Fonogram zastupničkog pitanja

Đakić, Josip, saziv: X, sjednica: 16

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
12.04.2023.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Idemo dalje, 22. pitanje i kolega Đakić postavit će ga potpredsjedniku Vlade i ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu.
Izvolite.

Đakić, Josip (HDZ)

Hvala lijepo g. predsjedniče HS-a.
Gospodine predsjedniče Vlade, gospođe i gospodo ministri.
Pa moje pitanje upućeno je potpredsjedniku Vlade g. Tomi Medvedu ministru hrvatskih branitelja. 16. ožujka 2023.g. Vlada RH donijela je odluku o pružanju pomoći u liječenju, rehabilitaciji ranjenih osoba iz Ukrajine u RH. Kako je za ostvarenje ove odluke potrebno suradnja više nadležni tijela tj. ministarstava vi ste kao koordinator cijelim procesom recite mi na koji način će ta odluka koju je Vlada donijela biti primijenjena i kako ćete kao koordinator voditi ovaj proces od izuzetne pomoći za ranjene osobe iz Ukrajine?

Jandroković, Gordan (HDZ)

Potpredsjedniče Vlade izvolite odgovor.

Medved, Tomo (HDZ)

Hvala lijepa.
Poštovani g. predsjedniče HS-a, poštovani zastupniče Đakiću.
Prije svega hvala vam što ste danas na ovom aktualnom satu otvorili ovo pitanje iznimno važno, iznimno značajno u pogledu našeg odnosa prema prijateljskom narodu Ukrajine. potpuno je jasno da naša Vlada vodi i konzistentnu i dosljednu politiku prema Ukrajini uslijed obrane, a vezano za rusku agresiju na Ukrajinu.
Kratki podsjetnik, naše Ministarstvo hrvatskih branitelja sa ukrajinskim ministarstvom od 2016.g. ima Sporazum o suradnji na području potpore i pomoći stradalnicima rata u Ukrajini. Formalizirali smo 2019.g. tu našu suradnju sa Memorandumom o suradnji na području skrbi za branitelje, no intenziviranjem i brutalnošću ruske agresije na Ukrajinu prepoznali smo ovdje još jedan smjer pomoći ukrajinskom narodu, a poglavito u pogledu pomoći ranjenicima. Uz sve one oblike pomoći i potpore koje je naša Vlada do sada pružila Ukrajini, smatramo da ćemo sa ovim oblikom pomoći prijemom ukrajinskih ranjenika u hrvatski zdravstveni sustav uvelike omogućiti ukrajinskim liječnicima i ukrajinskom zdravstvenom sustavu što je moguće snažniji oblik liječenja ranjenika u Ukrajini.
Uz cjelokupan proces prijema, trijaže, liječenja posebno je važno da smo ponudili ukrajinskoj strani i rehabilitaciju ukrajinskih ranjenika u našim veteranskim centrima za koje ste upoznati da su u završnoj fazi izgradnje, da je naš Veteranski centar u Šibeniku, onaj u Sinju, a vrlo brzo će biti u funkciji onaj u Petrinji pa i naredni u Daruvaru omogućit ćemo im rehabilitaciju u tim centrima. Poznato vam je da su ti centri sufinancirani 85% iznosom sredstava iz fondova EU i to je još jedna snažna poruka u tim centrima rehabilitacija ranjenika iz Ukrajine. Iznimno je važno i naglasiti činjenicu da smo u ovoj odluci koju ste spomenuli, 16. ožujka otvorili i ostavili mogućnost ukrajinskoj strani da nisu samo posrijedi ranjeni vojnici odnosno branitelji već i civili i drago mi je da ste vi, kao predsjednik HVIDR-e to pitanje otvorili ovdje jer jedan ste od najupućenijih u procesu liječenja hrvatskih branitelja i civila u Domovinskom ratu.
Koliko nam je značilo tada kad su naši ranjeni odlazili na liječenje u druge prijateljske zemlje i zato danas smatramo ovim činom, ovim programom činimo veliko i ljudsko i humano djelo. Svakodnevno naša koordinacija koordinira sa ukrajinskom stranom u skladu sa dostavljenim programima odnosno medicinskim kartonima i vrstama ozljeda i rana, naš zdravstveni sustav će ih rasporediti u naše medicinske ustanove. Važno je ovdje naglasiti da smo u početnoj fazi pokrenuli za 20-ak ranjenika, a u narednom procesu ćemo usuglašavati sa našim resorima. Dakle nastavljamo .../Upadica: Hvala vam. Hvala potpredsjedniče./... kontinuirano pružati pomoć .../Upadica: Hvala vam./... prijateljskom ukrajinskom narodu.
Hvala vam.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Izvolite očitovanje, kolega Đakić.

Đakić, Josip (HDZ)

Hvala lijepo g. ministre na konkretnom odgovoru.
Mogu reći da je RH u proteklom stoljeću 90-ih godina se susrela sa istim izazovima ranjenih osoba ljudi kojima se trebala pružiti psihosocijalna pomoć, koje je trebalo liječiti, uz to pružiti i aktivni otpor agresoru i vjerujem da najbolje su upoznate naši liječnici, naše klinike, naši stručnjaci, pa tako i najbolju skrb i pomoć uputiti i u liječenju, ali i u psihosocijalnoj pomoći onima koji su stradali u Ukrajini. Želim vam uspješan rad i puno spašenih ljudskih života i rehabilitiranih ljudi.
PDF