizacije sustava i obrade podataka u NIAS-u sigurno će generirati nove troškove. O tome u ovom zakonu nema ni riječi, što je problematično jer bez financijske osnove zakon može ostati mrtvo slovo za papiru.
I kao zaključno, Klub SDP-a će u ovom prvom čitanju glasati suzdržano. Podržavamo ideju jačanja sportske inspekcije, no istovremeno upozoravamo na nedostatke ovog prijedloga, znači nedovoljno precizni standardi za inspektori, mala autonomija inspektora i prevelike ovlasti glavnog inspektora, nedostatak sportskih inspektora i nejasan plan zapošljavanja, nejasno financiranje provedbe zakona, ukidanje prava na žalbu kao ustavno problematični potez.
Pozivamo predlagatelje da do drugog čitanja doradi zakon u ovim aspektima kako bi se on zaista osigurao kvaliteta i pravedan inspekcijski nazor u sportu. Sport je previše važan segment društva da bismo si dopustili donošenje zakona koji ne rješava ključne probleme i otvara nove izazove, hvala vam.
Reiner, Željko (HDZ)
U ime Kluba zastupnika HSLS-a i nezavisnog zastupnika Vladimira Bileka govorit će poštovani zastupnik Darko Klasić, izvolite.
Klasić, Darko (HSLS)
Hvala lijepo uvaženi potpredsjedniče HS.
Poštovani državni tajniče sa suradnicom, cijenjene kolegice i kolege.
Prije nekoliko dana uspjesi naših rukometaša koji su osvojili svjetsku srebrnu medalju i Zrinke Ljutić sa svojim slavonskim pobjedama ispunili su opet Hrvatsku ponosom i zajedništvom. Svake godine sportaši iz različitih sportskih disciplina osvijetle svojim rezultatima i uspjesima ime naše domovine pri tom sportaši u sportovima medijski više popraćenim su više vrednovani od onih sportaša iz tzv. malih sportova čiji uspjesi često prolaze gotovo nezamijećeno iako je uložena ista energija odricanje i trud. To je danas na žalost postala realnost koja nosi medijska eksploatacija sporta u marketingu i prodaji, ali unatoč tome svi naši sportaši su zapravo istinski naši heroji i junaci čiji nas uspjesi i rezultati motiviraju i vesele, a njihovi padovi rastužuju i žaloste.
Oni su ono najbolje što Hrvatska ima i koji ovu zemlju predstavljaju u najboljem njezinom svjetlu, pritom često zaboravljamo na sav njihov trud, neuspjehe i nedostatke potpore, borbe sa vjetrenjačama, ali i borbu sa onima iza zavjese od kojih mnogi profitiraju na uspjehu naših sportaša i često postavljaju pozornicu prema svojim osobnim interesima.
Već godinama često u javnosti pratimo skupštine klubova uglavnom onih razvikanih i medijski eksponiranih gdje pratimo cijeli niz tzv. zaljubljenika u sportove koji sa sportom nemaju puno poveznica osim svog ekonomskog interesa ili statusa kojim takva mjesta u upravama donose u društvu. Na žalost takvih nazovimo ih zaljubljenika u sport ima dosta i oni često utječu na naše mlade sportaše i njihov budući sportski život, te vedrije oblači u cijelom nizu sportova pogotovo onih malih sportova koji prolaze ispod radara javnosti, ali i institucija države i lokalne samouprave, pa i sportske inspekcije.
Svi vole se poistovjetiti i svrstati sa uspješnim sportašima, no čim se reflektori ugase javna pažnja splasne i svi se oni sve zaborave. Pa prisjetimo se samo zagrebačke gradske sramote od stadiona u Maksimiru koji se ruši i gradi svojim novim, svakim novim uspjehom reprezentacije i Dinama pri čemu se obećanja državnih i gradskih političara bila odraz trenutne opijenosti uspjehom, a ne istinske želje i nagovještaja mogućeg ozbiljnog rješavanja problema.
Naravno da grad Zagreb uz Dinamo ima i još nogometnih klubova kojima sportski razvijaju također našu djecu i mladež. Na žalost i u tim klubovima situacija je još gora, a zagrebačka gradska administracija pri tome ulaže vrlo malo ili ništa u razvoj zagrebačkog sporta, a pogotovo u sportsku infrastrukturu grada koji je većinski u vlasništvu samog grada.
Najnoviji primjer ignoriranja zagrebačke gradske uprave da se riješi problem rasvjete na stadionu sportskog rekreacionog centra Rudeš jednostavnim premještanjem rasvjetnih stupova sa srušenog stadiona u Kranjčevića, možda je najbolji ili zapravo možda najgori primjer koliko glavni grad Zagreb drži do razvoja sporta kao stvaranje optimalnih uvjeta za rad sa mladim sportašima i djecom kada se svjetla događaja uspješnog sportaša ugase. Jer Zagreb treba biti i grad sporta, a ne samo grad dočeka kada netko ostvari veliki sportski uspjeh.
Problem sporta u Hrvatskoj unatoč uspjesima su i veliki i brzo se zaboravljaju, a pritom zaboravljamo da je više od 60% građana Republike Hrvatske ima povećan indeks tjelesne težine i nije dovoljno aktivno. 35% osnovnoškolaca je pretilo i svakim danom je sve manje aktivnih sportaša. Gotovo 2/3 građana ne bavi se ni jednim oblikom rekreacije ili aktivnosti, a procjene pokazuju da su 4 od 5 adolescenata, te svaka 4 osoba nedovoljno tjelesno aktivni. Ovo je također slika Hrvatske. Zato je sigurno dobro da se počnemo baviti sportom kako bi se i kroz sport poboljšala krvna slika Hrvatske.
Sportska inspekcija, pri tome jedan od osnovnih preduvjeta kako bi se ojačao hrvatski sport, spriječili korupciju unutar sportskih organizacija, namještanje utakmica i nasilja nad sportskim događanjima, te time stvorili veće zanimanje publike, sponzora i privatnih investitora za hrvatski sport.
Sportska inspekcija je tijelo koje treba postupati prema Zakonu o inspekciji, a djelovati u skladu sa Zakonom o udrugama i novim Zakonom o sportu pri čemu se sportskoj inspekciji znatno povećava opseg posla. Zakone treba dodatno ojačati kako bi rad sportske inspekcije bio javno dostupan i transparentan kako bi bila ona što učinkovitija, a da se rad inspekcije ne svede na provjeru administrativnih poslova kao što je to bio slučaj u Hrvatskom šahovskom savezu o čemu sam nedavno govorio gdje su tek intervencijom Ministarstva uprave i pravosuđa utvrđeni propusti u radu, a na žalost ne sportske inspekcije.
Sportska inspekcija ne smije biti samo zato administrativno tijelo već tijelo koje će djelovati i svojim autoritetom u sprječavanju neželjenih pojava u sportu. Pri tome glavna zadaća sportske inspekcije treba biti pročistiti sport od pojava koje mogu naštetiti ugledu naše zemlje u međunarodnom sportskom okruženju i pojava koje onemogućavaju učinkovitost ulaganja u sport i koje kompromitiraju postizanje željenih rezultata bez obzira na lobiste pojedinih interesnih skupina ili njihovu političku moć i veze.
Da bismo to postigli svi odgovorni u sportu, a i ovdje konkretno u sportskoj inspekciji moraju prestati prati ruke od bilo kakvog djelovanja ili prebacivanja odgovornosti na druge u slučaju nailaska na probleme, te moraju preuzeti odgovornost i inicijativu kako bi uveli u red u sport i učinili ga transparentnim i još uspješnijim.
HSLS želi učinkovit sustav u hrvatskom sportu koji će poticati razvoj sporta i stvarati nove generacije uspješnih sportaša koji ovu zemlju predstavljaju u najboljem svjetlu. Trebamo sport nezagađen zlouporabama, nezagađen kršenjem pravila i zakona, te se nadam da ćemo sve učiniti što je potrebno da se pokrenemo prema tom cilju. Jer uspjesi hrvatskih sportaša više nego zaslužuju transparentni sustav koji će raditi na poticanju hrvatskog sporta.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
U ime Kluba zastupnika nacionalnih manjina govorit će poštovani zastupnik Veljko Kajtazi, izvolite.
Kajtazi, Veljko (Nezavisni)
Hvala.
Poštovani potpredsjedniče Hrvatskog sabora, poštovani državni tajniče sa suradnicom, poštovane kolegice i kolege.
Danas raspravljamo o Prijedlogu zakona o sportskoj inspekciji koji donosi važne promjene u načinu nadzora nad radom sportskih udruga i saveza. Pozdravljam svaki napor da se uvede bolji sustav praćenja i kontrole u sportu, jer je sport jedan od najvažnijih segmenata društva ne samo u natjecateljskom već i u odgojnom i zdravom smislu.
Pozitivno je što se uvodi i Godišnji plan rada sportske inspekcije, jer time osiguravamo sustavniji, transparentniji pristup u nadzoru. Također dobro je što se omogućuje uvid u Nacionalni informacijski sustav u sportu što može značajno povećati učinkovitost inspekcijskog nadzora.
Ove izmjene uz povećani raspon kazni …/Govornik se ne razumije./… koji ipak uzima u obzir i tešku financijsku situaciju mnogih sportskih udruga predstavljaju korake u pravom smjeru. Međutim, želim naglasiti da sportska inspekcija koliko god njen zakonodavni okvir bio dobro postavljen mora imati stvarnu sposobnost provedbu svojih nadzora.
Također, svjedoci smo da u nekim sportskim savezima postoji ozbiljni problemi, nepravilnost u radu, zlouporabe financijskih sredstava i narušavanje prava sportaša. U tom kontekstu potrebno je osigurati da sportska inspekcija ne bude samo formalna institucija već da ima stvarne alate i ovlasti za brzo i učinkovito djelovanje. U svom postojećem obliku ona radi ali sporo. Često ta tromost djelovanja rezultira pokretanjem akcija kada je šteta za sport već počinjena.
Kao osoba koja je više desetljeća posvetila karate sportu, koja je bila vrhunski sportaš i član saveza osjećam obavezu upozoriti na probleme u Hrvatskom karate savezu. Tijekom godina dobivao sam mnoge pritužbe na nepravilnost u radu saveza koji su dolazili i od sportaša i od stručnih osoba unutar karate zajednice. Također sam i na našim saborskim odborima također sam skrenuo pozornost i na Odboru za obitelj, mlade i sport također i na Odboru za ljudska prava i prava nacionalnih manjina. Organizirali smo čak i tematske sjednice povodom takvih nepravilnosti i rada saveza.
Ako sportska inspekcija želi opravdati svoje postojanje mora dokazati da može reagirati na takve situacije i osigurati pravedno, transparentno i zakonito poslovanje svih sportskih tijela. Nažalost, Hrvatski karate savez suočavao se sa ozbiljnim nepravilnostima koje ugrožavaju sportsku zajednicu. Upravljanje karate savezom po postojećem ustroju je utemeljeno na autokratskim načelima koji narušavaju demokratske procese unutar organizacije a na što upozorava više karate klubova. Ovaj model praćenje ignoriranjem nadzornog odbora što dovodi do otežanog nadzora nad poslovanjem. S obzirom na to da mu se odbija dostaviti ključna dokumentacija potrebna za transparentan rad.
Isto tako, financijsko poslovanje saveza također izaziva sumnje. Milioni kuna namijenjenih sportašima ostalo je neiskorišteno unatoč osiguranim sredstvima u Hrvatskom olimpijskom odboru. Dodatno, postoje ozbiljne sumnje da službeni resursi uključujući unajmljeni automobil i bankovne kartice saveza koriste u privatne svrhe bez odgovarajuće evidencije i odobrenja.
Osim toga, ključna sjednica sabora Hrvatskog karate saveza održana 15. prosinca 2023. godine na kojoj su se donosile izmjene statuta bila je obilježena brojnim nepravilnostima. Predstavnicima klubova nije omogućena ispravna ovlast za sudjelovanje za izbor verifikacijske komisije proveden je na netransparentan način. Predsjednik saveza je obmanuo članove sabora tvrdnjom da postoji suglasnost Hrvatskog olimpijskog odbora i gradskog ureda za predložene izmjene statuta iako suglasnost Hrvatskog olimpijskog odbora u tom trenutku još nije bila izdana. Statut koji je usvojen daje predsjedniku saveza neograničene ovlasti dok su svi pokušaji konstruktivne rasprave bili onemogućeni ignoriranjem. Ove nepravilnosti ozbiljno narušavaju povjerenje sportaša, trenera i klubova u radu saveza.
Želim vam reći, naravno nisam naivan i znam da problemi nisu prisutni samo u karate sportu. Brojni drugi savezi također se suočavaju sa nepravilnostima i upravljačkim problemima, no karate mi je poseban jer sam godinama bio dio te zajednice i jer mi sportaši i stručnjaci iz karatea i dalje obraćaju s molbom i pomoći. Ako iskreno želimo štiti sport i sportaše onda moramo pokazati da institucije nisu nemoćne pred nepravilnostima i da ovaj novi zakon nije samo kozmetička promjena već stvaran iskorak ka uređenju sportskog sustava.
Postavljam stoga ključno pitanje omogućuje li ovaj zakon sportskoj inspekciji da zaista djeluje kada se suoči sa ozbiljnim nepravilnostima? Jesu li inspektori dovoljno brojni, dovoljno obučeni i imaju li dovoljno resursa da prate i nadziru rad 17 tisuća sportskih udruga u Hrvatskoj? Planira se njihovo zapošljavanje povećati u praksi ili je to samo namjera bez konkretnih rješenja?
Nadalje, pitanje anonimnih prijava je ključno. Sportaši, treneri, stručnjaci često se boje prijaviti nepravilnosti zbog straha od odmazde. Hoće li sustav zaštite podnositelja prijave uistinu funkcionirati u praksi ili će ostati samo mrtvo slovo na papiru?
Uz sve ove pohvale i upite pozivam sve nadležne institucije da ozbiljno shvate potrebu za brzim i efikasnim djelovanjem u sportu, ako to ne učinimo štetu neće trpiti samo institucije već ponajviše sportaši, posebno oni mladi koji u sport ulaze s nadom, strašću i predanošću.
Na kraju želim reći podržavamo donošenje ovog zakona ali ću budno pratiti kako će se provoditi u praksi. Ova sabornica je i sportska zajednica zaslužuju odgovore na postavljena pitanja, a sportaši zaslužuju pravedne i transparentnije uvjete za rad i natjecanje.
Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
U ime Kluba zastupnika HSS-a, GLAS-a i DOSIP-a govorit će poštovana zastupnica Anka Mrak Taritaš.
Izvolite.
Mrak-Taritaš, Anka (GLAS)
Hvala lijepo.
Poštovani potpredsjedniče HS-a, poštovani državni tajniče, glavna inspektorice, kolegice i kolege.
Pred nama je u prvom čitanju izmjena i dopuna Zakona o sportskoj inspekciji i uvodno kad je državni tajnik krenuo govoriti o ovom zakonu naravno da se osvrnuo i puno šire na temu sporta, sportaša, ulogu i značaj u hrvatskom društvu i onda djelomično i u svom drugom dijelu je naravno govorio i o ulozi i značaju o sportskoj inspekciji.
Jednako tako u ime kluba ću i ja nešto uvodno reći o ulozi sporta u hrvatskom društvu. Dakle, ono što je važno za naglasiti da mi uvijek kad su veliki rezultati, naravno tu postoji jedno jedinstvo, tu prestaju oni prijepori s koje strane i ko je politički na kojoj strani nego zaista svi zdušno navijamo za naše sportaše, volimo sve te kockice koja je koju koja se oblači, jednako tako volimo čuti himnu, no međutim ono što iza toga stoji, stoji i to moramo naglasiti mukotrpan i dugotrajni rad ljudi koje vi ne vidite u prvim redovima.
Ja sam odrasla u gradu koji je poznat kao grad rukometa i mi smo svi i u osnovnoj i srednjoj školi pod najnormalnije igrali rukomet iz jednostavnog razloga što je to bio nekako primjer gradskog sporta kada to i na nacionalnoj razini nije bilo ovako veliko, iako je na nacionalnoj razini bez obzira uloga i značaj rukometa bio veliki. Ja se jako dobro sjećam, dakle mi smo imali takmičenje na razini osnovnih škola i takmičenje na razini srednjih škola koje su izazvali u tom jednom malom gradu, ne tako velikom gradu veliku pozornost gdje je zaista broj gledatelja bio znatno veći nego što je danas na nekakvim drugim utakmicama i nekakvim drugim priredbama.
Dakle, iza velikog uspjeha naših sportaša postoji mukotrpan i dugotrajni rad što pojedinih trenera, ali i što pojedinih obitelji, da bi došli do toga iza toga mora stajati i cijela obitelj. I to uvijek ne trebamo nikad zaboraviti i iza uspjeha, pogotovo u pojedinačnim sportovima, u onim ekipnim sportovima to je nešto malo manje, ali u pojedinačnim sportovima uloga cijele obitelji je izuzetno važna. Pogledajte i danas uspjeh naše skijašice Zrinke Ljutić, dakle cijela obitelj koja stoji iza nje i samo zahvaljujući njoj, ali naravno zahvaljujući onda potpori i saveza i trenera i svega ostalog može se doći do vrhunskih rezultata.
Ali ono što mi moramo zastupati i ono o čemu moramo voditi računa je zapravo da nam se djeca bave sportom. Danas vi kad možete vidjeti dakle djeca su Tik-tok je postao otprilike enciklopedija, ja kad sam se školovala mi smo tad gledali u enciklopediju kad smo išli po neke podatke, iza toga je postojala ona Wikipedija kojoj su zaista podaci bi trebali biti voditi jako računa o točnosti podataka, a danas bojim se da je za ove mlade generacije kad odu na Tik-tok ili na nekakve društvene mreže pa bez obzira kako ih zovemo, oni odatle crpe svoje podatke i svoje znanje. Ali ono što mi je prva misao bila i ono što sam željela naglasiti, željela sam reći, a to je da je uloga, dakle uloga sporta u odrastanju, uloga sporta uopće u odgoju djece izuzetno važna.
Jednako tako uvijek idem s nekakvim svojim primjerima, moj sin jedan je bio vrhunski sportaš, bio je olimpijski kandidat i jako dobro kao roditelj koja je pratila dugo godina znam što to je. Drugi nije bio takav, ali se je bavio sportom i bavljenje sportom između ostalog kod djece izaziva i to da moraju donositi vrlo rano neke odluke iza kojih odluka vrlo brzo i vidi se rezultat i po rezultatu vidite gdje ste i šta ste.
I sad dolazimo do onog što je tema i ove izmjene i dopune zakona, a to je sportska inspekcija. Ovo ministarstvo je imalo sreću, ludu sreću da ta inspekcija nije otišla u onaj Državni inspektor. Ta luda sreća je vjerovatno bila i iz razloga što baš nisu bili šef Državnog inspektorata g. Mikulić onda kad je okrupnjivao nije prepoznao i reko je pa nije mi to baš neka inspekcija koja mi je onako nešto važna i ne mogu se zbog nje nešto naslikavati i sve ostalo pa nek ostane u tom ministarstvu. Ja mislim da je dobro da je ostalo u ministarstvu i ono što sam i na odboru rekla i što sam tu u pitanju spomenula, mi inspekcije uvijek doživljavamo kao neko s represijom koja izađe van i koja nešto kažnjava. Inspekcija ne smije imati samo ulogu represije, ona mora imati i ulogu edukacije.
I ja moram priznati nije jednostavno biti inspektor, nijedan inspektor nije jednostavno bit, nije jednostavno bit iz nekoliko razloga, da bi bili, da bi mogli raditi kao inspektor morate imati nekakva znanja koja su puno šira od onog strukovnog znanja, dakle morate imat znanja od opće upravnom postupku, morate imati znanja o uopće o procedurama, a onda morate imati i nekakva stručna znanja koja su usko vezana uz ovo područje.
Ovdje su nekoliko tema koje će inspektor i prigovore koji će ići na sportsku inspekciju, a neće bit svi prigovori za njih će biti nekoliko tema. Prva tema će biti vezana uz određene elemente financiranja jer tu smo svi osjetljivi i pogotovo kad vidimo da su jer svake godine imate ili udruge ili savezi imaju svoje skupštine, onda imaju način financiranja, pogotovo ako vidite da nije transparentno da se tu dešavaju različite stvari tu je jedna tema.
Druga tema je ona tema sadržajna, rad pojedinih trenera, u stručnom obrazovanju i svemu ostalom i treća tema je tema preko koje ne mogu preći i koju želim ovdje naglasiti iako i ona neće biti usko vezana sa radom sportskog inspektora, ali zapravo jedna tema. Dakle, pri dočeku rukometaša su bile mažoretkinje i tad je gospodin koji je, direktor tog saveza mažoretkinja bio je prema jednoj mažoretkinji zaista na adekvatan način postupio da budem vrlo blaga, tad je Duvnjak zaštitio tu djevojku i iza toga je gospodin koji je na čelu, teško da ga mogu nazvat gospodin, na čelu saveza rekao pa to je uobičajen način i uobičajeno i treneri se prema sportašicama, on je naglasio tad sportašicama, onako ponašaju prema njima, pa se deru, pa imaju tako nekakve drugačije odnose. Braneći sebe, dakle on je braneći sebe i svoj postupak koji se onda, to vam je ko kad vam je, ja tu uvijek kako sam ja vizualni tip i arhitekt znate imate, možete svi zamislit jednu veliku branu koja štiti veliko akumulacijsko jezero i napravi se ovakva mala rupica, ako ju vi ne zatvorite i ne možete zatvorit, od te male rupice odjedanput se napravi rupetina i brana ode i jezero poplavi sve. Tako i u ovom slučaju. Taj čovjek izlazeći pred kamere van branio se je, branio je neobranjivo, on je kroz svoju obranu zapravo pokazao kako je godinama, ne znam drugu riječ koju bih mogla ih hrvatskog izvući, ali zlostavljao te djevojke, od toga da su neke od njih, da ih je proglasao, ja ću tu iskoristiti samo ono što sam pročitala, debelim prasicama, pa su onda se naravno izazvao niz u toj najosjetljivijoj dobi do toga da je rekao pa i u sportu treneri se tako odnose prema sportašicama i ja bih tu da budem potpuno poštena mogla dodati i sportašima i to otvara jedan pose… jednu posebnu temu. O toj temi ja moram priznati vrlo rado iako ona nije dobra tema, ali o njoj treba govorit, pogotovo kad je izvješće pravobraniteljice za djecu onda na izvješću pravobraniteljice za prava djece imate onaj jedan dio koji je vezan uz sport i gdje svaki put vidimo da se i u sportu dešavaju različite stvari, pogotovo u tom, u tim, u tim osjetljivim dobima, u dobama kad djeca odrastaju. To nije direktno dakle u tim slučajevima se obraća pravobraniteljici za pravo djece, za pravo mladih, ali postoji i nešto što je uloga i tu kad ja govorim o edukativnoj ulozi sportskih inspektora i tu je ta jedna edukativna uloga sportskih inspektora koja bi i jednako tako i uloga ministarstva čija zadaća bi bila organizirati pojedine skupove ili radionice ili bez obzira kako ćemo to zvati gdje neke teme koje nam se pojavljuju u javnom prostoru ne smiju ostati nerazjašnjene, o tim temama se treba govorit i sigurno je to mjestu u kojem se treba govorit. Dakle ono što zaključno želim reći, a to je Zakon o sportskoj inspekciji mijenjate jer želite neke stvari poboljšati. Mi smo tu u raspravi i ne mogu naime ne referirat se, žalbeni postupci idu samo u slučajevima kad onu odluku donosi prvostupanjsko tijelo, a onda je drugostupanjsko tijelo ministarstvo. Obzirom da je inspekcija na razini ministarstva nema mogućnost žalbe nego iza tog rješenja mora ić odmah upravni postupak, pa je tako naš Zakon o općem upravnom postupku to detektirao tako da ono što se u raspravi otvorilo tema žalbe neće biti moguće jer, jer uvijek, to je uvijek bio prijepor kad vam je inspekcija na razini centralnog tijela državne vlasti onda protiv rješenja inspekcije nema žalbe nego ide upravni postupak, jedino ako spustite na lokalnoj razini. Teško je očekivati da ako imamo 18 inspektora i ako njih i povećamo na neki veći broj to samo, nemamo po županiji jednog inspektora, teško je očekivati da će se spuštati na lokalnu razinu. Sve dok se ne ustroji i nemamo neki veći broj i neku veću pravnu sigurnost ja nekako mislim da je dobro da ostane na razini ministarstva i ostat će na razini ministarstva, ali uloga ministarstva zaista je puno veća, govorim o Ministarstvu turizma i sporta, puno veća nego što je samo u ovom, dakle ono što treba imati mi pogotovo u sportu nam se i događaju zaista i neke stvari koje nam nisu na čast i o tome treba voditi računa, ali nikad ne treba zaboraviti da iza velikih uspjeha i velikih sportaša i ono što se mi volimo dičit i volimo svi obuć kockaste dresove i pokazati jel su ti dresovi dosta zgodni, pa se u masi razlikujete od svih drugih, volimo to pokazat da iza toga stoji veliki rad, veliki trud, velika ulaganja od najranije životne dobi da bi došli do tih rezultata s kojima se dičimo, hvala lijepo.
Reiner, Željko (HDZ)
U ime Kluba zastupnika Mosta i nezavisnog zastupnika Josipa Jurčevića govorit će poštovani zastupnik Marin Miletić, izvolite.
Miletić, Marin (MOST)
Poštovani potpredsjedniče HS g. Reiner, poštovani državni tajniče sa suradnicom, kolegice iz vladajućih i kolegice i kolega iz oporbe.
Sportska inspekcija je itekako potrebna sportu, itekako jer je to u biti jedan način putem kojeg se ha u stvari kontrolira rad sportskih klubova gdje mi možemo isto vidjeti preko sportskih inspekcija na koji način klubovi funkcioniraju, koliko kvalitetno rade i naravno jesu li u skladu sve sa Zakonom o sportu. Ne treba možda čak ni previše govoriti, al, al nekad, evo kaže se ono ponavljanje je majka mudrosti. Mi kao država premalo i dalje radimo na promociji sporta da on zahvati veću populaciju, evo to je ono što možda se nećemo svi složiti, ali ako odete samo tu preko u Sloveniju, pa ako gledamo od njihove, njihovog dvoranskog sporta do planinarenja, do, do puno tog aktivizma koji se događa vani u prirodi, mi nekako još moramo sebe osvijestiti koliko je važan sport i rekreacija, naši mladi su zakržljali i pretili.
Meni je ogroman šok bio kao razredniku a to sad već ima 5 godina sam ovdje, kada u gimnaziji ne znam kolega iz tjelesne zdravstvene kulture mi kaže Marine ono imaš u razredu petero dečki jedan sklek ne mogu napraviti, jedan, ne deset nego jedan sklek. I ja nisam mogao vjerovati, ali stvarno je to tako i to samo govori koja je razina, klinici su nam naravno mobiteli, računala, brz tempo života, nezdrava hrana, roditelji rade, sve je to jako komplicirano ali su nam pretili. Naša mladost je pretila i onda ta pretilost poslije košta državu itekako, itekako i cijeli sustav jer znate da je sport najbolja prevencija protiv svih bolesti i zdravi način života definitivno imate, ja uvijek nekako kad trčim te polumaratone ili maratone pa sretnem ono ljude 60 godina, 65 godina i trče i to vrlo ozbiljno vrijeme. Dakle, nije, ne trče oni 4 sata ili 5 sati nego npr. ako pričamo o maratonu i ostanete ono paf čovjek ono ne znam 20 godina od mene stariji i ima sjajno vrijeme, al on je cijeli život u sportu i on cijeli život trči, on cijeli život se bavi sportom i kakva je sad njegova kvaliteta život u mirovini ili kakva je kvaliteta života nekoga tko se hrani u McDonaldsu i svaki dan jede tamo ne znam junkfood itd. i koliko on košta državu, liječenje takve osobe, sve bolesti koje dolaze.
Uvijek sam se borio za sport, sportaše ali sam isticao male klubove. Ja držim da su oni ključni. Ti mali klubovi nama okupljaju najveću bazu klinaca, sportaša, a onda na temelju tih malih klubova temelji se ustvari raste vrhunski sport. Evo to mi je nekako opet ću podsjetiti za vrijeme pandemije kada su zabranili mojim jedriličarima da u Lovranu i Opatiji izađu van u jedrilici jer su rekli da su opasni po ne znam okolinu, a čovjek sam u jedrilici treba izać na more je li ili kad smo čuli da tenis nije bilo dopušteno trenirati jer je opasno preko loptice teniske da ne bi se virus širio.
Dakle, to su bile ta neka ludila koja smo mi proživljavali. Zatvoreni sportski tereni, zatvorena vanjska igrališta čije posljedice tek ćemo trpiti.
Želim pohvaliti roditelje. Mi često zaboravimo na roditelje. Nekad nas roditelji malo i tlače i sve ali ti roditelji su, bez njihovog utjecaja i bez pomoći većina klubova ne bi mogla funkcionirati, a to je priča i članarina i svega je li ne.
Dakle, ali želim pohvaliti evo da ne bude samo da vas kudim, dakle želim pohvaliti ministarstvo što od kraja negdje kad 2023. mislim sredine ili kraja 2023. na lokalnu razinu se spuštaju značajna sredstava za opremu i za stručni rad. Time nisu riješeni svi problemi sporta ali su sigurno pomogli klubovima i savezima i pomaklo se nešto s mrtve točke. To tko je objektivan mora to istaknuti. Mi koji smo u sportu čiji prijatelji su u sportu u klubovima, treneri, u upravama oni znaju koliko je sve to pomoglo. I zato evo to je dobro.
Ono gdje možda još mala kritika, velik prostor napredovanja državni tajniče ona priča financiranja sporta u vidu kako motivirat gospodarstvenike, gospodarski sektor je li da se sa to izlazi iz vašeg ministarstva ulazi i u Ministarstvo financija i sve, ali trebalo bi razmišljati o nekom zakonu imamo tu Slovence za primjer kako olakšati poduzetnicima koji žele ulagati u sport kroz neka rasterećenja ili nešto.
Dakle, vezano za Zakon o sportskoj inspekciji pročitao sam zakon, svjestan sam da je pisan u cilju usklađenije, funkcionalnije inspekcije, ali evo kao sportaš čuli smo kolege tu, desetak kolegica je istaknulo broj inspektora sportskih itd., dakle to je jedna stavka. A drugo zanimali bi me osobno statistički podaci koliko uopće inspekcijskih nadzora je obavljeno, kolko je kazni propisano, koliko je od tog kažnjavanja uprihođeno u državni proračun i te informacije su dobro, dobrodošle i da se klubovi i savezi mogu na vrijeme korigirati. Da ne bude samo po glavi nego onda kad vide dakle, evo drago mi je, drago mi je ste i to odradili pa ćete nam to predstaviti.
Dakle, tako da, da se u budućnosti što češće ona možemo radovati i velikim uspjesima hrvatskih sportaša kao što smo sada bili na Trgu bana Jelačića.
Hvala vam, toliko od mene.
Reiner, Željko (HDZ)
U ime Kluba zastupnika HDZ-a govorit će poštovana zastupnica Sanda Livia Maduna, izvolite.
Maduna, Sanda Livia (HDZ)
Zahvaljujem potpredsjedniče Hrvatskog sabora.
Poštovani državni tajniče gospodine Pavić, uvažene zastupnice i zastupnici, evo danas raspravljamo o Prijedlogu Zakona o sportskoj inspekciji.
Novim Zakonom o sportskoj inspekciji će se regulirati i definirati nadležnost sportske inspekcije, utvrditi i redefinirati poslovi sportskog inspektora, način rada, prava, dužnosti i ovlasti, utvrditi status stranaka u postupku, status podnositelja i njihovih prava te stvoriti pravna osnova za nadzor nad provođenjem odredbi novog Zakona o sportu koji je stupio na snagu 1. siječnja 2023. godine.
Sportska inspekcija ustrojena je kao samostalna unutarnja ustrojstvena jedinica tijela državne uprave nadležnog za sport. Naime, odredbama važećeg Zakona o sportskoj inspekciji propisano je da se protiv prvostupanjskih rješenja inspektora može izjaviti žalba nadležnoj ustrojstvenoj jedinici za drugostupanjski upravni postupak tijela državne uprave nadležnoga za sport. Radi usklađivanja s odredbama Zakona o sustavu državne uprave i Zakona o općem upravnom postupku a kako se radi o relativno malom broju uloženih žalbi na rješenja sportskih inspektora propisuje se pravna zaštita protiv upravnih akata sportske inspekcije s pravom na podnošenje tužbe nadležnom upravnom sudu.
Novim Zakonom o sportu dana je mogućnost obavljanja u obrtu svih sportskih djelatnosti osim sudjelovanja u sportskom natjecanju te je proširen krug pravnih i fizičkih osoba koje sudjeluju u sustavu sporta na fitnes centre i ostale pravne osobe registrirane za obavljanje sportskih djelatnosti.
Isto tako propisana je mogućnost licenciranja stručnih kadrova u sportu, obveza poduzimanja mjera zaštite djece u sportu te povećan opseg zadaća sportskih klubova, nacionalnih sportskih te povećan opseg zadaća sportskih klubova, nacionalnih sportskih saveza, te krovnih sportskih udruženja.
Kao što smo danas nekoliko puta imali priliku čuti, u Hrvatskoj imamo ukupno 17 sportskih inspektora koji djeluju na području cijele RH, a u 2024.g. izvršili su gotovo 1100 inspekcijskih nadzora, utvrdili više od 579 prekršaja zakonskih odredbi, podnijeli 16 optužnih i 93 prekršajna prijedloga, te je ukupno naplaćeno više od 55 tisuća eura temeljem izrečenih kazni.
Nastavno na sve navedeno evidentno je da se proširila nadležnost odnosno opseg poslova sportske inspekcije, te postojeći zakon nije dostatna pravna osnova za provođenje nadzora nad primjenom novog Zakona o sportu. U tom smislu nužno je postaviti novi zakonski okvir kojim će se preispitati odredbe o nadležnosti, poslovima, načinu rada, pravima, dužnostima i ovlastima sportske inspekcije na način da se redefiniraju i/ili uklone pravni instituti koji usporavaju postupak inspekcijskog nadzora, poveća procesna disciplina, a sve u cilju povećanja broja provedenih inspekcijskih nadzora i kvalitete donesenih odluka, ujednačavanje prakse sportskih inspektora, te ostvarenja učinkovitosti inspekcijskog postupka.
Također istaknula bih da se ovim prijedlogom zakona uvodi Godišnji plan rada sportske inspekcije koji mora biti javno dostupan, a na njegov značaj također je ukazao danas u raspravi i državni tajnik Ministarstva turizma i sporta.
Za sportsku inspekciju kao samostalnu unutarnju ustrojstvenu jedinicu pri Ministarstvu turizma i sporta uvođenje godišnjeg plana će razgraničiti redovan inspekcijski nadzor od onoga koji je posljedicom prijave nepravilnosti u radu sportskih udruga tj. onaj koji je na inicijativu drugih tijela podnositelja predstavke ili iz drugih opravdanih razloga. Također uvodi se mogućnost provođenja posrednog inspekcijskog nadzora uvidom u elektroničke baze podataka, prvenstveno nacionalni informacijski sustav u sportu u cilju povećanja učinkovitosti inspekcijskog postupka nad pravnim i fizičkim osobama u sustavu sporta.
Uvažavajući nepovoljni financijski položaj sportskih klubova koji u sustavu sporta djeluju gotovo isključivo zahvaljujući volonterskom radu svojih članova odnosno na klubove koji raspolažu velikim financijski sredstvima, prekršajnim odredbama bilo je potrebno propisati veći raspon novčanih kazni za prekršaje na način da se smanji onaj najniži iznos kazne što svakako pozdravljamo.
Ovim prijedlogom zakona propisani su uvjeti i za raspored na radno mjesto sportskih inspektora, usklađuju se s odredbom, s Uredbom o nazivu radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u državnoj službi koja je stupila na snagu 1. ožujka 2024.g..
Trenutno u Hrvatskoj djeluje 17 tisuća sportskih udruga i rekla bih da je nužno planirati povećanje broja izvršitelja u sportskoj inspekciji u narednom razdoblju. Najčešće sport piše jedne od najljepših priča, on uistinu ima ogromnu ulogu u hrvatskom društvu, no nažalost zadnjih dana svjedoci smo da u pojedinim sportskim klubovima i savezima ima, pa bit ću blaga i pristojna, pa ću reći nepravilnosti i to ne samo u rukovođenju već i u postupanju i ophođenju sa sportašima i vježbačima. Sport ima odgojnu ulogu, na neke može djelovati pozitivno i zdravo, a nekima može za posljedicu ostaviti ožiljke i za cijeli život, a dobro znamo da se ne vide svi ožiljci golim okom. Do trenutka kada će sportaši sami otvoreno o tome govoriti netko mora voditi brigu o takvima, a posao je i sportske inspekcije da nadzire, ali i locira probleme sustava. Usudila bih se reći stoga da je uloga sportskih inspekcija sve važnija i sve značajnija. Stoga pohvaljujemo ovaj prijedlog zakona, te izmjene koje nam on donosi u svrhu utvrđivanja i definiranja nadležnosti sportske inspekcije, te poslova koje ona obavlja, te će Klub zastupnika HDZ-a podržati ovaj prijedlog Zakona o sportskoj inspekciji, hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
U ime Kluba zastupnika Centra i NPS govorit će poštovana zastupnica Marijana Puljak, izvolite.
Puljak, Marijana (Centar)
Zahvaljujem.
Poštovane kolegice i kolege, ja sam zapravo samo htjela ukazati u ovom zakonu na jednu ili evo možda i dvije nelogičnosti koje me, koje mi se čine da nisu u cilju zapravo i poboljšanja inspekcijskih postupaka, a i u cilju poštivanja zakona. Jedna je smanjenje iznosa minimalnih kazni za prekršaje jer kaže se u zakonu da će najniži iznosi, najniži iznosi kazni bit će smanjeni kako bi se olakšao financijski položaj manjih sportskih klubova dok će se i dalje održati mogućnost visokih kazni za one koji raspolažu velikim financijskim sredstvima. Ovo je kao da ih se poziva ajde dobro vi manji klubovi nemate novaca, pa možete i kršit zakon, nema veze, kazna ionako nije, nije velika. Dakle evo prema prijedlogu zakona raspon kazni za prekršaje iznosi za pravne osobe od 660 do 6.630 eura, za odgovorne osobe u pravnim osobama od 130 do 1.320 i za fizičke osobe koje obavljaju djelatnost u sustavu sporta od 660 do 6.630 eura. Dakle najniže kazne su postavljene na 660 eura za pravne, a fizičke osobe 100 i fizičke osobe, te 130 eura za odgovorne osobe. Dakle, argumentira se smanjenje donjeg praga kako bi se financijski olakšao položaj sportskih klubova koji ovise o volonterskom radu. Pa ovo ako poštuju zakon kaznu neće niti platit tako da nekako mi se čini ako se kazne smanjuju zapravo na neki način može dovest do slabije i prevencije prekršaja, umjesto da evo inspekcija postane nekakav jači regulatorni mehanizam uza sve one ograde koliko imamo malo inspektora i nemaju vremena pokriti sve. Ali evo čini mi se baš zbog toga što je malo inspektora i ne mogu izlaziti toliko često na teren da onda ove kazne i ne bi trebali zapravo smanjivati.
Dakle, one nisu puko nekakvo financijsko opterećenje već jedan mehanizam odvraćanja od nezakonitog postupanja. Dakle, bit će se manje rizično ono kockati sa nepoštivanjem pravila dakle nekako kao kršenje pravila u sportu je na neki način ok odnosno isplati se, sankcije će biti blaže. Hoćemo li sad evo osim u sportu tako i u onim ostalim sektorima zapravo kazne prilagođavati prema financijskoj snazi prekršitelja? Ako možemo evo u sportskom sektoru zašto ne bi evo i u drugim nekim područjima.
Isto tako upitno mi je ovdje i ova odredba kojom se ukida mogućnost žalbe na rješenja sportskih inspektora usklađeno sa Zakonom o upravnom postupku itd. jel zakonska mogućnost postoji, međutim evo ovdje u ovom slučaju onemogućavate manjim klubovima da zapravo žale se na neke odluke inspekcije i onda idu skuplje i dugotrajnije nekakve postupke moraju ići na upravni sud ako se žele žaliti na odluku inspekcije. Dakle, tu mi je malo kontradiktorno ovdje s jedne strane im izlazimo u susret jer eto nemaju novaca, pa nema veze ako su nešto pogriješili manja će biti kazna, a ako se žale na rješenje onda ih pustimo da to ide na skupljim i dugotrajnijim načinom od žalbenog postupka.
Dakle, evo samo sam htjela zapravo ukazati na te neke dvije nelogičnosti u ovom zakonu. Sportski sektor svakako treba bolju kontrolu, strože mjere protiv prekršitelja i ne popuštanje pod izlikom financijskog olakšavanja. A o onim drugim stvarima evo i slažem se sa kolegama koje su ovdje govorile zapravo o stanju u sportu da moramo naći načina i u ovoj ekonomskoj situaciji da na neki način i olakšamo i donacije i financijsko pomaganje sporta i naših vrhunskih sportaša jel evo Hrvatska je bi rekla naši sportaši ni krivi ni dužni osvajaju svjetska odličja u teškim uvjetima u kojima i treniraju i rade svakodnevno tako da im na svaki način zapravo treba naći načina kako im i gospodarstvo može pomoći. Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Idemo na pojedinačnu raspravu pa će prva govoriti zastupnica Dalija Orešković. Izvolite.
Orešković, Dalija (DOSIP)
Zastupnice i zastupnici.
Neću dužiti, reći ću ono što smatram da je suština. Kada bi bilo kojeg našeg građanina pitali da opiše ili šta smatra pod pojmom koja mu je prva asocijacija kada se spomene korupcija u sportu, vrlo vjerojatno bi to bio Mamić i bjegunac od hrvatskog pravosuđa. Toliko o institucijama i toliko o pravnom poretku.
Ako govorimo o ovom konkretnom Zakonu o sportu i izmjenama i dopunama i navodnoj inspekciji, postavit ću tri temeljna pitanja. Prvo, tko zakon piše? Zakon piše koruptivna vladajuća većina, poznata po brojnim korupcijskim aferama od kojih velika većina nikada nije ni otkrivana. Drugo, tko upravlja inspekcijom? Ponovno taj isti HDZ, pa se onda opravdava da na 17 tisuća sportskih saveza i udruga nemamo dovoljan broj inspektora. I treće i najvažnija stvar, tko upravlja savezima? Navest ću samo jedan banalan primjer, a takvih je jako, jako puno.
Naime, u 10. mjesecu prošle godine Nacional je objavio jedan članak u kojem se najavljivalo da će bivši ministar Tomislav Ćorić poznatiji kao TĆ, poznatiji i kao jedan od sudionika u aferi Vjertroelektrane koja eto čuči po ladicama jer glavni državni odvjetnik za to nema vremena, e najavilo se da će on dakle taj Tomislav Ćorić koji je sada jedan viceguverner u HNB-u postati predsjednik Hrvatskog šahovskog saveza. Mjesec dana kasnije vidi čuda neviđenog on je doista i izabran na tu funkciju.
No zanimljivo je što je još bilo pisano, mjesec dana prije njegovog izbora, to kaže Mirela Mikić Muha inače članica moje političke stranke, ali u ovom slučaju je i ona članica Šahovskog saveza, kaže da je bivši predsjednik Šahovskog saveza Ivica Brkić rekao da je HDZ stožerna hrvatska stranka i da ne smije miješati politiku i sport pa joj je napomenuo da joj ne bi ni bilo pametno i da nije pametno da se protivi izboru Tomislava Ćorića.
Sad ja vas pitam koja to nadležna državna inspekcija može reći da se lobiralo prije izbora, da postoje neki politički interesi da upravo HDZ-ovci zasjednu na upravljačke funkcije u sportskim udrugama i savezima. Meni je otprilike jasno zašto, između ostalog zato što se sportski savezi i udruge financiraju, između ostalog i sredstvima javnih proračuna. Brojne općine, gradovi, županije pa i država dodjeljuju određena sredstva, a ta sredstva vrlo često se koriste nenamjenski i na koruptivan način pa bi to trebalo istraživati, ali vidi vraga RH nema dovoljan broj ministara. Pa ću se sada vratiti na to da je još prije desetak i više godina bilo najava i potreba da se u sportu isuši ta koruptivna močvara, ali do današnjeg dana mi smo ono malo mehanizama koju su makar kontrolirali i imali namjeru da se političari, istaknute političare makne s upravljačkih funkcija, evo i to smo uspjeli anulirati i izbrisati.
Upravo je tema korupcije u sportu sprega lokalnih čelnika i voditelja ili vodstva sportskih udruga i saveza nešto gdje se Hrvatska zapravo kreće unatrag pa nas ne treba ni čuditi da smo po pitanju indeksa korupcije, al' onako, baš na začelju i na dnu i da se više praktički nemamo ni s kim uspoređivati. U tome smo viceprvaci.
Reiner, Željko (HDZ)
Sada će govoriti zastupnica Kristina Ikić Baniček, izvolite.
Ikić-Baniček, Kristina (SDP)
Hvala lijepo g. potpredsjedniče.
Vjerujem da ćete se složiti da je izmjena Zakona o sportu, o izmjena Zakona o sportskoj inspekciji dobra prilika da se svi zajedno osvrnemo i pogledamo što je sportska inspekcija do sada napravila, da li je ispunila svoju ulogu koju smo joj dali, da li je ostvarila cilj zbog koje smo je uopće osnovali.
U pamćenju nam je još uvijek svježa teza da koruptivni model poslovanja Dinama i nogometa u cjelini podsjeća na močvaru koju treba isušiti, mislim da je to jedna moj kolega saborski zastupnik rekao, mi smo danas slušali o volonterima, o malim udrugama koje neće se jako kažnjavati, o tome koliko treba čuvati sport, ali danas kada čitamo novinska izvješća iz hrvatskih sudnica o modelima kako se izvlačio novac iz udruga građana pod kontrolom Mamića, to pitanje u meni i dalje izaziva stravu tako da smatram da isušivanje močvare i dalje vrlo, vrlo aktualno.
Što je sportska inspekcija napravila po tom pitanju? Koliko ja znam ništa. Niti je ikoga uplašila niti je išta otkrila niti je ikoga niti u toj pojedinačnoj sportskoj udruzi niti u savezu u cjelini natjerala da prilagodi svoje ponašanje u skladu sa važećim zakonima i propisima koji govore o sportu.
Međutim, ako okrenemo stranu priče naopako i postavimo si pitanje da li je sportska inspekcija po političkom nalogu HDZ-a maltretirala one koji nisu dio vladajuće ekipe, tada možemo odlučno reći da je odgovor da. Činjenica da je cijela njihova rabota u pokušaju da zastraši, kazni i naredi gradu Sisku kako će koristiti vlastitu imovinu poražena na hrvatskim sudovima, srećom.
Njihova rješenja su u žalbenom postupku na sudu padale redom za redom i niti jedna kazna koju su po nalogu s vrha ispisali, niti jedan sud nije potvrdio, no štetu su napravili. Maltretirali su ljude koji zbog svog doprinosa sportu, po meni zaslužuju samo hvalu.
U čl. 6 Zakona o sportskoj inspekciji stoji da bi ona trebala biti samostalna, točnije piše sportski inspektor je u provedbi inspekcijskog nadzora samostalan u odlučivanju, vođenju postupka, obavljanju radnji, poduzimanju mjera. Ne piše neovisna, ne piše nepristrana, piše samostalna. Piše i da je zabranjeno da ju itko sprječava u njezinu djelovanju, no ono što ne piše, a po meni, trebalo bi, da je sportski inspektor odgovoran za svoj rad osobno i da ako mu netko odozgo, od njegovih nadređenih naredi da pritisne nekoga nepodobnog, pod navodnicima i da mu nešto nađe, onda bi sportski inspektor trebao imati dovoljno integriteta, dovoljno jaku pozadinu da postupi po savjesti i odbije nalog, a ne maltretira ljude i ispisuje kazne za koje zna da će unaprijed pasti na sudu budući su nezakonite.
Tu po meni čl. 6 treba ozbiljno doradu jer je sa ovakvom formulacijom tog čl. 6 koji objašnjava ovlasti sportske inspekcije ona zapravo jedan krezubi tigar kada je u pitanju pravi kriminal u nogometnom savezu ili, evo, čitamo novi Nacional u Hrvatskom savezu hokeja na ledu, vjerujem da je državni tajnik pomno iščitao članak budući da se isključivo od prve do zadnje rečenice bavi sportom i kriminalom u sportu.
Dakle u isto vrijeme sportska inspekcija ne može biti alat za pacificiranje nepodobnih odnosno onih koje je HDZ označio kao svoju metu, a sa druge strane izigravati nepristranost i samostalnost. Smatram da za sportsku inspekciju u našoj zemlji ima jako puno posla, no ovakva kakva je ne treba nikome osim vladajućima kojima služi kao štap protiv nepodobnih, dok Hrvatski olimpijski odbor i njihov proračun služi kao mrkva kojom se maše i nagrađuje one koji znaju što je za njih dobro.
Reiner, Željko (HDZ)
Imamo jednu repliku, poštovane zastupnice Puljak.
Puljak, Marijana (Centar)
Evo, zahvaljujem. Pa evo sam se u zadnji čas javila zapravo, složiti se sa vašim izlaganjem, kolegice. Ne samo ova inspekcija nego sve inspekcije u državi su pod kontrolom HDZ-a, ne samo inspekcije, no vidjeli smo, i državne tvrtke, upravna vijeća, nadzorni odbori, kako je ono jedan medij izvještavao, 70 tvrtki, javnih tvrtki, državnih tvrtki u više od 60% njih su na čelu aktivni članovi HDZ-a i to je alat kojim se služe da zapravo zastrašuju građane, da budu i javno aktivni, da ustanu u obranu nekih svojih prava i da se na neki način izlože jer onda, znate ono, inspekcija ide prvo tamo gdje su nepodobni. Evo, zahvaljujem.
Reiner, Željko (HDZ)
Odgovor poštovane zastupnice.
Ikić-Baniček, Kristina (SDP)
Hvala kolegice što ste to primijetili. Ja sam u svom izlaganju namjerno spomenula članak u Nacionalu jer očekujem da državni tajnik, ako i nije znao za taj članak, da će se sada informirati i očekujem da sportska inspekcija koja je danas izrijekom iz usta više saborskih zastupnika pohvaljena zaista postupi neovisno, zaista postupni samostalno i po zakonu. Ako će tako biti onda uopće nemam sumnje da će odgovorni u Savezu hokeja na ledu biti sankcionirani, a možda i jednog dana dođe na red i HNS i nogomet. Hvala.
Reiner, Željko (HDZ)
Završno će u ime Kluba zastupnika HDZ-a govoriti poštovani zastupnik Ivan Dabo. Izvolite.
Dabo, Ivan (HDZ)
Cijenjeni predsjedavajući, uvaženi državni tajniče, poštovane kolegice i kolege.
Danas smo raspravljali o Prijedlogu zakona o sportskoj inspekciji, zakona koji predstavlja temelj za unapređenje sportskog sustava RH i osiguranje njegove transparentnosti pravne sigurnosti i učinkovitosti. Ovaj prijedlog zakona temelji se na Ustavu RH, a cilj je uskladiti postojeći zakon sa Zakonom o sportu koji je stupio na snagu u 2023.g.. Kao što znamo Zakon o sportu omogućava mnoge promjene uključujući licenciranje stručnih kadrova, zaštitu djece u sportu, širenje nadležnosti na različite pravne subjekte u sportu.
Naša dužnost kao zakonodavca je da pružimo pravnu osnovu za provođenje nadzora na tim promjenama kako bi osigurali poštivanje novih pravila i standarda. Jedno od ključnih pitanja ovog zakona jest usklađivanje i unapređenje rada sportske inspekcije. Potrebno je jasno definirati način na koji će inspektori obavljati svoj posao, kao i osigurati učinkovitog inspekcijskog nadzora u svim segmentima sportskog sustava. Ovo uključuje usklađivanje propisa u vezi s inspekcijama i osiguravanje da se inspektori ne susreću s nepotrebnim birokratskim preprekama koje usporavaju proces i smanjuju kvalitetu njihovih odluka.
Ovaj prijedlog zakona također predviđa jaču pravnu zaštitu uz mogućnost podnošenja tužbi protiv rješenja sportskih inspektora na nadležnim upravnim sudovima što će osigurati veću odgovornost i pravičnost u postupcima. S obzirom na različite financijske kapacitete sportskih klubova prijedlog donosi i prilagodbe u sustavu kazni za prekršaje kako bi se olakšalo financijsko opterećenje manjim klubovima koji su u velikoj mjeri ovisno o volonterstvu što svakako podržavam.
Također jedan od najvažnijih ciljeva ovog zakona je omogućiti učinkovitiju kontrolu i nadzor na temelju novih elektroničkih sustava uključujući i nacionalni informacijski sustav u sportu. Ova inovacija omogućit će inspektorima da provode nadzor na daljinu štedeći vrijeme i resurse.
Na kraju želim naglasiti da će ovaj zakon pomoći u stvaranju jasnih i transparentnih uvjeta za obavljanje inspekcija u sportskom sektoru čime ćemo pridonijeti boljim uvjetima za sportaše, trenere i sve subjekte koji sudjeluju u sportskom sustavu. Zakon ne zahtjeva dodatna financijska sredstva već će koristiti postojeće resurse na najbolji mogući način čime će biti osigurana njihova održivost i učinkovitost.
Svi ovi koraci na koje se obvezujemo donošenjem ovog zakona predstavljaju temelj za učinkovitiji, pravičniji i transaparentniji sportski sustav u RH. Pozivam vas da podržite ovaj prijedlog zakona kako bi sport u našoj zemlji bio siguran, pravedan i u skladu s najboljim europskim praksama, pogotovo efektima i zadovoljstvima koje nam sportaši donose, a pogotovo zadnjih ovih dana. Hvala na pozornosti.
Reiner, Željko (HDZ)
Sad će završno govoriti u ime Kluba zastupnika DP-a poštovani zastupnik Ivica Kukavica. Izvolite.
Kukavica, Ivica (DP)
Poštovani g. predsjedavajući, poštovani državni tajniče sa suradnicom.
Pa evo kad pričamo o temi sporta često komentiram to jer u biti sam sam nekako cijeli život u sportu, još od najranijih dana od pred pionira pa evo sada možemo do veteranskih dana aktivno upražnjavam sport i to je jedna u biti tema koja je nezaobilazni dio mene i mog života.
Nekolko puta za ovom sam govornicom i govorio i o neophodnosti na jedan način podizanja na višu razinu samoga sporta što se tiče zdravlja naše djece, prvenstveno mislim na školske i vanškolske sportske aktivnosti jer i za ovom govornicom govorio sam o problemima u zdravlju koji se javljaju kod naše djece, prvenstveno kod curica. Pa evo i sam dolazim iz jednog, ajmo reći ruralnog područja gdje u biti smo i na jedan način i ograničeni bavljenja sportom, pogotovo mislim na djevojčice. A ono što je vrlo bitno to je ta sportska infrastruktura za kojom još uvijek zaostajemo. Naime, sport nam je donio stvarno velike rezultate, još se sjećam od '92.g. naše zlatne reprezentacije predvođene pokojnim kapetanom Petrovićom i do ovih zadnjih dana sport je na jedan način posta i promotor i jedan važan prepoznatljivi čimbenik RH i cijela plejada sportaša.
Kada pričamo od ovome novome Prijedlogu zakona o sportskoj inspekciji, to je jedan još dobar zakon g. državni tajniče koji dolazi iz vaših ruku i na jedan način ja vam tu trebam čestitat, novim zakonom naravno da će se urediti i definirati određene nadležnosti i ono što je vrlo bitno to je ovaj nacionalno informacijski sustav u sportu. Naime, vrlo je bitno da u biti i napravimo jedan balans i da napravimo razliku između volontera amaterskog rada u sportu, ljudi koji u biti daju sebe i cijeli svoj život bilo koji je sport, i između naravno visokoprofesionalnih sportskih klubova koji je ostvario enormnu zaradu.
Naime, ovo je jedan dobro usklađen zakon, ja vam na tome mogu još samo jednom čestitati i u ime kluba Domovinskog pokreta mi ćemo ovo podržati.
Reiner, Željko (HDZ)
Želi li u ime predlagatelja? Da.
Poštovani državni tajnik Josip Pavić, izvolite.
Pavić, Josip
Zahvaljujem gospodine potpredsjedniče, uvažene zastupnice i zastupnici.
Današnjim predstavljanjem Zakona o sportskoj inspekciji dobili smo širu sliku općenito o opsegu rada same sportske inspekcije, ali i nužnim iskoracima u njihovom radu kako bi na još učinkovitiji način pratili sve pozitivne pomake koje je ova Vlada učinila u posljednjih 9 godina u sustavu sporta.
Posebno ću naglasiti ulaganja u sportsku infrastrukturu i s ponosom reći da vjerujem da ću veliku većinu od vas i sutra vidjeti na dodjeli ugovora tako i gradonačelnicu grada Siska za opremanje ledene dvorane Zibel za koju su osigurana sredstva Ministarstva turizma i sporta.
Kao što znate već sam govorio da se stupanjem na snagu novog Zakona o sportu proširila nadležnost, odnosno opseg poslova same sportske inspekcije, te postojeći zakon nije dostatna pravna osnova za provođenje nadzora nad primjenom Zakona o sportu i zato se i radi novi zakonski okvir kako bi imali što učinkovitiji i kvalitetniji nadzor.
Kao što smo čuli poboljšanja se odnose na dostupnost uvida u rad sportske inspekcije uvođenjem godišnjem plana rada koji će biti javno dostupan. Uvodi se mogućnost provođenja posrednog inspekcijskog nadzora uvidom u nacionalni informacijski sustav u sportu sve u cilju povećanja učinkovitosti inspekcijskog postupka nad pravnim i fizičkim osobama u sustavu sporta.
Pravna zaštita protiv upravnih akata Sportske inspekcije propisuje se pravom na podnošenje tužbe nadležnom Upravnom sudu, te se prekršajnim odredbama propisuje veći raspon novčanih kazni na način da se smanjuje najniži propisani iznos kazni.
Djelovanje same sportske inspekcije nam je izrazito važno. Vjerujem da će zajedno sa svim pomacima koje je Ministarstvo turizma i sporta zajedno sa cijelom Vladom učinilo i koji su u planu za napraviti kako bi naš sport učinili još snažnijim i uspješnijim u godinama koje su pred nama i da će njezinim djelovanjem osigurati se još transparentniji, sigurniji sustav sporta za sve dionike posebno za djecu i mlade.
Hvala svima.
Reiner, Željko (HDZ)
Hvala lijepa.
Time zaključujem raspravu o ovoj točci. O njoj ćemo glasovati kad se steknu uvjeti.
28
Prijedlog zakona o sportskoj inspekciji, prvo čitanje, P.Z.E. br. 112
21.02.2025.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Prijedlog zakona o sportskoj inspekciji, prvo čitanje, P.Z. br. 112. Predlagatelj Vlada, rasprava zaključena.
Sukladno prijedlogu saborskih radnih tijela dajem na glasovanje sljedeći zaključak:
1.Prihvaća se Prijedlog zakona o sportskoj inspekciji.
1.Sve primjedbe i prijedlozi dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta konačnog prijedloga zakona.
107 glasova, 75 za, 32 suzdržana što znači da je donesen zaključak kako su ga predložila saborska radna tijela.
PDF
Učitavanje