Početna
Akti
Dokumenti EU
Rasprave
Zastupnička pitanja
Statistički pokazatelji
Stegovne mjere
Aktivnosti zastupnika
Po sjednicama
Ukupno u sazivu
Zakonodavna aktivnost
Zastupnička pitanja
Povratak na vrh
Fonogram zastupničkog pitanja
Budalić, Ivan, saziv: X, sjednica: 11
PDF
Povratak
-
Aktualno prijepodne
20.04.2022.
Jandroković, Gordan (HDZ)
13 pitanje zastupnik Ivan Budalić, pitanje postavlja ministrici regionalnog razvoja i fondova EU Nataši Tramišak.
Izvolite zastupniče.
Budalić, Ivan (HDZ)
Zahvaljujem poštovani predsjedniče sabora, uvaženi premijeru, članovi vlade …
Jandroković, Gordan (HDZ)
Samo ne radi mikrofon, netko se treba isključiti, je, evo ga, može, može, možete nastaviti.
Budalić, Ivan (HDZ)
Oću ispočetka ili?
Jandroković, Gordan (HDZ)
Ma 8 sekundi duže, može izvolite.
Budalić, Ivan (HDZ)
Ma dobro, ok.
U vidu provedbe kohezijske politike u financijskom razdoblju 2014.-2020.g. provodi se program integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije mladih malih gradova na ratom pogođenim područjima koji je proveden u pet depriviranih pilot područja. Imajući u vidu mogući primjenu programa intervencijskih planova za grad Imotski s okolnim općinama, upućujem pitanje ministrici regionalnog razvoja i fondova EU gospođi Tramišak.
Što grad Imotski sa svojim okolnim općinama koje imaju status potpomognutog područja mogu očekivati u kontekstu korištenja eu sredstava u narednoj 2021.-2017. financijskoj perspektivi? Možemo li očekivati posebna sredstva za Imotsku krajinu s obzirom na naš status potpomognutih i brdsko-planinskih područja?
Hvala.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Izvolite odgovor ministrice.
Tramišak, Nataša (HDZ)
Hvala predsjedniče.
Poštovani saborski zastupniče, hvala vam na pitanju. Dakle, novo programsko razdoblje 2021.-2027. je tek pred nama. Spomenuli ste razdoblje 2014.-2020. i pilot područja odnosno program regeneracije malih gradova pogođenih ratom koji su i u statusu depriviranog područja. Osim tih pet gradova koja su koristila u staroj perspektivi odvojene alokacije sredstava za u svoja ulaganja u svoj gospodarski rast i razvoj došli smo do podatka da je nažalost potrebno puno više gradova koji bi trebali biti obuhvaćeni upravo ovakvim posebnim instrumentom i mjerama.
Dakle, Hrvatska ima puno više jedinica lokalne samouprave koje imaju status potpomognutog područja odnosno depriviranog područja, ukupno prema posljednjem indeksu 304 jedinice lokalne samouprave. Ovakvim pristupom u novom programskom razdoblju odnosno u novoj generaciji programskih dokumenata proširenjem na sva potpomognuta područja i brdsko-planinska područja i Imotska krajina imati će dodatne mogućnosti ulaganja odnosno korištenja europskih sredstava za svoje projekte. Više neće biti limitiranog iznosa po pojedinim gradovima odnosno pojedinom području već korištenje sredstava iz svih ESI fondova biti će usmjerenije na one dijelove Hrvatske koje su ispod prosječno razvijene.
Kada govorimo to u kontekstu kohezijske politike od onih 14 milijardi eura ovaj dio kohezijske politike odnosno Fond za regionalni razvoj od 5,3 milijardi eura dodatno je izdvojio oko 472 milijuna eura samo za potpomognuta i brdsko-planinska područja. Dakle, jedan potpuno novi pristup u procesu programiranja u posljednjih godinu i pol dana di očekujemo značajnije veća ulaganja upravo u ova područja koja trebaju dodatnu podršku i veće korištenje sredstava iz fondova EU.
Međutim, kada usporedimo i ove gradove koji su u proteklom razdoblju imali intervencijske planove i koristili ovakav oblik potpore, otprilike 140 milijuna kuna uspoređujući rezultate sličnih gradova došli smo do podataka da je bolji pristup imati nelimitirane iznose i da su oni gradovi koji nisu imali svoj poseban intervencijski plan značajnije koristili financijsku omotnicu.
Primjerice kada govorimo o gradu Belom Manastiru u Osječko-Baranjskoj županiji on je ukupno koristio 253 milijuna eura bespovratnih sredstava dok grad Đakovo koji se razmatrao u kontekstu ovih potpomognutih područja u novom razdoblju on čak 572. dakle, vidljivo je da oni koji nemaju limitirani iznos mogu značajniju priliku iskoristiti za svoja sredstva plus dodatno ovo što smo učinili već prilikom samog procesa programiranja, a to jest koristeći nove alate za nerazvijena brdsko-planinska odnosno ruralna područja.
Vjerujem da će Imotska krajina znati iskoristiti ove nove mogućnosti da imate kvalitetne i spremne projekte, a to smo zajednički već nekoliko puta i komunicirali i dat ćete i više od ovoga što ste u proteklom razdoblju, a govorimo o ukupno 200 milijuna kuna za sam grad Imotski i oko 100 milijuna kuna za ostatak Imotske krajine da ćete vi tu značajniji iskorak napraviti i da to neće više biti 300 nego čak možda i dvostruko više sredstava. Sredstva su na raspolaganju, novu generaciju programskih dokumenata očekujemo u drugom kvartalu ove godine, sve je na Europskoj komisiji.
Dakle, Europska komisija je zbog mehanizma oporavka i otpornosti usporila odobravanje programskih dokumenata svim državama članicama EU, ali to se sada ponovo aktualizira i vjerujemo da će biti završeno kroz naredne mjesece, čak je Europska komisija u ovom finalnom procesu pregovora pohvalila nastojanja i Vlade RH za kreiranje ovakvog pristupa nerazvijenim područjima.
Hvala vam.
Jandroković, Gordan (HDZ)
Hvala vam.
Izvolite zastupniče očitovanje.
Budalić, Ivan (HDZ)
Zadovoljan sam vašim odgovorom poštovana ministrice.
Važno je istaknuti da sredstva EU za područja Dalmatinske zagore su krucijalna za opstanak i ostanak našeg stanovništva. U svakom slučaju ako tvrdite da ta sredstva nisu limitirana temeljem onih priprema koje smo radili u prošlim godinama, da će svakako biti nova mogućnost za naš razvoj.
Hvala lijepa.
PDF
Učitavanje