Fonogram zastupničkog pitanja

Glavak, Sunčana, saziv: IX, sjednica: 12

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
24.04.2019.

Reiner, Željko (HDZ)

14. pitanje, poštovana zastupnica Sunčana Glavak, postavlja poštovanoj ministrici demografije, obitelji i mladih i socijalnih politika, Nadi Murganić, izvolite.

Glavak, Sunčana (HDZ)

Hvala lijepo gospodine potpredsjedniče.
Poštovana ministrice u posljednje vrijeme, sve se više govori o problematici nasilja u obitelji, stoga mi dozvolite da napravim neku …/Govornik se ne razumije./… prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u 2017. g. bilo je 43 ubojstava, od toga ubijeno je 18 žena.
50% ubijenih bilo je od strane intimnih partnera, u 2018. g. bilo je 22 ubojstva, 8 žena, 50% od njihovih intimnih partnera.
Ukupno nasilje u obitelji ili nad obitelji, u 2018. g. 10 tisuća 272 prekršaja. Počinitelji 7800 muškaraca i 2200 žena. Zanima me u protekle 2 g. senzibilizirala se javnost, vidjeli smo to uostalom i inicijativom Spasi me ali i brojnim udrugama, koje surađuju s ministarstvom, što je na razini vlade učinjeno, kako bi se ove brojke smanjile, iako jest trend u opadanju, međutim, dok je ijedna žena ubijena ili dok imamo nasilje u obitelji, bilo koje vrste, mislim da moramo biti proaktivni i da moramo zaštiti one najranjivije skupine.
Hvala vam lijepo.

Reiner, Željko (HDZ)

Odgovor poštovane ministrice Nade Murganić.

Murganić, Nada (HDZ)

Zahvaljujem poštovanoj zastupnici na pitanju. Dali ste odličan uvod, prikaz, zaista zastrašujućih brojki, koji govore o ovom negativnom fenomenu. Iako postoji već dugo potreba za sustavnom …/Govornik se ne razumije./… protiv nasilja i sprječavanje nasilja nad ženama u obitelji i općenito nasilja. Unazad 14 g. doneseno je značajnih dokumenata i zakonskih podloga, koji su bili …/Govornik se ne razumije./… tome, međutim, upravo ova vlada je u skladu sa svojim programskim, programom za mandatno razdoblje '16.-'20. u fokus u okviru cilja9 zaštita socijalno najugroženijih, se posvetila zaštiti i od nasilja, odnosno, prevenciji nasilja.
Ono što je zaista dobro, to je da je uz sve ove državne resurse i resore, borbe protiv nasilja osvijestilo cjelokupno društvo, mediji i različiti građanske inicijative, koje imaju ne samo zadatak da upozore na ovaj negativni fenomen, već kroz takovo razgovaranje i osvješćuju i educiraju javnost, pa imaju preventivni karakter.
22.9.2017. na sam nacionalni dan protiv borbe protiv nasilja, vlada je usvojila nacionalnu strategiju borbe protiv nasilja u obitelji za razdoblje '17.-'22. i donijela je niz mjera, to je 4. strategija, međutim, ona, nju ističemo, posebno značajna je zato što je u svojim odredbama i smjernicama usklađena sa Konvencijom Vijeća Europe o borbi i sprječavanju nasilja nad obitelji i nad ženama i na taj način je predstavila jedan suvremeniji, jači zakonodavni međunarodni okvir.
Ono što bih posebno istakli, a to je da je Konvencija Vijeća Europe usvojena, da je na međunarodni dan borbe protiv nasilja 2018. g. potpisan sporazum za osnivanje nacionalnog tima i za osnivanje županijskih timova s ciljem da se međuresorno bolje prate sve aktivnosti, programi, vezano za ovu tematiku, ali isto tako da osim horizontalne povezanosti međuresorne, postoji i jedna vertikalna, a to je da se kroz županijske timove provode mjere, ali i kroz županijski tim, tamo gdje se nasilje događa, mogućnost i razgovaranja o konkretnim slučajevima.
Ovo ministarstvo ima dugogodišnju suradnju sa civilnim organizacijama, sa skloništima i autonomnim kućama koje zbrinjavaju žrtve financiranjem, ali i kroz druge oblike suradnje koja je znatno pojačana u mandatu ove Vlade, pojačan je financiranjem, otvaranjem mogućnosti korištenja sredstava iz EU fondova.
Ono što nam je u daljnjem sada nastojanju, evo, protokol o postupanju je upravo u završnoj fazi, njegovo savjetovanje, naime, 21. je i završeno, ali u nastojanju nam je pojačati veći broj skloništa u onim županijama u kojima ih nema. Isto tako, osigurati 24-satnu SOS telefonsku liniju za pomoć žrtvama iako imamo već 7 SOS telefona, od toga, jedan je 24 sata kroz 7 dana, a oni su u nadležnosti udruga, ali postoji telefon u Ministarstvu pravosuđa kod dodjela za pomoć žrtvama i svjedocima u zaštiti od nasilja i sigurno je to jedan od zaista sada aprioritetnih zadataka.

Reiner, Željko (HDZ)

Hvala. Poštovana zastupnica Sunčana Glavak, izvolite.

Glavak, Sunčana (HDZ)

Hvala lijepo potpredsjedniče. Hvala lijepa ministrice.
Dobro je što je protokol prošao javno savjetovanje, očekujemo njegovu primjenu. Međutim, ono što je dobro u tom protokolu, ova međuresorna povezanost. Ono što očekujemo i mi kao zastupnici i kao javnost, to je da sve županije koje nemaju, kao što ste i sami rekli, što prije i što hitnije oforme svoje centre.
Međutim, ono što cijela javnost mora znati i mora ne okretati glavu kada vidimo problem, ne samo kad taj problem pogledamo na naslovnicama dnevnih novina ili tjednika, kad se problem dogodi, već da djelujemo preventivno.
Ne samo u prigodi nekih podsjećanja na tragične trenutke nasilja koje su se dogodile, već da svakodnevno imamo to na umu da se nasilje ne događa negdje drugdje, da je ono ovdje, kraj nas i da nikako to ne smijemo ignorirati.
Naravno i mi kao zastupnici u HS-u pratit ćemo provedbu protokola i upozoravati, naravno, ako se neke mjere neće provoditi, a jednako tako, to očekujemo i s razine županija da i one odrade svoj dio posla.
Hvala vam lijepa.
PDF