Fonogram zastupničkog pitanja

Blažević, Anamarija, saziv: X, sjednica: 4

PDF
Povratak

-

  • Aktualno prijepodne
03.11.2020.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Idemo na 23 pitanje zastupnica Anamarija Blažević htjela je postaviti pitanje ministrici regionalnog razvoja i fondova EU, budući je nema odgovorit će predsjednik Vlade, Andrej Plenković.
Izvolite.

Blažević, Anamarija (HDZ)

Hvala lijepo predsjedniče Hrvatskog sabora.
Poštovani predsjedniče Vlade evo za razliku od nekih zastupnika koji se o Projektu Slavonija informiraju isključivo na web portalima, a imaju mogućnost sudjelovanja na sjednicama Savjeta za Slavoniju, ja sam sudjelovala na prošloj sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem koja je održana prije otprilike mjesec dana u Našicama. Još jednom sam se uvjerila koliko je postojanje tog savjeta važno za područja s kojega i sama dolazim. Na toj 10. sjednici savjeta dobili smo na uvid napredak Projekta Slavonija koji je vidljiv ne samo kroz financijske pokazatelje nego i na terenu u našim općinama i gradovima bez obzira na političku opciju izvršne vlasti na lokalnoj razini. Između ostalog, na istoj sjednici navedenog savjeta dobili smo informaciju o novoj nacionalnoj klasifikaciji statističkih regija RH, a to je spomenuo je i poštovani kolega Radić. Mene zanima koje su to predviđene NUTS 2 regije novom nacionalnom klasifikacijom odnosno što ta podjela znači za intenzitet potpora prvenstveno potpora za poduzetnike.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Izvolite odgovor.

Plenković, Andrej (HDZ)

Hvala vam lijepo poštovana zastupnice Blažević, ne samo što ste bili u Našicama, vi ste bili i domaćin kao gradonačelnica jednoga od Savjeta za Slavoniju koji je bio u Pakracu i mislim da kao odgovorna gradonačelnica jako dobro razumijete koliko su se okolnosti promijenile, koliko je pristup Vlade, koliko i kontinuirani angažman, dijalog, suradnja, projekti koji se pripremanju, njihova realizacija i financiranje pomogla razvoju Slavonije u vašem konkretnom slučaju Požeško-slavonske županije. Što se tiče promjene, dakle naše odluke na razini Vlade da strukturu od dvije NUTS regije, dakle NUTS 2 regije panonska i jadranska Hrvatska promijenimo na 4 sada panonsku, na sjeverozapadnu, na jadransku i na Grad Zagreb, mi smatramo da je ona bila ispravna, dobrodošla, da je ispravila nepravdu prema Slavoniji. Vi znate da će se taj sustav početi primjenjivati od 1. siječnja iduće godine, da će Europska komisija svoje smjernice za regionalne potpore pripremati do travnja iduće godine, da će one vrijediti za razdoblje '22. – '27., da će se potpore kada je riječ o slavonskim županijama povećati za 20%, za sjeverozapad za 10%, da će za Grad Zagreb i za jadranske županije njih 7 ostati na ovoj razini s obzirom na različiti stupanj razvijenosti. U svakom slučaju ovo što radimo je na tragu dodatnih napora Vlade za ravnomjeran regionalni razvoj što je jedan od naših ključnih ciljeva. Želimo da mudrim korištenjem kohezijskih sredstava pomognemo onim dijelovima Hrvatske koji su objektivno slabije razvijeni, da postupno dosegnu ne samo razvijenije županije u RH nego da svi zajedno idu naprijed i to brzo love korak sa prosjekom u razini EU, a to je minimum 75% stupnja razvijenosti. Kada to dosegnemo, a moje je mišljenje da ćemo to dobro, da smo na dobrom putu da to napravimo kroz slijedeće desetljeće osobito s ova dva instrumenta, višegodišnjim financijskim okvirom i EU iduće generacije, tada će efekti naše politike biti u cijelosti vidljivi i korisni na način kako ih vidimo, a ova nova karta regionalnih potpora snažan je poticaj i potpora i poluga razvoju gospodarstva.
Hvala vam lijepo.

Jandroković, Gordan (HDZ)

Izvolite očitovanje.

Blažević, Anamarija (HDZ)

Evo, i ja sam zadovoljna vašim odgovorom, slažem se da su od Projekta Slavonija odnosno od sazivanja savjeta promijenjene okolnosti na našem području i isto tako isto smatram da će biti ispravljena ta nepravda prvenstveno zbog većeg intenziteta potpora novom nacionalnom klasifikacijom odnosno NUTS 2 regija i to je jedna i predispozicija za poticanje investicija, prvenstveno gospodarskih investicija koje su na području Slavonije itekako potrebni.
I sami ste bili rekli da taj „Projekt Slavonija“ odnosno da razvijanje Slavonije ovisi o nekoliko okolnosti, a jedna je bila i Domovinski rat.
Ja ću samo reći da na području Pakraca ratna šteta je bila preko 2 milijarde kuna, tako da evo mislim da sve ono što se radi kroz Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem značajno doprinosi razvoju naših regija, mi samo želimo, naše regije, a mi samo želimo doći na isti stupanj razvijenosti kao i ostatak Hrvatske.
PDF