Povratak na vrh
Rasprave po točkama dnevnog reda
Saziv: VII, sjednica: 8
PDF
Svi govornici
131; 132
Konačni prijedlog zakona o zaštiti prirode, drugo čitanje, P.Z.E. br. 301
Konačni prijedlog zakona o zaštiti okoliša, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 391
19.06.2013.
Leko, Josip (SDP)
Poštovane kolegice zastupnice u Hrvatskom saboru, poštovani kolege zastupnici nastavljamo sa plenarnom sjednicom 8.sjednicom Hrvatskog sabora.
Prema jučerašnjem dogovoru ovdje u Hrvatskom saboru predstavnika klubova danas ćemo početi objedinjeno sa Konačni prijedlog Zakona o zaštiti prirode, objedinjeno sa Konačni prijedlog Zakona o zaštiti okoliša
Predstavnici klubova o ova dva prijedloga zakona mogu govoriti 20 minuta. Dakle:
- Konačni prijedlog Zakona o zaštiti prirode, drugo čitanje, P.Z.E. br. 301
Predlagateljica zakona je Vlada RH.
Prijedlog zakona primili ste u pretince. Kod donošenja zakona primjenjuju se odredbe Poslovnika koji se odnose na drugo čitanje zakona, to su članci 155. do 157. Poslovnika Hrvatskog sabora.
Raspravu su proveli Odbor za zakonodavstvo, Odbor za zaštitu okoliša i prirode, Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo.
Izvješća ovih radnih tijela primili ste na sjednici.
- Konačni prijedlog Zakona o zaštiti okoliša, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 391
Predlagateljica zakona je Vlada RH.
Također akt ste primili u pretince. U skladu sa člankom 159. Poslovnika Hrvatskog sabora hitni postupak objedinjuje prvo i drugo čitanje. Amandmane možemo podnositi do kraja rasprave za ovaj prijedlog zakona u skladu sa člankom 164. Poslovnika Hrvatskog sabora.
Raspravu su proveli Odbor za zakonodavstvo, Odbor za zaštitu okoliša i prirode, Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo.
Izvješća ovih radnih tijela primili ste na sjednici.
Dali želi predstavnik predlagateljice dodatno obrazložiti oba prijedloga? Da. Poštovani ministar Mihael Zmailović.
Izvolite poštovani ministre.
Zmajlović, Mihael (SDP)
Poštovani gospodine predsjedniče, poštovane zastupnice i zastupnici, cijenjene kolegice i kolege.
Pred vama se danas nalaze dva zakonska prijedloga iz područja zaštite okoliša i zaštite prirode. Izradi novog Zakona o zaštite prirode pristupalo se između ostalog radi uočenih nedostataka važećih zakona posebice u djelomičnoj neprovedivosti pojedinih odredbi, potrebe za unapređenjem cjelokupnog sustava zaštite prirode, dodatnog usklađivanja sa europskim i hrvatskim zakonodavstvom te međunarodnim konvencijama i protokolima.
S obzirom da se radi o kompleksnom zakonu, zakonu koji se odnosi na veliki broj segmenata gospodarskog i društvenog života odlučili smo se ne donositi Zakon o zaštiti prirode po hitnom postupku već ostaviti mogućnost vama cijenjeni zastupnici i cijeloj stručnoj i zainteresiranoj javnosti da prouče odredbe ovog prijedloga zakona i da sudjelujete u ovom procesu. Upravo se zato ovaj prijedlog zakona danas nalazi ovdje u drugom čitanju.
Zakon o zaštiti okoliša drugi je zakon u današnjoj raspravi i izradi ovog zakona pristupalo se iz isto tako nekoliko razloga od kojih bih posebno izdvojio potrebu usklađivanja hrvatskog zakonodavstva sa europskim propisima i novostima u hrvatskom zakonodavstvu.
Oba zakona prošla su široku javnu i stručnu raspravu. I ono što je vrlo bitno dobili smo i pozitivno mišljenje Europske komisije na oba zakona.
Puno je novosti koje nas očekuju skorim ulaskom u EU i zato bih volio da se Ministarstvo zaštite okoliša i prirode gleda kao na partnera građanima i gospodarstvu u snalaženju u novim okolnostima i procesima.
Ključne novosti Zakona o zaštiti prirode odnose se na poboljšanje sustava zaštite prirode, s posebnim naglaskom na očuvanje zaštićenih područja te upravljanje njima. Najvažnija poboljšanja su jasno određivanje kategorija zaštićenih područja od državnog značaja, donošenje planova upravljanja i godišnjih programa rada uz suglasnost ministarstva odnosno izvršnog tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave, uvođenje dodatnih mehanizama kontrole poslovanja javnih ustanova koja upravljaju zaštićenim područjima, ukidanje prava prvokupa u zaštićenim područjima osim u nacionalnim parkovima, strogim i posebnim rezervatima i dodatno uređenje sustava dodjele koncesijskih odobrenja na zaštićenim područjima i speleološkim objektima u skladu s novim Zakonom o koncesijama i dobrim praksama.
Nastavno na prijedloge izmjena koje su bile iznesene na raspravi i plenarnoj sjednici na prvom čitanju u konačnom je prijedlogu došlo do određenih unapređenja od kojih navodim samo neke. Kako bi se osiguralo da se studiju ocjene prihvatljivosti zahvata na ekološku mrežu ne izrađuju na temelju zastarjelih podataka u članku 32.prihvaćena je izmjena kojem se umjesto najnovijih podataka koristi termin podaci koji odražavaju sadašnje stanje područja zahvata. Proširen je i sadržaj uredbe kojim se proglašava ekološka mreža RH na način da će se u njoj propisati način izrade financijskog okvira za provedbu mjera očuvanja ekološke mreže.
Prihvaćen je i prijedlog kojim se u posebnom rezervatu dopušta obavljanje drugih djelatnosti sukladno pravilniku te je ta izmjena unesena u članak 114.stavak 4.
Prihvaćene su i izmjene koje se tiču donošenja odluka o imenovanjima i razrješenjima u javnim ustanovama koji upravljaju u ostalim zaštićenim područjima, koja sada propisuje izvršno tijelo, a ne više predstavničko tijelo osnivača.
Prihvaćen je i prijedlog kojim se produžuje rok za usklađivanje ustrojstva djelatnosti općih akata s odredbama zakona sa 60 na 120 dana i po primjedbi sa prvog čitanja koje nisu prihvaćene izdvojio bih dvije. Prijedlog kojim se predlaže da kompenzacijski uvjeti u ocjeni prihvatljivosti za ekološku mrežu budu i u okviru novčane kompenzacije. Novčanom kompenzacijom ne može se osigurati cjelovitost i povezanost područja ekološke mreže Natura 2000. i nije prikladan oblik kompenzacije.
Zahtjev da se u Zakon unese odredba o osnivanju nove agencije koja bi upravljala nacionalnim parkovima i parkovima prirode, dakle, stručna analiza međunarodnih i domaćih stručnjaka za zaštićena područja pokazala je da socijalni, ekonomski i politički troškovi osnivanja jedne takve agencije nisu opravdani niti bi donijeli poboljšanje u sustavu već bi ga ugrozili u samoj njegovoj biti.
Poboljšanja u upravljanju mogu se brže i učinkovito osigurati sljedećim unaprjeđenjima. Kreiranjem i provođenjem jedinstvene politike upravljanja zaštićenim područjima, kontinuiranim nadzorom nad radom i korištenjem sredstava, ujednačavanje poslovnih procesa i uspostavom efikasnog sustava praćenja njihovog izvršavanja i mjerenja uspješnosti. Integracijom javnih ustanova koje djeluju na istom području. Smanjenje broja članova upravnih vijeća i njihovo popunjavanje stručnjacima i zaštite prirode te edukacijom zaposlenika. I na koncu stvaranje jednog jedinstvenog, vizualnog identiteta i kreiranje zajedničke platforme brendiranja, zajedničkim nastupom na turističkom tržištu i osmišljavanjem jedinstvene turističke ponude na principima zelenog turizma.
Dozvolite da u najvažnijim crtama predstavim i drugi Zakon, Zakon o zaštiti okoliša. Stanje okoliša u Hrvatskoj bolje je od stanja u mnogim zemljama Europske unije ali želimo ga takvim i zadržati a tamo gdje je to moguće i unaprijediti. Kao dio te zajednice koja je svjetski leader u ovom segmentu moramo i želimo se priključiti Europskoj uniji u poštivanju visokih standarda zaštite okoliša ali i poštujući hrvatske specifičnosti i pomažući hrvatsko gospodarstvo gdje je god to moguće kako bismo postigli sljedeće ciljeve.
Prvo, zaustavljanje negativnih utjecaja na okoliš. Drugo, poboljšanje stanja okoliša gdje god je to moguće i treće kreiranje pretpostavki za održivi razvoj koji uključuje društveni razvoj, ekonomski rast i očuvani okoliš.
U novom Zakonu o zaštiti okoliša tri su ključna poboljšanja i četiri novine. Prvo poboljšanje koje donosi novi zakon omogućiti će da sustav ishođenja okolišne dozvole postane fleksibilniji za investitora a da se pri tome ni u kojem trenutku ne dovodi u pitanje razina zaštite okoliša. Ishođenje okolišne dozvole više nije uvjet za ishođenje građevinske, lokacijske ili uporabne dozvole a moguće je u bilo kojem trenutku između procjene utjecaja zahvata na okoliš i puštanja postrojenja u probni rad, odnosno u trenutku kada projektant procjeni da ima dovoljno podataka o postrojenju, da može projektirati sustav na način da udovoljava najvišim standardima zaštite okoliša.
Drugo važno poboljšanje omogućiti će skraćenje trajanja postupka procjene utjecaja na okoliš. I na samom početku postupka dati investitoru jasne smjernice o mogućem smjeru projekta. Odnosi se isto tako na izmjene o postupku ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš, tzv. screeninga od kojih su najvažnije obveza državne administracije da postupak screeninga provede u roku od najviše dva mjeseca umjesto dosadašnjih tri te paralelni screening za okoliš i ekološku mrežu.
Treće važno poboljšanje donosi set mjera čiji je cilj podizanje kvalitete studije utjecaja na okoliš i unaprjeđenje sustava obavljanja stručnih poslova zaštite okoliša čime se u konačnici želi vratiti povjerenje u studije, utjecaja na okoliš i cjelokupni sustav jer se nažalost zbog nekoliko loših studija je cijeli sustav obezvrijeđen. Četiri su bitne novosti koje donosi novi Zakon o zaštiti okoliša.
Prva od njih u končanici će također rezultirati i jasnijom početnom pozicijom za investitore koji kreću u stvaranje određenog projekta i samim time povoljnijom investicijskom klimom. Navedeno ćemo postići proširenjem obuhvata strateške procjene utjecaja na okoliš čime će ona postati obvezna za strategije, planove i programe koji se donose na državnoj i područnoj razini, te na lokalnoj razini velikih gradova.
Druga važna novost odnosi se na kreiranje jednostavnije procedure ishođenja okolišnih dozvola za manja rizična postrojenja temeljem tzv. općih obvezujućih pravila.
Opća obvezujuća pravila predstavljaju minimum koji moraju zadovoljiti manje rizična postrojenja koja imaju dobro poznate, gotovo tipske utjecaje na okoliš i time oni zadovoljavaju tražene standarde zaštite okoliša ali uz bržu i jeftiniju proceduru ishođenja okolišne dozvole.
Nadalje, uzeli smo u obzir i trenutnu gospodarsku situaciju koja je mnoga postrojenja prisilila na rad ispod punog kapaciteta. Te se ovim Prijedlogom zakona omogućava nadzirani rad bez okolišne dozvole.
Postrojenja će na ovaj način moći pod strogim nadzorom raditi na rok maksimalno četiri godine a prije povećanja kapaciteta operater će biti opet obvezan ishoditi okolišnu dozvolu.
I posljednja novost ovog Zakona koju želim naglasiti je stvaranje temelja za uvođenje sustava ekološkog upravljanja i neovisnog ocjenjivanja EMAS i znaka zaštite okoliša EU Ecolabel, koji će hrvatskim tvrtkama pružiti priliku da postanu konkurentnije na domaćem i europskom tržištu ispunjavajući visoke europske standarde zaštite okoliša.
I da zaključim. Republika Hrvatska po bio raznolikosti je jedna od vodećih zemalja Europske unije a stanje okoliša u Hrvatskoj bolje je od stanja u mnogim zemljama Europske unije. I upravo zbog toga takvu poziciju želimo i zadržati a tamo gdje je to moguće i unaprijediti. Želimo osigurati kvalitetnu i učinkovitu zaštitu naših nacionalnih bogatstava, naših zaštićenih područja te raditi na zaustavljanju negativnih utjecaja na okoliš, na poboljšanju stanja okoliša i stvoriti pretpostavke za održiv razvoj koji uključuje društveni razvoj, ekonomski rast i očuvani okoliš.
Hvala lijepo.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama ministre.
Imamo prijavljenu jednu repliku.
Poštovani zastupnik Josip Borić i njegova replika.
Borić, Josip (HDZ)
Hvala lijepa predsjedniče.
Pa evo, ministar, uvaženi ministar je rekao da je Zakonom o zaštiti prirode dodatno uređen sustav koncesioniranja. Pa bih ga htio pitati s obzirom na njegove nedavne najave da želi dati Nacionalni park Brijune u koncesiju. Mi smo svjedoci da ova Vlada zaista po pitanju nacionalnih bogatstava, nacionalnih vrijednosti razmišlja sasvim drugačije od svih dosadašnjih i postavlja se pitanje zbog čega to radi. Najavljena je monetizacija autoceste, prodaja Croatia osiguranja, prodaja Hrvatske poštanske banke, sada čujemo koncesioniranje ili koncesije na nacionalnim parkovima. Danas Brijuni, sutra možda Plitvička jezera, Kornati, svi ostali.
Postavlja se pitanje da li zaista s obzirom i na vaše najave da će investitori moći na svim postojećim temeljima tamo graditi smještajne kapacitete i do 30% tlocrtno više od postojećih. Da li mi time štitimo ili štitimo neke buduće investitore i je li zaista nacionalni interes najvrjednija bogatstva, prirodna bogatstva davati nekim privatnim investitorima i dokazivati time da mi sami ne znamo zaraditi na našim najljepšim naše Republike. zbog čega to radimo?
Leko, Josip (SDP)
Odgovor na repliku, poštovani ministar Mihael Zmajlović.
Izvolite ministre.
Zmajlović, Mihael (SDP)
Hvala lijepo.
Uvaženi gospodine zastupniče, dakle radi se o tome da ukoliko ste pročitali prijedlog zakona da se ne daje nacionalno bogatstvo u koncesiju. Upravo ovaj zakon postavlja temelje i osigurava da se našim nacionalnim bogatstvima, parkovima prirode, nacionalnim parkovima i drugim zaštićenim područjima upravlja na održiv način, na način koji je u interesu Republike Hrvatske.
U koncesiju se daje turistička ponuda, hoteli i turistički sadržaj, a Republika Hrvatska i njezini građani ostaju uvijek u vlasništvu tog nacionalnog bogatstva. To su poznati modeli u cijelom svijetu kako država kao vlasnik, kako građani kao vlasnici mogu efikasnije upravljati svojim resursima. Jedan od mogućih modela je naravno da pojedine sadržaje dajete u koncesiju, a da pritom nema otuđenja nacionalnog bogatstva, nema otuđenja onoga što je vlasnik Republika Hrvatska. I procjena je da u pojedinim nacionalnim parkovima postoji ogroman potencijal za privlačenje investicija u strogo kontroliranim uvjetima gdje će država strogo odrediti koji su to uvjeti koje će imati koristi država i koja razina ulaganja će tu postojati.
Dakle kada govorimo Brijunima, to je više desetljeća želja da se taj nacionalni resurs, da se kroz taj nacionalni resurs otvore dodatna radna mjesta, da se dovedu najbolji svjetski igrači hoteloperateri koji će onda imati interes brendirati i samu tu lokaciju Veliki Brijun, ali i cijelu regiju dakle Istru, a samim time i Hrvatska kao turistička destinacija postaje još prepoznatljivija na turističkoj karti Europske unije, ali i u cijelom svijetu. Tako da želimo tu postići samo unapređenje.
Hvala.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama.
Da li žele izvjestitelji radnih tijela Hrvatskog sabora? Da.
Poštovani zastupnik Branko Bačić u ime odbora.
Bačić, Branko (HDZ)
Zahvaljujem gospodine predsjedniče.
Poštovani gospodine ministre sa suradnicima.
Ja ću u ime matičnog radnog tijela, odnosno Odbora za zaštitu okoliša i prirode izložiti samo izvješće koje se odnosi na Konačni prijedlog zakona o zaštiti prirode, dok izvješće s rasprave o Prijedlogu zakona o zaštiti okoliša, s konačnim prijedlogom zakona će biti podijeljeno na klupe saborskim zastupnicima s obzirom da je odbor prije same plenarne sjednice raspravio Prijedlog zakona o zaštiti okoliša s konačnim prijedlogom zakona.
Dakle u dijelu koji se odnosi na Konačni prijedlog zakona o zaštiti prirode odbor ga je raspravio na 23. sjednici održanoj 5. lipnja 2013. godine, Konačni prijedlog zakona o zaštiti prirode koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 18. travnja 2013. godine. Odbor za zaštitu okoliša i prirode na temelju članka 84.a Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio je navedeni konačni prijedlog zakona kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju ministar zaštite okoliša i prirode naglasio je značaj donošenja novog Zakona o zaštiti prirode za unapređenje sustava zaštite prirode te održivi razvoj. Predloženim zakonom stvaraju se preduvjeti za proglašenje ekološke mreže Natura 2000 te jasno definiraju rokovi i skraćuje postupak ocjene prihvatljivosti zahvata za ciljeve očuvanja ekološke mreže.
Ukratko su prezentirane neke od usvojenih primjedbi prijedloga iznesenih u prvom čitanju, posebice u svezi davanja mogućnosti obavljanja djelatnosti ribolova u posebnom rezervatu u Malostonskom zaljevu na način da se iznimno omogućilo obavljanje određenih djelatnosti u posebnom rezervatu, a sukladno pravilniku koji će donijeti ministar.
Sjednici odbora nazočio je i ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode. Nazočna predstavnica Zelenog foruma istaknula je kako je propuštena prilika za značajnije uključivanje javnosti u donošenju Zakona o zaštiti prirode budući da je tekst predloženog zakona upućen u proceduru donošenja u bitno izmijenjenom obliku u odnosu na prvotni nacrt zakona o kom je provedena javna rasprava. Zeleni forum ocjenjuje neprimjerenim da je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode ovaj zakon prezentiralo javnosti kao zakon kojim će se omogućiti poboljšanje investicijske klime.
Zabrinjavajućim se ocjenjuje i činjenica da će Natura 2000 pokrivati znatnu manju površinu od postojeće ekološke mreže čime će značajna površina ovime biti izuzeta iz procedura ocjene prihvatljivosti strategija, planova, programa i zahvata. Istaknuto je da nisu definirani jasni pravni mehanizmi za reguliranje gospodarskog ribolova u zaštićenim područjima, a posebice parkovima prirode. Ujedno predloženim zakonom nisu prepoznati alternativni modeli upravljanja zaštićenim područjima.
Nazočni predstavnici Hrvatske komore arhitekata te Zavoda za ukrasno bilje, krajobraznu arhitekturu i vrtnu umjetnost Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu naglasili su potrebu da se predloženi zakon unaprijedi uvrštenjem segmenta krajobrazne raznolikosti i zaštite krajobraza budući da je Republika Hrvatska zakonom prihvatila Europsku konvenciju o krajobrazu i njene preporuke.
U tom smislu komora i Agronomski fakultet dostavili su odboru amandmane na članak 7. članak 9., članak 19. stavak prvi i drugi članka 20. stavak 1. i 2. članka 19. i stavak 4. članka 20. te predložili dodavanje novog članka kojim bi se regulirala zaštita krajobraza. Vezano za pitanje reguliranja ribolova u Malostonskom zaljevu i Malom moru sjednici Odbora nazočili su i načelnici općine Janjina, Ston, te dubrovačko primorje, te predstavnica Dubrovačko-neretvanske županije.
Istaknuto je da je predloženim rješenjem djelomično uvažena primjedba iznijeta u prvom čitanju. Predloženo je da se u članku 114. stavku 4. izrijekom navede ribarstvo kao jedna od djelatnosti koja će se moći obavljati u području posebnog rezervata, te da se uvjeti obavljanja ovih djelatnosti definiraju pravilnikom iz članka 142. ovoga zakona koji donosi ministar.
Ovaj je prijedlog izmjene članka 114. podržan od strane predsjednika Odbora. Sjednici Odbora nazočuje i predstavnik Hrvatske obrtničke komore koja je u svezi dodjele koncesija za speleološke objekte uputila Odboru prijedlog amandmana na članak 108. Nakon uvodnih izlaganja uslijedila je rasprava u kojoj od strane članice Odbora istaknut značaj da se u predloženom zakonu pojača krajobrazni aspekt.
U svezi provođenja reforme sustava upravljanja zaštićenim područjima, te formiranja financijskog instrumenta za provedbu ciljeva definiranih strategijom i akcijskim planom zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti Republike Hrvatske članica odbora naglasila je potrebu osnivanja nacionalne parkovne agencije.
U kontekstu ovih primjedbi članica Odbora najavila je svoje amandmane na tekst konačnog prijedloga zakona. Tijekom rasprave neprihvatljivim je ocijenjena člankom 130. dana mogućnost Vladi Republike Hrvatske da uredbom osnuje javnu ustanovu za upravljanje sa dva ili više nacionalna parka ili parka prirode, odnosno javnu ustanovu za upravljanje svim zaštićenim područjima od državnog značaja. Naglašeno je da Vlada Republike Hrvatske treba Zakonom o zaštiti prirode jasno definirati model upravljanja zaštićenim područjima, a ne o ovom odlučivati mimo parlamentarne procedure.
U raspravi je izraženo stajalište o važnosti očuvanja zaštite i unapređenja krajobraza, te dana podrška amandmanima Hrvatske komore arhitekata i Agronomskog fakulteta. Izražena je ocjena da se predloženim zakonom nije dovoljno dobro zaštitilo pomorsko dobro, te je onemogućilo da se u provedbi zakona pomorsko dobro koje je izvan zaštićenog područja štiti bolje nego pomorsko dobro u zaštićenim područjima.
Naglašeno je da zakonom ujedno treba jasno definirati da se davanje koncesija i raspodjela prihoda od naknada za koncesije na pomorskom dobru provode sukladno Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama. Istaknuto je kako činjenica da se o ovom zakonu raspravlja u dva čitanja ne može kompenzirati izostanak nove javne rasprave za bitno izmijenjen tekst zakona u odnosu na prvotni nacrt zakona za koji je provedena javna rasprava.
Ministru zaštite okoliša i prirode na razmatranje su uručene pisane primjedbe Zelenog foruma, te prijedlozi amandmana Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske komore arhitekata, Zavoda za ukrasno bilje, krajobraznu arhitekturu i vrtnu umjetnost Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Dubrovačko-neretvanske županije.
Nakon provedene rasprave odbor nije utvrdio svoje stajalište o potpori za donošenje ovog zakona jer su glasovi desetorice nazočnih članova bili podijeljeni i to 5 glasova za, 4 glasa protiv i 1 suzdržan.
Evo zahvaljujem gospodine predsjedniče.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama.
Da li i drugi predsjednici radnih tijela žele? Utvrđujem da ne.
Otvaram raspravu.
U raspravu krećemo po klubovima zastupnika u Hrvatskom saboru.
Na redu je Klub zastupnika HDZ-a i poštovani zastupnik Jasen Mesić, a drugi dio poštovani zastupnik Branko Bačić.
Mesić, Jasen (HDZ)
Hvala.
Poštovane kolegice i kolege, poštovani gospodine predsjedniče, uvaženi ministre. Imali smo evo prilike čuti vrlo dobro izvješće sa rasprave sa matičnog odbora.
Činjenica je da ovaj Zakon o zaštiti prirode u ovom trenutku nije ni trebalo donositi. Činjenica je da ćemo taj zakon kad uđemo u EU što je vrlo skoro morati posebno nanovo analizirati i ponovno usklađivati sa potrebnim stvarima.
Koji je onda glavni motiv da se sa zakonom ide sada, a nešto smo o tome čuli i u izvješću sa matičnog odbora. U našoj tradiciji je upravo u zaštiti prirode koja je stara više od 100 godina je upravo prirodna baština uvijek bila vezana uz kulturnu baštinu i nikad nije bila skoncentirana u ministarstvu koje se bavilo prije i okolišem i graditeljstvom baš zbog toga da ne bi dolazilo do preklapanja interesa.
A preklapanje interesa je upravo glavni razlog zašto se ovaj zakon donosi, a donosi se zato da bi omogućio produljenje roka na koncesiju i to je glavni motiv. Glavni motiv je usaglašavanje sa Zakonom o koncesijama i da se na neki način osiguraju okviri i da se proguraju investicije.
Kako i na koji način? Da li u suradnji sa stručnjacima, da li u suradnji sa ovim Visokim domom? Ne. Zato što se kada će se gurati investicije u posebno zaštićena područja, nacionalne parkove, parkove prirode, odnosno koncesije govorit će se i o nečemu što se zove Odluka o prevladavajućem javnom interesu. A odluku o prevladavajućem javnom interesu donosit će Vlada Republike Hrvatske točka bez Sabora, bez javne rasprave, bez dogovora sa stručnom javnošću, odlučit će Vlada. Čitaj ministri i premijeri.
Tko će to onda kontrolirati i da li je to interes Republike Hrvatske? Umjesto da se sada ide na donošenje ovog zakona trebalo bi se upravo skoncentrirati na ono što nazivamo NATURA 2000. Poznato je sigurno gospodinu ministru. Na žalost mi imamo oko 30% inventarizirane bioraznolikosti u NATURA 2000 sada. 30% inventarizacije. Bilo bi puno bolje da smo se sada upravo skoncentirali na NATURA-u 2000, da smo tu razinu inventariziranosti digli na 90% i onda bi puno lakše donosili odluke koje nas čekaju, pa i ovu o prevladavajućem javnom interesu i puno lakše donosili odluke o budućim koncesijama i eventualnim gospodarskim aktivnostima koje se u zaštićenim područjima mogu pojaviti.
Pitanje agencije. Postojala je vrlo važna grupa koju je financirao UNDP, koja je utvrdila da od 3 postojeća modela da upravo unapređenje sadašnjeg sustava ima najviše benefita za RH. Podjednaki broj bodova su imali model agencije i model sadašnjeg sustava. Preporuka je da se upravo ide u unapređenje postojećeg sustava jer će to izazvati manje financijske potrebe, manje potrese u sustavu, a u kratkoročnom razdoblju može rezultirati boljim rezultatima.
I zato čvrsto stojimo na tom stajalištu. Stojimo na stajalištu i preporukama koje je donijela struka. Nije to stvar neke velike politike niti je to stvar neke velike ideologije niti to može i treba biti stvar samo potencijalnih političkih programa koji uglavnom već praktički i ne postoje.
Isto tako su utvrđene tom prilikom i slabosti, neke od njih je spomenuo i uvaženi gospodin ministar. I upravo je preporuka na koji način nam se može pomoći za anuliranje te slabosti pa se tu explicite spominje i global environment fond koji predviđa određena financijska sredstva s kojima je moguće te slabosti postojećeg sustava isfinancirati, a radi se dame i gospodo o 5 milijuna dolara. Tih 5 milijuna dolara nismo u stanju sve ovo vrijeme povući.
Vrlo zabrinjavajući podatak je to da ovaj zakon koji se sad evo gura da bude čim prije izglasan nije prošao javnu raspravu jer taj zakon je drugi zakonski prijedlog od onoga zakona koji je bio na javnoj raspravi u svibnju 2012. godine, a na kojega je bilo dame i gospodo gotovo 100-njak primjedbi što od NGO-a, što od stručnih tijela, što od struke, što od zainteresirane javnosti. To samo pokazuje koliko je javna rasprava bitna i koliko ona može pomoći pa i predlagaču zakona ali i nama.
Vjerujemo da bi bilo puno bolje dakle skoncentrirati se na Naturu 2000., da bi bilo dobro ponovno vratiti zakon u javnu raspravu, ponovno riješiti glavne probleme koji nisu riješeni. Dakle, ekološku mrežu, upravljanje gospodarskim aktivnostima u zaštićenim područjima, sudjelovanje javnosti vezano i za parkove prirode i za nacionalne parkove, a ni u kom slučaju ne dopustiti da u prevladavajućem javnom interesu koje je inače praksa u svijetu da se to pravilo o prevladavajućem javnom interesu primjenjuje onda kad su ugroženi ljudski životi i materijalna dobra da ta odluka ostane daleko od Hrvatskog sabora, daleko od struke, daleko od javne rasprave i da bude zaključana u ladicama Vlade.
Svi oni koji misle da će se problemi i slabosti postojećeg sustava riješiti tako da će se osnovati jedna centralizirana agencija u Gradu Zagrebu duboko se varaju i ne samo to nego idu protiv stručnih zaključaka koji explicite govore, a to su zaključci Konferencija UN-a o biološkoj krajobraznoj raznolikosti koje su bile održane u Brazilu, zadnja je bila u Indiji, a europska ta konferencija je bila održana prije neku godinu i na Plitvičkim jezerima, koja explicite kaže i donosi zaključak o raspodjelu benefita koji dolaze od posebno zaštićenih prirodnih područja i da ti benefiti moraju biti ravnopravno dijeljeni između lokalne zajednice i centralne države. S ovim to dokidamo.
Zaštićena prirodna područja, nacionalni parkovi i parkovi prirode su opstali tijekom stoljeća upravo zbog harmonije koju su imali sa lokalnom zajednicom. I bez obzira na našu dugu tradiciju zaštite prirode i bez obzira na napore centralne države najviše su opstali upravo radi toga. I to je jedan od glavnih zaloga da to bilo zaštićeno područje, bilo potencijalni turistički i ostali resursi ostane zaštićen na taj način.
Zbog toga nećemo moći podržati Zakon o zaštiti prirode i zbog toga i zbog ovih ostalih argumenata koji su navedeni te još jedanput apeliramo da se čitav postupak ponovi jer ćemo ga ionako morati kao što sam rekao mijenjati ulaskom u EU, da se provede temeljita javna rasprava koja će riješiti sve ove probleme, a i one probleme koje smo evo čuli sa izvještajem od matičnog odbora.
I ono što posebno želimo uputiti prema nadležnom ministarstvu ne može ministarstvo čekati tri mjeseca, a ima mogućnost privlačenja 5 milijuna dolara sredstava za unapređivanje postojećih stanja. A mi zbog unutar stranačkih problema razmišljamo hoćemo li ili nećemo umjesto da se odluka donese i da se krene putem unapređivanja postojećeg sustava koji smatramo da je u ovom trenutku najbolji put.
Hvala vam lijepa.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama.
Drugi dio stajališta kluba HDZ-a u Hrvatskom saboru i poštovani zastupnik Branko Bačić.
Izvolite.
Bačić, Branko (HDZ)
Zahvaljujem gospodine predsjedniče, poštovani gospodine ministre sa suradnicima.
Evo ja bih u ime kluba HDZ-a se osvrnuo na prijedlog Zakona o zaštiti okoliša s konačnim prijedlogom zakona i iznio naša razmišljanja koja se odnose na prijedlog zakona s konačnim prijedlogom zakona.
Prije svega gospodine predsjedniče bilo bi po nama bolje, pragmatičnije da smo ova dva zakona raspravili odvojeno. Naime, Zakon o zaštiti okoliša jest krovni zakon u oblasti zaštite okoliša i prirode u RH i njega ovu raspravu provodi o zakonu koji se donosi u hitnoj proceduri, dok je Zakon o zaštiti prirode već prošao prvo čitanje i u toj raspravi je izneseno niz primjedaba na taj zakon i možda je bilo oportunije da smo se najprije onda očitovali o samome Zakon o zaštiti prirode i proveli samostalno raspravu samo o Zakonu o zaštiti prirode. No što je tu je, za sada raspravljamo i o jednom i o drugom zakonu.
Ono što držim da je jedna od načelnih primjedaba na ovaj krovni Zakon o zaštiti okoliša to je činjenica da je prema planu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom stečevinom EU bilo definirano da ćemo ovaj Zakon o zaštiti okoliša raspraviti u Hrvatskom saboru i njega donijeti u drugom kvartalu 2012.godine.
I doista tadašnja ministrica Vlada je tada napravila prijedlog zakona, nacrt zakona o zaštiti okoliša oko kojeg je nacrta i provedeno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću i to upravo u razdoblju od 27.travnja do 27.svibnja 2012. Međutim tada se sa zakonom iz nama nepoznatih razloga stalo jer je ovaj prijedlog zakona u odnosu na taj nacrt … zakona vrlo malo mijenjan. Ne vidimo razloga zbog čega je Vlada ona čekala gotovo više od godinu dana da u Sabor dođe rasprava ovaj prijedlog zakona. a onda je Vlada Saboru predstavila novi plan usklađivanja zakonodavstva sa pravnom stečevinom EU gdje je rečeno da će ovaj zakon biti raspravljen u prvom kvartalu. A evo, ovo je kraj drugog kvartala mi još nismo donijeli ovaj zakon iako ovaj zakon predstavlja dodano usklađivanje s pravnom stečevinom EU. Mi ga raspravljamo svega 12 dana prije nego što ćemo pristupiti u punopravno članstvo u EU, a potrebno je iz ovog zakona jer to u završnim odredbama i napisano donijeti niz dokumenata provedbenih podzakonskih akata koji će pridonijeti realizaciji samog zakona. dakle nije nam jasno zašto smo godinu dana izgubili na donošenje ovog zakona.
Još jedna načelna primjedba koju želim iznijeti, a to je da je dobro da je člankom 63.predviđeno donošenje strateških procjena utjecaja na okoliš na strateške dokumente i to što je posebno važno i u oblasti prostornog planiranja.
Stoga to podržavamo ali stoga nam nije jasno kako to da je ovaj Sabor u petak usvojio izmjene i dopune odluke o izmjenama i dopunama Strategije prostornog uređenja RH, a mi smo u postupku donošenja strategije to upravo i dali primjedbu da se takav dokument donosi bez donesene strateške procjene utjecaja na okoliš.
Vlada je znala jer je već ranije bila ovaj prijedlog zakona uputila u redovnu proceduru da će provedbom ovog zakona biti nužna izrada strateške procjene utjecaja na okoliš kada Sabor donosi strateške dokumente i to posebno važan strateški dokument, a to je Odluka o izmjenama i dopunama Strategije prostornog uređenja RH.
I isto ministarstvo koje je predlagatelj ovog zakona tvrdi ovim zakonom što je dobro i što smo podržali da je potrebno kada se takve strategije donose napraviti stratešku procjenu utjecaja na okoliš i u isto vrijeme dok se ovaj prijedlog zakona izrađuje piše drugom ministarstvu da mu za takvu strategiju nije potrebna strateška procjena utjecaja na okoliš. To smo mi iz kluba HDZ-a posebno naglasili u postupku kada smo u raspravi prošli tjedan kada smo u ovom Saboru donosili odluke o izmjenama i dopunama Strategije prostornog uređenja. Tim više što je ta strategija odnosno izmjena strategije poslužila Vladi da u saborsku proceduru ide sa prijedlogom Zakona o ugljikovodicima kolokvijalno nazvan koji se zakon oslanja na tu promijenjenu strategiju i gdje se planira na prostoru hrvatskog Jadrana bez ikakve procjena utjecaja na okoliš ulazak u iskorištavanja ugljikovodika na neistraženim lokacijama. To držimo da je apsolutno u nesuglasju sa ovim zakonom koji je donesen, koji je po nama dobar ali evo Vlada u Sabor ide sa zakonom ali prije toga omogućava sama sebi da neke zahvate i projekte i zakone donosi bez onoga što je prema ovom zakonu uvjet, a to je ta strateška procjena.
Ovim zakonom je također planirano i donošenje strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem što opet podržavamo ali i za tu strategiju bi trebala se izraditi strateška procjena utjecaja na okoliš upravo iz onih razloga koje sam malo prije spomenuo, a u kontekstu donošenja Zakona o ugljikovodicima.
I kada govorimo o Strategiji upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem onda mislim da bi Vlada trebala reći koji je to definirani rok na koji se ta strategija donosi jer to u zakonu ne piše ili je to omaškom ispušteno ili neka nas Vlada upozna zbog čega nije definiran rok na koji se pojedina strategija donosi.
I kada govorimo o zaštiti morskog okoliša ili upravljanjem morskim okolišem i obalnim područjem u tom kontekstu dobro je da se donosi plan intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora ali nam nije jasno zašto sada Vlada u odnosu na važeći zakon takve planove donosi bez mišljenja, bez dogovora, bez stavova područne samouprave dakle bez županijskih upravnih tijela jer držim da upravo je na tim županijama i njenim upravnim tijelima gotovo najveća odgovornost kada je u pitanju plan intervencija kod iznenadnog onečišćenja mora, a što smo svjedoci da je tako bilo u bliskoj prošlosti. Pa prema tome nije dobro da Vlada donosi dokument kojim će u velikoj mjeri jasno biti propisno postupanje pa i jedinica područne samouprave a da onda u postupku tog donošenja tog dokumenta nije uspostavljena ili zakonom predviđena suradnja sa županijskim upravnim tijelima.
Nadalje, ono što također želim reći to je izvješće o stanju okoliša kojim je važećim zakonom bilo propisano jasno da se izvješće o stanju okoliša donosi na državnoj razini i na lokalnoj razini. Ovim Zakonom je ukinuta obveza da Izvješće o stanju okoliša se donosi za razinu grada ili općine. Ja držim da je, da smo u tom dijelu također trebali zadržati ovu obvezu jer mislim da je stanje okoliša nužno raspraviti i na predstavničkim tijelima jedinica lokalne samouprave jer se ponekad upravo najveće onečišćenje okoliša događa, događa na tim razinama. I dobro je da se, da postoji obveza, jasno u suglasnosti sa županijskim upravnim tijelima da se raspravi stanje okoliša i na najnižim, i na najnižim razinama.
Ono također što želim spomenuti a što je danas, o čemu je danas bilo riječi i na Odboru za zaštitu okoliša a to je prijedlog izmjena ili amandmana ili stavova koje je, koje je ministarstvu, odnosno Vladi a preko matičnog odbora uputila katedra za upravno pravo Pravnog kvaliteta u kojim se primjedbama govori o mogućim neustavnostima oko procedure kada je, kada investitor pojedinog zainteresiranog, zainteresirane osobe zastaje sa svojim projektom i čeka pravorijek bilo pravosudnog tijela u odnosu na prihvatljivost pojedinog zahvata na okoliš. I prema ovom prijedlogu zakona govori se o tome da ukoliko se utvrdi da nije bilo razloga za zaustavljanje pojedinog projekta i čekanja na pravorijek pojedinog pravosudnog tijela da bi onda te troškove izgubljene zarade trebao platiti onaj koji je podnio tada takvu prijavu. I zbog čega je na kratko vrijeme zaustavljen pojedini projekt.
Tu Pravni fakultet drži da to nije s jedne strane u skladu sa Ustavom i da o tome Vlada do, evo do donošenja ovoga Zakona razmisli ne bi li možda takvu jednu, takvu jednu odredbu koja je ovim zakonom predviđena izmijenila.
Evo iz tog razloga Klub Hrvatske Demokratske zajednice drži da bi trebalo u ovom dijelu izmijeniti odredbe ovoga Zakona pa ćemo jasno u ovisnosti kako će se Vlada do glasovanja postaviti mi donijeti odluku o, odnosno prihvaćanju, odnosno neprihvaćanju ovoga Prijedloga Zakona.
Hvala lijepa.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama.
Sada se vraćamo na replike, na izlaganje poštovanog zastupnika Jasena Mesića.
Idemo po redu, prva replika i poštovana zastupnica Mirela Holy.
Izvolite.
Holy, Mirela (SDP)
Poštovani kolega Mesić, pa kada govorimo neke stvari moramo biti precizni.
I točno je da je UNDP napravio analizu ali ne tri modela već pet modela. I ta je analiza pokazala da su jednaki broj bodova dobili znači sustav poboljšanja postojećeg modela. Znači ne zadržavanje postojećeg modela nego poboljšanja postojećeg modela. I druga je dobila nacionalna parkovna agencija.
Dakle, tu se nije donijela nekakva preporuka oko toga šta se treba odabrati, nego da su ta dva modela od razmatranih modela najprihvatljiviji. Ali s obzirom na činjenicu da je kukuriku koalicija, odnosno SDP kada je bio u oporbi zagovarao cijelo vrijeme nacionalnu parkovnu agenciju kao model koji će provesti u smislu reforme sustava upravljanja zaštićenim područjima a da je kukuriku koalicija temeljem svog programa dobila izbore onda je logično pretpostaviti da će donijeti političku odluku o odabiru nacionalne parkovne agencije kao prihvatljivog modela.
Osim toga, najveći problem u sustavu zaštite prirode je nepostojanje financijskog instrumenta kojim bi se financirala nacionalna strategija i akcijski plan zaštite krajobrazne i biološke raznolikosti što vi vrlo dobro znate jer ste bili na kraju krajeva na čelu ministarstva kulture koja je u prošlom mandatu skrbila o zaštiti prirode. I bez financijskog instrumenta mi nećemo biti u stanju udovoljiti jako velikim obvezama koje imamo prema Europskoj uniji u ovom dijelu. A ja mislim da je jako važan interes cijele države da ne plaća penale zbog toga što nije država ispunila određene ciljeve i obveze.
Tako da mislim da postoji jako veliki broj argumenata za nacionalnu parkovnu agenciju.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepa.
Odgovor na repliku, poštovani zastupnik Jasen Mesić.
Izvolite.
Mesić, Jasen (HDZ)
Poštovana kolegice Holy ja se s vama slažem da u planu kukuriku koalicije 21 piše svašta i da veliki dio toga nije ostvaren. Taj dio se apsolutno slažemo.
Što se tiče radne grupe ona je razmatrala više modela od pet modela, posebno se bavila sa tri modela. Unaprjeđenje postojećeg sustava, sustav parkova kao klastera i pitanje agencije. Točno je da je isti broj bodova je dobila agencija i ja sam to rekao, čini i se da je točan broj bodova bio 73, od svake, prema tome, ja dobro znam o čemu govorim.
Međutim, preporuka je bila da bi sada uvođenje agencije iziskivalo velika financijska sredstva, ulaganje velike energije i da se to u ovom trenutku ne preporuča nego da se preporuka unaprjeđenje postojećeg sustava da bi se umanjile manjkavosti toga što proizlazi i provedene svota analize koja je posebno ukazala na četiri, na četiri elementa.
A što se tiče nas dok je to bilo u Ministarstvu kulture. Jačanje sustava, zapošljavanje ljudi u parkovima, uvođenje inspekcije, niz međunarodnih projekata, telemetrijski sustavi za sprječavanje požara u zaštićenim parkovima prirode i nacionalnim parkovima. I za sve to smo financirali iz stranih sredstava jer smo od Svjetske banke dobili uz pomoć ondašnjeg ministra financija pomoć od 20 milijuna dolara kako bi to sve isfinancirali a da to ne ide na teret hrvatskog proračuna i hrvatskih građana.
Prema tome itekako smo se trudili to provesti. I posebno tu apeliram na aktualnog ministra da postoji i sad mogućnost dobivanja sredstava što se ne čini nego se čeka. A upravo je to u tome pravu treba ići. A to što sve piše u planu kukuriku koalicije tu smo stvarno mogli pročitati svašta. Međutim ništa od toga nismo vidjeli. E da je to jedini problem tog koalicijskog plana onda bi puno manje debatirali i u ovom Saboru.
Hvala.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama.
Na redu je poštovani zastupnik Ivan Šuker i njegova replika.
Šuker, Ivan (HDZ)
Hvala lijepo gospodine predsjedniče.
Kolega Mesić, zar se vama ne čini da naoko nebitne stvari žele zauzet prvu poziciju da bi se neke stvari koje su itekako bitne o tome što će se događat u budućnosti i što će se rješavat u sljedećih 40, 50 godina odmaknu od svjetla pozornice tj. od očiju javnosti i da o tome svemu skupa kao što je već običaj pa na kraju pogledajte naš Poslovnik novi, odluke donosi Vlada, a ne ovaj Visoki dom.
Pa ako pogledamo samo što se u proteklih 10-tak godina napravilo u parkovima prirode i nacionalnim parkovima, kako su tada izgledale, kako danas izgledaju, onda možemo govoriti da li je postojeći sustav bio dobar ili ga možemo unaprijedit pa čak i ta nekakva agencija, ali na temelju nekakvih podataka.
Međutim, ovdje se isključivo govori o tome ali o tome ono što ste vi dobro rekli u ime kluba, da jedan od osnovnih razloga za donošenje ovog zakona je ustvari produženje koncesije pojedinim koncesionarima ali ne svima, jer imamo i neke druge primjere gdje se novi zakoni ne donose dok se neki potencijalni koncesionari ne pripreme pa se onda donose nekakva paušalna rješenja za godinu dana.
I prevladavajući javni interes u kojem će donosit odluka Vlade Republike Hrvatske, dakle uz sve ovo skupa što se radi jednostavno dodatna marginalizacija Hrvatskog sabora, a ako se marginalizira Hrvatski sabor onda se marginaliziraju i hrvatski građani jer mi smo njihovi predstavnici.
Prema tome, očigledno se bacila jedna buba u uho narodu da se zabavlja s tim, a želi se postić nešto sasvim drugo i to je u principu stvarni plan 21 Kukuriku koalicije.
Leko, Josip (SDP)
Odgovor na repliku, poštovani zastupnik Jasen Mesić.
Izvolite.
Mesić, Jasen (HDZ)
Točno je kolega Šuker ovo što kažete, odredbe o prevladavajućem javnom interesu će se donositi negdje u hodnicima i kuloarima Vlade Republike Hrvatske. Pa vidite da i ovaj prijedlog zakona o zaštiti prirode nije prošao adekvatnu javnu raspravu. Kad je ona tu bila provođena u svibnju prošle godine više desetaka primjedbi. Zamislite da se sada konzultirala stručna javnost šta bi to bilo i di bi to došli.
Umjesto da se skoncentriramo na ono što Ministarstvo zaštite prirode koje je odgovorno za zaštitu prirode mora biti prva briga, da imamo inventarizirano 30% bioraznolikosti u sklopu Nature 2000, da to moramo dignuti tu inventarizaciju da bi znali kako ćemo odrediti taj prevladavajući interes, da bi znali kako ćemo donijeti odredbu i o tome ne radimo … nego želimo produžiti rok dobivanja koncesija.
Pitam ja vas da li ćemo onda kad ne budemo baš zadovoljni s koncesionarom hoćemo li mu koji put progledati kroz prste, pogotovo ako nam je blizak, pogotovo ako mu je simpatičan plan 21 Kukuriku koalicije, hoćemo li onda biti toliko stabilni, toliko odlučni i toliko čvrsti da provedemo sve stručne pretpostavke kao što smo to i sad kad uopće ih ne uvažavamo u javnoj raspravi. Mislim da smo s razlogom tu zabrinuti i vi i ja, a vjerujem i sva stručna javnost vezano uz ovo.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepa.
Poštovani zastupnik Stjepan Milinković i njegova replika.
Milinković, Stjepan (HDZ)
Zahvaljujem gospodine predsjedniče.
Pa kolega Mesić lijepo je čuti da mi imamo dugogodišnju tradiciju u zaštiti prirode. Isto tako dobro je reći da imamo u širim europskim okvirima imamo relativno dobro očuvan okoliš koji smo dužni takav ostaviti generacijama koje dolaze iza nas i zato brine ova konstatacija da ovo nije Zakon o zaštiti prirode nego olakšavanje investitorima da bi napravili ovo ili ono.
Ja dolazim iz jednog kraja koji ima uistinu izuzetne vrijednosti krajolika, prirode i bili smo u situacijama kada smo se morali odupirati megalomanskim projektima i uspjeli smo nešto u tome. Ali isto tako i mi vidimo i dolazim iz kraja koji u energetskim potrebama naše domovine participira puno i vidimo dimnjake velike i uvijek se pitamo što i kako iako su te studije uvijek kad se rade one su uvijek 100% dobre, ali mi uvijek razmišljamo da li osjećamo onaj miris, miris onih sumpor-vodika, kako se ono kaže onih pokvarenih jaja ili bilo što drugo.
Svakako to brine i u tom dijelu ja vidim jednu posebnu opasnost za naša ruralna područja koja uistinu evo u mnogim sredinama imamo izuzetne vrijednosti prirodne. I sad ako se, dakle ako je upropaštena poljoprivreda, ako nam sad još taj okoliš na neki način unište, pa što ćemo ponuditi onima koji će doći rado u taj kraj. Što ćemo ponuditi, pa nema tu ni B od onog benefita koji kaže da bi mogla lokalna sredina nešto povući i uistinu u tom dijelu moramo izraziti veliku zabrinutost. Hvala lijepo.
Leko, Josip (SDP)
Odgovor na repliku, poštovani zastupnik Jasen Mesić.
Mesić, Jasen (HDZ)
Ma kolega Milinković vi ste apsolutno u pravu što ste mi digli pločicu za repliku jer ja nisam u dovoljnoj mjeri uspio prilikom svog izlaganja u ime kluba naglasiti povezanost prirode, prirodne baštine sa lokalnom zajednicom, a vi kao čovjek s terena koji ste stalno u toj sredini gdje na lokalnim izborima dobivate u prvom krugu apsolutno ste dobro s time upoznati i moram reći da je vaša replika na mjestu i da prihvaćam sve što ste mi rekli.
Leko, Josip (SDP)
Sljedeća replika i poštovani zastupnik Branko Vukšić.
Izvolite poštovani zastupniče.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Uvaženi kolega Mesić, potpuno ste u pravu kad kažete da lokalna zajednica da se ne smije na bilo koji način isključivati iz procesa odlučivanja, iz procesa aktivne zaštite prirode i okoliša. Ne znam jeste vi govorili ili je gospodin Bačić govorio o tome.
Ne smiju se ni isključivati predstavnička tijela lokalne samouprave iz tih odlučivanja. Upravo zahvaljujući lokalnoj zajednici danas imamo jednu od najočuvanijih priroda u Europi. Uostalom, tko zna više o toj prirodi na vlastitom području od lokalne samouprave.
Sve mi se čini da ste u potpunosti u pravu kad ste rekli da se ovaj zakon donosi ne da bi bilo bolje prirodi već da bi se moglo omogućiti produljenje roka za koncesije. Rečeno je prije, ministar je rekao da se stvaraju povoljniji uvjeti za investicije. Bojim se da će se investicijskom klimom, pod navodnicima klimom narušiti klima koju stvara priroda. A upravo je priroda u Hrvatskoj najveće blago, zaštita prirode je najveće ulaganje, to je zapravo strateško najunosnije ulaganje. S tim kada je u pitanju agencija s vama se u potpunosti ne slažem i mislim da agencija ima smisla i da bi zaštita prirode puno bila efektnija kroz agenciju, a uostalom 90-tak agencija koje ne rade nikoga ne brine ali je jako zaboljela ova agencija koja se predlaže.
Posljednja stvar u pravu ste kad kažete sve u ruke Vladi i hajmo u kancelarski sustav.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepa.
Odgovor na repliku poštovani zastupnik Jasen Mesić.
Mesić, Jasen (HDZ)
Ja ću se probat skoncentrirat na ono što se ne slažemo. Poštovani kolega, ja vam se tu držim preporuka struke, ono što se kaže ko pijan plota. I kad međunarodni tim stručnjaka tu da preporuku koju je dao za mene je tu raspravi da li ja mislim ili ne mislim kraj. Zato što se ovdje ne radi o nekakvom ideološko-političkom stavu. Ovdje se radi o interesu zaštite prirode i prirodne baštine.
Prema tome, mislim da tu završava svaka dilema agencija da, ne, sad, za 10 godina. Jer upravo ova unapređenja sustava vode do toga da se jednog dana eventualno stvore pretpostavke za agenciju. U tom smislu idu preporuke.
A ovo što se tiče koncesioniranja, pa zamislite koja je to velika ekonomska mudrost dat koncesiju na ugostiteljske objekte na Plitvičkim jezerima, koji je to duboko, koja je to velika mudrost, koji je to plan, koji su to da ne kažem dosezi razmišljanja o našoj budućnosti. Pa to može svatko. To može svatko. Uzmeš što je netko napravio, uzmeš u lokalnoj zajednici, odabereš koncesionara, pukneš ga na 50 godina, ubereš nešto svake godine, a za sve ostalo te baš briga.
Upravo je mudrost gospodariti prirodom i prirodnim zaštićenim područjima na adekvatan način, a ne to prepuštati iz ruku jer je to tako precizirano i u temeljnim dokumentima ove Republike Hrvatske.
Inače, smatra se u svijetu ako je dohodak 25 američkih dolara po hektaru, ako to uračunamo kao benefit da se time smatra da se postiže dobar benefit od prirode i prirodne baštine. U Hrvatskoj je taj benefit po hektaru gotovo 80 dolara.
Hvala lijepa. To sve govori.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama poštovani zastupniče.
Peta replika i poštovana zastupnica Tatjana Šimac Bonačić.
Izvolite.
Šimac Bonačić, Tatjana (SDP)
Hvala lijepo gospodine predsjedniče.
Pa kolega Mesiću, rekli ste u vašem uvodnom dijelu da nije potrebno donošenje ovog zakona u ovom trenutku, a ja mislim da je to davno trebalo donijeti i mislim da će se s menom složiti uzgajivači iz Malostonskog zaljeva.
Naime, da vam ponovim da je od '98. godine do 2005. godine u tom segmentu vlada nered, kaos na koncesije na uzgajanje bez reda, bez kontrole, bez nadzora. Tek je 2005. godine legaliziralo postojeće. Međutim, nakon toga nije bilo ništa.
Ovaj zakon u članku 114. izrijekom zapravo dozvoljava uzgoj i na taj način u ovo područje se uvodi reda. Međutim, ovdje moram naglasiti da intenzivnim uzgojem školjaka koje će se vjerojatno dogoditi da će se još više predatora zapravo doći na to područje i zato očekivam ono što je ministar rekao da će se pravilnicima zapravo urediti i ovo područje tako da će se dovesti ravnoteža u ovaj jedinstveni eko sustav.
A isto tako ću postaviti i vama pitanje kolega koji ste rekli da nije vrijeme. Zašto vaša Vlada uopće nije ništa napravila na tom području, da napravi reda u Malostonskom zaljevu?
Hvala lijepa.
Leko, Josip (SDP)
Odgovor na repliku, poštovani zastupnik Jasen Mesić.
Izvolite.
Mesić, Jasen (HDZ)
Ponovno ću vam ponoviti 20 milijuna dolara smo dobili od Svjetske banke za zaštitu prirode i unapređenje sustava, 20 milijuna dolara. Vi niste u stanju sad povući 5 to što je Vlada postavila. 2005. ondašnje ministarstvo je provelo studiju o zaštiti okoliša, provelo javni natječaj i uredilo područje Malostonskog zaljeva da bi se tamo mogla obaviti školjkarska aktivnost, ali o tome ću vam nešto reći u pojedinačnoj raspravi, a vjerujem i kolega Bačić. Prema tome, to jednostavno nije istina.
Zašto ovo nije vrijeme za donošenje ovog zakona? Zato što ćete ostaviti mogućnost da se donose političke odluke o prevladavajućem javnom interesu u Vladi Republike Hrvatske, a nemate provedenu inventarizaciju područja NATURA 2000, a upravo o tom području ćete donositi odluku. Kako ćete donositi odluku? Na temelju kojih kriterija? Na temelju mjesečevih mijena?
Trebate provest upravo to da bi mogli takve odluke donositi i onda ih eventualno možete donest sukladno nekim kriterijima, a ne na ovakav način. Zato se donosi zakon, a opet ćemo ga morati mijenjati ulaskom u EU, o tome govorim.
Zato nije bilo vremena ni za adekvatnu javnu raspravu.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepa.
A sada ima riječ predstavnik predlagateljice Vlade Republike Hrvatske u ime predlagateljice.
Izvolite ministre Mihail Zmajlović.
Zmajlović, Mihael (SDP)
Hvala lijepo uvaženi predsjedniče, kolege zastupnici.
Na žalost, kažem na žalost zaštita prirode dok je bila unutar Ministarstva kulture bila je zadnja rupa na svirali. To dokazuju i sljedeće činjenice. Na žalost, ovdje se pokušava manipulirati s činjenicama i podacima.
Gospodine Mesić Svjetska banka nam nije dala 20 milijuna dolara nego ste digli kredit od 20 milijuna dolara koji će buduće generacije vraćati, a u svom mandatu niste realizirali nitijedan projekt iz tog kredita. Nitijedan! Sve što se realiziralo realizirano je u zadnjih godinu i pol dana, osim u vašem mandatu pokoji vatrogasni dom u nekoj općini je obnovljen pod krinkom upravljanja i održavanja bioraznolikosti. To su rezultati.
Kada govorite o GEF-u, Global Environmental Fund, kada govorite o tome tri godine je na raspolaganju. Niste bili u stanju ugovoriti darovnicu GEF-a od 5 milijuna dolara o kojima govorite. To je ugovoreno u našem mandatu prije godinu dana i iz te darovnice GEF-a se financira i studija o kojoj vi danas govorite, analiza toga kako ćemo upravljati zaštićenim područjima kao podloga za povlačenje te darovnice. Ministarstvo radi, na tome se intenzivno radi i to je u realizaciji.
Govoriti da zakona nije trebalo zapravo znači nepoznavanje sustava upravljanja zaštićenim dijelovima prirode, odnosno sustava prirode. Zašto? Zato što je ovaj postojeći zakon u pojedinim dijelovima bio apsolutno neprovediv.
Kada govorimo o investitorima i investicijskoj klimi pa zar nije naša zadaća i Vlade, ali i svih, Hrvatskog sabora, da osigura i da donosi takve propise koji su provedivi, koji će omogućiti ostvarenje ciljeva koji su zagarantirani Ustavom a to je očuvanje prirodnih resursa hrvatske prirode s jedne strane, ali i omogućavanje gospodarskog razvoja i gospodarskog rasta. To su dva cilja koja mogu ići ruku pod ruku. I ovim zakonom, koji je bio nužan, ovim zakonom se to omogućava.
Netočno je da je tek 30% izrađene inventarizacije vrsta i staništa na području NATURE, to je netočno. 100% sve vrste, sva staništa su inventarizirana. Tako da vas molim da ne dezinformirate javnost. A što se radilo u zadnjih 15 godina po pitanju bioraznolikosti ekološke mreže to vi jako dobro znate.
I konačno kada govorimo o prirodi se dijete vratilo majci i organizirano je unutar Ministarstva zaštite okoliša i prirode gdje ministarstvo koje ima visoko postavljene prioritete na očuvanju prirode i zaštiti okoliša.
Govorili ste isto tako o visokoj mudrosti koncesioniranja itd. Ja vjerujem da će zastupnik Šuker moći puno govoriti o koncesijama koje su davane iz područja gospodarenja otpadom. Puno više o tome zna vjerujem nego u području prirode. Ali kad govorimo o tome postojeći zakon koji ste vi usvojili, prethodna Vlada je omogućila da se daju koncesije u zaštićenim dijelovima prirode. Dakle, to nije nikakva novina. Radi se o tome da se produljuje maksimalan rok, a za konkretnu investiciju se radi temeljem Zakona o koncesiji posebna procjena, elaborat, koji je to optimalan rok za državu koja daje određene resurse u samu koncesiju.
Isto tako smatramo da pojedine djelatnosti koje nisu osnovna djelatnost javnim ustanovama, a to je hotelijerstvo, ugostiteljska djelatnost, da će efikasnije raditi netko tko je u tome specijaliziran. To, slažem se nije to neka mudrost, slažem se to je nešto što se uči u srednjoj ekonomskoj školi, ali nažalost to nije bilo provođeno dosada. 10 godina nije proveden nijedan upravni nadzor nad 19 javnih ustanova u kojima se vrtjelo 400 milijuna kuna, u kojima je zaposleno 1600 ljudi. 10 godina nije proveden nijedan upravni nadzor. Znate što smo ustanovili protekle godine kad su se provodili upravni nadzori? To da je bilo takve ekonomske mudrosti da se sa tim novcem pored ostalih pikanterija su se financirali sportski klubovi, kupovala skupa vozila itd. O toj ekonomskoj mudrosti mi ovdje govorimo i ja sam siguran da će ovaj zakon, a i sve aktivnosti ministarstva, u budućnosti će ići ka unaprjeđenju tog sustava jer to je nešto što predstavlja nacionalno bogatstvo i što moramo čuvati i zaštititi.
Hvala lijepa.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama poštovani ministre.
Na vaše izlaganje prijavljeno je 6 replika.
Idemo po redu.
Prva replika i poštovani zastupnik Jasen Mesić.
Izvolite.
Mesić, Jasen (HDZ)
Poštovani gospdine ministre bez obzira na dužno uvažavanje osim vatrogasnih domova koje ste spomenuli sve ste krivo rekli. Pokažite tu inventarizaciju od 100%, to bi bilo dobro da javnost vidi i dajte zakon na javnu raspravu ako je točno sve ovo što govorite. Provedite javnu raspravu, pokažite to nama i stručnoj javnosti, pokažite.
I nije točno da ništa nije učinjeno u onome što ste vi govorili da nije ništa učinjeno u mandatu zadnje godine protekle Vlade. Nabrojao sam vam tu taksativno. I ne morate govoriti da je to sve učinjeno u zadnjih godinu i pol dana kad dobro znam kad smo počeli postavljati recimo telemetrijske sustave za zaštitu od požara. Dobro znam koje smo projekte financirali u Parku prirode Žumberak koji vam je dobro poznat. I nemojte onda govoriti da smo financirali vatrogasne domove jer dobro mi znamo, i vi i ja, da to jednostavno nije istina.
Dobro znamo da je bilo uspostave novih parkova prirode u tom području. Dobro znamo da se išlo u standardizaciju postupaka.
A što se tiče upravnog nadzora i upravnih vijeća to mi je omiljena tema. Dakle, kad je došlo do promjene vlasti i nakon toga nema šanse da se u upravnim vijećima našao ijedan adekvatan stručnjak. Stavljani su lokalni vijećnici vaše stranke i to masovno jer zbog toga što se mislilo da će se brzo ići na osnivanje agencije.
Prema tome, nemojte govoriti o nekim stvarima koje vam apsolutno, apsolutno ne idu u prilog.
To da se nije učinilo ništa pa ne bi onda danas vi imali s čime raspolagati da se to nije činilo proteklih 15 godina jer bi sve bilo uništeno.
A ako krenemo ovim putem koji preporučate u zakonu to će nam se i desiti samo što će onda biti prekasno da se to ispravi.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepa.
Sljedeća replika i poštovani zastupnik Ivan Šuker.
Šuker, Ivan (HDZ)
Pa gledajte standard kukuriku ministara kada nemate argumenata onda lupate. I ako netko gospodine ministre širi dezinformacije onda ih vi širite.
Dakle kada govorite o kreditu Svjetske banke onda bi trebali bar imati minimum znanja da su to daleko najpovoljniji krediti koji se mogu dobiti na financijskom tržištu. Samo malo. Nitko nije rekao da to nije kredit, prema tome.
Čemu zborno pjevanje, pa dovoljno ministar je tu okrenuo neku priču pa ćemo čuti tu priču do kraja.
Leko, Josip (SDP)
Gospodine zastupniče nastavite s replikom.
Šuker, Ivan (HDZ)
S obzirom da mi niste omogućili kao predsjedavajući … /Upadica: Jesam, jesam. Samo izvolite./ … sada sam morao slušati zborno pjevanje.
Dakle opće je poznata stvar da projekte koje financira Svjetska banka da su to daleko najpovoljniji krediti koji se u tom trenutku mogu dobiti na tržištu. Prema tome zašto netko nije iskoristio ili je ili nije iskoristio taj krediti, ovisi o onome za koga je taj program rađen. Prema tome to je jedna stvar, a kredit je druga stvar.
Međutim vrlo su interesantne ove priče o koncesijama. Vjerojatno će se u Hrvatskoj pisati knjige o tim koncesijama i o nekim poštenjima što se tiče koncesija naročito nekih gradova.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepo.
Nova replika i poštovani zastupnik Josip Borić.
Izvolite.
Borić, Josip (HDZ)
Hvala lijepo.
Pa uvaženi ministara je opet kažem spominjao koncesije, a meni ne ide u glavu to što on uporno tvrdi da evo do sada se nitko nije sjetio koncesionirati ugostiteljsku djelatnost u nacionalnom parku, a bilo je mogućnosti. Pa valjda je bilo i razloga zašto se nije sjetio.
Možete li nam ministre reći tko će nadomiriti ta sredstva koja su se zarađivala kroz ugostiteljsku djelatnost i bila su sastavni dio poslovanja nacionalnih parkova. Jesu li oni profitne ili neprofitne ustanove? S čime će se baviti u daljnjem vremenu nacionalni parkovi i svi zaposleni tamo kada dođu privatni investitori i izgrade na postojećim temeljima ono što im vi dozvoljavate? Očito da nešto pripremate već unaprijed kada kažete da 30% mogu napraviti veće površine na svim postojećim temeljima od dosadašnjih, znači da postoje zainteresirani već.
Da li pretvaramo nacionalne parkove u stacionarni turizam ili zaboravljamo da postoji tamo i nekakav izletnički da ljudi dolaze na jednodnevne izlete i da im nije potreban smještaj? Dajemo jamstva kroz određenu agenciju i to prvoklasna državna jamstva da privatne osobe mogu otvarati firme i zapošljavati pa zašto ne damo jedno takvo jamstvo nacionalnom parku pa neka oni naprave hotele od 5 zvjezdica ako ih nemamo nego moramo dati strancima da oni zarađuju.
Što će se desiti ako vi to iskoncensionirate? Gdje će se odmarati zastupnici SDP-a ili političari iz SDP-a ako odu Brijuni u koncesiju? Gdje će se odmarati? Nema više onda po 7 kuna. Ali to je pitanje gdje mi idemo? Ako smo došli u situaciju da razmišljamo o prodaji tj. koncesioniranju najvažnije djelatnosti u nacionalnim parkovima da to dajemo nekakvim stranim investitorima, a da recimo u Nacionalnom parku Kornati branimo ljudima koji su tamo napravili nekakvu kućicu da je imaju i hoćemo je srušiti postavlja se pitanje za koga mi to radimo?
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepo.
Sljedeća replika poštovani zastupnik Stjepan MIlinković.
Milinković, Stjepan (HDZ)
Zahvaljujem gospodine predsjedniče.
Gospodine ministre i ja sam primijetio ovu tvrdnju pokoji vatrogasni dom i to na neki način koji mi se nije dopao jer nismo da se izjašnjavamo o svom umjetničkom doživljavanju nečijeg izjašnjavanja, ali hvala Bogu kliko god ih je da su obnovljeni i da su izgrađeni. I to je jedan dobar odnos prema vatrogastvu koji je dio našeg življenja poglavito u sjeverozapadnoj Hrvatskoj u onim dijelovima iz kojeg ja dolazim.
Doprinos vatrogastva je nemjerljiv i značaj i odnos prije kratkog vremena smo u okviru Strategije o vatrogastvu govorili da je zabrinjavajuće i neprimjereno zanemarivati dobrovoljno vatrogastvo. Dobrovoljno vatrogastvo u mojoj sredini prošle godine na 15 intervencija izišlo gaseći požare u ovim prekrasnim dijelovima prirode i ja sam im na tome zahvalan. I sada ako se postavlja ovo da vatrogastvo nije važno pa kakav će tek onda biti odnos prema toj prirodi ako se i vatrogastvo koje čuva tu prirodu ako se na ovakav način odnosi prema tome.
Hvala lijepo.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama.
Sljedeća replika i poštovana zastupnica Mrela Holy.
Holy, Mirela (SDP)
Uvaženi ministre, pa ja mislim da sada treba potpuno jasno reći da HDZ potpuno zlonamjerno obmanjuje javnost i to zbog čega? Zbog toga što važećim Zakonom o zaštiti prirode je omogućeno koncesioniranje djelatnosti u parkovima prirode i to je zakon koji je donijela vaša većina.
Ono što vi cijelo vrijeme pokušavate reći da će nacionalni parkovi ili parkovi prirode ići u koncesiju je notorna laž i vi to vrlo dobro znate.
Dakle radi se o tome da se u onim prostorima u kojima se pokazalo potpuno deficitarnim način upravljanja ugostiteljskim objektima i hotelima, a tu želim spomenuti samo činjenicu da na Plitvičkim jezerima se hoteli griju na mazut, znači u jednom području pod zaštitom UNESCO-a se hoteli griju na mazut. Nemate sustav kanalizacije i to vas uopće ne brine, ali vas brine mogućnost raspisivanje koncesije i odabira vrlo definiranih uvjeta za upravljača sa tim hotelima da upravlja tim hotelima po kriterijima održivog razvoja, znači da radi termofasade, da koristi obnovljive izvore energije, da koristi janjetinu koju je dobio od lokalnih dobavljača dakle ličku janjetinu a ne janjetinu iz Australije što se danas događa. To se uopće ne brine. I da nacionalni parkovi i parkovi prirode doista postanu motori razvoja lokalnih zajednica.
Ovo što vi radite je obična demagogija i na najniže načine pokušavate motivirati javnost baukom od nekakve navodne koncesije nad nacionalnim parkovima, parkovima prirode, pa mislim zbilja nije uredu zato što ste vi donijeli zakon, vi koji omogućuje koncesije. I to ste radili u cijelom nizu parkova.
Leko, Josip (SDP)
Izvolite.
Povreda Poslovnika u čemu?
Šuker, Ivan (HDZ)
Pa gospodine predsjedavajući, vi ste trebali upozoriti zastupnicu, uvaženu zastupnicu Holy da replecira ministru a ne Klubu HDZ-a, jer nije govorio Klub HDZ.
Leko, Josip (SDP)
Poštovana zastupnica Mirela Holy nemojte više prozivati bivše molim vas.
To znaju svi šta je tko radio. Hvala lijepa.
Sljedeća replika i poštovani zastupnik Branko Bačić.
Bačić, Branko (HDZ)
Zahvaljujem gospodine predsjedniče.
Onda ja mogu isto tako odgovoriti kolegici Holy kao što ona nije replicirala gospodinu ministru nego je replicirala Klubu Hrvatske Demokratske Zajednice.
Nije točno gospođo Holy, uvažena kolegice, da Klub Hrvatske Demokratske Zajednice obmanjuje javnost. Govoreći o Zakonu, kako ovaj Zakon uvodi mogućnost koncesioniranja.
Naime, nije točno da je Vlada Hrvatske Demokratske Zajednice u prošlim sazivima koncesionirala prostore u zaštićenim obalnim, zaštićenim područjima prirode. Pa npr. recimo, evo dati ću dva primjera, prvi primjer je ACI Marina Piškera na Kornatima, vi to jako dobro znate da Vlada nije čak ni vlastitoj tvrtci u vlasništvu države a to je ACI omogućila koncesioniranje i da obavlja djelatnost nautičkog turizma u Nacionalnom parku Kornati. To je jedna stvar i druga stvar. Nismo čak dozvolili ni lučkoj upravi, Županijskoj lučkoj upravi u Istri da omogući i bude koncesionar u luci na Brijunima kako bi se uspostavila redovna linija između Fažane i Brijuna.
Prema tome, ne stoji vaš stav, vaša izjava da mi s jedne strane prozivamo Ministarstvo odnosno Vladu da pokušava koncesionirati a da smo mi to već ranije napravili, dakle nismo i to nije točno.
Dakle, Klub Hrvatske Demokratske Zajednice nije ovdje obmanjivao javnost nego govori o tome da je sada Vlada započela sa koncesioniranjem u zaštićenim područjima prirode.
I još jednu stvar gospodine ministre, kada vi prozivate bivše Vlade vezano za zaštitu prirode kako to onda tumačite da ste, i jutros na odboru a i danas u svom uvodnom obrazloženju rekli da je okoliš u Republici Hrvatsko i priroda u Republici Hrvatskoj izvrsno zaštićena, da je čak na kudikamo višoj razini nego što je to u brojnim državama članicama Europske unije. Da mi nismo tako dobro štitili okoliš i prirodu ne biste vi danas mogli takvu izjavu dati niti na Odboru niti ovdje u ovom Saboru.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepa.
Nastavljamo raspravom po klubovima zastupnika.
Na redu je Klub zastupnika socijal demokratske partije Hrvatske i poštovani zastupnik Damir Mateljan a drugi dio poštovana zastupnica Mirela Holy.
Mateljan, Damir (SDP)
Hvala uvaženi gospodine predsjedniče, uvaženi gospodine ministre sa suradnicima, kolegice i kolege zastupnici.
Odmah na početku da ne bi bilo zabune, a ponoviti ću to i na kraju Klub SDP-a podržati će Konačni prijedlog Zakona o zaštiti prirode.
Hrvatska se sa pravom ponosi svojom očuvanom prirodom jer priroda je uz ljude i prostor jedan od najosnovnijih resursa kojima ova država, ova zemlja raspolaže.
Svi znamo ili bismo barem trebali znati definiciju prirode a to je biološka i krajobrazna raznolikost. Naravno biološku raznolikost čine biljke, životinje i njihova staništa dok različiti geomorfološki oblici, vodotoci, speološki objekti čine krajobraznu raznolikost.
Stoga je opći cilj zaštite okoliša time i cilj ovoga Zakona očuvanje raznolikosti različitih Biotopa, biljnih i životinjskih vrsta, biološke ravnoteže između različitih populacija, jedinstvenost krajobraza. Ali ujedno ovaj zakon nužno uzima u obzir i potrebe ljudi koji koji koriste ta staništa.
Izradi novog Zakona o zaštiti prirode pristupilo se zbog uočenih nedostataka važećeg Zakona o zaštiti prirode u smislu njegove strukture, djelomične provedivosti te vidljive potrebe za unaprjeđenjem određenih dijelova sustava zaštite prirode Republici Hrvatskoj.
Ujedno …/Govornik se ne razumije./… strukture izričaja Zakona i usklađivanja sa Zakonom o općem upravnom postupku te novog Zakona o koncesijama ostvareno je i dodatno usklađivanje odredbe Direktive o zaštiti, o staništima, pardon i Direktive o pticama što ovaj, što je razlog zašto ovaj Zakon ima oznaku P.Z.E. pa je potrebno k tome i naglasiti da je Zakon o zaštiti prirode dobio pozitivno očitovanje komisije, Europske komisije u veljači 2013. godine koja je naglasila upravo kvalitetu iznimno dobru strukturu ovoga Zakona.
U određenim dijelovima kao što je definiranje, proglašavanje i očuvanje zaštićenih područja te upravljanje zaštićenim područjima ovaj Zakon uvodi niz poboljšanja kao što su jasno određivanje kategorije zaštićenih područja od državnog značaja u odnosu od onih lokalnog značaja.
Mogućnost da Vlada Republike Hrvatske uredbom osnuje javnu ustanovu sa dva ili više nacionalnih parkova ili parkova prirode, odnosno javnu ustanovu za upravljanje svim zaštićenim područjima od državnog značaja. Donošenje planova i upravljanja i godišnjih programa rada isključivo su glas iz Ministarstva odnosno tijela jedinice lokalne, regionalne, odnosno područne samouprave. Uvođenje dodatnih mehanizama kontrole poslovanja javnih ustanova koja upravljaju zaštićenim područjima, ukidanje prava prvokupa u zaštićenim područjima osim u nacionalnim parkovima, strogim i posebnim rezervatima radi olakšavanja prometa nekretninama. Dodatno uređenje sustava, dodjela koncesijskih odobrenja na zaštićenim područjima, te dodjela poslova neposrednog nadzora u zaštićenim područjima, čuvarima prirode.
Ovim zakonom ujedno uvode se i odredbe sukladno potrebi implementacije …/Govornik se ne razumije./… protokola o pristupu …/Govornik se ne razumije./… resursima jednakopravnoj raspodjeli dobiti koja proizlazi iz njihovih korištenja.
Uvođenje ovih odredbi proizlazi iz znanja da Republika Hrvatska ratificira ovaj protokol u sljedećih godinu dana u skladu sa dinamikom procesa ratifikacije ostalih država članica Europske unije.
Jedna od najvećih fama, zapravo jedna od najvećih neistina koje se pokušava servirati javnosti je kako Zakon o zaštiti prirode, ne samo ovaj Konačni prijedlog Zakona o zaštiti prirode nego kako zaštita prirode općenito zaustavlja, ometa razne projekte i investicije. Zaštita prirode ne može biti izlika za lošu pripremu i vođenje projekata bili oni infrastrukturni, bili oni strateški, kapitalni, ili bili oni redovni. Stoga je zahtjev dijela poslovnih javnosti da se u mnogome smanji postotak teritorija koji ulazi u ekološku mrežu neprihvatljiv i zapravo je odraz potpunog nepoznavanja materije.
Naime, pristupanje Hrvatske najvećoj svjetskoj ekološkoj mreži odnosno europskoj ekološkoj mreži Natura 2000 nije samo obaveza … Europske unije, to nije pristanak na visoke standarde na koje smo pristali kad smo se odlučili bit članica Europske unije, već je to prije svega obaveza prema nama samima odnosno prema našim budućim generacijama. Ponavljam dakle, izbjegavanje obaveza prema zaštiti prirode i okoliša ne mogu biti izlika za neprovođenje određenih projekata.
U Republici Hrvatskoj od 2007. godine provodimo ocjenu utjecaja na ekološku mrežu i to na 47% kopnenog teritorija i do sad niti jedan projekat nije ajmo to reći zaustavila priroda. A što nas očekuje kad postanemo članica Europske unije? Evo nekoliko primjera. Dakle u cijeloj Europskoj uniji, u svih 27 zemalja samo za 14 projekata u proteklih 15 godina utvrdila se potreba za utvrđivanjem prevladavajućeg javnog interesa.
Dosadašnje iskustva Državnog zavoda za zaštitu prirode od 2007. godine do danas pokazuju da 90% zahtjeva dosad je rezultiralo ocjenom kako nema značajnijih utjecaja na ekološku mrežu te se izdavalo rješenje o prihvatljivosti zahvata i taj je postupak dosad trajao nekih 90 dana.
Najnovijim istraživanjima koje je u međuvremenu koordinirao Državni zavod za zaštitu prirode danas su nam dostupni znatno precizniji podaci pa je postotak kopnenog dijela smanjen na 37%. Nadalje, sukladno direktivama Europske unije od sada će se ocjena prihvatljivosti provoditi samo na ciljeve očuvanja, a ne na cijelu ekološku mrežu.
Sukladno svemu navedenome stvorene su pretpostavke da se bez ikakve opasnosti na kvalitetu postupka rok za izdavanje rješenja o prihvatljivosti sa 90 dana smanji na 30 dana, a da zapravo cijeli postupak zakonski bude ograničen na 30 dana što je i uključeno u ovaj Konačni prijedlog zakona o zaštiti prirode.
Cilj Nature 2000 a time i cilj ovoga zakona je suživot čovjeka i prirode što je naravno uvršteno u prijedlog ovoga zakona jer zaštita prirode nije nikakva prijetnja investicijama, zaštita prirode nije prijetnja održivom razvoju, zaštita prirode nije prijetnja opstanku ruralnog područja jer život u zaštićenim područjima nije nikakav hendikep, to je zapravo prednost i to je zapravo privilegija.
U Europi danas samo turistička potrošnja na području Nature 2000 iznosi između 50 i 85 milijardi eura od čega se godišnje samo na rekreaciju na tim područjima potroši gotovo 10 milijardi eura godišnje.
I na kraju nužno je reći kako je Hrvatski sabor na svojoj 7. sjednici 22. ožujka prihvatio Prijedlog zakona o zaštiti prirode te uputio predlagatelju primjedbe, prijedloge i mišljenja radi pripreme konačnog prijedloga zakona. Ministarstvo je dio prijedloga prihvatilo i ugradilo u nacrt konačnog prijedloga zakona. Primjedbe koje nisu prihvaćene tj. razlozi zbog kojih te primjedbe nisu prihvaćene vrlo su detaljno objašnjenje u zakonu, pri kraju tog zakona kojeg imate na svojim klupama.
Dakle u klubu SDP-a mišljenja smo, da se vratim na početak, da ovaj Konačni prijedlog zakona o zaštiti prirode uvažava i ispunjava svoju osnovnu zadaću, a to je da štiti biološku i krajobraznu raznolikost Republike Hrvatske na način da uzima u obzir i potrebe ljudi koji koriste ta staništa i na taj način omogućava da zaštita prirode ne bude prepreka već oslonac razvoju zaštićenih područja u Republici Hrvatskoj i zato će klub SDP-a podržati ovaj zakon.
Hvala.
Leko, Josip (SDP)
Hvala i vama.
O zaštiti okoliša, drugi dio, poštovana zastupnica Mirela Holy u ime kluba SDP-a Hrvatske.
Holy, Mirela (SDP)
Pa na samom početku izlaganja u ime kluba SDP-a želim reći da će klub SDP-a podržati ovaj Konačni prijedlog zakona o zaštiti okoliša i htjela bih izreći pohvalu kolegicama i kolegama iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode na dobro odrađenom poslu i jednom kvalitetnom zakonu, dakle krovnom zakonu u području zaštite okoliša na koji se nadovezuje cijeli niz drugih zakona koji pokrivaju komponente okoliša, poput Zakona o vodama, Zakona o šumama, Zakona o zaštiti zraka, Zakona o otpadu, Zakona o svjetlosnom onečišćenju, Zakona o zaštiti od buke, Zakona o GMO-ima i drugih.
Ovo je jedan izuzetno važan zakon jer se njime utvrđuju svi instrumenti, mehanizmi i procedure vezane uz zaštitu okoliša i tu su naravno najvažniji postupci procjene utjecaja na okoliš, strateške procjene utjecaja na okoliš, ishođenja okolišnih dozvola, ključnih dokumenata, planova i strategija, postupanja inspekcije zaštite okoliša i postupaka u slučaju akcidenata, incidenata i drugo.
Najvažniji iskoraci u odnosu na važeći zakon u ovom zakonu je podizanje kvalitete postupka procjene utjecaja na okoliš što je već cijeli niz godina najslabija karika, odnosno točka u cjelokupnom sustavu zaštite okoliša u Republici Hrvatskoj, a na šta je ukazala i Europska komisija.
Dakle ovim zakonom postupak procjene utjecaja na okoliš će se ojačati određenim instrumentima, podizanja odgovornosti ovlaštenika za izradu studija utjecaja na okoliš na način da oni ukoliko dobro i kvalitetno ne odrađuju svoj posao mogu biti suočeni sa gubitkom licence i to na 5 godina nakon kojih imaju pravo i kao fizičke i kao pravne osobe ponovno podnijeti zahtjev za dobivanje dozvole za bavljenje ovim poslom.
Ja duboko vjerujem da će se na taj način podići kvaliteta postupaka procjene utjecaja na okoliš i da ćemo ovdje imati jedan pozitivan iskorak u tom dijelu, iako je u samom Nacrtu prijedloga zakona bilo definirano da će se izrada studija i dalje financirati od strane nositelja zahvata, a da će odabir ovlaštenika provoditi Ministarstvo zaštite okoliša zbog izuzetno velikog broja primjedbi izrečenih tijekom javne rasprave ne samo od strane gospodarstva i ovlaštenika nego i od strane civilnog sektora. Odustalo se od ove ideje i odlučili smo ojačati mehanizam procjene utjecaja na okoliš na ovaj način.
Druga vrlo važna stvar koju donosi ovaj zakon je detaljna razrada postupaka strateške procjene utjecaja na okoliš koja je do sada u važećem zakonu bila spomenuta svega u nekoliko članaka. Vrlo važna je korekcija i pomicanje rokova za ishođenje okolišne dozvole do probnog rada postrojenja, a ne do ishođenja lokacijske dozvole kako je do sada bio slučaj, a to je jako otežavalo život svim investitorima u Republici Hrvatskoj.
Dobro je da će se i podzakonskim propisima definirati sustavi tzv. check lista za pojedine česte postupke procjene utjecaja na okoliš, jer nam se na žalost sada događaju jako često situacije da izrađivači studija, odnosno ovlaštenici dostavljaju savjetodavnim povjerenstvima studije koje imaju i preko 1000 stranica.
Međutim, u tih 1000 stranica se može naći cijeli niz podataka i opservacija koje uopće nisu bitne za sami projekt a oni ključni parametri na koje neka studija treba odgovoriti se ne spominju. Dakle, sustavom check lista će se točno definirati na koja ključna pitanja treba odgovoriti neka studija i to će u velikoj mjeri olakšati posao ne samo ovlaštenicima, nego i ljudima koji sjede u savjetodavnim povjerenstvima jer će na jednom relativno kratkom formatu moći vidjeti kakvi su konkretni utjecaji na okoliš nekog projekta.
Odlična je odredba koja se odnosi na povlačenje crte na valjanih starih studija utjecaja na okoliš, odnosno onih studija koje su izrađene prije 2007. godine kada je Zakonom o zaštiti okoliša definirano da studija, odnosno rješenje o prihvatljivosti neke studije vrijedi dvije godine nakon čega se može produljiti rok. Sada se, a one znači studije koje su donesene prije 2007. godine su u stvari imali neograničeni rok trajanja.
Ovim zakonom to se mijenja i više se neće moći dogoditi situacije kao sa na primjer projektom hidroelektrane Ombla koja ima Studiju utjecaja na okoliš, odnosno rješenje o prihvatljivosti zahvata na okoliš i s kraja 09-tih godina, a u međuvremenu se promijenilo jako puno toga.
U podzakonskim propisima treba razraditi i mogućnosti realizacije inovativnih novih tehnoloških rješenja koji često dolaze od strane naših stručnjaka inovatora, a koji nisu na listi NRT-ova odnosno najboljih raspoloživih tehnologija kako ne bismo zatvorili mogućnost Hrvatskoj da se pozicionira kao država koja ima nove ekološke, bolje i prihvatljivije tehnologije.
I na kraju nekoliko prijedloga iz kluba SDP-a za moguće poboljšanje zakona od strane Vlade Republike Hrvatske. Prvi dio prijedloga se odnosi na treći članak, na članak 3. stavak 3. koji kaže da se zahvatima u okoliš smije utjecati na kakvoću življenja, zdravlje ljudi, biljni i životinjski svijet u okvirima održivog razvitka.
S obzirom da ovaj članak inače već definira nužnost pridržavanja smjernica održivog razvoja u realizaciji projekata mislimo da ovako jedan malo nespretni izričaj nije potreban. U članku 4. u stavku 1. u podstavku 48. se spominje postrojenje za spaljivanje otpada i tu želimo skrenuti pozornost na činjenicu da moderne tehnologije obrade otpada idu u smislu termičke obrade otpada, a ne više spaljivanja.
Naime, danas se razvijaju takve tehnologije poput plazme, uplinjavanja i slično, dakle obrade parom katalitičkoj depolimerizaciji u kojoj su prisutne određene temperature, hlađenje otpada, pa je možda adekvatnije takva postrojenja zvati postrojenja za termičku obradu otpada, a ne postrojenja za spaljivanje otpada.
Nadalje, u članku 34. koji govori o subjektima zaštite okoliša se spominje cijeli niz različitih institucija koji su dužni, dakle osigurati zaštitu okoliša i održivi razvitak, ali se nigdje ne spominje javna televizija i mediji što mislimo da bi trebalo ubaciti s obzirom na činjenicu da je na kraju krajeva i u Zakonu o HRT-u javna televizija dužna promicati zaštitu okoliša, održivi razvitak i raditi na osvješćavanju javnosti o nužnosti očuvanja okoliša. Pa evo ga savjet Vladi Republike Hrvatske i da se to nadopuni.
U članku 52. imamo, koji se odnosi na planove zaštite okoliša Republike Hrvatske se u stavku 6. govori da nadzor nad provedbom plana zaštite okoliša provodi ministarstvo. S obzirom na činjenicu da ministarstvo izrađuje plan zaštite okoliša, a da je u članku 58. definirano da izvješće o stanju okoliša donosi Sabor Republike Hrvatske, a da u sklopu izvješća o stanju okoliša mora biti i analiza provedbe mjera iz plana zaštite okoliša smatramo da bi tu trebalo stajati da nadzor nad provedbom plana provodi Hrvatski sabor temeljem izvješća o stanju okoliša.
I evo ga na samom kraju velike pohvale još jednom Ministarstvu zaštite okoliša na vrlo kvalitetnom prijedlogu zakona i u klubu SDP-a smo sigurni da će se s ovim zakonom podići kvaliteta procjene utjecaja na okoliš i strateške procjene utjecaja na okoliš.
Leko, Josip (SDP)
Hvala lijepa.
Na vaše izlaganje imamo prijavljene replike.
Na redu je poštovani zastupnik Branko Bačić i njegova replika.
Bačić, Branko (HDZ)
Zahvaljujem gospodine predsjedniče.
Poštovana kolegice Holy kažete da ovaj zakon unosi i omogućava izradu strateške procjene utjecaja na okoliš što je u odnosu na postojeći zakon korak naprijed i da postojeći zakon o tome na takav način ne obrazlaže. I ja se slažem s vama da je u ovom prijedlogu zakona bolje definirana obveza izrade strateške procjene utjecaja na okoliš. I to je dobro da je takav pristup.
No, u isto vrijeme kada ministarstvo radi prijedlog Zakona o zaštiti okoliša ministar zaštite okoliša i prirode od 25. ožujka ove godine dostavlja ministrici prostornog uređenja mišljenje na izmjene i dopune Strategije prostornog uređenja pa kaže ako je razlog izmjena i dopuna strategije djelomično i žurno rješavanje određenih gospodarskih pitanja u RH u tom slučaju ovo ministarstvo nema primjedbi na predmetni prijedlog što u daljnjem tekstu kaže ne treba raditi strategiju.
Ja mislim dakle da mi ovaj zakon donosimo kako bi se deklaratorno izjasnili da podržavamo zaštitu prirode, kako bismo zadovoljili nevladine organizacije, zainteresiranu javnost, možda Europsku komisiju ali kad Vlada treba po tom zakonu ili na temelju tih svojih promišljanja o potrebi zaštite prirode i postupiti e onda se ponaša sasvim drugačije. Ili ćemo prirodu štititi donošenjem strategija i odgovarajućih dokumenata zaštite okoliša ili nećemo. Ne možemo nametati potrebu i za pojedine strategije ili nekog drugog dokumenta samo ako nam to odgovara, a ako nam odgovara onda nećemo.
Naime, ili ćemo štititi prirodu ili je nećemo štititi a ne od postupka do postupka postupati sukladno potrebi pojedinog trenutka ili pojedinog projekta.
Leko, Josip (SDP)
Odgovor na repliku, poštovana zastupnica Mirela Holy.
Izvolite.
Holy, Mirela (SDP)
Poštovani kolega Bačić ja se slažem sa vama i smatram da je za strateške dokumente poput Strategije prostornog razvitka bez obzira da li se donosi nova Strategija prostornog razvitka koju smo dužni donijeti do 2015. godine ili se radi o izmjenama i dopunama te strategije potrebno provesti stratešku procjenu utjecaja na okoliš.
Međutim, skrećem vam pažnju na jednu vrlo važnu činjenicu, a to je da je u važećem zakonu definirano da se strateška procjena utjecaja na okoliš provodi za planove i programe. Ne piše da se provodi za strategije. Što je, ja mislim, jako veliki propust. Ali taj propust omogućava ustvari na neki način ovakva rješenja gdje se onda provodi postupak o ocjeni potrebe za provedbom strateške procjene utjecaja na okoliš. I što se tiče formalnih razloga procedura je zadovoljena.
Ja se slažem sa vama da strategije kao planovi svih planova trebaju biti na strateškoj procjeni utjecaja na okoliš i zato izrazito pozdravljam odredbe u ovom zakonu koje su ubacile da se strateška procjena utjecaja na okoliš provodi i na strategije i na planove i programe a znači ne samo na planove i programe kako je definirala vaša Vlada.
Leko, Josip (SDP)
Nova replika i poštovani zastupnik Branko Vukšić.
Izvolite.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Uvažena kolegice Holy pa ovdje u Saboru u gotovo svim javnim raspravama o biti javnoga medija spominjemo HRT. Rekli ste da je HRT dužan promicati zaštitu prirode i okoliša. To je sasvim normalno, to svima je to jasno. Međutim, HRT je zabavljen samim sobom. HRT je zabavljen ukidanjem emisija, micanjem ljudi, kadroviranjem, on je zabavljen vlastitom nečistoćom i savjesti, a i zakonom koji mu to omogućuje pa pronalazi iz dana u dan sve više rupa u tom zakonu kako bi mogli raditi sve ono što HRT ne bi trebala raditi. Ne bave se čistoćom prirode i neće se baviti čistoćom prirode.
Međutim, to je krivica još jednog lošeg zakona koji smo donijeli upravo ovdje u Hrvatskome saboru i što Hrvatski sabor nikad nije kad je osjetio da stvarno loše idu stvari na HRT-u na vrijeme pozvao odgovorne na HRT-u već prepušta stihiji i tek kad se promijeni vlast tada se ponovno postavljaju ova pitanja i 4 godine se događa jedno te isto. Oni koji slušaju, oni mogu na HRT-u raditi što god žele.
Leko, Josip (SDP)
Odgovor na repliku, poštovana zastupnica Mirela Holy.
Holy, Mirela (SDP)
Pa kolega ja se slažem sa vama da situacija na nacionalnoj televiziji je daleko od dobre i kvalitetne, ali mislim da je jako velika uloga nas zastupnika i zastupnica u Saboru da pokušavamo kroz svoje javno-političko djelovanje pozitivno utjecati na to da se situacija HTV-a kao javnog servisa ipak podigne na neku višu kvalitetu.
I zbog toga smo i predložili da se u subjekte uvrste i javna televizija, odnosno mediji zbog toga što mediji imaju izuzetno veliku ulogu u osvještavanju javnosti o važnosti očuvanja okoliša i prirode. I ja se nadam da će Vlada razmotriti to.
Nažalost, prije izvjesnog vremena na HTV-u se javila ideja o ukidanju jedne kvalitetne emisije koja se bavi specifično problematikom zaštite okoliša i zaštite prirode. Radi se o Eko zoni. Na svu sreću od te se ideje odustalo i mi i danas imamo Eko zonu, ne možda u najprihvatljivijem terminu ali ipak imamo a ja se nadam da će Hrvatska televizija u budućnosti još veću pažnju posvetiti ovim pitanjima i ne samo u specifičnim emisijama nego i kroz izvještavanje u informativnim emisijama poput Dnevnika poput Vijesti i to ne samo kroz one akcidentne situacije nego i općenito pozitivno utjecati na svijest građana Hrvatske o važnosti očuvanja okoliša i prirode.
Leko, Josip (SDP)
Ja vas molim ovo je da organizirate okrugli stol, da li pravna osoba ili savjest ili da li može imati manu volje.
A sada poštovani zastupnik Branko Vukšić u ime kluba Hrvatskih laburista.
Izvolite poštovani zastupniče.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Uvažani predsjedniče Hrvatskog sabora, uvaženi ministre sa suradnicima, kolegice i kolege.
U prirodi nema ni nagrada ni kazni, postoje samo posljedice. Ovaj bi zakon kada je riječ o Hrvatskoj trebao osigurati da te posljedice budu čim manje, čim blaže i čim nezamjetnije.
No kada bi priroda imala toliko zakona koliko ih ima država njome vjerojatno ne bi ni Bog mogao vladati. Ne bi mogao niti bi mogao znati.
Priklanjam se onima koji smatraju da bi se ovom zakonu jednom od najznačajniji za opstanak ne samo nas suvremenika već i brojnih generacija iza nas trebalo provesti još jedna rasprava te uvažiti neke od logičnih po prirodu spasonosnih primjedbi i ideja.
Priključenjem u EU Hrvatska ostaje bez nacionalne ekološke mreže i postaje dio europske ekološke mreže pod nazivom NATURA 2000. Prema do sada važećem trenutnom Zakonu o zaštiti prirode procjenu utjecaja na prirodu treba raditi za područja čitave nacionalne ekološke mreže koju obuhvaća 47% kopnenog i 39% morskog teritorija RH.
Uskoro kada postanemo dijelom NATURA-e 2000 10% kopnenog i više od 20% morskog teritorija RH gubi štićeni status. Na svim tim do danas štićenim područjima mogući su zahvati bez propisanih postupaka, procjene utjecaja na prirodu.
Iako je čovjek sa svojim duhovnim sposobnostima otkrio veliki broj pronalazaka proučava nas veliki Leonardo da Vinci nikad neće otkriti pronalazak koji će nadmašiti prirodu po ljepoti, jednostavnosti, neposrednosti u čijem stvaranju ne nedostaje ništa i ništa nije prekomjerno, osim često nekontroliranog utjecaja ljudi, ljudske intervencije i tada se priroda pobuni.
Zašto je važno sačuvati nacionalnu ekološku mrežu? Iz jednostavnog, praktičnog prirodnog razloga. NATURA 2000 obuhvaća područja za očuvanje vrsta ugroženih na nivou EU i zaštićenih Direktivom o pticama i Direktivom o staništima. Nacionalna ekološka mreža omogućava očuvanje i vrsta ugroženih na nivou Europe ali i vrsta te stanišnih tipova na nivou države. Treba se zalagati ako uistinu želimo zaštititi prirodu za viši stupanj zaštite i očuvanja, za viši stupanj od onoga koji predviđa NATURA 2000.
Javlja se još jedna opasnost po hrvatsko prirodno nasljeđe, naime ovim se zakonom izvorne do sada zaštićene hrvatske pasmine životinja poput primjerice posavskog konja, poput posavske guske, poput hrvatskog ovčara stavljaju pod ingerenciju Ministarstva poljoprivrede, čime naravno gube dodatni značaj i potrebnu zaštićenost.
Opasnost po prirodu, a onda opasnost po društvo ispolitizirano društvo jest u činjenici da Državni zavod za zaštitu prirode gubi neovisnost kakvu je imao do sada. zbog čega gubi? Zato što će ga nadzirati Zmajlovićevo Ministarstvo zaštite okoliša i sudeći po mnogim rješenjima ministarstvo zaštite političkih interesa stranke ili koalicije na vlasti. još nam samo nedostaje da članice vladajuće koalicije na svojim stranačkim seansama izglasavaju odstrele zaštićenih divljih vrsta te prenamjena zaštićenih parkova u građevinske zone.
Iako se s vremena na vrijeme u trenucima intenzivnijeg dodvoravanja građanima vlast dodvorava obećanjima o decentralizaciji i ovlasti i sredstava o tome da će lokalna samouprava odlučivati o sve većem broju životnih pitanja i ovaj zakon dokazuje da je riječ tek o predizbornim trikovima u koje valjda više nitko živ neće povjerovati.
Uloge jedinice lokalne samouprave o odlučivanju o zaštićenim područjima manje je nego što se predviđa trenutno važeći Zakon o zaštiti prirode.
Zahvaljujući kome su do dana današnjega, znači to je samo lokalnoj zajednici, lokalnoj samoupravi do dana današnjega ostali zaštićeni parkovi prirode i kada država nije o njima vodila naročitu brigu. Zahvaljujući jedinicama lokalne samouprave ta briga je bila konstantna i ta lokalna zajednica najbolje poznaje prirodna bogatstva svojega kraja, najviše ih i najintenzivnije štiti.
Uostalom tko uopće ima najveći interes za očuvanje prirodnih bogatstava? Upravo lokalna zajednica. Zato lokalnoj zajednici smanjivati ulogu ili je isključivati iz odlučivanja o zaštićenim prirodnim bogatstvima i područjima itekako je štetno, neprirodno. To je zapravo dugoročno najštetnije. Lokalnoj samoupravi koja je svojom ljubavlju i svojim marom sačuvala prirodu treba proširiti a ne smanjivati ovlasti.
Iako je u Nacrtu prijedloga Zakona o zaštiti prirode bilo predviđeno oživljavanje Nacionalne parkovne agencije, ni u prvom čitanju a ni u konačnom prijedlogu te parkovne agencije nema. Nema je usprkos tomu što se dijelu struke takvo novo tijelo iz kojeg bi se svrhovitije, efikasnije, jeftinije i osmišljenije upravljalo Nacionalnim parkovima ta ideja nije mrska.
Ministar Zmajlović tvrdi u javnim nastupima da nacionalne parkovne agencije nema u Zakonu jer se traže najbolji modeli upravljanja. A bez analize se neće, kaže ministar ti modeli pronaći. A kada će se pitam se ti efikasni modeli upravljanja naći. Postoji li rok, vrijeme, je li to ovo desetljeće, je li to za pet desetljeća, to nitko ne zna. Ministar se o tome ne izjašnjava. I nakon godinu i pol dana vladavine kukuriku koalicija traži kadrove i traži modele. Probleme će rješavati u nekom drugom mandatu. Vjerojatno pretpostavljam, zapravo siguran sam neka druga Vlada.
Umjesto ponuđenim rješenjem upravljanja hrvatskim nacionalnim prirodnim blagom zakonotvorci su bili zabavljeni birokratskim procedurama i postupcima tako da Zakon o zaštiti prirode pa i Zakon o zaštiti okoliša nalikuje podzakonskim aktima, pravilnicima, uredbama, i uredbama.
SDP je sjećamo se izborne kampanje za Parlament obećavao reformu zaštite okoliša, zaštite prirode. U 2011. godini kukuriku koalicija glasno je zagovarala upravo osnivanje nacionalne agencije. Zašto je ona uopće važna? I kome je ona uopće važna? Važna je zato što bi se konačno u Strategiji upravljanja najvrednijim blagom koje Hrvatska još ima u izobilju. No svi se dobro sjećamo i svi dobro znamo da su se mnoge hrvatske Vlade dokazale da su rekorderke u uništavanju upravo tog izobilja koje spominjemo.
Znači, moglo bi se o tom izobilju upravljati iz jedno centra, zato je agencija potrebna. Nije nebitno niti to da bi se sa oko 400 milijuna kuna racionalnije raspolagalo. Umjesto za kupovinu terenskih automobila vrijednih tek nešto manje od stotinjak tisuća eura moglo bi se ulagati u kapitalne projekte zaštite prirode. Možda bi se na taj način spriječio politički klijentalizam. Možda bi se na taj način spriječilo da 19 direktora ima 19 politika zaštite prirode. Možda bi se na taj način spriječilo da se ne mali novac troši na projekte koji nemaju baš nekih čvrstih, dodirnih točaka sa zaštitom okoliša i zaštitom prirode ali ima veze sa zaštitom stranačkih miljenika koje treba uhljebiti.
Protivnici uspostave nacionalne parkovne agencije uzdišu i odmahuju rukom i kažu zašto još jedna agencija. Još jedna od stotinu. Ali još jedna, za razliku od ovih 90 i nešto smislena. Još jedna potrebna, najpotrebnija. Ona koja ima što raditi i to desetljećima unaprijed. A recimo one nepotrebne agencije, one čiji činovnici nakon nekoliko godina postojanja govore kako ne mogu ništa raditi jer nisu ekipirani i jer ne znaju koji je zapravo njihov posao. One ne se ne ukidaju. O njima nitko ne spori.
Protiv takvih agencija se, "vidi vraga" kukuriku koalicija ne buni. Niti ih ponavljam ukida, niti joj traži smislenost, niti želi ekipirati te agencije kako bi radile, niti ih analizira. Kao što se ne analizira najefikasniji način upravljanja hrvatskim nacionalnim, nacionalnih parkova. Jer da se analizira već bismo vidjeli te analize. I sasvim sigurno da bismo na temelju tih analiza danas donosili ova Zakon. Međutim, u Hrvatskoj je u navadi, naročito u Hrvatskome saboru da se donose zakoni bez iti jedne potrebne analize.
Ovako bez analiza, bez želje da se išta pokrene s mrtve točke, osim da se još dodatno umrtvi itekako dinamična djelatnost zakon omogućuje Vladi da sama bez pitanja i mišljenja Sabora ne samo upravlja već i regulira modele te način upravljanja nacionalnim blagom, najvećim nacionalnim blagom, prirodom.
Iako tvrdi da sustav upravljanja nacionalnim parkovima nije nakaradan i ministar Zmajlović se slaže da ga treba unaprijediti. Treba unaprijediti kontrolu upravljanja nacionalnim parkovima pogotovo kada se zna da nad nacionalnim parkovima i parkovima prirode gotovo 12 godina nije proveden upravni nadzor. Novac se troši tvrdi ministar Zmajlović nezakonito.
Zar nezakonito trošenje državnog novca nije nakarada? To je zapravo jedna od najvećih nakarada. Nezakonito trošenje novca jest vrst krađe, pa ispada po hrvatskim regulama da krađe nisu nakaradne. Krađe su, zna se u Hrvatskoj uobičajene i još uvijek se isplate.
Osnivanje parkovne agencije bilo bi srljanje i to samo zato što se netko dosjetio lijepog naziva agencije kaže ministar Zmajlović.
No trebamo imati na umu da je korist od efikasne zaštite prirode, korist od efikasne zaštite okoliša neprocjenjiva kao što je šteta učinjena zbog nedovoljne zaštite prirode jednako neprocjenjiva, nenadoknadiva, ničim popravljiva.
U politici temeljnom štivu svakog onog tko se iole nastoji baviti politikom ili upravljanjem društvenim bogatstvom Aristotel kaže da priroda ne radi ništa uzalud. Političari rade mnogo toga uzalud, političari rade često i protiv prirode i protiv logike i protiv općeg dobra. Nema većeg općeg dobra od prirode i ljudi kojima priroda itekako treba. Zato sve politikantske razloge treba staviti u stranu te donijeti zakon konsenzusom jer nitko se nema pravo poigravati prirodom i okolišem te donositi zakone bez ikakvih analiza.
Konsenzusa za ovaj tako napisan zakon neće biti jer neće imati glasove Laburista. Iz navedenih te mnoštva nenavedenih glasova neće imat glas od Laburista. Zalažemo se za još jedno čitanje zakona i dodatnu javnu raspravu te naravno uvažavanje mišljenja struke.
Hvala.
Stazić, Nenad (SDP)
Hvala lijepa.
Slijede replike.
Prvo poštovani kolega Branko Hrg.
Hrg, Branko (HSS)
Hvala lijepa gospodine potpredsjedniče.
Kolega Vukšić, vi ste ovdje u nekoliko navrata spominjali lokalnu samoupravu i rekli da je lokalna samouprava znala i zna brinuti o zaštićenim dijelovima prirode. Mogli bi mi sada nabrajati još i onaj drugi dio širiti i na kulturna dobra.
Ali ja ću reći da lokalna samouprava vjerojatno je znala to raditi ali nije mogla to raditi tako da ona nije možemo reći planski osim časnih iznimki mogla štititi takve dijelove svog teritorija jer za to nije imala osigurana sredstva. Dakle ni u ovom trenutku sada kakav je bio i kakav još uvijek je prije nego što se donese ovaj zakon lokalna samouprava definitivno ponavljam osim časnih iznimki nema tu snagu i mogućnost štititi dijelove prirode.
Tako da bi sigurno u budućem ovom razdoblju, a i sam gospodin ministar dolazi iz lokalne samouprave, bio je gradonačelnik i dobro poznaje tu problematiku, ja sam uvjeren da nije radio na štetu lokalne samouprave sa svojim suradnicima kad je pripremao ovaj zakon. Mislim da i u tom dijelu se slažem s vama, lokalna samouprava mora imat ulogu u onom utvrđivanju suglasja i suglasnosti kod rješavanja pojedinih problema, ali se svakako mora riješiti pitanje financiranja zaštite jer tu je uvijek problem.
Donese se neki zakon na državnoj razini koji se onda treba primjenjivat, a nitko nije donio nikakav drugi prateći financijski zakon, kako će se nešto financirati i tu nastaje problem. I onda dolazimo do toga da lokalna samouprava u principu ne može napravit ono što bi trebala pa onda u prirodi je to malo drugačije, ako se ništa tamo ne radi, ništa se ne događa možemo reći da je čak bilo štićeno.
U ovom trenutku znači treba pojačat ulogu lokalne samouprave apsolutno u suglasnom onom dijelu, ali treba riješiti pitanje financiranja.
Stazić, Nenad (SDP)
Hvala.
Na repliku odgovara poštovani kolega Vukšić.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Uvaženi kolega Hrg, pa naravno da bez novca lokalna samouprava malo toga što može. Uostalom i u svim ovim raspravama dosadašnjim o svim ovim ostalim zakonima od Zakona o obrazovanju i zakonima iz drugih djelatnosti govorilo se o tome da lokalna samouprava ima sve manje i manje novca i da su priče o onoj decentralizaciji o kojoj je na početku Kukuriku koalicija pričala zapravo prazno slovo ili na papiru ili izrečeno pred novinarima.
Lokalna samouprava je štitila prirodu zbog toga, prije bih rekao lokalna zajednica, zbog toga što joj je stalo do te prirode, zato što je stopljena s njom i sasvim je sigurno da bi lokalna samouprava trebala biti jedan od ravnopravnih čimbenika u zaštiti okoliša u zaštiti prirode i da bi Ministarstvo trebalo računati na tu lokalnu samoupravu jednako kao što i komunicirati s njom o zaštiti prirode kao što komunicira sa ravnateljima parkova ili u budućnosti vodstvom neke agencije i da treba razmisliti na koji način pomoći lokalnoj samoupravi da se aktivno uključi u zaštitu prirode a to je on što ste vi spominjali, to je ….
Stazić, Nenad (SDP)
Druga replika, poštovan Ada Damjanac.
Izvolite.
Damjanac, Ada (SDP)
Poštovani potpredsjedniče, poštovani ministre, kolege i kolegice.
Moram se osvrnuti na riječi kolege Vukšića koji kaže da je ovaj zakon napravljen tako da bi štitio stranačke interese. Moram reći kolegi Vukšiću da je to možda bilo prije tako. A osvrnut ću se samo na taj dio koji mi je jako dobro poznat jer vidim da ovdje sad u zadnje vrijeme ima jako puno stručnjaka, naročito o Nacionalnom parku Brijuni.
S obzirom da dolazim iz te sredine onda znam tko je dolazio prije tamo, kako se čuvao okoliš i što se radilo. Apsolutno podržavam da se daju u koncesiju pogotovo onaj turistički dio objekata jer ovaj zakon kakav je ne smije biti ograničavajući za lokalnu upravu. Naime, Nacionalni park Brijuni godišnje posjeti milijun i pol izletnika dok je broj turista ili broj noćenja na samom otoku vrlo mali.
Prema tome, uz pravilno davanje koncesije, uz normalno čuvanje okoliša i prirode apsolutno i nacionalni park mora biti na usluzi lokalnoj zajednici, ali nikako nije na usluzi političkim strankama i njenim čelnicima.
Hvala kolega Vukšić.
Stazić, Nenad (SDP)
Čut ćemo sada odgovor na repliku poštovanog Branka Vukšića.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Uvažena kolegice, evo pojasnit ću zbog čega konstatacija da ovaj zakon zapravo štititi interese političkih moćnika, stranaka. Pa upravo zbog toga, upravo ono što ste vi govorili rekli ste koncesionirat će se, dat će se u koncesiju restorani, pa je onda bilo prije pojašnjeno dat će se u koncesiju hoteli, pa će se dati u koncesiju još neke uslužne djelatnosti. Znači, ostat će samo priroda iz koje se ne izvlači puno novca nego se upravo iz tih uslužnih djelatnosti.
A zašto će se dat? Prije je rekla kolegica Holy zbog toga što loše posluju. Pa molim vas lijepo! Postoji jedan vic koji je nepristojno ovdje, što se mijenja kad se loše posluje, koji se ne smije u Saboru pričati. Pa mijenjajte te koji loše posluju. Kako će oni kojima će dati u koncesiju dobiti i profit i nama platiti u prekrasnim, u najboljim dijelovima Hrvatske.
Pazite, ono što je najbolje Brijuni, ostali nacionalni parkovi, Plitvička jezera mi ćemo to dati nekome da stvara profit umjesto da mi stvaramo profit. I vi to kažete da nije. To je zaštita nesposobnosti političkih moćnika. Oni su samo moćni što imaju vaše ruke i za što ćete vi tu dići ruke i što će Hrvatska i dalje se koncesionirati tako da ćemo imati samo ime, himnu, grb i zastavu.
Prema tome, da, da. To je normalno. Vama to, nije normalno da imate, a činite to da imate. I nemojte dobacivati iz klupe jer je nepristojno.
Hvala lijepo.
Stazić, Nenad (SDP)
Treću repliku iznosi poštovani Stjepan Milinković.
Milinković, Stjepan (HDZ)
Zahvaljujem gospodine potpredsjedniče.
Pa kolega Vukšić, čuli smo danas puno puta priroda je naš ponos, treba je štititi i sve to je lijepo za čuti. Ali meni se dopalo ono što ste vi rekli da lokalnoj samoupravi treba proširiti ovlasti, a ne umanjivati. Jer ja uvijek se držim one poznate da domaći igrači imaju najbolji pregled terena i tu su zasigurno svojom ljubavlju i učinili puno u zaštiti te prirode i tih vrijednosti.
Naravno, ali da bi došlo do toga ima puno poteškoća, ima ovo o čemu je govorio kolega Hrg. Dakle, od one financijske naravi. Ali ima i onaj drugi egzistencijalne naravi. Ako smo svjedoci danas da je naša poljoprivreda uništena, da se više polja ne mogu obrađivati, da prijeti zaraštavanje, ambrozija naravno posljedično tome i zdravstveni problemi. Sigurno je to jedno pitanje koje traži odgovor i sad onda čuti ovako jednostavno e mi ćemo vama to zaštititi, mi ćemo to napraviti onako najbolje. Znamo mi najbolje u lokalnoj samoupravi što je dobro i kako to treba, samo kaže puna puta naš narod veli "Najte nam samo pomagati".
Fala lijepo.
Stazić, Nenad (SDP)
Na repliku odgovara Branko Vukić, izvolite.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Može li kolega Milinkoviću, pa činjenica je da smo sve više centralizirana država, da iako se govori o tome kako bi trebalo decentralizirati, pa se onda i raspravljalo o tome da čak i neka ministarstva treba preseliti u neke druge gradove, u Osijek, Rijeku, Split, Slavonski Brod.
Međutim, ovo što ste govorili vrlo je bitno decentralizirati, vrlo je bitno omogućiti lokalnoj samoupravi da se brine o zaštiti prirode i okoliša, ali da upravlja objektima i da im budu ti objekti na raspolaganju prije lokalnoj samoupravi nego da se daju koncesima, privatnim poduzetnicima koji će izvlačiti najvredniji dio profita.
Međutim, to se govori zbog čega. Kaže, prije je rekao ministar dati ćemo to zbog toga da bi otvarali nova radna mjesta, a sve više je nezaposlenih, sve više. Zna se kada privatnik, kada će se koncesionirati autoceste točno se zna koliko sad već mi moramo otpustiti radnika na autocestama i koliko će još novi koncesionar otpustiti i koliko će podići visinu cestarine.
Isto se tako zna kada će preuzimati hotele, restorane koliko će ljudi dobiti otkaz i s koliko će manje radne snage funkcionirati ti hoteli, puno bolje će funkcionirati jer sada s njima svim tim restoranima, hotelima, uslužnim djelatnostima upravljaju stranački, podobni ljudi, oni koje treba smijeniti i dovesti one koji znaju upravljati.
Stazić, Nenad (SDP)
Nastavljamo sa raspravom po klubovima.
Pozivam poštovanog kolegu Igora Češeka da iznese stajališta kluba HDSSB-a.
Češek, Igor (HDSSB)
Zahvaljujem poštovani potpredsjedniče, poštovani ministre sa zamjenicima, kolegice i kolege zastupnici.
Pred nama su dva vrlo važna zakona. Sukladno postojećem Zakonu o zaštiti prirode priroda je definirana kao sveukupna biološka i krajobrazna raznolikost, zaštita prirode provodi se očuvanjem nje same. Cilj je očuvati što veću raznolikost životinjskog i biljnog svijeta, te postići što prirodniju biološku ravnotežu.
Između velikog bogatstva biološke i krajobrazne raznolikosti kojim Republika Hrvatska raspolaže donekle su prepoznate prirodne vrijednosti od državnog i regionalnog značaja, te su one zaštićene postojećim zakonom.
Struktura nacionalnih parkova i parkova prirode dobro ilustrira bogatstvo i raznolikost prirodnih vrijednosti, odnosno četiri cjeline po kojima se Republika Hrvatska može podijeliti prema prirodnim obilježjima. Prepoznaje se tako gorska Hrvatska, sredozemna, obalna i otočna Hrvatska, Jadransko more, te nizinska Hrvatska.
U Republici Hrvatskoj imamo 8 nacionalnih parkova, te 11 parkova prirode. Nacionalni park Plitvička jezera uvršten je na listu Svjetske baštine, a nakon parka prirode Velebit koji je na popisu rezervata biosfere od 1977. godine u srpnju 2012. godine UNESCO je kao drugi rezervat biosfere u Hrvatskoj proglasio prekogranični rezervat biosfere Mura – Drava – Dunav.
Prosječan postotak površina pod zaštitom unutar zemalja EU iznosi 15%, a u Republici Hrvatskoj zaštićene površine zauzimaju 8,36%. Važno je naglasiti veliki postotak pokrivenosti Republike Hrvatske ekološkom mrežom. Ona se rasprostire na 47% kopnenog i 38,5% morskog teritorija Republike Hrvatske.
Ulaskom Republike Hrvatske u EU ekološka mreža postaje NATURA 2000 te će pokrivati znatno manju površinu teritorija što nije nikako dobro.
Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta sa znatnim brojem endema. Broj poznatih vrsta u Hrvatskoj iznosi oko 38 tisuća dok je pretpostavljen broj vrsta znatno veći, kreće se između 50 do 100 tisuća. To je izuzetno visok broj za zemlju relativno male površine.
U Hrvatskoj se nalazi značajan dio populacija mnogih vrsta ugroženih na europskoj razini. Ove su vrste vezane uz velika očuvana područja za njih karakterističnih staništa. Usprkos visokoj vrijednosti prirode u Hrvatskoj mnoge njene komponente izrazito su ugrožene.
Kako dolazim iz Slavonije osvrnut ću se na, po meni, velik problem koji se odnosi na Park prirode Papuk i njegova rubna šumom pokrivena područja. Taj hrvatski biser smješten je u gorskim šumskim predjelima Papuka, a parkom prirode je proglašen 1999. godine. 2007. godine Papuk je zbog vrijednog geološkog naslijeđa postao dijelom europske i svjetske asocijacije geo-parkova i prvim geo-parkom u Hrvatskoj. Šumska vegetacija pokriva više od 96% područja. Tamo žive gotovo svi predstavnici srednje europske faune.
Papuk pruža odlična staništa i brojnim vrstama ptica i međunarodno je vrlo važno područje za ptice. Gotovo 1300 vrsta biljaka, više od četvrtine cijele hrvatske flore raste na Papuku. Najugroženije i zaštićene vrste biljaka rastu na travnjacima i drugim nešumskim područjima.
Park prirode Papuk zaštićen je zbog izuzetno vrijednih bioloških, geoloških i kulturno-povijesnih značajki. Kao što sam naveo više od 96% površine prekriveno je šumama koje su na nekim lokalitetima zbog svojih vrijednosti posebno zaštićene. Na sjeverozapadnom dijelu parka nalazi se lokalitet Rupnica, prvi geološki spomenik prirode u Hrvatskoj zaštićen zbog pojave stubastog lučenja vulkanskih stijena te predstavlja geološku jedinstvenost u našoj zemlji.
Park prirode Papuk zbog svojih obilježja prirodno je stanište mnogim životinjskim vrstama. No postoji problem koji mi koji živimo u tom dijelu gledamo i čudom se čudimo. Rubna područja Papuka više nisu šume već opustošene livade jer već godinama traje sječa zdravih i vrijednih stabala koja se ne prerađuju u domaćim tvrtkama već svakodnevno putuju u inozemstvo. A naša drvna industrija je nažalost na izdisaju.
Nekada veliki drvno-prerađivački kombinat u Slatini koji je upošljavao preko 3 tisuće radnika više ne postoji. Obuhvaćao je sve pogone od prerade sirovog drveta do gotovog proizvoda i nadaleko poznatih komada namještaja. I mali drvo-prerađivači su propali. Kako? Toliko bogatstvo šuma nam je pred nosom, a drvna industrija je propala. Nekoliko nakupaca se prilično obogatilo, a bave se sječom i izvozom trupaca.
Stoga ovom prigodom ukazujem na problem i nekontrolirane sječe šuma i izvoza trupaca što šteti ne samo očuvanju flore i faune u Parku prirode Papuk već i važnoj hrvatskoj gospodarskoj grani drvno-prerađivačkoj industriji.
Na sam prijedlog Zakona o zaštiti prirode je dostavljen velik broj amandmana. Izražena je zabrinutost Komore arhitekata i Agronomskog fakulteta za zaštitu krajobraza te mi u klubu HDSSB-a smatramo da je ovaj konačni prijedlog Zakona o zaštiti prirode poluproizvod i nije ovakav trebao doći u drugo čitanje.
Što se tiče Zakona o zaštiti okoliša mišljenja smo da su članci predloženog zakona 10., 11. i 12. koji govore o načelima predostrožnosti, načelima očuvanja vrijednosti prirodnih dobara, bioraznolikosti i krajobraza te načelima zamjene odlični članci te su oni dobra platforma zaštite okoliša i trebali bi biti model življenja svih nas.
Također bih pohvalio članak 95. predloženog Zakona o zaštiti okoliša koji govori o okolišnoj dozvoli koja se izdaje postrojenjima, pogonima kako bi se što učinkovitije zaštitio okoliš.
No, da li je stvarnost u skladu s ovim zakonom? Zasigurno nije jer osvrnimo se oko sebe, divljih odlagališta otpada ima bezbroj. Što smo učinili u vezi zagađenja zraka u Slavonskom Brodu? Što je sa izgradnjom regionalnih i županijskih odlagališta otpada? Takva pitanja ovaj zakon ne uređuje, a svakako bi trebao. I stoga mi u klubu HDSSB-a nećemo podržati ove zakone.
Hvala lijepa.
Stazić, Nenad (SDP)
Replika, Vinković.
Izvolite.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Uvaženi kolega Češek pa nije samo problem ovo što ste vi pričali. Naime, evo slušajući raspravu u ime kluba SDP-a bivše ministrice zaštite okoliša i čitajući njene amandmane očigledno a slušajući ono što je jučer izjavila očigledno imamo jedan nesrazmjer između onoga što predlaže sadašnji ministar, sadašnja Vlada sa vlastitim klubom i vlastitom zastupnicom.
Stazić, Nenad (SDP)
Kolega Vinkoviću kome vi replicirate? Kolegici Holy? Vi niste bili u dvorani valjda kad je govorila kolegica Holy pa sad nadograđujete to u ovako jednoj replici. Drž'te se Poslovnika, molim vas.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Ja se držim Poslovnika itekako.
Stazić, Nenad (SDP)
Ne držite se Poslovnika.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Itekako, itekako se držim Poslovnika, a to zahtijevam i od vas obzirom da nema onog ispravka netočnog navoda pa sam vjerovao da ćete evo u ime kluba i potencirati taj veliki problem koji je očigledno prisutan ovdje.
S jedne strane imamo mišljenje jednog kluba koji brani ovaj zakon, a s druge strane imamo zastupnicu koja piše jednu veliku većinu amandmana koji nisu u skladu sa postojećim zakonom.
Zahvaljujem.
Stazić, Nenad (SDP)
Igor Češek, odgovor na repliku.
Češek, Igor (HDSSB)
Da kolega Vinkoviću, nećemo raspravljati o demokraciji unutar redova SDP-a, no činjenica je da postoji nesrazmjer između ministra i struke pa evo očigledno i nesrazmjer između ministra i članova njegovog kluba zastupnika.
Kao što smo već bezbroj puta vidjeli nije to jedini primjer. Primjer su u mnogim ministarstvima da ministarstvo kad predlaže nekakav zakon ili Vlada ne poštuje riječ struke. Takvim ponašanjem pokazuju da su sami sebi dovoljni i da im nije stalo do struke i da im nije stalo što će biti sutra.
Hvala lijepo.
Stazić, Nenad (SDP)
Nastavljamo sa raspravom po klubovima.
U ime kluba HNS-a govorit će poštovani zastupnik Petar Baranović.
Izvolite.
Baranović, Petar (HNS)
Hvala lijepa gospodine potpredsjedniče.
Uvaženi gospodine ministre sa pomoćnicima, poštovane dame i gospodo.
Odmah da na početku kažem klub HNS-a će podržati ove prijedloge zakona. govoriti o njihovoj kvaliteti, ja osobno imam povjerenja i mi u ocjene koje je dala bivša ministrica koja jako dobro poznaje ovu materiju kolegica Holy, a iščitavajući same zakonske prijedloge vidi se da je prilično detaljno obuhvaćeno sve ono što se tiče zaštite okoliša i zaštite prirode.
Razlog za donošenje ovih zakona po hitnom postupku je svima nama poznat mada s obzirom na važnost ove tematike bilo bi kud i kamo bolje da smo ove zakone bili u prilici donositi postupnije jer oni tretiraju vrlo osjetljivu materiju i svi dosadašnji prijedlozi zakona odnosno zakoni koji su stupali na snagu su kroz određeno vrijeme pokazivali nedostatke u primjeni i tražili su novele. No situacija je takva kakva je.
Postoji jasna potreba da se u kontekstu pristupanja Hrvatske EU ovi zakoni usklade sa dijelom pravne stečevine EU koja tretira ovu materiju, ali isto tako oni su doneseni i zbog određenih nedostataka koji su primijećeni u primjeni dosadašnjih zakona kao i usklađenja s nekim hrvatskim zakonima s kojima trebaju biti odredbe usklađene primjerice sa Zakonom o opće upravnom postupku.
Ono što bih otvorio kao temu u komentaru ovog zakona je imanentno i iz regije iz koje dolazim normalno je da otvorim pitanje odnosa zaštite okoliša i zaštite prirode prema morskom jadranskom ekosustavu. I moram kazati da bez obzira na sve što je detaljno napisano u ovim zakonima postoji jasna potreba da se neke stvari kvalitetnije definiraju. Na to je upozorio u svojim dopisima hrvatskim zastupnicima i Jadranski otočni sabor, Udruga civilnog društva, Udruga Bodula i otočana koja pokušava zaštititi ono što je odista najvrednije na priobalju hrvatskom, a to su jadranski otoci, zaštiti eko sustav, okoliš i prirodu na Jadranu.
Da li je ovaj zakon dovoljno posvetio pažnje tom dijelu? Moram biti pa priznati da nisam osobno zadovoljan jer čak i sadržaj nekih članaka primjerice članka 153.u Zakonu o zaštiti prirode govori "zabranjuju se branje, rezanje, sječa, iskopavanje, skupljanje, uništavanje jedinki strog zaštićenih biljaka gljiva, lišajeva i algi iz prirode u njihovom prirodnom okruženju". No međutim ne govori se o zaštićenim vrstama školjaka, zaštićenim vrstama riba, ne spominju se koralji.
Veliki dio teritorija RH je Jadransko more, vrlo osjetljiv ekosustav jadranski i ekosustav i jednom moramo pogledati istini u oči. Kolikogod se vodi javna rasprava ponekad duga i godinama o opravdanosti i prihvatljivosti nekih projekata na kopnu sa ekološkog aspekta, toliko olako zbog gospodarskog interesa, zbog ostvarivanja prihoda kada je u pitanju jadranski ekosustav zatvaramo oči.
Malo se toga zna i govori o utjecajima turizma, turističke djelatnosti na jadranski ekosustav, malo ljudi zna da je buka u moru jedan od najpogubnijih oblika zagađenja. Mnogo ljudi ne zna koliko se radikalno promijenio život u moru u zadnjih 20 godina na Jadranu i koliko se o tome ne zna toliko je proporcionalno to i zanemareno u zakonskim prijedlozima, zakonima i podzakonskim aktima Ministarstva zaštite okoliša. To je definitivno stvar koju radi budućnosti generacija koje dolaze iza nas moramo mijenjati.
Ja se osobno nadam da će ova rasprava potaknuti gospodina ministra i njegove suradnike da toj problematici posvete više pažnje, da u kreiranju podzakonskih akata od kojih neke po mišljenju nas iz Dalmacije treba što hitnije donijeti, da će biti otvoreni za komunikaciju i suradnju sa ljudima koji su u svom znanstvenom profesionalnom životu posvećeni zaštiti okoliša i proučavanju morskog ekosustava, a isto tako da će biti otvoreni za udruge civilnog društva, jedinice lokalne samouprave jer ono što se događa na Jadranu već decenijama u mnogim situacijama možemo nazvati totalnom devastacijom.
Nažalost, praksa je pokazala također da se u određenim kategorijama devastacija događa intenzivnije baš upravo u onim područjima koja su pod posebnim režimom zaštite pa čak i u nacionalnim parkovima jer se ne primjenjuju temeljni zakoni nego se prepušta upravi nacionalnog parka da kreiraju život i ponašanje unutar tog prostora.
Osim toga ono što u svakom slučaju ne bi trebali u budućnosti sebi dopustiti to je nejednak pristup kada je u pitanju realizacija gospodarskih projekata, da na jednu stranu okrećemo glavu, a da na drugu stranu budemo veći katolici od Pape.
Zaštita okoliša i zaštita prirode je apsolutno imperativ, tome u RH prema mišljenju nas iz HNS-a treba posvetiti dužnu pažnju. Sveobuhvatnost, načelna sveobuhvatnost ovih zakona je ono što je u njih ugrađeno pozdravljamo ali očekujemo da se vrlo precizno, pomno, detaljno razrade sve varijante i implementiraju sve potrebe prave zaštite okoliša i prirode u podzakonske akte.
U svakom slučaju HNS će podržati ove prijedloge zakona.
Hvala lijepa.
Stazić, Nenad (SDP)
Hvala lijepo.
Za repliku se javio Zoran Vinković.
Izvolite.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Zahvaljujem gospodine potpredsjedniče.
Evo uvaženi kolega Baranović, svakako se slažem s vama da je Jadran jedan od ja bih rekao možda i najugroženijih eko sustava ali isto tako ugroženost eko sustava prisutna je i u kontinentalnom dijelu, dijelu Hrvatske.
No, evo i vama ću isto postaviti pitanje obzirom evo da i mnogi građani koji se brinu prije svega za zaštitu okoliša u ovom trenutku im još nije jasno što se sa ona dva velika gospodarska projekta oko kojeg čitavo vrijeme imamo ja bih rekao i sukobe unutar, unutar same kukuriku koalicije, radi se o OMBLA-i, radi se o Plominu, a na kraju krajeva radi se i ovo što ste spomenuli da ne možemo doista biti veći katolici od Pape, npr. iskorištavanje građevinskog materijala, odnosno šljunka, pijeska iz riječnih tokova gdje smo bili svjedoci da je Republika Hrvatska uvozila enormne količine građevinskog materijala iz npr. susjedne Bosne i Hercegovine i susjedne Srbije pod izlikom čuvanja tih riječnih vodotokova. Samo nismo mi eksploatirali to, nego su eksploatirali naši susjedi s druge strane riječnog korita a mi masno plaćali.
Evo zanima me obzirom da je i ovaj Zakon unutar same političke opcije sporan, obzirom da ima tu niz amandmana koji nisu u skladu sa ovako napisanim zakonom. Pa me evo zanima i ovo bezrezervno podržavanje HNS-a ovog Zakona, odnosno ova dva Zakona.
A smatram da svima nama zastupnicima …
…/Upadica: Vrijeme. Hvala lijepa./…
… ministar treba dati odgovor.
Stazić, Nenad (SDP)
Odgovor Petar Baranović.
Baranović, Petar (HNS)
Hvala lijepa gospodine potpredsjedniče, uvaženi kolega Vinkoviću. Krenuti ću od šljunka i eksploatacije iz vodotokova, odnosno praksa je do sada da uvozimo iz drugih zemalja. To je jedna od primjera kada pokušavamo biti veći katolici od Pape pa kada neke stvari i odredbe koje bi trebale biti ugrađene u svakom slučaju i trebale biti mjera predostrožnosti dovedemo do apsurda.
I onda se dovedemo u situaciju da iz istog tog vodotoka bez ikakvog nadzora i kontrole ili manjkavog nadzora, se eksploatira šljunak, prebacuje mostom preko Save, Drava i dovozi u Hrvatsku.
U tom kontekstu i odnos generalno prema poduzetničkim projektima mi se u HNS-u zalažemo da se svjetske norme i standardi u zaštiti okoliša primjenjuju u Republici Hrvatskoj, posebice europske jer postajemo dio europske obitelji. Ali nismo za to da pod zaštitom okoliša mnogi projekti koji imaju svoju opravdanost a i potrebu u Republici Hrvatskoj bivaju zakočeni i zaustavljeni. Time zaustavljamo u konačnici gospodarski i socijalni oporavak ove zemlje.
Poznata je stvar da bogata i razvijena društva puno brže i puno lakše usvajaju standarde zaštite okoliša od onih koji su potrebni i koji su siromašni.
O stanju, o stanju projekata koje ste naveli ja bih vam vrlo vjerojatno znao reći i svaku brojku, kunu i lipu iz tog projekta da ih vodim, ali ne vodim ih pa ne raspolažem informacijama a ne bih se želio baviti naklapanjem u ovom ozbiljnom Domu, jer on je za mene ozbiljan. A što se tiče zaštite okoliša smatramo da su potrebna načela ugrađena u ove zakonske prijedloge i naglasio sam da očekujem da se …/Govornik se ne razumije./… podzakonskih akata detaljno obradi sve što je potrebno a načelno sadržaj ovih zakona u HNS-u smatramo prihvatljivim.
Hvala lijepo.
Stazić, Nenad (SDP)
Hvala i vama.
Završili smo raspravu po klubovima, prelazimo na pojedinačnu raspravu a prvi se za nju javio Jasen Mesić.
Izvolite.
Mesić, Jasen (HDZ)
Hvala lijepa gospodine potpredsjedniče.
Malo ću na neki način svoju pojedinačnu raspravu prilagoditi dosadašnjem tijeku rasprave pa ću početi od onog kredita Svjetske banke koju je spomenuo ministar. Zašto sam rekao dobili 20 milijuna?
Zato što je u sklopu aranžmana sa Svjetskom bankom Republika Hrvatska nominira projekte. Ja sam ponosan da smo uspjeli tada izboriti da 20 milijuna dolara bude namijenjeno zaštiti prirode. 20 milijuna dolara tih sada se upravo troši za one projekte koji su započeti već prije više godina i koje sada i vaše Ministarstvo ministre radi.
Znači dobiveno je po najpovoljnijim kreditnim stopama i dobiveno je zato zašto što je iza njega stalo ministarstvo gdje vi kažete da je priroda bila zadnja rupa na sviralu. U to vrijeme su bile dvije uprave zadužene za brigu o prirodnoj baštini. Jedna je bila uprava za inspekciju, a jedna je bila klasična uprava za zaštitu prirode.
Ali kada kažete da se ništa nije učinilo, pa ću biti slobodan vam pročitati. A vi slobodno provjerite. Inače taj zajam sa Svjetskom bankom je potpisan 2011. godine, nakon postupka pregovaranja i postupka našeg pritiska da ovih 20 milijuna dolara bude posvećeno prirodnoj baštini. I na to smo ponosni i ja i kolege koji su na tome radili. Hvala Bogu da smo se uvijek zaduživali za takve vrijedne stvari.
A što se, što se …/Govornik se ne razumije./… Upravni i posjetiteljski centar u Kopačkom ritu, Upravni i posjetiteljski centar na Papuku, na Lonjskom polju, Medvednici, u Gospiću za Park prirode Velebit. Upravni posjetitelji Centar za sjeverni Velebit, Upravni i posjetiteljski cetar u Maloj Paklenici, na Učku i na Lastovu potpuno nova zgrada. Potpuno novi vidikovac na Vranskom jezeru, to vam samo nabrajam zadnje 3, 4 godine što se učinilo. I što se tiče Parka, Parka prirode Žumberak gospodine ministre koji vam je dobro poznat da ne idem previše daleko arheološki park Budinjak i nadzorna kontrolna točka Parka prirode Žumberak. To se napravilo.
Telemetrijski sustavi koji su uvedeni u sve parkove, nacionalne parkove i parkove prirode, od Brijuna do Mljeta, preko Biokova i Paklenice vezano za protupožarnu zaštitu. Što se tiče inspekcije ona je posebno ustrojena, napravljen je trening i opremanje i to iz sredstava preko twinning projekta iz europskih sredstava u iznosu od gotovo jednog, u jednog milijuna.
Iz darovnice od 5 milijuna dolara su napravljeni planovi upravljanja za sjeverni Velebit, Velebit, Risnjak, Plitvice i Paklenicu. Iz darovnice od 5 milijuna dolara. Pa je dobivena darovnica također od 5 milijuna dolara s kojima je upravljala Svjetska banka, a povučeni su iz fonda UN-a, a vezano za krške ekosustave.
Što se tiče ovih 5 milijuna dolara koje smo spominjali, odnosno prve tranše od 500 tisuća s kojom ste rekli da se financira stručna skupina, da bi povukli ovih 4,5 milijuna vi to dobro znate do 9. mjeseca morate …, nemojte ugroziti taj rok i moj apel prema vama je išao upravo u tome jer ja vjerujem da bi svi bili sretni da povučemo ta sredstva. Ali ovo sam vam samo taksativno naveo, imate priliku možda me ispraviti ako smatrate da je to potrebno.
Što se tiče inventarizacije, nijedna država u Europi nema … 100%. Pokažite mi koja je ta. To bi značilo da su inventarizirane sve prirodne i životinjske vrste od A do Ž i da nitko više na tom području nema posla. Ne postoji takva država u Europi. Ne postoji. Pokažite mi podatke inventariziranosti za more, ja vam tvrdim da su ispod 30%. Neka javnost to vidi. A to je temeljni posao, to je temeljni posao na kojem se poslije gradi.
I tu se slažem bez obzira što se po pitanju agencija ne slažem s kolegicom Holy, slažem se po pitanju onog što ste govorili oko strategije. Mislim da je to ispravan put i da bi to tako trebalo nastaviti. Ali kad govorimo da je netko inventarizirao već sve 100% to znači da je sve popisano, nemamo više kaj radit, da sve znamo.
Kaže vam gospodine ministre, niti jedna europska država to nije napravila, a Hrvatska ima negdje između 30 i 40%, posebno je problematičan dio vezano za more i tu nas čeka jako veliki stručni posao. Dakle nabrojao sam vam što je sve učinjeno i kolika su sve sredstva povučena.
Što se tiče zakona, nije mi jasan niti jedan stručni motiv zašto se ide sa zakonom sada i zašto se ne ide u novo čitanje uz prethodnu javnu raspravu. Nije mi jasno šta ćete to s time što idete sada sa zakonom što ćete to po pitanju zaštite baštine postići. Jedino mi je jasan motiv koncesija.
U kojem segmentu će se to poboljšati zaštita prirodne baštine ako se ovaj zakon ne provede kroz javnu raspravu i ode uz jedno čitanje. Pa valjda je logičnije da se on još popravi na taj način, a znate i sami da ćete ga ponovno morati mijenjati. Ja znam da je drugo čitanje, ali što smeta da ga još jedanput povučete i pošaljete u dodatno čitanje.
Razumijem jedino moment koncesija, po pitanju koncesija. Ja nisam a priori protivnik toga, ali duboko me zanima kad netko uzme ugostiteljski objekt na Brijunima ili recimo Plitvičkim jezerima ili recimo Nacionalnom parku Krka u koncesiju od 50 godina, kako ćemo se prema njemu postavljati, na koji način ćemo ga kontrolirati i na koji način ćemo mu eventualno oduzeti koncesiju ukoliko se ne bude držao zadanih principa.
Još jednu stvar želim reći, zanemarivanje lokalne zajednice i županijskih razina je pogubno za zaštitu prirode, pogubno. Posebno vam tu mogu navesti recimo jedan primjer, jer je zaštita prirode recimo u Parku prirode Lonjsko polje dodatno pridonijela suživotu ljudi i prirode tog kraja. Pogledajte … sa onim drvenim posavskim kućama, tamo je i centar … i uprava parka je stavljena u tu kulturnu baštinu zato da bi se ona obnovila jer je proizašla iz te prirode. Za sve to bi bilo stvarno dobro imati strategiju i bolje proveden zakon u javnoj raspravi.
Ne shvaćam koji je taj motiv osim ovog koncesijskog da se ide sada ovako. Rekli smo svoje mišljenje što mislimo o agenciji, smatramo da je puno bolje slijediti ove zaključke koje međunarodna ekspertna skupina, međunarodna, naglašavam međunarodna, donijela i preporučila i na taj način ukoliko se iščita i njihove preporuke vidjet ćete da oni s vremenom u nekoj perspektivi vode k nečemu što možda možemo jednog dana nazvati agencijom.
Zato što planiraju i tzv. određeni fond sredstava koji bi se prikupljao, iz kojeg bi se zajedno financirali parkovi prirode i nacionalni parkovi koji nemaju veliki priljev sredstava, zato što planiraju unapređenje sustava, zato što planiraju bolju kontrolu u upravnim vijećima i sve ono ostalo što su deklarativno bili ciljevi koji su se htjeli postići s ovim prijedlogom zakona. Mislim da bi to bilo puno pametnije, mislim da s ovim ne treba žuriti i da ga stvarno mora se donijeti ….
Sve ovo i puno ovih tema koje danas raspravljamo smo mogli riješiti kroz adekvatnu javnu raspravu i sve bi se ovo iskristaliziralo kroz adekvatnu javnu raspravu. Ovako pitanja koja se tiču svih nas i ove generacije i budućih generacija ostavljamo rekao bih na milost i nemilost Vladi Republike Hrvatske koja će odluke o već spomenutom prevladavajućem javnom interesu dovoditi, odlučivati iza zatvorenih vrata, a to je vrlo opasno. Ne po nas, po prirodu, po ono što dolazi.
Hvala vam lijepa.
Stazić, Nenad (SDP)
Zahvaljujem kolegi Mesiću.
Čut ćete sada dvije replike na vaše izlaganje.
Prvo Zoran Vinković.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Uvaženi kolega Mesić, ne samo da je pogubno zanemarivanje lokalne i regionalne samouprave nego je to upravo skandalozno, ali vas to ne treba čuditi jer sve ovo što se dešava u ovih godinu i pol dana sa lokalnom i regionalnom samoupravom, od mogućnosti uopće financiranja, egzistiranja lokalne i regionalne samouprave. Nikog ovdje u ovom Saboru ne treba čuditi jer živimo u potpuno centraliziranoj državi. I što nekog zanima što lokalna samouprava, neki lokalni gradonačelnik ili šerif kako ga to vole zvati ili župan, on je vjerojatno maršal savezni. Da li uopće može i smije imati ingerencije u zaštiti očuvanja prirode.
S druge strane, apsolutno ovo treba raščistiti. tu je ministar koji treba dati odgovor. Mislim da te odgovore ne možemo kao zastupnici dobivati putem medija gledajući Dnevnik jedan, drugi ili treći ili gledajući čitavo vrijeme 4 program ove naše dalekovidnice hrvatske, katedrale duha kako ju je to Vrdoljak nazvao, nego jednostavno ovdje jasno i glasno reći što je sa amandmanima zastupnice Mirele Holy koja to ide kao bivša ministrica, daje amandmane kao zastupnik, a nešto drugo govori u ime kluba SDP-a.
I to je osnovno na šta ministar ovdje pred svim zastupnicima treba jasno i glasno reći da li se ovi amandmani odbijaju ili usvajaju. To je taj odgovor.
Stazić, Nenad (SDP)
Druga replika, Branko Vukšić.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Uvaženi kolega Mesiću, pitali ste, postavili ste jedno pitanje iz kojeg motiva se sada donosi zakon, upravo sada zbog kojeg motiva se donosi zakon. I onda ste rekli jednu tvrdnju, konstataciju da niste a priori protiv koncesija.
Ja pitam vas iz kojeg motiva davati koncesije, primjerice koncesije restorana na Brijunima, recimo hotela u Plitvicama iz kojeg motiva davati. Motiv profita, motiv zaštite okoliša. Koji je motiv? Što bi time dobila recimo lokalna samouprava da se da nešto u koncesiju.
Kako se odnosimo u tim koncesijama, kako ćemo se odnositi prema zapošljavanju. Jer znamo sve ono što smo dali u koncesiju da se nakon toga dogodio val otpuštanja. Pa evo, kao doprinos raspravi ako to možete pojasniti.
Stazić, Nenad (SDP)
Nastavljamo sa pojedinačnom raspravom.
Evo na repliku odgovara poštovani Mesić.
Mesić, Jasen (HDZ)
Hvala.
Ne, želio sam reći da ne vidim ni jedan stručni razlog, to sam htio reći da iščitavam to upravo razlog vezano za produženje roka koncesije. Kad sam govorio o koncesijama nisam a priori, mislio sam na sve koncesije gdje one mogu biti. Nisam se referirao na ovaj konkretan slučaj.
Što se tiče Plitvičkih jezera potpuno mi je jasno šta želite s time reći. I dalje zato mislim da ste možda malo kad kažete da podržavate uvođenje agencije, mislim da će vam prije dovesti do ovih posljedica koje govorite nego kad imate razbijenu upravu na lokalnu zajednicu i lokalnu samoupravu. Prije ćete se suočiti sa ovim problemom koji sami navodite kao veliku opasnost po mom mišljenju.
Stazić, Nenad (SDP)
Dakle, nastavljamo sa pojedinačnom raspravom.
Poštovana kolegica Mirela Holy.
Holy, Mirela (SDP)
Hvala vam poštovani potpredsjedniče.
Pa na samom početku želim neke stvari objasniti s obzirom da sam stekla dojam da gospodin Zoran Vinković, odnosno zastupnik Zoran Vinković koji se kasnije malo priključio ovoj raspravi nije shvatio da mi danas raspravljamo o dva zakona. Jedan zakon je Zakon o zaštiti prirode i drugi zakon je Zakon o zaštiti okoliša. I ja sam govoreći u ime kluba govorila o Zakonu o zaštiti okoliša, a ne o Zakonu o zaštiti prirode.
Ja ću sada u svojoj pojedinačnoj raspravi govoriti o Zakonu o zaštiti prirode. I s obzirom na činjenicu da sam vidjela da se na nekim portalima u međuvremenu pojavila informacija da se ja slažem sa HDZ-om o tome da su koncesije loše. Želim reći da to nije točno i da smatram da se koncesije i to raspisivanje međunarodnih tendera za određene ugostiteljske i hotelske kapacitete u Nacionalnom parku Plitvička jezera i Nacionalnom parku Brijuni može u znatnoj mjeri poboljšati situacija sada trenutno u parkovima iz pozicije održivog upravljanja sa tim kapacitetima jer je sadašnja situacija vezana uz upravljanje sa tim kapacitetima neodrživa. A mi imamo obavezu da se u nacionalnim parkovima i parkovima prirode provodi politika održivog razvoja, ako nigdje drugdje onda barem tamo.
Na samom početku izlaganja o Zakonu o zaštiti prirode želim vam pročitati i podsjetiti vas na ono što je 2008. godine prilikom rasprave o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode bilo izrečeno u ovom istom prostoru u ime kluba zastupnika i zastupnica SDP-a i sada citiram. U klubu SDP-a smatramo da je veliki nedostatak ovog zakonskog prijedloga ono što je predlagatelj propustio učiniti, promijeniti, te kreativnije i racionalnije urediti. To se prvenstveno odnosi na reformu sadašnjeg sustava upravljanja zaštićenim područjima prirode poglavito nacionalnim parkovima i parkovima prirode ako je neučinkovit, rastrošan i staromodan.
U SDP-u smatramo da je Hrvatskoj potrebna mala ali učinkovita administracija pa tako i u području upravljanja zaštićenim područjima prirode. Smatramo da je u vrijeme kada gospodarska kriza i recesija potresaju naše društvo predlagatelj morao iskoristiti priliku izmjena Zakona o zaštiti prirode kako bi regulirao ovo područje i ostario učinkovitiju i racionalniju administraciju.
To bi osim uvođenja jedinstvenog sustava upravljanja zaštićenim područjima naravno podrazumijevalo i cjelokupnu reformu državne uprave za dužene za zaštitu i očuvanje prirodnih vrijednosti. Te sam riječi u ime kluba SDP-a izgovorila u sabornici 2008. godine. I te riječi nisam isisala iz prsta, već je taj stav bio dio politike zaštite okoliša i prirode s kojim je SDP izašao na izbore 2007. godine, a do tog je političkog stava došlo nakon brojnih rasprava u okviru stranke.
Tu priču o nužnoj reformi sustava upravljanja zaštićenim područjima ne staje. Ovaj politički stav je višestruko ponavljam u prethodnom mandatu kada je SDP bio u opoziciji i putem Savjeta SDP-a se programski pripremao za preuzimanje vlasti u Hrvatskoj. Pa se tako još uvijek i danas na web stranicama SDP-a može pročitati vijest o tome da je Savjet za zaštitu okoliša SDP-a 24. svibnja 2009. godine u Parku Maksimir održao press konferenciju na temu "Institucionalni okvir zaštite prirode u Republici Hrvatskoj danas i sutra" na kojoj su saborska zastupnica Mirela Holy i tada ravnatelj Javne ustanove "Maksimir" danas pomoćnik ministra Nenad Strize upozorili na nedostatke aktualnog sustava zaštite prirode u RH te izložili SDP-ovu koncepciju tog sustava.
Tom je prilikom rečeno, piše na webu SDP-a, citiram: "Nakon što je zaštita prirode pripala u nadležnost Ministarstva kulture izvori financiranja svedeni su na neprihvatljivu mjeru, a program EU NATURA 2000. koji je RH dužna implementirati na dan primanja u EU praktično je neizvediv i de facto fiktivan te uspostavom Središnje agencije parkova postiglo bi se jedinstveno, efikasnije i jeftinije upravljanje te ujednačeni razvoj zaštićenih područja nacionalnih parkova i parkova prirode", kraj citata.
Slično je rečeno i tijekom javne rasprave o Planu 21 gdje je jednom građaninu odgovoreno, citiram: "U pogledu ustanova za zaštitu prirode planiramo sistematizirati poslove i sustav napredovanja u službama nacionalnih parkova i parkova prirode putem Pravilnika o načinu obavljanja poslova u funkcioniranju javnih ustanova te uspostaviti Nacionalnu parkovnu agenciju čije bi ključne zadaće bile osiguranje uvjeta funkcioniranja po načelu one mission, one vision, racionalizacija i transformacija postojećeg parkovnog sustava itd.", kraj citata.
Nakon rasprave o ovom prijedlogu zakona u prvom čitanju mnogi su me pitali zašto toliko gnjavim i pilim po toj vražjoj Nacionalnoj parkovnoj agenciji i da sigurno postoje puno važnija pitanja od ovog. To im se činilo suludim u političkom smislu. Bez ikakve sumnje je da za građane i građanke Hrvatske je značajnije i to što nakon godinu i pol mandata ove Vlade još uvijek nemamo u proceduri Zakon o obnovljivim izvorima energije koji je trebao u velikoj mjeri pojednostaviti procedure realizacije obnovljivih izvora i pokrenuti veliki broj ne megalomanskih ali za ekonomski oporavak iznimno značajnih projekata obnovljivih izvora energije, a to je ponovno podsjećam bio jedan od temelja Programa ekonomskog oporavka u Planu 21.
Ljudi koji su mi spočitavali kako su rekli dramatiziranje Nacionalne parkovne agencije se razlikuju ipak u nekoliko vrlo važnih stvari od mene. Kao prvo zaštitu okoliša i prirode smatraju marginalnim političkim pitanjima bez velikog značaja za javnost oko kojih je nepotrebno politički zaoštravati odnose. Kao drugo za razliku od mene smatraju da ta pitanja nisu ideološke naravi i ne dovode u pitanje političku vjerodostojnost stranke. I kao treće nisu poput mene zabrinuti hoće li Hrvatska bez kvalitetnog financijskog instrumenta biti u mogućnosti ispuniti sve obaveze i ciljeve iz mnogih direktiva iz područja zaštite prirode ili ćemo zbog toga za godinu, dvije ili tri plaćati penale.
Kada kažem plaćati penale ne mislim samo na one čija je politička neodgovornost dovela do takve situacije, a to znamo tko je, već na sve građane Hrvatske jer svi će oni plaćati za to. A upravo je to središnje političko pitanje ovog zakona kao i svih drugih zakona jer svi znamo da možemo imati najbolju politiku i najbolje moguće zakone, ali da bez sposobne, efikasne i poštene državne uprave i konkretnog financijskog instrumenta svaka i najbolja politika ili zakon ostaju mrtvo slovo na papiru.
Pitanje reforme državne uprave naravno nije moguće riješiti ovim zakonom, to je pitanje koje mora proizaći iz političke odluke i opredjeljenja Vlade i korekcija zakona iz drugih područja, ali je financijski instrument moguće riješiti ovim zakonom. I taj financijski instrument treba kako je planirano u politikama SDP-a biti Nacionalna parkovna agencija. U suprotnom bojim se da će i ovaj zakon poput mnogih drugih zakona ostati samo mrtvo slovo na papiru.
Podsjećam da je Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti iz 2008. godine pokazalo da se Nacionalna strategija i Akcijski plan temeljni dokumenti za provedbu politike zaštite prirode de facto ne provode jer je realizirano svega 10% mjera iz strategije i plana i to upravo zbog nepostojanja jakog financijskog instrumenta za provedbu politike zaštite prirode.
Imajući na umu činjenicu da stupanjem Hrvatske u EU pred Hrvatskom stoje vrlo ambiciozni ciljevi koje moramo ispuniti i to vezano za inventarizaciju baze podataka i slično, a da to neće biti moguće bez snažnog financijskog instrumenta poput Nacionalne parkovne agencije Hrvatska će u slučaju zadržavanja postojećeg sustava i dalje samo deklarativno štititi prirodu i zbog toga vjerojatno uskoro plaćati penale zbog nepoštivanja EU direktiva.
Na ovaj sam prijedlog zakona zbog toga podnijela 14 amandmana od kojih se polovica odnosi na jačanje komponente zaštite krajobrazne raznolikosti u zakonu koja je iznimno važna u ovom resoru, a na što upućuje na kraju krajeva i samo ime prethodno spomenute strategije. A druga polovica amandmana odnosi se na Nacionalnu parkovnu agenciju.
Nadam se da će Vlada prihvatiti ove amandmane i tako pokazati svoju političku vjerodostojnost i ozbiljnost prema realizaciji preuzetih europskih obaveza. Nadam se da je i to razlog zbog kojeg se Vlada u svom osvrtu na primjedbe izrečene tijekom prvog čitanja referirala na sve rasprave osim na moju za koju mi se bez lažne skromnosti čini da je ipak izazvala najviše pozornosti javnosti.
Prigovarali su mi zašto se u prvom čitanju nisam referirala na ostatak zakona. Ostatak zakona ne smatram spornim jer se radi o preuzimanju pravne stečevine EU iz ovog područja. A hoće li formulacija biti ovakva ili onakva je nebitna jer procedure vezane za NATURA-u 2000. moramo preuzeti i moramo implementirati sviđalo nam se to ili ne.
Središte problema nije u NATURA-i 2000. i procedurama već o tome s kojim financijskim instrumentom ćemo te obaveze i realizirati. A zakon je za mene neprihvatljiv upravo u tom najvažnijem dijelu.
Stazić, Nenad (SDP)
Sad ćemo čuti replike.
Prvo, Zoran Vinković.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Evo uvažena kolegice zastupnik Vinković evo ako ne vjerujete pomno je proučio oba zakona i protiv toga je da ide po hitnom postupku. Ova rasprava je objedinjena pa sam ja iskoristio priliku prije svega replicirati u odnosu na oba zakona.
Ali evo ovaj vaš govor je pokazao da sam ja upravo dirnuo u ovoj replici srž problema i da ne mi u Saboru nego hrvatski građani, a moram još reći da sam pomno i proučio Plan 21 i nakon ovih godinu i pol dana sve ono što je zapisano u Planu 21 se uopće ne vidi i ne provodi u hrvatskoj zbilji, definitivno, od smanjenja PDV-a, poreza i svega ostalog, povećanja gospodarske aktivnosti, povećanja radnih mjesta itd. ali da ne idemo u to sada. I po meni i u pravu sam bio da ste podnijeli amandmane kao zastupnica i kao bivša ministrica i slažem se s vama da je vaša rasprava i vaše mišljenje odjeknulo u javnosti.
I sada jednostavno kao zastupnik tražim ne od vas obrazloženje nego od ministra da li je i dalje važi ono što je zapisano u Planu 21 na osnovu čega je Kukuriku koalicija dobila glasove, dobila većinu zastupnika u Hrvatskom saboru, to je omogućilo da sastavi hrvatsku Vladu da vodi ovu državu. Evo 1.7.ćemo ući u EU itd., itd. očigledno to se ne provodi. I nisam ja u sukobu sa ministrom nego očigledno čitav SDP sa vlastitim ministrom i vlastitim ministarstvom i vlastitom Vladom.
A što se tiče odlučivanja u SDP-u o tome drugom prilikom.
Stazić, Nenad (SDP)
Na repliku odgovara poštovana Mirela Holy.
Holy, Mirela (SDP)
Poštovani kolega Vinković, vi niste u pravu da se ne provodi Plan 21 zato što se Plan 21 provodi u nekim izuzetno važnim ideološkim, a i ne tako ideološkim stvarima. Pa ću vas podsjetiti na nekoliko stvari koje su bile izuzetno prisutne u Planu 21, a koje su provedene i realizirane tijekom prošle godine.
Kao prvo Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, znate koliko je bilo prijepora vezanih uz konzervativan HDZ-ova zakon u vezi toga, to je bila jedna od prvih rekla bih mjera provedbe Plana 21 nove Vlade.
Druga stvar, objavljen je Registar branitelja. Znate koliki su bili prijepori vezani uz to pitanje, zatim Registar birača je također. Postupak uvođenja reda u spiskove biračke. Zatim Fiskalizacija kao postupak uvođenja reda u financije države kao i objava poreznih dužnika.
To nije HDZ-ova vlada nikada napravila. Zatim Ministarstvo uprave cijeli niz vrlo kvalitetnih zakona. zakon o pravu na pristup informacijama, vrlo važan zakon za demokratizaciju društva i kontrolu tijela javne vlasti, zatim u pripremi Zakon o životnom partnerstvu, vrlo važno obećanje također iz Plana 21. Zakon o državnim maticama, Zakon o osobnom imenu, dakle nije točno da se Plan 21 ne provodi. Postoji prostor za poboljšanje, ali niste u pravu i ne možete takve stvari tvrditi.
Stazić, Nenad (SDP)
Druga replika i poštovani Branko Vukšić.
Vukšić, Branko (Hrvatski laburisti - Stranka rada)
Uvažena kolegice Holy uglavnom se s najvećim dijelom vaše rasprave slažem. Žao mi je što ne sjedite tamo na onoj suprotnoj strani jer sasvim sigurno da bismo onda zakon donijeli jednoglasno i pošto vas podržavamo u ovim dijelovima koje vi ne podržavate u samome zakonu. Ali međutim nakon medicinski potpomognute oplodnje trebalo je donijeti, koju smo mi podržali, ja osobno sam podržao taj zakon, potpomognutu privredu. Tu niste ništa napravili. Govorite samo o nekakvoj ajmo reći uvjetno nadgradnji, oni temelja nema.
Druga stvar, govorili ste o koncesijama tu se ne slažem s vama. Koncesije su loše. Rekli ste da koncesije uvodite zbog održivog upravljanja. Pa dajte mi recite tko će upravljati u hotelima, restoranima na Plitvicama i Brijunima? Tko upravlja najvećim telekomunikacijskim poduzećima u Hrvatskoj? Tko upravlja bankama u Hrvatskoj čiji su vlasnici stranci? Sve hrvatski menadžeri, sve oni koji su bili neuspješni, katastrofalno neuspješni prije, sada su postali naglo uspješni. Ovo je izlika zato da se opet nekome jeftino da na 50 godina proda, iznajmi itd. to je onaj neoliberalni kapitalizam koji vi podržavate, mada se zalažete da budete na van, znači pod dojmom socijaldemokratska vlada.
Kada ovako podržavate koncesije, a bez nekakvog obrazloženja tada podržavate ono što bi se trebali u suštini boriti protiv čega bi se trebali boriti.
Međunarodni natječaji su također gospođo Holy međunarodna neoliberalna patka. Trebamo dati sve, treba nas svugdje razvlastiti gdje bi mogli sami dobivati neki profit. E u tom dijelu vas ne podržavam.
Hvala.
Stazić, Nenad (SDP)
Na repliku odgovara poštovana Mirela Holy.
Holy, Mirela (SDP)
Poštovani kolega, pa ja mislim da mi moramo još jako puno učiti o demokratizaciji društva općenito oko toga što je obaveza neke vlade i slično.
Naime, kada neka politička opcija izlazi na izbore sa određenim političkim programom i na temelju tog političkog programa dobije izbore onda je obaveza te vlade da provede politički program na temelju kojih je dobila izbore jer je to neka vrsta ugovora između Vlade i naroda.
I u tom smislu je apsolutno svejedno tko je na poziciji ministra ili ministrice zato što vlada ima određenu političku platformu koju treba provesti jer je na temelju toga dobila političko povjerenje građana.
A sada nešto malo oko koncesija, pa koncesije nisu same po sebi kao instrument niti pozitivne niti negativne. Ljudi ih mogu napraviti da budu ili negativan instrument ukoliko imaju nekakve zadnje misli ili se od njih može napraviti i pozitivan instrument.
U ovom trenutku Nacionalni park Brijuni i Nacionalni park Plitvička jezera nemaju novca da odrade te kapacitete na način da se njima održivo upravlja u smislu i obnovljivih izvora energije i drugih znači poboljšanja unutar samog sustava koji određuju znači na koji način se održivo upravlja određenim hotelskim ili ugostiteljskim kapacitetima. I zbog toga ako će Vlada biti mudra i raspisati tender koji će točno definirati koje su obveze koncesionara u smislu upravljanja tim objektima i renovacije tih objekata može se dobiti samo pozitivne učinke za ono što je temeljna djelatnost toga a to je znači održivo upravljanje tim prostorima.
Stazić, Nenad (SDP)
Treću repliku iznosi poštovani kolega Branko Bačić.
Bačić, Branko (HDZ)
Zahvaljujem gospodine potpredsjedniče.
Poštovana kolegice Holy pa ja ne bih rekao da Vlada ovim prijedlogom pa čak niti onim prijedlogom u prvom čitanju nije na tragu vašeg zahtjeva za osnivanje jedinstvene, odnosno za osnivanjem nacionalne parkovne agencije.
Dapače, Vlada tu ide i korak dalje, ona ovim prijedlogom Zakona ostavlja mogućnost da formira dvije ili tri nacionalne parkovne agencije. Jedna bi primjerice bila parkovna agencije za nacionalne parkove, druga bi možda nacionalna agencija bila za parkove prirode itd., itd..
Ja, to ću kasnije u pojedinačnoj raspravi, a to sam već i govorio. Ja se ne slažem najprije sa činjenicom da je potrebno osnovati nacionalnu parkovnu agenciju ali se još manje ne slažem sa time da to Vlada radi mimo Sabora. Zašto ministar, odnosno Vlada, odnosno Ministarstvo ovim Zakonom nije reklo je li podržava jedinstvenu parkovnu agenciju, to ono što vi tražite ili će osnovati dvije ili će zadržati postojeći sustav upravljanja zaštićenim područjima prirode. To je ono što mislim da mi kao saborski zastupnici neovisno s koje strane dolazili trebamo očekivati. I očekujem od Vlade da Vlada u Zakonu jasno propiše što će napraviti a ne da nam kaže da čeka rezultate neke studije pa kada ta studija kaže ona će napraviti jednu od ove tri varijante koje sam malo prije spomenuo. Inače osnivanjem jedne nacionalne agencije za vođenje određenih poslova na razini države u bilo kojem segmentu ne znači da mora pridonijeti dobro. Mi smo osnovali Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora, njime najavili brojne investicije u podizanju energetske učinkovitosti javnih zgrada u Hrvatskoj, epilog ne znam, nikada nismo dobili izvješće o radu toga centra itd., itd..
…/Upadica: Hvala./…
Slažem se s vama gdje je agencija za obnovljive izvore energije. Dakle, …
…/Upadica: Hvala kolega Bačiću/…
… pitanje osnivanja agencija posebna priča o kojoj bi se ovaj Sabor trebao brinuti.
Stazić, Nenad (SDP)
Četvrtu repliku iznosi Josip Salapić.
Salapić, Josip (HDSSB)
Hvala potpredsjedniče Sabora.
Uvažena kolegice Holy ja ću tu govoriti pomalo više osobno nego li u stavove kluba svoje stranke jer sam pratio vaš rad i kao ministrice u hrvatskoj Vladi ali i kao zastupnice u onom prošlom sazivu Sabora gdje ste u jednim kvalitetnim raspravama pokazali prije svega svoju stručnost i odlučnost i vjerodostojnost u politici što pomalo se u ovom vremenu u kojem danas živimo gubi.
Ja se slažem sa vašim prijedlozima i raspravom kada ste govorili o tome da treba postojati platforma odgovornosti svake politike i svake vlade. Ono što se u predizbornim kampanjama govori, svojevrstan, sami ste to rekli ugovor između neke buduće Vlade i građana, to se treba u potpunosti podržavati i provoditi jer onda se odstupa od onoga obećanja i one vjerodostojnosti koje su građani glasajući za pojedinu političku opciju dali svoje povjerenje.
Ja mislim da je upravo ovaj Prijedlog Zakona bez vaših amandmana odstupanje od politike plana 21 jer se ja osobno zalažem da se u onom dijelu preuzme odgovornost prema građanima što je obveza Vlade koja je dobila izbore da ono što je obećala i ispuni.
Po meni se mnogo toga u planu 21 ne ispunjava ali ne bih sada o tome da nekako krivo krenemo raspravu prema vašoj raspravi, nego u ovom dijelu ovoga Zakona se zaista odstupa od onoga što ste vi kao ministrica govorili. I mi smo, i ja sam osobno kao zastupnik ne samo deklaratorno nego zaista kao političar podržavao vaš rad u Vladi i ono što rijetki političari u Saboru imaju, bez obzira u kojem klubu sjedili to je politička vjerodostojnost, odlučnost i hrabrost ponekad da se provede ono ne u smislu neke podrške stranci kojoj pripadamo nego prema svojim građanima, prema onima koji su nam dali povjerenje da budemo i zastupnici u Hrvatskom saboru i da provodimo ono što građani od nas očekuju.
U tom smislu vi ste imali i imate uvijek potporu kažem mene osobno kao zastupnika.
Hvala lijepa.
Stazić, Nenad (SDP)
Na repliku odgovara poštovana Mirela Holy.
Holy, Mirela (SDP)
Poštovani kolega, evo ga, ja vam se zahvaljujem na ovom komentaru, mislim iznenađena sam s obzirom da ne pripadamo istoj političkoj opciji.
Međutim, htjela bih reći jednu stvar. Politički program s kojim je neka politička opcija dobila izbore je obaveza u smislu provedbe. Naravno da se neke okolnosti mogu promijeniti i može doći do korekcije određenog programa na temelju kojeg je politička opcija dobila izbore zato što su se okolnosti promijenile ili je nekakva analiza pokazala nešto drukčije. Ali to onda mora biti u potpunosti jasno i transparentno argumentirano.
Ja sam razumna osoba i mogu prihvatiti da se odstupa od određenih dijelova programa. Ukoliko se pokazalo da to nije dobro, ili slično, ali ne mogu prihvatiti odstupanje od određenih dijelova programa koji nisu argumentirano objašnjeni.
Stazić, Nenad (SDP)
Pravo da iznese pojedinačnu raspravu sada dobiva kolega zastupnik Branko Bačić.
Bačić, Branko (HDZ)
Zahvaljujem gospodine potpredsjedniče, poštovani gospodine ministre sa suradnicima.
Mi tijekom jutra raspravljamo o dva Zakona, jedan koji je krovni a i drugi koji je iznimno važan kada je u pitanju zaštita okoliša, odnosno zaštita prirode u Republici Hrvatskoj.
Mislim da je u odnosu na Zakon o zaštiti prirode Vlada trebala jasno odgovoriti na brojne primjedbe kako je Zakon o zaštiti prirode kojeg smo raspravili u prvom čitanju praktično različit u odnosu na Prijedlog Zakona o zaštiti prirode koji je bio na javnoj raspravi. I da je to bio važan razlog da Vlada ponovno provede proceduru javne rasprave sa zainteresiranom javnošću … Zakon o zaštiti prirode, a što svjedoči i rasprava tijekom jutra u dijelu koji se odnosi na Zakon o zaštiti prirode.
To je jedna načelna primjedba, a druga je držim da je Zakon o zaštiti okoliša kao krovni zakon s obzirom da je bio pripremljen prije godinu i više dana, da u odnosu na taj zakon je doživio vrlo male promjene, da je onda u najmanju ruku trebao ići u dva čitanja. To je onako što sam već i govorio i držim da bi to bilo kudikamo bolje i doprinijelo kvaliteti i jednog i drugog zakona.
Ja bih se također osvrnuo na sve ono što sam govorio tijekom prvog čitanja Zakona o zaštiti prirode, a što se odnosi na osnivanje jedinstvene nacionalne parkovne agencije. Mi u klubu HDZ-a jasno smo rekli da smo protiv osnivanja nacionalne parkovne agencije, a ja moram reći da ste gospodine ministre i vi jer to piše na stranicama vašeg Ministarstva, to i sami potvrdili.
Na pitanje o odluci protiv uvođenja nacionalne parkovne agencije ministar je pojasnio da uvođenje agencije nije garancija da će sustav upravljanja zaštićenim područjima funkcionirati te dodao kako smatra da će puno brže i bolje rezultate polučiti unapređenje postojećeg sustava rješavanjem problema koji su identificirani kroz upravni nadzor i tu smo potpuno suglasni gospodine ministre.
I ja ne vidim zašto onda taj stava kojega iznosite u javnosti niste upisali vi, odnosno Vlada u tekst ovoga zakona i jasno se odredili o tom prevažnom pitanju zaštite prirode u Republici Hrvatskoj. Nije nevažno pitanje, dapače to je presudno pitanje kako ćemo tim prostorom upravljati.
I onda ako je vaš stav ovaj kojeg ste iznijeli i koji je na vašim stranicama, odnosno na web stranici Ministarstva i s čime se mi u klubu HDZ-a slažemo onda je tako to trebalo pisati u zakonu, a ne ostajati mogućnost da kada to Vlada odluči na način kako ona odluči može mimo ovog parlamenta odrediti kako i na koji način će upravljati zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj. To mi se čini da je jedan pokušaj da se iz ove rasprave koja je u žiži rekao bih zanimanja kad je u pitanju Zakon o zaštiti prirode, da se na određeni način izbjegne i da se ne odgovori na temeljno pitanje koje se kroz donošenje ovog zakona postavlja.
Druga stvar, mi čujemo ovih dana da Ministarstvo gospodarstva namjerava i da će to možda čak i sutra biti, nisam siguran, na sjednici Vlade ponovljeni, a ne znam u kojoj mjeri izmijenjeni Zakon o strateškim investicijama. Ministar gospodarstva govori da je Vlada na određen način reterirala, a s obzirom na brojne primjedbe Europske komisije i Europskog parlamenta kad je taj zakon u pitanju, da je reterirala dakle na način da će se provoditi po tom zakonu samo investicije koje su usuglašene sa planovima prostornog uređenja, dakle sa dokumentima prostornog uređenja, ali da će se značajno smanjiti procedura dobivanja građevinskih dozvola i akata za građenje za pojedine strateške projekta koji su vrijedni više od 20 milijuna eura.
E sada, s obzirom da ova oba zakona, i Zakon o zaštiti okoliša i Zakon o zaštiti prirode za zahvate koji su potencijalno opasni ako tako možemo reći za okoliš, predviđa i u dijelu koji se odnosi na zaštitu prirode i u dijelu koji se odnosi na zaštitu okoliša, procedure koje su slažem se s vašim uvodnim izlaganjem, u jednom dijelu skraćene ali još uvijek jako, jako duge i još uvijek jako, jako duge ako ih promatramo u kontekstu onoga što Ministarstvo gospodarstva planira izdati građevinsku dozvolu u roku 15-tak ili 20 dana što bi bilo jako dobro kad bi bilo moguće.
Mene interesira kakav je stav Ministarstva zaštite okoliša i prirode upravo na te zakone i na izjave koje čujemo iz Ministarstva gospodarstva i navodno je Vlada već donijela odluku da će se s time ići prema Hrvatskom saboru sa Zakonom o strateškim investicijama.
Onda se s pravom postavlja pitanje hoće li ovaj zakon biti samo onima koji ulažu primjerice 5, 7, 10 milijuna kuna i na njih će se provoditi procedure utvrđivanja procjene utjecaja na okoliš, izrade studije utjecaja na okoliš, ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu itd., a za one druge koji će ulagati nešto više od 20 milijuna eura ili za one druge za koje Vlada ocijeni da su strateški projekti, ovi se zakoni neće provoditi.
I ja vjerujem da nije tako iako me u tome niste uvjerili i nas u Hrvatskom saboru niste uvjerili jer evo ono što danas raspravljamo, proceduru koju ovim zakonom predviđamo niste kao Vlada primijenili na Strategiju prostornog uređenja, a čini mi se onda niti na mogućnost da se iz te strategije donese Zakon o ugljikovodicima.
Prema tome, s jedne strane deklaratorno nastupamo u ovom Saboru sa velikim planovima zaštite okoliša i zaštite prirode, a s druge strane evo Vlada kroz određene projekte koje sam maloprije napomenuo i u dijelu koji se odnosi na izmjenu Strategije prostornog uređenja i u dijelu koji se odnosi na Zakon o ugljikovodicima, a i ovaj najavljeni Zakon o strateškim investicijama koji bi trebao biti donesen sutra ili najduže do sjednice Vlade, čini mi se da nam ovi zakoni onda ne znače puno, da onda Vlada tu jedno govori kad su u pitanju njeni građani, a drugo kad su u pitanju određene zainteresirane skupine koje bi ulagale u projekte koje očito Vlada gleda blagonaklono.
I još jedna stvar, s obzirom da ćemo mi u ime kluba HDZ-a predložiti neke amandmane ja bih samo izdvojio na tom tragu jedan amandman kojega ću napisati, a kojega sam izdvojio i u raspravi po prvom čitanju. Naime, nisam se slagao sa rješenjem prema kojemu je u nacionalnom parku omogućen ribolov kao djelatnost, a u posebnom rezervatu koji nije takve razine zaštite prirode ta je djelatnost bila onemogućena.
Sada ste izmijenili na temelju rasprave nas saborskih zastupnika, a vjerujem i na temelju primjedaba jedinica lokalne samouprave u predjelu Malostonskog zaljeva i Županije dubrovačko-neretvanske izmijenili ste taj članak gdje ste sada ukinuli i u nacionalnom parku i u rezervatu prirode mogućnost bavljenja ribolovom, al ste sebi propisali mogućnost da vi vlastitim pravilnikom definirate djelatnosti koje bi se na tim prostorima i na tim područjima mogle obavljati.
Ja vas molim gospodine ministre prihvatite taj amandman kojega ću ja u ime stanovnika Pelješca i Dubrovačko-neretvanske županije podnijeti, odnosno klub Hrvatske demokratske zajednice. Nema razloga da u posebnom rezervatu malostonskog zaljeva omogućimo uzgoj marikulture, ribe i školjaka, a da s druge strane priječimo djelatnost koja također omogućava tu istu djelatnost dakle uzgoj marikulture jer bismo omogućili izlov predatora, ribe predatora koji uništavaju tu istu marikulturu u Malostonskom zaljevu. To propišite, a vi s vašim pravilnikom onda utvrdite alate ribolovne, utvrdite postupke, utvrdite vrijeme izlova itd. itd.
Ali izvorno zbog tisuće ljudi koji na tom prostoru žive u velikoj mjeri njihov život ovisi o ribolovu na tom prostoru. Nemojmo to priječiti, nego dapače to omogućimo. Ja mislim da je u tom smislu i ceh ribara dao svoje primjedbe i svoj amandman i u prvom čitanju, a i kasnije su se na to očitovali tim više što je čak i ministar Jakovina bio obećao da će zajedno s vama doći na taj prostor i da ćemo taj problem riješiti na zadovoljstvo ljudi koji žive u Malostonskom zaljevu.
Dakle, sve u svemu mi u klubu Hrvatske demokratske zajednice nećemo podržati donošenje Zakona o zaštiti prirode iz razloga koje smo rekli uvodno, a što se tiče Zakona o zaštiti okoliša držim da je trebalo ovaj zakon staviti u redovnu proceduru i da odgovorimo na sve one dileme koje su se uspostavile, koje ste čuli jutros i na odboru, a i tijekom ove rasprave.
Hvala.
Stazić, Nenad (SDP)
Na ovo izlaganje repliku iznosi zastupnik Zoran Vinković.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Evo krenut ću kolega Bačić od ovih zadnjih riječi. Nije pitanje samo ribolova. Tu je i pitanje lova. To je također jedna od bitnih grana gospodarskih grana turističkih ponuda itd. I smatram da i u parkovima prirode, nacionalnim parkovima uz određena pravila i usaglašavanje sa Zakonom o lovstvu bi u svakom slučaju trebalo omogućiti i taj dio.
No, vratit ću se evo na cjelokupni paket ovih zakona. Nijemci bi rekli wir haben eine grosse problem, a netko bi ovdje rekao na engleski ono sa onim naglaskom people must trust us. I očigledno imamo veliki problem, problem i onoga što se objavljuje na Internet stranicama ministarstva, onoga što je zapisano u velebnom Planu 21.
Evo čuli smo u kojim se to razmjerima enormnim, ja bih rekao čak i svemirskim razmjerima taj Plan 21 provodi, donosi te velike rezultate. Tako da evo svi građani Hrvatske kao što je to rekao jedan političar pet, deset godina oni i ne znaju da bolje žive ali bolje žive. Mislim to su priče prije svega za malu djecu. Mi i dalje imamo problem sa gospodarstvom, sa brojem nezaposlenih. Imamo čak i sa strateškim investicijama.
A ja opet pitam što je sa Omblom, što je sa Plominom, što je sa svim strateškim investicijama. Što je sa ja bih rekao ovim šumama onih kranova po Hrvatskoj, tako da ja jednostavno kad se probudim ja ne mogu prepoznati Hrvatsku kolika je to aktivnost sukladno Planu 21 napravljena kako se gospodarstvo razvija, kako se smanjuje broj nezaposlenih, a povećava standard svih građana.
Stazić, Nenad (SDP)
Na repliku odgovara poštovani Branko Bačić.
Bačić, Branko (HDZ)
Zahvaljujem gospodine potpredsjedniče.
Kolega Vinković, čini mi se da i vi upadate u jednu zamku kada tvrdite da je ovaj zakon loš zato što nije u skladu sa Planom 21. Nije on loš zato što nije u skladu s Planom 21 jer je i Plan 21 loš. Jer da je dobar ne bi situacija u Hrvatskoj bila ovakva kakva je, nego je on loš zato što nije odgovorio na temeljna pitanja zaštite prirode.
To smo stalno o tome tvrdimo. Nije odgovorio na način kako i na koji način ćemo upravljat sa zaštićenim područjima prirode, nije kvalitetno jasno odgovorio što sa onim područjima ekološke mreže nakon što proglasimo NATURA-u 2000. Što ćemo s tim područjima prirode kako i na koji način ćemo ih čuvati, hoće li se na njih odnositi sve one odredbe zakona koje bi se odnosile da su ti prostori ostali u okviru NATURA-e 2000. Dakle, to su temeljni razlozi zašto je ovaj plan loš, a ne da je on loš zato što nije u skladu sa Planom 21. Jer rekao sam da je Plan 21 bolji vjerojatno bi i situacija u Hrvatskoj bila bolja.
Stazić, Nenad (SDP)
Posljednji u nizu za pojedinačnu raspravu je uvaženi zastupnik Josip Borić.
Borić, Josip (HDZ)
Hvala lijepo potpredsjedniče.
Pa evo ja da nešto kažem o Zakonu o zaštiti prirode. Mislio sam čak ni ne raspravljati, međutim nedavno prije desetak, petnaest dana kad je ministar najavio koncesioniranje nekih djelatnosti unutar nacionalnih parkova smatram da je potrebno nešto reći i o tome, jer govorimo o Zakonu o zaštiti prirode.
Cijelo jutro slušamo da smo mi u tome uspješni, ali i da dosadašnji zakon nije bio dobar. Jedno s drugim ne ide. Ako smo bili uspješni i zaštitili smo najvrednije dijelove prirode onda je vjerojatno ne samo ovaj postojeći, nego i svi oni koji su njemu prethodili valjda bio dobar.
Moramo se oko toga dogovoriti jer kažem gledajući ovaj zakon koji omogućava investicije, nove investicije u nacionalnim parkovima na mene ostavlja dojam da se zapravo radi o jednom prikrivenom Zakonu o strateškim investicijama u zaštićenim područjima Republike Hrvatske.
Ja znam da nam je gospodarstvo kad smo već kod Zakona o zaštiti prirode u statusu strogih rezervata, ništa se ne događa pozitivno, ništa, nikakvih pomaka nema.
Međutim, da li je baš Zakon o zaštiti prirode prostor gdje trebamo dopustiti razigravanje investitorima u najljepšim dijelovima Lijepe naše?
Mi u Hrvatskoj imamo dva stroga rezervata, oni su i ovim zakonom ostali nedirnuti, njima se ne može niti davati koncesija, niti se može graditi. Imamo osam nacionalnih parkova o kojima Sabor donosi Odluku o proglašenju, donosi i Prostorni plan, ali ministar po ovom zakonu može izdvojiti određenu djelatnost nacionalnog parka i dati je u koncesiju. Sasvim nelogično, znači daleko od očiju javnosti, naroda, saborskih zastupnika.
Kada su proglašeni nacionalni parkovi? Brijuni '83., Kornati '80., Krka '85., Plitvička jezera '49., Paklenica '49., Mljet 1960., Risnjak '53., sjeverni Velebit 1999. godine.
I sad se postavlja pitanje zar zaista u tom štitenju ili zaštiti prirode u tih 70 godina, 80 godina, 20 godina, nije nadvladao osjećaj za profitom svih uređenja ili ajmo reći vlasnika ili nekakvih ustanova ili nacionalnih parkova nego se to tek javlja 2013. godine? Zar nitko nije znao zaraditi na smještaju u nacionalnim parkovima ili na nekakvoj ugostiteljskoj djelatnosti? Nego eto sjetio se ministar zaštite ovih dana.
A čujemo evo gospođa iz Općine Funtana, milijun i pol posjetitelja Brijuna. A mi pričamo o tome da ćemo izdvojiti recimo sve one hotele tamo, da ćemo to dati nekome da on tamo napravi umjesto sadašnjih 350 kreveta, 1000 ili 2000 ili 500 kako netko kaže ovisno o isplativosti i zato se onaj dio koji govori o koncesijama a koje dosada su bile na 30 godina povećava na 55 godina. Jer turizam priznat ćemo nije visoko profitabilna djelatnost i treba joj jedan duži period da bi se bilo kakva ulaganja mogla i vratiti.
Možemo li se upitati kakav će status u takvom trenutku imati nacionalni parkovi kao javne ustanove? To su javne ustanove, ja mislim da su neprofitne. Sve što zarade iz svih svojih djelatnosti iz prihoda koji se kreću po nekoliko osnova iz državnog proračuna, znači iz vlastite djelatnosti od korištenja zaštićenih prirodnih vrijednosti, od naknada, nekih drugih izvora u skladu sa zakonom i propisima što ćemo napraviti sa njihovim prihodima? Postoji li u tom trenutku kada ministar izdvoji određenu djelatnost i da je u koncesiju nekom drugom privatnom investitoru ostaju li to onda i dalje javne ustanove, ostaju li, ili postaju nekakva mješovita neprofitno profitna društva? Hoće li zadatak tih djelatnika tamo biti recimo na Brijunima da hrane one životinje koje imamo tamo u onom malom zoološkom vrtu, hoće li oni održavati tu prirodu da bi netko kao privatni investitor za sebe uzeo profit tih prirodnih vrijednosti i ljepota?
Pročitat ću što piše o tome jedan gospodin iz 1911. godine kad govorimo o Brijunima. "Kada na brijunskim otocima još neotkriveni i gotovo nepristupačni spomenici iz svih razdoblja budu otkriveni i dostupni istraživanjima tada će prekrasan otok biti jedinstven muzej bogat arhitektonskim inventarom visoke umjetničke i povijesne vrijednosti. Svim kulturama koje su kroz povijest naseljavale obalu sjevernog Jadrana bit će moguće na posljetku pripisati po jedan spomenik arhitektonskog naslijeđa ili neki drugi ulomak dokazujući time svoju prisutnost."
Hoćemo li i mi ovakvim oblikom Zakona o zaštiti prirode koji dozvoljava upravo ovo o čemu sam pričao pokazati prisutnost aktualne politike na tom području nekakvim modernim bolje uređenim hotelskim sobama, smještajem, drugačijim arhitektonskim uređenjima ili nečim trećim? To je osnovno pitanje. Da li je to naš zadatak i da li na taj način štitimo prirodu ako znamo da je ministar izjavio da već on smatra da treba dozvoliti i do 30% tlocrtne površine više u izgradnji smještajnih objekata na postojećim temeljima pa čak i tamo gdje su nekakva skrivena skladišta ne znam bivših vojski, ostavljali su ta područja možda i neuređenima, hoćemo li na taj način dodatnih 30% štititi onu ljepotu koju imamo u Nacionalnom parku Brijuni?
Zašto njima dozvoliti sve, a recimo na Kornatima treba porušiti sve privatne kuće i egzistencije ljudi koji tamo žive, koji se također bore da prežive na tom području i da žive barem nekoliko mjeseci u sezoni od prihoda koje mogu dobiti od posjetitelja koji dolaze u nacionalni park?
To su sve pitanja koja otvara ovakav prijedlog zakona.
Kada mi uopće štitimo prirodu? Pokazala su iskustva onog trenutka kad se zakopa prva lopata. Svi se dižu i svi nešto rade. Svi nešto žele silno zaustaviti. Ovih dana neki vjetropark, nedavno ne znam OMBLA pa Srđ pa tako dalje.
Znači, imamo ljude koji se žele brinuti o određenom prostoru, ali ima i onih koji žele u taj prostor na silu ugurati investicije. Da li ovaj zakon donosi nekakav balans između tih opravdanih zahtjeva i s jedne i s druge strane? Ja mislim da ne, da je on ipak više u funkciji tih investicija.
Dolazim iz sredine u kojoj nema puno zaštićenih područja, ali su ljudi svojim ponašanjem uspjeli zaštititi gotovo sve. I šumu i plaže pa i pojedine čitave otoke, otočiće jer jedna možda najbolja zaštita bila ono što je možda i loše kod nas, a to je rasitnjenost posjeda, brojni neriješeni imovinskopravni odnosi, ali i prostornoplanska dokumentacija koja je na područjima onemogućavala nekih aktivnosti. A da imamo atraktivnih područja, imamo. Samo ću napomenuti recimo i Goli otok i Grgur koji su sa svojim povijesnim nasljeđem ili vrijednostima također područja o kojima treba voditi brigu, a nisu zaštićena ničim, a najmanje sa ovakvim oblikom zakona.
I samo na kraju nekoliko riječi o ovim zaštićenim životinjskim vrstama koje na otocima stvaraju veliku štetu. Autohtona divljač divlje svinje koje uništavaju ne samo prirodu nego i stočarstvo i poljoprivredu na čitavim otocima, a koje kada se krene rješavati kao problem jednostavno od silne nadležnosti svih ministarstava na kraju ne riješi nitko. I ovaj zakon sve lijepo zabranjuje, zabranjuje to i zakon iz djelokruga Ministarstva poljoprivrede, zabranjuju to i lovački savezi itd., međutim situacija je na terenu sasvim drugačija tako da i te divlje svinje ponekad postaju i turistička atrakcija, blizu hotela, na samom ulazu u hotel ili unutar naseljenih područja. … /Upadica: Privedite kraju./ …
Zahvaljujem potpredsjedniče.
Stazić, Nenad (SDP)
Vrijeme isteklo. Hvala lijepa.
Imamo prijavljene 4 replike. Prvo poštovani kolega Petar Baranović.
Izvolite.
Baranović, Petar (HNS)
Zahvaljujem potpredsjedniče.
Uvaženi kolega Boriću vi ste kazali da se jutros jako često spominjalo kako smo mi do sada bili uspješni u zaštiti okoliša i prirode. Ne bi se složio s tom konstatacijom a ko da je to konstatirao jer mi smo imali samo olakotne okolnosti koje su nas spasile od toga da devastiramo prostor, a malo toga je rezultat nekog našeg zdravorazumskog ponašanja proteklih decenija. Pa ću reći samo par razloga. Jedan je nenapučenost ove zemlje, a drugi bitniji je potpuna deindustrijalizacija u zadnjih 20 godina čime se smanjila emisija svega onoga što nastaje kao nusprodukt tehnoloških procesa ali ako bi gledali što je pojedinac u ovom društvu i što je društvo u cijelosti činilo na očuvanju prirode onda možemo reći da smo tu padali na ispitu.
Ovo spominjem ne zato da bi išao vama u kontru nego da bi još jednom apelirao na sve institucije u društvu i na javnost i na društvo u cijelosti da okrenemo priču. Svjedočili smo proteklih nekoliko decenija na koji način smo devastirali prirodu bespravnom gradnjom, svjedočili smo na koji način smo devastirali prirodu nerazumnim gospodarenjem otpadom, svjedočili smo na koji način smo loše gospodarili područjima koja su imala formalni režim parkova prirode, nacionalnih parkova i ubuduće bi u svakom slučaju trebalo poraditi na podizanju svijesti građana jer bez svijesti u svakom pojedincu u ovom društvu da su ovo kategorije ne smiju doći u pitanje, koje su od općeg interesa teško da ćemo i bez potpunog angažmana šire javnosti teško da ćemo moći bilo što napraviti na ovom području. Možemo napraviti ne znam koliko dobre zakone ali ako građanin ne bude duboko svjestan da ih se treba provoditi onda od njih ništa.
Stazić, Nenad (SDP)
Hvala.
Na repliku odgovara poštovani Josip Borić.
Borić, Josip (HDZ)
Kolega Baranović zato sam i počeo svoje izlaganje s time da se dogovorimo jesmo li bili uspješni ili nismo. Tvrde svi klubovi da jesmo. Ako jesmo onda je ovaj zakon nadogradnja i treba biti bolji. Međutim ako nismo u ovom zakonu postoje odredbe koje govore da će nam biti još gore. To je velika razlika.
Što imamo u praksi, po postojećem zakonu ili po ovome koji će sada doći? Nije tu puno prevelikih nekih velikih novina. Evo vam primjer rekli ste zbrinjavanje komunalnog otpada, centralno Županijsko odlagalište Marišćina u okolici Rijeke ili točnije područje Viškovo. Problem koji pokušavaju riješiti građani, ne ide. Problem koji pokušava riješiti struka, ne ide, jer dolazimo u sukob jedni sa drugima.
Neki kažu ako je nešto centralno odlagalište 2km od izvora pitke vode onda se postavlja pitanje da li smo zaštitili vodu od onoga što se može desiti odlaganjem otpada.
Tko je u pravu? Struka kaže da je ona u pravu, građani smatraju da su oni upravu. Osnivaju svoje eko stožere, blokiraju ceste. A što kaže Zakon o zaštiti prirode? On je propisao proceduru koja je provedena i onaj prethodni i ovaj sada. ne vidim velikih razlika.
A što će biti u budućnosti? Mislim da to centralno odlagalište za Primorsko-goransku županiju recimo će biti izgrađeno uz protivljenje ljudi, uz mnoge proteste i sve ostalo. Ako je to doprinos zaštiti prirode onda je kažem svaki zakonski prijedlog dobar pa onda i ovaj ovakav kakav smo dobili danas.
Stazić, Nenad (SDP)
Drugu repliku iznosi poštovani kolega Damir Mateljan.
Mateljan, Damir (SDP)
Hvala gospodine potpredsjedniče.
Slušajući vas gospodine Borić i slušajući danas raspravu vaših kolega iz HDZ-a pogotovo gospodina Mesića čovjek bi mogao zaključiti da vi zapravo nikad niste bili na vlasti i da gospodin Mesić nikad nije bio najodgovornija osoba za zaštitu prirode u RH.
Ja znam zašto vas smetaju ovi članci zakona od 178.do 193.koji određuju koncesije u nacionalnim parkovima. Naime smetaju vas iz tog razloga jer ovaj zakon podržava održivo koncesioniranje za razliku od prethodne prakse koja se svodila na političko kadroviranje.
Vi zapravo želite sačuvati stečeno stanje, želite sačuvati nacionalne parkove kakvi su bili nekada, a to je da su bile države u državi gdje ste vi kadrovirali svoje osobe na način na koji ste vi htjeli.
I ako vam treba odgovor na pitanje da li ste bili uspješni, ne niste bili uspješni i zato se donosi ovaj zakon.
Hvala lijepo.
Stazić, Nenad (SDP)
Na repliku odgovara Josip Borić.
Borić, Josip (HDZ)
Kolega Mateljan vi ste u potpunosti krivo shvatili moju raspravu jer ja sam jako dobro postavio odnos profita i zaštite prirode bez obzira što vi pričali o tome.
Meni je drago da je ministar zaštite okoliša propisao da će donijeti on pravilnik o uporabi telefona, automobila i svih onih privilegija koje imaju ravnatelji nacionalnih parkova kako bi stavi pod kontrolu kadrove koje je sam imenovao da mu ne stvaraju gluposti i ne budu dnevne vijesti u svim medijima. Jer ono što i čemu svjedočimo u proteklih godinu i pol dana je upravo ono što vi sada nama kao zamjerate. A to je samo kadroviranje, to je samo stvaranje jednog sloja privilegiranih ljudi koji su eto uz pomoć ministra spremni i vlastite osnovne djelatnosti izdvojiti da bi pokazali uspješnost, vlastitu uspješnost u upravljanju najvrjednijim prirodnim resursima ove države.
8 nacionalnih parkova, 11 parkova prirode, dva stroga rezervata i brojne niže kategorije zaštite dovoljna su da bi se mi mogli smatrati dovoljno zaštićenom državom. Iako ste i u tom pogledu, pogotovo u ovom dijelu Nature 2000 smanjili veći broj zaštićenih područja kako biste omogućili ovo a to je da ti koji su nailazili na određene prepreke jer radilo se o zaštićenim područjima Republike Hrvatske da biste to uklonili i opet tu pronašli nekakve svoje razloge zbog čega nešto treba donijeti pa tako i ovaj loši Zakon o zaštiti prirode.
Stazić, Nenad (SDP)
Treću repliku iznosi zastupnik Zoran Vinković.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Evo kolega Borić, koncesije. Ponekad se ovi zakoni pišu kada već imamo unaprijed određenog koncesionara. I onda mi zastupnici raspravljamo i raspravljamo stavljajući se u službu zaštite prirode a vjerojatno je već koncesionar određen. E sada nešto i o političkom kadroviranju. Koliko sam ja vidio u zadnjih godinu dana smijenjeni su svi ravnatelji. I postavljeni putem, putem, nisam baš primijetio da je bio neki javni natječaj osim što su se nabavljali skupocjeni terenci, osim što se nabavljalo cvijeće, novi namještaj, novi tepisi, nove stolice, novi tableti i ne znam sve šta. Ali evo ja si mogu zamisliti jednu vrstu djelatnosti koja je vezana na primjer za Nacionalni park Plitvička jezera. Mislim da je negdje ulaz 100 kuna po osobi, ona dnevna karta za obilazak. Pa eto može nekome pasti da damo i to u koncesiju pa jednostavno obzirom da smo mi očigledno kao država nesposobni je li to iskoristiti i staviti u funkciju, tada ćemo to dati nekom privatnom, privatnom koncesionaru. Ili eventualno na Krki dati koncesiju pojedincu koji ima određenu stranačku iskaznicu, …/Govornik se ne razumije./… da je prije bilo bolje, pa će on prodavati janjetinu tamo. A bio sam i sam tamo čak je dozvoljeno i kupanje posebno kada ne teku oni, pa možete skočiti u one vrtače pune vode itd.. Pa eto bilo bi dobro imati jednog takvog koncesionara gdje će svi moći imati određeni popust.
Stazić, Nenad (SDP)
Hvala lijepa.
Odgovor na repliku poštovani Josip Borić.
Borić, Josip (HDZ)
Hvala lijepa.
Pa uvaženi kolega Vinković, evo ja se slažem u tom dijelu da je očito Zakon pisan na način da je moguće da postoji već netko tko je zainteresiran recimo za Nacionalni park Brijuni jer ne bi se o tome onda pričalo. Ne bi ministar to slavodobitno objavio.
A dana smo čuli i objašnjenje zašto se to radi. Recimo za Plitvička jezera, zašto bi i tamo bilo uputno dati ugostiteljsku djelatnost, tj. i smještaj i sve ono što to prati u koncesiju jer se tamo griju na mazut. Znači ekološki neprihvatljivo, energent, ekološki neprihvatljiv energent. I sada je to dovoljan razlog da mi sve ono što imamo tamo od kampa, od onih hotela koji su obnovljeni teškom mukom nakon rata itd., nekome isporučimo i damo njemu da tu uzima profit. Jer ne možemo nikako preko ravnatelja tog nacionalnog parka utjecati da se izmjeni taj energent pa da to bude danas nešto što je ekološki prihvatljivije.
Nažalost, slušamo mi dosta tih objašnjenja, međutim, konture ovog Zakona kao i namjere vrlo su, vrlo su jasne. I zato opet ponavljam da je za mene ovo ipak ne Zakon o zaštiti prirode nego jedan prikriveni zakon o strateškim investicijama u zaštićenim područjima Republike Hrvatske.
Stazić, Nenad (SDP)
Pravo da iznese završnu riječ sada dobiva ministar zaštite okoliša i prirode, poštovani Mihael Zmajlović.
Izvolite.
Zmajlović, Mihael (SDP)
Hvala lijepo uvaženi potpredsjedniče, kolegice i kolege zastupnici.
Jedno od temeljnih pitanja koje se ovdje postavilo između ostalih je zašto donosimo Zakon o zaštiti prirode? Odgovor je zapravo vrlo jednostavan. Zakon o zaštiti prirode jedan je od najvažnijih Zakona koji je vezan uz okoliš i prirodu. Jedan od Zakona koji osigurava provedbu i određenih ustavnih odredbi i kategorija vezanih za očuvanje i zaštitu prirodnih resursa, prirodnih dobara koji su od iznimnog interesa Republike Hrvatske.
Zašto ga moramo donijeti prije ulaska u Europsku uniju, odgovor je isto tako vrlo jasan i bio je naznačen i u obrazloženju Zakona. Zato što provodi, omogućava provedbu, odnosno donošenje Uredbe o uspostavi Nature 2000 odnosno o uspostavi hrvatske nacionalne ekološke mreže koja će postati i dio europske ekološke mreže.
Pored usklađivanja sa odredbama pojedinih europskih direktiva ovim Zakonom se o zaštiti prirode omogućava i provedba pojedinih odredbi CITES konvencije koja govori o prekograničnom prometu strogo zaštićenim divljim vrstama.
Naravno da ovaj zakon ima i puno odredbi koje zadiru u svakodnevni život ljudi, gospodarstva i svih društvenih dionika.
I zašto smo išli u dva čitanja? Bez obzira što se radilo o europskom zakonu za koji postoji mogućnost da ide i u hitnom postupku inzistirao sam da se provede široka javna rasprava i svi oni koji su pratili znaju da se rasprava o ovom zakonu vodi kontinuirano od 2. mjeseca, puna četiri mjeseca. Pored svih ovih zakonski propisanih obveza za provođenje uključivanje javnosti, raspravom sa stručnom javnosti, dakle sve te odredbe su ispoštivane i čak iznad onoga što je standard i što je propisano.
Zašto, upravo zato što smo htjeli dobiti kvalitetne odgovore i htjeli smo u ovaj zakon ugraditi najkvalitetnija, najbolja rješenja kako bi se one nepravde koje je postojeći, još uvijek postojeći zakon nanosio u smislu neprovedbe, neprovedivosti u praksi da bismo ga ovim prijedlogom ispravili. Tako je ovo pitanje vezano uz ribarstvo. Konačno, nakon desetljeća rekao bih borbe i zahtjeva ljudi u Malostonskom zaljevu da se to pitanje konačno razriješi. Ovim zakonskim prijedlogom rješavamo to pitanje.
Naravno da to nije posao samo jednog ministarstva nego i Ministarstva poljoprivrede, ali u pripremi je novi zakon o morskom ribarstvu i već znamo da će se tim prijedlogom zapravo razriješiti to pitanje gdje će sva zaštićena područja dakle i dalje ostati ribolovna mora i to je danas bila jedna od osnovnih prepreka zašto nije moguće bilo ribarenje u Malostonskom zaljevu uz iznimku da će u četiri kategorije zaštite posebni strogi rezervat, nacionalni park i park prirode biti moguće obavljati tu djelatnost ali pod strogo propisanim uvjetima očuvanja prirode. I na taj način omogućavamo suživot čovjeka i prirode, ali na način da to bude održivo i da očuvamo te prirodne resurse u ovom smislu mogućnost obnove ribljeg fonda.
Kada govorimo o financiranju Strategije upravljanja bioraznolikosti ovdje bih samo raščistio jednu iluziju. Nemoguće je financirati sve aktivnosti te nacionalne strategije putem parkova prirode i nacionalnih parkova i to na način da se te ustanove objedine u jednu novu ustanovu jer bilanca je neumoljiva, vrlo je jasna, tu nema dovoljno viška sredstava. Ukoliko ti parkovi prirode i nacionalni parkovi obavljaju svoje osnovne funkcije, nema dovoljno novca za ispunjenje svih ciljeva koji su propisani tom nacionalnom strategijom.
Pored toga što ta Nacionalna strategija upravljanja bioraznolikosti propisuje i određene obveze i drugih resora, Ministarstva poljoprivrede, Ministarstvo prometa, dakle svih resora koji utječu ukupno na bioraznolikost u Republici Hrvatskoj, izvori sredstava se moraju osigurati u državnom proračunu, izvanproračunskim fondovima.
Ali ono na što želim dati ovdje naglasak je na financiranju iz fondova Europske unije i upravo Natura 2000 nije ograda koju ćemo postaviti na 37% teritorija već je Natura 2000 instrument, mehanizam kako ćemo provesti očuvanje bioraznolikosti zajedno sa čovjekom, sa suživotom čovjeka i prirode kroz otvaranje novih radnih mjesta. Da, kroz agrookolišne mjere, kroz ruralni razvoj. To je sve ono što se putem Nature 2000 može i što će se financirati iz fondova Europske unije.
Govorilo se da je isključena lokalna zajednica ovim zakonom. Ja to nisam nigdje iščitao. Jedan od osnovnih ciljeva Nature 2000 je da je nužno uključiti lokalnu zajednicu jer tamo gdje je nestao čovjek tamo nestaje i bioraznolikost koju smo zaštitili. Taj suživot čovjeka i prirode treba osigurati ali uz poštivanje jasno propisanih pravila i to je ono što ovaj zakon uključuje i jedan od osnovnih ciljeva je da se tu uključi lokalna zajednica, lokalna samouprava i regionalna samouprava.
Bilo je riječi o tome da je nejasno ovim zakonom definirano kako će se upravljati zaštićenim područjima. Onda imamo članak 129. koji vrlo jasno kaže, 130., da zaštićenim područjima upravljaju javne ustanove. Propisano je na koji način se imenuje ravnatelj, na koji način se upravlja tom javnom ustanovom, sve je precizno definirano. No postoji mogućnost da sa 2 ili više zaštićena područja može upravljati i jedna javna ustanova. U tom smislu govorimo o reformama.
Imate primjer Velebita, jedna planina, tri zaštićena područja, tri javne ustanove. Jedno od mogućih rješenja će biti, koje će ići u smislu racionalizacije ali racionalizacije koja neće biti u suprotnostima sa ciljevima upravljanja tim područjima, koja nisu ista sa ciljevima koje ima Nacionalni park Brijuni ili Park prirode Kopački rit. Nećemo stavljati u isti koš kruške i jabuke. I ova odredba daje mogućnost da se pod jasno propisanim uvjetima i pravilima i načinima upravljanja dakle tim zaštićenim područjima mogu i nekoliko zaštićenih područja pa tako upravljati sa jednom ustanovom.
I zadnje, ne manje važno, možda najvažnije u ovom političkom smislu, Plan 21. U Planu 21 nigdje nije zapisano da će osnovat agencija. Zašto, zato što kada smo izašli pred građane i rekli što želimo postići govorili smo o ciljevima. I jedan od najvažnijih ciljeva kada govorimo o prirodi, visoko postavljenih ciljeva je unapređenje upravljanja zaštićenim područjima.
Kako ćemo to postići? To su alati, to je sredstvo. Moguće je putem Nacionalne parkovne agencije, a moguće je kroz unapređenje postojećeg sustava ili postoje još razno razni modeli koji su poznati u svjetskoj praksi. Ono što je dokazano na temelju struke, stručne analize je da ćemo brže, efikasnije doći do rezultata ukoliko idemo na unapređenje postojećeg sustava. I to su glavni argumenti zašto se ne ide u rizik sa osnivanjem još jedne agencije za koju znamo, dokazano je procijenjen je, struka je procijenila visoki rizik implementacije jedne takve odluke.
Prvo vrijeme koje je potrebno za provedbu, politički rizik, financijski rizik i sociološki rizik. Znači, na strani poboljšanja postojećeg sustava je znatno više argumenata. I cilj koji smo istaknuli u Planu 21. i koji smo na neki način potpisali ugovor sa građanima ostvarujemo na brži i efikasniji i racionalniji način.
Evo na neki način se rasprava na kraju svela na raspravu o Nacionalnoj parkovnoj agenciji. To je važno pitanje. Ali u ovoj objedinjenoj raspravi imali smo i Zakon o zaštiti okoliša koji je krovni zakon u ovom području, zaista važan zakon i vjerujem da će sva ona poboljšanja o kojima sam govorio u uvodnom dijelu da će evo se vidjeti i u praksi i u primjeni. I evo želim reći da smo se zaista potrudili da pred vas na vaše klupe, da izradimo zakon koji je kvalitetan i koji će omogućiti da i investicije. Jer zaštita okoliša nije sama sebi svrha. Ona mora omogućiti razvoj, održivi razvoj koja uključuje i investicije i zaštitu okoliša koje moraju i mogu ići ruku pod ruku.
Hvala lijepo.
Stazić, Nenad (SDP)
Zahvaljujem ministre.
Prijavljene su dvije replike na ovo vaše zaključno izlaganje.
Prvo zastupnik Zoran Vinković.
Vinković, Zoran (HDSSB)
Uvaženi gospodine ministre, Plan 21 je ono što je zapisano u Planu 21 ne bi nas toliko zanimao, nego je to plan kojim je Kukuriku koalicija dobila većinu glasova na prošlim parlamentarnim izborima.
Međutim, štošta nije zapisano u tom Planu 21 što se desilo u ovih godinu i pol dana. Ali vezano za zaštitu prirode to ćete ipak morati pomno svojoj prethodnici na mjestu u ministarstvu objasniti, jer ona tvrdi da je to upisano i zapisano. S druge strane što se tiče čitavog Plana 21 on više uopće ne postoji, da mi jednostavno jasno i glasno kažemo hrvatskim građanima, jer između ostalog u tom planu je napisana i to masnim slovima, pomno sam ga iščitao decentralizacija. Umjesto decentralizacije dobili smo potpuno centraliziranu državu.
Neću ulaziti sada u gospodarstvo, u radna mjesta, broj zaposlenih, broj nezaposlenih, broj umirovljenika, standard ljudi itd. Isto tako u tom Planu 21 u jednom dijelu piše kada se govorilo o poreznim rasterećenjima piše čak i smanjenje PDV-a. Pa umjesto smanjenja poreza na dodanu vrijednost dobili smo povećanje poreza na dodanu vrijednost itd. itd. Ali smatram da ste vi izuzetno racionalan čovjek, pa to i sami znate.
Stazić, Nenad (SDP)
Ministar ocjenjuje da nema razloga odgovarati na ovu repliku, pa ćemo čuti iduću repliku Stjepana Milinkovića.
Milinković, Stjepan (HDZ)
Hvala lijepa gospodine potpredsjedniče.
Pa gospodine ministre ovo sam primijetio na kraju ste rekli da ćemo vidjeti kroz provođenje i kroz praksu. To me nekako podsjeća na ona nekadašnja vremena kada je jedna izvjesna političarka rekla da će rješavati stvari u hodu, a to ne ide dobro.
Druga stvar koju sam primijetio a to je da ste rekli da ne iščitavate da je negdje zanemarena uloga lokalne samouprave. Vidite kako to različito može biti da čitamo na različite načine. Mi je nismo vidjeli baš naglašeno, a poglavito u onom dijelu gdje se tiče financijskih onih okvira o kojima je govorio ranije kolega Hrg. Ali u svakom slučaju nužan je ovaj suživot čovjeka i prirode i u tom dijelu zasigurno lokalna samouprava može puno ponuditi.
I sad vi u tom dijelu razmišljate na jedan način da kažete da postoje tu mogućnosti razne, preplitanja, pa i ruralni razvoj ste spomenuli. Pa ja želim u tom dijelu dodati da zasigurno postoje velike mogućnosti, ali je pitanje, ja dobro poznam to područje, područje i poljoprivrede i svega.
Poznam pa je pitanje u kolikom omjeru se to može ostvariti. Prije određenog vremena je ugašena na neki način Hhrvatska poljoprivredna komora, a da li su osposobljene one ostale službe koje mogu preuzeti tu funkciju i povući ta značajna sredstva. Tu je napravljen katastrofalni propust i u tom dijelu ne mogu se, nisu mogućnosti tako optimistične kao što vi naglašavate.
Hvala lijepo.
Stazić, Nenad (SDP)
Zaključujem raspravu.
glasat ćemo kad se za to steknu uvjeti.
Sad je 13.30, određujem stanku do 15,00 sati kada nastavljamo Konačnim prijedlogom zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Hvala lijepa.
STANKA U 13,25 SATI.
132
Konačni prijedlog zakona o zaštiti okoliša, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 391
21.06.2013.
Leko, Josip (SDP)
Konačni prijedlog zakona o zaštiti okoliša, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, PZE br. 391.
Rasprava je zaključena.
Dajem na glasovanje konačni prijedlog zakona.
Molim tko je za? Hvala.
Tko je protiv?
Ima netko suzdržan?
Molim rezultat. Utvrđujem da je većinom glasova, 99 glasova za i 2 glasova protiv, donesen Zakon o zaštiti okoliša u tekstu kako ga je predložila predlagateljica.
PDF
Učitavanje