Početna
Akti
Dokumenti EU
Rasprave
Zastupnička pitanja
Statistički pokazatelji
Stegovne mjere
Aktivnosti zastupnika
Po sjednicama
Ukupno u sazivu
Zakonodavna aktivnost
Zastupnička pitanja
Povratak na vrh
Fonogram zastupničkog pitanja
Alfirev, Marija, saziv: IX, sjednica: 12
PDF
Povratak
-
Aktualno prijepodne
24.04.2019.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Sada je na redu zastupnica Marija Alfirev, koja pitanje postavlja ministrici za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Nadi Murganić, izvolite.
Alfirev, Marija (SDP)
Hvala poštovani predsjedniče.
Uvaženi premijeru. Ministrice i ministri.
Gđo. ministrice Murganić. Prije 20-tak dana je se obilježavao dan svjesnosti, Svjetski dan svjesnosti o autizmu. To je zapravo prigoda kada svi oni koji imaju nešto reći o tome, dakle svi relevantni akteri, mogu progovoriti o tome kako Hrvatska rješava problem, odnosno kako se nosi sa sustavnim problemom i rješavanjem problema osobe koje imaju autizam. Bilo djeca, bilo odrasle osobe.
To je dan kada smo imali prilike vrlo jasno čuti stavove, argumentirane stavove roditelja osoba s autizmom koji su na Markovom trgu izrazili što su mislili i vrlo jasno rekli, izrekli svoje nezadovoljstvo.
Jednako tako, i Vlada je imala prilike tada vrlo jasno reći što se čini i na koji način to misli riješiti. Ono što sam ja vidjela, zapravo je da je tih dana izašlo jedino vaše priopćenje na službenoj vašoj stranici gdje kažete da je 25 tisuća, gotovo 25 tisuća osoba s autizmom u Hrvatskoj. Kad uzmemo u obzir i sve obitelji, to je sigurno jedan veliki broj i rekli ste da ćete širiti usluge u zajednici.
Meni je konkretno sada pitanje, vezano za ovo, jer odrasle osobe nije riješen problem. Kada će, jeste li s ministricom Divjak dogovorili konkretno datume, kada će se riješiti odvajanje Centra za autizam Zagreb .../Upadica: Hvala vam./... na dio obrazovanja .../Upadica: Vrijeme./... i dio socijalne…
Jandroković, Gordan (HDZ)
Kolegice Alfirev. Hvala vam.
Odgovor, izvolite.
Murganić, Nada (HDZ)
Zahvaljujem, poštovana zastupnice.
Mi sa predstavnicima roditelja odnosno udrugama djece i odraslih oboljelih od autizma zaista imamo kontinuirane kontakte i gotovo su u svim našim radnim skupinama i članovi su vladinog Povjerenstva za osoba sa invaliditetom.
Neposredno prije samog dana obilježavanja dana autizma, imali smo i jedan radni sastanak u kojem smo analizirali postignute rezultate. Ono što vas sigurno zanima, to je da je 2015. godine potpisan sporazum između Ministarstva, tada socijalne politike i mladih, Ministarstva znanosti i obrazovanja, zajedno sa osnivačima odnosno predstavnicima gradova Zagreba, Rijeke i Splita, kako i na koji način će se dalje provoditi skrb i briga, a prije svega odgoj i obrazovanje oboljelih od auti djece za autističnim spektrom.
Mi smo ponosni i upravo smo bili na u ožujku na otvaranju Centra za rehabilitaciju u Osijeku gdje je sa jednim izuzetno kvalitetnim objektom, ali i sa izuzetno kvalitetnim i programom pokriveno odgoj i obrazovanje djece i mladih s jedne strane. S druge strane skrb o onima koji su navršili 21 godinu, što spada u nadležnost Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalnu politiku, s ciljem da im se pruži različiti oblici usluga savjetodavnih, od rekreativnih, radno okupacijskih, različiti oblici psihološke pomoći i kroz taj centar, a i u suradnji s centrima za pružanje usluga u zajednici, obuhvatiti djecu i odrasle sa područja Osječko-baranjske županije.
Zagreb ima podružnice u Rijeci i u Splitu. Sa Splitom su razgovori da li će biti samostalni centar, za sada se prevencija i rad sa oboljelima od autizma radi i kroz našu ustanovu Juraj Bonači, a Rijeka će imati također pokriven rehabilitaciji program ove populacije kroz Centar za rehabilitaciju Rijeka u podružnici Kraljevica Oštro.
Dakle, tu smo u potpunosti zainteresirani ono što nam je isto tako važno da uz ove naše centre vežu se i dijagnostički centri prema nacionalnoj strategiji za izjednačavanje osoba se invaliditetom, a uz financiranje i sufinanciranje iz programa UNICEF-a u Osijeku u Kliničkom centu Osijek imamo osiguranu ranu dijagnostiku koju povezujemo sa radnom intervencijom i u planu je to i sa ostalim kliničkim centrima Zagreb, Split i Rijeka.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Očitovanje izvolite.
Alfirev, Marija (SDP)
Poštovana ministrice, ne znam da li svjesno ili nesvjesno zapravo govorite ili izbjegavate odgovor, vi mi zaista niste konkretno odgovorili. Jeste li s ministarstvom odnosno ministricom Divjak aktualnom ministricom obrazovanja dogovorili konkretno kada će se ići u razdvajanje Centra za autizam Zagreb, jer tamo su i korisnici od 40 godina uključeni u programe osnovnog obrazovanja. Taj proces je 2015. započeto, radna skupina je krenula, međutim 2,5 godine vi niste napravili po tom pitanju očito ništa. Iz vašeg odgovora je to vidljivo i to je ono što zabrinjava ne mene, nije problem u meni, jesam li ja zadovoljna ovim odgovorom, roditelje i osobe sa 40, 50 ili 60 godina koje još uvijek u centru za autizam idu 4 sata u osnovnu školu što ujutro, što popodne. Znači vi to još uvijek niste riješili. Ono što je također zabrinjavajuće niste, dakle rekli ste još jednu stvar koja nije točna. U Splitu ne postoji podružnica, to su sad već samostalni centri, to su samostalni centri, dakle od 1.1.2018. funkcioniraju kao samostalni centri.
Još jedno što je zabrinjavajuće, od premijera sam dobila također jedan odgovor i nažalost to su stvarno samo puke fraze, nažalost puke fraze iza kojih ne stoji pa čini mi se ništa. Radi se o tome o upravljačkom centru za ranu intervenciju jer bez toga već 2 i pol godine čak i na upite pravobraniteljice za osobe s invaliditetom niste ustrojili …/Upadica: Hvala vam./… upravljački centar za ranu intervenciju, a time niti sve ono što je važno za osobe sa autizmom odnosno djecu …/Upadica: Hvala vam./… s autizmom.
PDF
Učitavanje